Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

(polu)vodič za kupnju vinila

Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: (polu)vodič za kupnju vinila
    Objavljeno: 12.listopad.2008 u 17:28
Kolega Altair je neki dan napravio komentar da bismo trebali negdje žigosati usrane vinile koje smo kupili. Mislili smo prije svega na vinile koji su loše producirani/mixani/masterirani i možda prvenstveno upozoravati na loše remastere, budući da nabrijanih, komprimiranih remastera ima ko šrota.

Iako, ako se ponavlja iskustvo da sa nekog labela dolaze stalno uber izvitopereni vinili, oni kojima rupa nije u centru i sl. fizički defekti, zašto i na njih ne upozoriti, ali to mislim da ne bi trebao biti fokus.

Također, mislim da bi tu mogli pisati i o razlikama vinila koji su štampani u zemlji u kojoj je album u pitanju izašao, te vinila te iste kuće u lokaliziranoj verziji neke druge zemlje.

Dobrodošle su i potpuno općenite natuknice tipa "kupujte što starije izdanje možete, ako je u dobrom stanju", izdanja te i te kuće su odlična, a te i te su šrot i sl.

Dobrodošli bi bili i linkovi sa popisima LP izdanja albuma/bendova sa kataloškim brojevima i sl. ponekad je doista teško (npr. u slučaju Pink Floyda) reći što je doista first pressing i sl.
Na vrh
Jethro View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jethro Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.listopad.2008 u 18:23
Bok, podržavam ovu temu, no meni se čini da je ostavljanje postova jedan za drugim dosta nepregledno i teško pretraživo. Osobno bi mi više odgovaralo da jednostavnijom pretragom dođem do željene informacije, a ne da moram prolistati 200 ili 500 stranica koliko bi vjerujem ova tema mogla doseći.
Da li postoji neka varijanta da se napravi smislena baza na forumu?
Ja sam pošteno radio, izlagao sam se opasnosti da me uhvate i oteraju na robiju!
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.listopad.2008 u 18:27
    Istina....i to nešto na wiki sistemu, da svi možemo stavljati entry-e i prepravljati. Ali to bi trebalo jako pametno osmisliti glede kategorizacije problema koji bi se obrađivali.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.listopad.2008 u 19:48

RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2008 u 18:40
    Jedno skromno zapažanje, ali koje mi se stalno ponavlja:

Kupujem nove ploče, dakle ne samo nove, zapakirane, već mislim na nova izdanja. Neka od njih su i super duper audiophile, triple extra thick gatefold, virgin vinyl, virgin hair sleeve 220g izdanja. Nisu sva takva, neki su normalni 180g vinili, ništa fancy.

Još više od toga kupujem rabljene EX pa na bolje ploče iz 70ih preko e-baya.

Zanimljivo zapažanje: skoro sve od ovih 35 godina starih ploča su manje iskrivljene (warped) od ovih novih izdanja. Nova izdanja su sa različitih kuća i pretpostavljam iz različitih tvornica. E pa koji je to k...c sa novim vinilnim izdanjima?

Rekao bih da se radi o vrlo lošoj kvaliteti nečega, pojma nemam čega, u procesu izrade vinila. Možda čak i o nemaru - jer nedavno sam kupio 3 reizdanja legendarne njemačke grupe Can i na dvije od tri od tih ploča je faking rupa u sredini waaaay off.

Ima li netko kakvo razumno objašnjenje i jesu li to uobičajena iskustva ili sam ja nesretnik?

Editirao popol_vuh - 06.studeni.2008 u 18:41
Na vrh
Monét View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Monét Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2008 u 18:47
Dobra i interesantna tema!
A good system is about music to be respected.
Na vrh
dacho View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Turamtidrot rulz

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dacho Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2008 u 19:29
Mislim da smo se jednom prije već dotakli te teme.
Pravog objašnjenja nema ali da ima takvih primjera nažalost je puno. Ja npr ima novu ploču 180gr od Kralice i jedna je također grbava.....
Nova ploča isto 180gr remaster od Simple Mindsa na nekim pjesmama ima toliko nabrijan snimak da je to strava, ali ne sve...
Razloge bi mogli potražiti u činjenici što se većina izdavačkih kuća polakomila za zaradom i nas krajnje konzumente je shvatila kao laki plijen za zaradu bez obzira na kvalitetu štampanja vinila a sve na osnovu velikog BUMA kupovine vinila i potrebe za istim.
Nažalost mnogi se samo povode nekom trendu slušanja i prodaje ploča a boli ih ona stvar koliko su te ploče uopće kvalitetno napravljene i još usto toliko rado vole keljiti etikete audiofilska izdanja i sl nebuloze da nas malo marketinški uhvate i izvuku nam nofce za nama dragu pločicu.

Često smo pljuvali po Jugotonovim , RTB, Suzy i sl izdanjima a na kraju ispada da su poneka bila itekako dobra spram nekim novim pločama koja su puna izobličenja s prezasićenim signalima, nabrijanim i zvuče kao kopija neke Mp3ice, a nažalost sva oprema iz tih naših tvornica je prodana skoro kao i na otpad za neku mizernu lovu a ti novi vlasnici istih nas sada pošteno deru s cijenama novih ploča a za uzvrat nam bacaju svašta na tržište tek toliko da se zove ploča odštancana od strane nekih šustera kojih bili k.... za kvalitetu niti uopće znaju svoj posao za razliku od starih majstora crnog tiska.
Neke čudne okrugljaste lampe, par crnih kutijica, povelike glasne škatulje, crno-bijela skalamerija i to je to....
Na vrh
dinx View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dinx Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2008 u 20:16
popol-vuše, hvale vrijedna ideja. vidjeh kod dache tu dianinu ploču i nisam mogao vjerovat kak je grbava, ali eto....međutim, ja osobno imam sreću da mi je rijetko koja ploča mlađa od dvadesetak godina, pače, mnoge su malo mlađe od mene....ovo danas me puno ne zanima, tako da tu pozamašnu vinilnu kolekciju obilato koristim, neke je od ploča još moj stari kupovao. manje više sve su uščuvane, možda ih je 5 % na granici slušljivosti (što prilično popravlja filtar phono audiolaba 8000ppa o kojem pisah neki dan na ovom forumu).

velim, sreća da slušam klasiku i jazz, na tim pločama, ali žao mi je mlađeg audiofilskog svijeta koji bi poslušao vinilna izdanja recentnije glazbe, eto npr.diane krall,ili norah jones, ili bilo koga drugog, nebitna vrst glazbe.... a prijatelj dacho je lepe novce dao za taj komad plastike...uglavnom, najmlađa LP ploča koju imam tiskana je negdje krajem osamdesetih...uglavnom, ako i kupujem, kupujem SH, i opet vrlo stara, ali uščuvana izdanja
pathos clasic one, sonus faber grand piano home, pro-ject 2 Xperience, xindak fs1
Na vrh
altair View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj altair Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2008 u 20:43
Ideja je bila da dajemo upozorenja ... ali ... evo i dobar primjer ... remaster Steely Dan - "Aja" ... imam remaster CD, RTB vinil i nedavno sam uzeo ovaj vinil remaster - stvarno decki znaju svoj posao. Moze se kad se hoce ...

Editirao altair - 06.studeni.2008 u 20:43
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.studeni.2008 u 11:27
a jadnoga li vodiča za kupnju...sve kao sad ćemo raskrinkat proizvođače a ono ćorak.

Dakle,od kojeg proizvođača imate ploče a da su iskrivljene ili su  ADA ili DDA ?

Mene nekidan zahebalo...platio novu ploču od TELARCa 300 kunas a ono ADA. Odmah mi zazvučala kao CD.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Dodatni pribor
Podlošci ili šiljci
Forum: Uradi sam