Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

FM antena

Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Fleks View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fleks Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: FM antena
    Objavljeno: 10.travanj.2009 u 17:17
Kakvu zicu da kupim za to? Treba mi jedno 2m duzine. 
Za narod bez narodnjaka !
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.travanj.2009 u 17:30
Ja imam negdje negdje nekakav nacrt za FM antenu. Trebaš komad 300om-skog kabela(onaj plosnati sa dvije žice) i nešto drvenih letvica.

Što se tiče gdje bi mogao kupiti tu žicu imaš za sitne pare(12kn) u Chipoteci da kupiš gotovu FM antenu, onda lijepo otfikariš konektor i još par komadića plastike i imaš žicu spremnu za daljnje pothvate. 
Na vrh
Eko Eko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Eko Eko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.travanj.2009 u 17:38
Fleks, FM antenu najjednostavnije možeš izraditi kao otvoreni dipol. Treba ti cca 1,5 m bakrene masivne žice ili licnaste, ali ju nekako moraš zategnutu na nekom izolatoru. Presječeš to napola i na to spojiš koaksijalac 75 ohma.
Ja sam to znao uglaviti u alkatan cijev sa rupom u sredini i silikonom zatvorim to i krajeve.
Antena će ti imati karakteristiku prijema u obliku broja 8 i to okomito na samu antenu, naravno bez pojačanja.
Možeš napraviti i zatvoreni dipol, ali on ti ima otpor zračenja od 300 ohma pa trebaš prilagodni član tj. transformator impedancije.
Napravi pa javi dojmove

oGooglao sam
Na vrh
Brane09 View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brane09 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.travanj.2009 u 19:18
   evo pa se igrajte
http://www.wryr.org/Antenna_instructions.pdf
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.travanj.2009 u 19:49
@Brane09

Ja mislim da upravo taj narct za izradu antene imam negdje na kompu.
Na vrh
Kruno-42 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kruno-42 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.travanj.2009 u 07:34
[Možeš napraviti i zatvoreni dipol, ali on ti ima otpor zračenja od 300 ohma pa trebaš prilagodni član tj. transformator impedancije.

[/QUOTE]

Kako napraviti ili  gdje kupiti  transformator impedancije  300/75 Ohma ?
MINI RAČUNALO INTEL NUC/PS AUDIO NuWave DAC,HADAUDIO Breeze M1/SUMO DIANA/ ECA LECTERN-S, PROAC D2, Magnum Dynalab MD-90
Na vrh
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.travanj.2009 u 12:25
Dajte tu shemu od antene ako imate da se malo zabavljamo, sve je uslo u kolotecinu "samo se slusa muzika" :-) a nista ne radi kod audioradofilicar-a.
Na vrh
Mate View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mate Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.travanj.2009 u 22:06
Originalno postano od strane člana: Fleks Fleks napisao:

Kakvu zicu da kupim za to? Treba mi jedno 2m duzine. 

2m dužine čega?
Za spojni kabel ili za antenu samu?

Na vrh
Mate View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mate Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.travanj.2009 u 22:52
Originalno postano od strane člana: FANCY FANCY napisao:

Dajte tu shemu od antene ako imate da se malo zabavljamo, sve je uslo u kolotecinu "samo se slusa muzika" :-) a nista ne radi kod audioradofilicar-a.

Kad je već tema antena. Nekoliko generalnih napomena i smjernica.
FM signal je kod većine odašiljača vertikalno polariziran što znači da će u većini slučajeva FM prijemna antena biti vertikalna.
Opseg frekvencija je od 88 do 108MHz, ako odaberemo kvazi sredinu opsega od 100MHz to znači da je valna duljina 3metra, odnosno polovina valne duljine 1,5 metara i konačno 1/4 valne duljine 75cm.

Najjednostavnija antena bi bila tzv štap antena. Štap je 1/4 valni rezonator dakle, dužina "štapa" bi trebala biti oko 75 cm. Stvarna dužina "štapa" treba biti nekoliko milimetara kraća. Ne preporučam "debele" štapove.

Za štap te dužine najlakše upotrijebiti komad bakrene žice 1-2 mm debljine dužine oko 75 cm i direktno ga spojiti na stražnji konektor prijemnika. Onaj koji je označen sa 75 Ohma i to na vrući konektor, ne na onaj koji je na masi. Najlakše probom ustanoviti koji je pravi.

U mnogim slučajevima (zgrade, položaj tunera na polici blizu zida) to neće biti zadovoljavajuće, pogotovo za slabije signale. Znači da je potrebna ozbilnija antenska instalacija.
Ukoliko u zgradi već postoji antenska instalacija sa Fm antenom na krovu i antenskim utičnicama u stanovima, onda je najbolje spojiti 75 omski kabel (isti kao za TV) od te utičnice do tunera.

Ukoliko ne postoji zajednička instalacija, treba naći mjesto vlastitoj anteni izvan zgrade i koaksijalni kabel od antene do prijemnika.

U većini slučajeva, obični "štap" prije opisan, postavljen na dobro mjesto može zadovoljiti većinu aplikacija čak i bez tzv "Protutegova" (Za štap bi trebali barem 3 radijatora postavljena kao inverted V u odnosu na vertikalni štap. Međutim kako je to ipak osjetljiva konstrukcija koju je potrebno dobro proračunati i ugađati, a dobittak takve antene je manji od 1, bolje je i daleko jednostavnije napraviti "otvoreni dipol" i postaviti ga vertikalno.
Takva antena se spaja sa koaksom na sredini i to vrući vodič kabela na gornju polovicu dipola a oplet kabela na donju polovicu.

Dobitak dipola je teoretski 1.
Vertikalno postavljen dipol ima kružnu karakteristiku zračenja u horizontalnoj ravnini i to je dobro, jer FM signale očekujemo iz raznih smjerova.

Za primanje slabih signala (udaljenih stanica) ipak bi bio potrebno koristiti jače antene.
Npr. dvoelementni HB9 (3-4db), logaritamske antene (5-6db), Yagi antene (10-20db)
Jasno je da što jača antena ima uži snop zračenja i bolji odnos naprijed-natrag. Bolji u ovo slučaju znači veće gušenje sa zadnje strane.

Kao neki kompromis logaritamska antena bi bila OK. Nisam siguran, ali čini mi se da bi logaritamska kakva se prodaje u HR za TV i košta oko 60-70 Kn bila ok i za FM.

Odlika logaritamske antene je da pokriva širi opseg frekvencija uz umjereno pojačanje i umjereno uski diagram zračenja.   

Editirao Mate - 18.travanj.2009 u 22:57
Na vrh
Mate View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mate Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.travanj.2009 u 23:19
   Otvoreni dipol 75Ohma, za 100MHz

Editirao Mate - 18.travanj.2009 u 23:25
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audiofil.net klub