Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Alternativni kutak

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 44>
Korisnik
  Tema Pretraži Tema Pretraži  Opcije teme Opcije teme
White Face View Drop Down
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj White Face Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 13:29
Originalno postano od strane člana: Joby Joby napisao:

Jok, nego trebam obiteljsko+poslovno vozilo. Uostalom, mislim da je kraći nego A6 (460 cm)

Nisi shvatio.

Nema veze…

Ponašamo se kao djeca u osvijetljenoj sobi, koja zatvore oči i kažu da se boje mraka.
Na vrh
Crescendo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Crescendo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 13:38
Sorry dečki ali ako mislite da u ovoj i ovakvoj "glazbi" ima ikakvog smisla grdno se varate
jedini smisao bi mogao biti da čovjek bez imalo nadarenosti može biti "glazbena" zvijezda
Two channels good, five channels baaad !
Na vrh
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj White Face Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 13:48

Harmoniju ili sklad nije stvorio čovjek, on je samo taj izuzetan osjećaj, pokušao prenijeti u društvene oblike. U novije doba znanost uz pomoć kompjutera, je otkrila „teoriju kaosa“, koja se je isto tako odrazila u društvenom životu čovjeka. Međutim, kaos nije teorija, to je koncepcija, i to takva da se ne može smisleno odvojiti od ostatka dinamike.

Ponašamo se kao djeca u osvijetljenoj sobi, koja zatvore oči i kažu da se boje mraka.
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 13:50
Nemoj tako Crescendo.To je glazba koja nekim drugim ljudima, ukusima različitog od tebe može donijeti radost i uživanje. To je nedvojbeno. Budi tolerantan. Nekome se sigurno ne sviđa što ti slušaš. Znam da se glazba koju ja slušam mnogima ne sviđa, niti nalaze nešto lijepo u njoj. Ljudi imaju u različitim kulturama različit odnos prema glazbi. Uživaj u svojoj, neka i drugi uživaju u glazbi koju sami odaberu.
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
Gilberth View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gilberth Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 13:56
Cijela ova rasprava me podsjeća na napušene "filozofe" iz studentskih dana. Da se ne bi netko uvrijedio (a ne želim nikoga uvrijediti), to je samo stoga što su i oni najčešće pričali o vrlo apstraktnim stvarima, samo što u njima ni sami nisu tražili smisao, već eventualno u smijehu koji je to pratio.

Glede eksperimentalne glazbe... Na lanjskom Jazz timeu u rijeci su kao zadnji izvođač nastupali Sylvie Courvoisier & Lonelyville. Organizator i voditelj je prije njihova nastupa potrošio 5 minuta objašnjavajući publici da je baš to "pravi jazz", no publika očito nije došla zbog tog pravog jazza jer se je dvorana praznila kako je nastup trajao. E sad, ne znam je li ta skupina svirala ovakvu glazbu kakvu PopolVuh opisuje, ali bila je iznimno teška za slušanje i meni tada nije predstavljala neki užitak.

Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 13:56
Lijepo sam ti reko Popole, previše je vjetrenjača!
Keiji Haino je sve samo ne zvijezda... možda sa prefiksom anti... njemu to sigurno nije bitno ni milimetar!
Mogući smisao je stanje svijesti, transcedentalni nivo koji zaokuplja stvaratelja glazbe ili sl. Na neki način je interesantnije stvarati sličnu nazovimo glazbu nego je slušati (bar meni)!

Za doba uzbuna i studentske dokolice, 90-ih u mom rodnom Sisku, sam sa prijateljem stvarao kojekakve "ambijente" improvizirajući uz pomoć akustične gitare, plehnatih udaraljki, sintisajzera i usisavača (da Minor G od Iskre ).
Inspiracija su nam bili Einstuerzende Neubauten, Coil, Zoviet France i slični "pacijenti" no isti su slične stvari radili i rade daleko suvislije i naravno sa backgroundom.

Sessione smo snimali na kazete i kasnije preslušavali. Od npr sat vremena "drvljenja", našao se pokoji interesantan komadić od par minuta... to su bili dani!
Na vrh
Joby View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Joby Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 14:15
Teže je izraziti sebe kao glazbenika u ograničenim okvirima melodije, harmonije i ritma, nego u "slobodnoj" formi bilo jazza, bilo nekog drugog smjera.

Nekad su, u klasici npr, kompozitori bili vrlo ograničeni glazbenim pravilima, a opet su nastala tako sjajna djela koja nas mogu uvesti u razna osjećajna i misaona stanja.
Osim toga rijetki su iskreni glazbenici u odnosu na ukupnu "ponudu". Puno je tu pozera, wannabeeja, lovaca na slavu i lovu itd. O stvarnim glazbenim i izvođačkim dometima da ne pričamo. Rijetko tko zna pjevati, a o sviranju da ne pričam. Sklad talenta, ideje, umijeća, izvedbe i dojma je teško ostvariv i nije dostupan svakome tko misli da zaslužuje moći i znati.

Hrabrost kojom se antitalenti žele afirmirati na raznim poljima (ne samo) umjetnosti, ali ponajviše glumi i glazbi, zapanjuje. Izgubiše ljudi dodir sa stvarnošću i pravom, kritičnom, slikom samog sebe.

Editirao Joby - 23.lipanj.2009 u 14:18
Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 14:25

Teže je izraziti sebe kao glazbenika u ograničenim okvirima melodije, harmonije i ritma, nego u "slobodnoj" formi bilo jazza, bilo nekog drugog smjera.

Ovdje mi se jedino ne sviđa ovo ograničenim... čemu se ograničavati ičime!

U eksperimentalnoj muzici, elektronici, pa i r´n´r ima klasično školovanih glazbenika, koji očigledno razmišljaju drugačije, a tako se i izražavaju.

Kako treba naučiti recimo kritički slušati hifi, tako se nauči i detektirati lažnjak u ovoj "muzici za antitalente"  kako je nazove.
Druga je stvar područje glazbenog interesa i volje za slušanjem ovoga ili onoga!
Na vrh
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj White Face Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 14:32
Originalno postano od strane člana: Gilberth Gilberth napisao:

Cijela ova rasprava me podsjeća na napušene "filozofe" iz studentskih dana.

Čini ti se…  

Na vrh
popol_vuh View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.lipanj.2009 u 14:44

Pitanje za Vuhoslawa:

Da li je za razumijevanje ovog Haina potreban određeni intelektualni nivo, da li bi tu glazbu puštao svome djetetu od par godina i da li imaš sluha, tj. sviraš li neki instrument ili možda pjevaš?

Da li bih ja racimo bez ikakve glazbene naobrazbe sa istim uspjehom mogao "svirati" isto to što "svira" Haino? Može li Haino ponoviti svoju skladbu bez greške? Ima li negdje nota da i ja naučim to svirati?

Ok, pisati ću po crticama da se ne izgubim jer je jako puno pitanja:

- Intelektualni nivo - nije potreban uopće osim neke fundamentalne mogućnosti razumijevanja (drugo od inteligencije) - Hainova muzika je sve samo ne akademska ili muzika koja je u aktu ili konceptu i u tom smislu "intelektualna". Evo jedan mali isječak što on kaže u tom pogledu:

When I first started thinking about sound, I wanted to make music that would be totally unique to me. Not something that would fit into any genre. I wanted to do something new, but because I'm a musician I have to use instruments, right? I would like to make a distinction with the Dadaists though, people who make no sounds and call it music. As far as I'm concerned that's just a concept that never gets beyond the brain, and they aren't musicians. They may be expressing themselves, though. It's like what Webern said about music only being born from the tree of music, that's close to what I believe. To repeat, the Dadaists would just meaninglessly hit a typewriter, just because it was interesting as an act, and they would call that a composition. Instead of using it to produce a rhythm or as a musical instrument, they were just treating it as an object, in one sense. I have no interest whatsoever in that kind of "music." I wanted to come up with a concept that would be as original as possible. So going back again, musicians must produce sounds–the whole problem of why and how sounds appear is something that you can think about for yourself. And it is something that you should think about–in one sense, ordinary musicians just produce sounds and never think about how or why. So-called contemporary composers work at a slightly deeper level, thinking about questions like why does music appear and why it exists. But they only think about these concepts. I believe that it's acceptable to have a period where you think about questions like that, but that thinking in itself isn't the same as making music. I believe that if you're going to show something to people then you have to physically produce actual sounds, not just concepts.

Dakle, kao što se već iz ovoga vidi - ne koncept, ali niti redukcija na "muzikalne" elemente, već zvuk - to je izlazište, u estetskom smislu. Ono što je u pred-estetskom i sadržajnom smislu bitno i otkuda on stvara, a otkuda se jedino može primjereno i slušati je onaj okvir koji sam napisao u prvom postu. On tu ima tri centralna pojma - "ja", "ne-ja" i "molitva", koja je ono što spaja ja i ne-ja. Muzika ima funkciju te "molitve" ali ne one koja moljaka, već one koja aktivnom snagom transformira. On to objašnjava u mnogo tekstova i mnogo opširnije, ali ovo je suština. Ako je to intelektualno, onda je ta dimenzija potrebna da bi se znalo kako se u slušanju postaviti. Kako bi se izbjegao nesporazum da se ovdje ipak sluša akademski koncept, trebalo bi poslušati više-manje bilo koji njegov album i vidjeti efekt, da se vidi da tu nema "intelektualiziranja slušanja", već da se zbiva upravo ovo što ova objašnjenja jezikom pokušavaju opisati.

- Svojem djetetu većinu te muzike ne bih puštao iz jednog jedinog razloga da je glasna i mora biti glasna, te bi djetetu bila neugodna čisto na fizičkoj razini.

- Što se tiče sluha, svirao sam klavir veći dio osnovne i prva dva razreda srednje škole, prvo privatno a onda u muzičkoj školi, ali sam prestao. Sluh - učitelji su mi govorili da vrlo dobro čujem, ali da ne znam pjevati.

- Bez glazbene naobrazbe bi teško bilo svirati ono što Haino svira, jer on zna svirati upravo zato da bi izbjegao ono što se konvencionalno naziva sviranjem - npr. svojeg su-svirača u Fushitsushi (njegov bend) je jako dugo korio i upozoravao na neke standardne "pokrete", "licks", koje je radio automatski, jer je to bilo "svirački logično". Nasuprot tome, sviranje je za njega doslovno svijest zvuka u trenutku u kojem se proizvodi i reakcija i tijek te svijesti zvuka. Da bi se za to očistilo, mora se očistiti od tzv. "sviranja". Opet - i u sviranju jednako neposredan odnos sa zvukom kakav treba biti i u slušanju. Zato se nekom neupućenom u metodologiju stvaranja i željeni učinak, kao i u perspektivu slušanja cijela ova stvar može učiniti nasumičnom. No ona ima jednako čvrstu logiku kao i recimo free jazz, samo mnogo više usmjerenu na zvuk sam. "Sviranje" je tu smetnja.

- Haino je na svojim prvim albumima ponavljao izvedbe, međutim onda je shvatio da za njegov pojam muzike - onako kako sam napisao u prvom postu - muzika mora nastajati na licu mjesta i nestajati na licu mjesta i biti jednokratna pojava. Zato je prestao ponavljati ne samo ono što je već odsvirao, već i same riječi. Svaki nastup ima pred-okvir i koncept na koji je meditativno usredotočen i taj okvir je kontekst jednokratnog i neponovljivog odnosa sa zvukom. Nema ponavljanja. Iz istog razloga nema i nota plus to što note njemu ne znače ništa, već poznavanje instrumenta i načina na koji se iz instrumenta može izvući zvuk - koncept koji je puno širi od "sviranja" i notnih zapisa.

Nastavak slijedi...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 44>
  Podijeli temu   

Pređi na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,186 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
dCS Puccini & U-Clock