Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Alternativni kutak

Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 44>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Kalle242 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.lipanj.2009 u 14:37
Originalno postano od strane člana: White Face White Face napisao:

Odnos publike prema glazbenom dijelu je presudan i on određuje umjetnost i njegove pravce. Do tada možemo govoriti samo o eksperimentalnoj glazbi.

Zaboravljamo da je svijet poodavno veliko selo u glazbenom smislu.

Za primjer mogu uzeti možda jedan od ponajboljih hrvatskih noise rock sastava u tradiciji Big Blacka i čikaške škole.
Radi se o Opatijskoj grupi TRANSMISIA.

Nedavno gledao na TV emisiju o povijesti RI rocka i Transmisia je spomenuta samo uzgred iako se radi o grupi koja je jedina napravila proboj na strano tržište izdavši ploče za talijanski Wide records, kao i za američki Invisible records, kojeg vodi u industrial rock krugovima kultni bubnjar Martin Atkins!

Prije 14 godina sam imao prilike gledati Transmisiu uživo u zagrebačkom klubu Gjuro II, pa i upoznati se i popričati sa članovima benda. U to doba su se spremali ići na turneju sa HELMET po Americi.
Nekome ime Helmet neće značiti ništa, no oni koji duže prate alternativni rock će sigurno znati o komu i čemu se radi.
Drugi Transmisijin album "Dumbshow" je u US prodan u čak 40000 primjeraka davne 1994.

Ako se ne varam toliko ploča je prodao Gibonni u nas neke godine i to se smatralo golemim uspjehom, što zasigurno i je s obzirom na malo tržište!

Prema tome interesa za alternativu i ljudi koji prepoznaju recimo nešto drugačije ima jako mnogo samo su raspršeni od Vardara pa do Triglava ili bolje reći od Aljaske do Japana. Neki uzgred jako dobro i žive od svoje glazbe poradi velikog tržišta.

Alternativa je na neki način i jazz i klasična glazba s obzirom koliki mali postotak ljudi to dan danas aktivno sluša i prati, da ne pričam o audiofilima općenito!

Editirao Kalle242 - 24.lipanj.2009 u 14:45
Na vrh
Gilberth View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gilberth Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.lipanj.2009 u 15:08
Baš sam jučer pričao s dragom da mora da se u Rijeci jazz vratio u modu jer je jazz klub Tunel konstantno popunjen, a i iz najnevjerojatnijih krugova čujem da se regrutiraju novi jazz-o-fili.

Editirao Gilberth - 24.lipanj.2009 u 15:09
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2009 u 13:11
Jučer mi je stigao vinil jednog od meni najdražih albuma uopće:

Current 93 - The inmost light

Neki će ovaj cover prepoznati kao cover drugog dijela izvorno nazvane "The inmost light" trilogije pod imenom "All the pretty little horses". Ovo re-izdanje sadrži cijelu trilogiju na dva vinila (izvorno je to bilo izdano kao "Where the long shadows fall (before the inmost light)CD EP; "All the pretty little horses (the inmost light itself)" CD; "The starres are marching sadly home" CD EP). Vinili su jedni od najbolje zvučećih u mojoj skromnoj kolekciji, a imam više vrlo kvalitetnih izdanja koji su i više nego dobra referenca. Potpuno tihi, zvuk savršen, ploče fizički savršene - mrtvo ravne.

Izdanje šmekeraj do kraja, kako je i svojstveno cijeloj ovoj sceni iz koje potječe C93, kojoj je prezentacija uvijek bila dijelom cijele priče i na vrlo visokom nivou - ljubav prema i fizičkom objektu (zlobnici neka odmah zaborave govanca u lijepom omotu i slične stvari, jer ako je ikoji bend konzistentno izvanredan u svakom pogledu kroz 25 godina, onda je to C93). Debeli gatefold sa prekrasnom umjetnošću, veliki booklet sa divnim pozadinama, te naivnim ali "sinister" slikama, većinom rađenim u pastelama i temperi ako se ne varam - tematski savršeno vezane uz album(e), prozirni 180gm vinil, koji u rijetkom slučaju nije niti gimmick jer je i zvučno i fizički savršen, niti "razlog" da se nabije cijena preko uobičajene za "obični" vinil - ali tako to i jest sa većinom independent labela i bendova - marketing se tu najčešće svodi na kvalitetu muzike i proizvoda, a ne na pričice čija svrha je bildanje cijene.

Current 93 (stavljam AMG link iako je i "biography" i "discography" dio napisan u najmanju ruku diletantski, kao i većina ovog lošeg sitea, ali još uvijek je jedini koji daje nekakav "overview") je jedan od meni najdražih bendova uopće, potpuno drugačiji i svojstven, apsolutno neusporediv sa ičim drugim, brutalno nezavisan od početaka do danas. U sadržajnom smislu vrlo inteligentan i svojstven, sa konzistentno nevjerojatnim riječima, slikama, kozmologijama i kozmogonijama utemeljenim u - s jedne strane - širokom rasponu kulturnih referenci Europe i Engleske, a s druge strane osobnim vizijama i doživljajima. U estetskom smislu bend koji je barem dva, a vjerojatno i tri puta postavio presedane - prvi puta u smislu apokaliptičkih soundscapeova na prva dva albuma - "Nature unveiled" i "Dogs blood rising", drugi put u sintezi engleskog folka i u duhovnom i u estetskom smislu (sa primarnom inspiracijom legendarne Shirley Collins) sa osobnim interpretacijama ezoteričnijih i crkveno ne-priznatih struja kršćanstva, uz snažnan utjecaj minimalne eksperimentalne elektronike, prvenstveno u domeni produkcije i finalne dorade materijala, te bolesno nadrealnih mixeva Stevena Stapletona (Nurse with wound - još jedan pionir nadrealne avangarde u Engleskoj u ranim 80im). Muzika koju riječi nikako ne mogu adekvatno opisati i koja zahtijeva jako puno od slušatelja, ali višestruko nagrađuje trud. Tu stajem, bez pretenzija da pišem šire o bendu o kojem niti cijela knjiga ne bi nužno nešto adekvatno rekla.

Ako bih išao opisivati ovaj album-trilogiju - prvi dio je 25 minutni eksperimentalni soundscape-intro (savršeno sadržajno vezan) koji mantrički slušatelja koncentrira, te "mood"-om i sadržajem lagano uvodi u tematiku albuma.

Drugi, centralni dio, sastavljen od mnogo "kretnji" u muzici, mješavina ove posebne vizije engleskog folka, sa briljantnom i briljantno korištenom akustičnom gitarom Michaela Cashmorea, koju dotični gotovo cijelo vrijeme svira "fingerpicking" stilom koji je savršeno sadržajno usredotočen i nikada ne prelazi u manifestaciju tehnike radi tehnike (iako bi Cashmore to svojom tehnikom bez problema mogao). C93 je naime uvijek bio primarno usredotočen na sadržaj, a sav zvuk je funkcija sadržaja. Povrh toga, mnogo suptilnih elektroničkih, na prvi pogled bi se reklo "glitcheva", koji su sve samo ne glitchevi jer se uvijek radi o savršenoj kontroli, te briljantan mix koji je opet vođen smislom svakog pojedinog tracka. Album je kao i svi C93 albumi strogo konceptualan, donekle ciklički, pjesnički iznimno snažan sa kaleidoskopskim i psihodeličnim uvidom u narav igre života i smrti, sa posebnim naglaskom na temu mogućnosti nevinosti, iskupljenja i eventualnog ništavila na kraju puta. Treći dio je opet 25-min eksperimentalni track sa odužom, apatično čitanom poemom uz zvuk škripe drvenih brodova u noći i spiralno se uzdižuće droneove.

Remek djelo koje će rijetki ikada čuti, što se može reći i za većinu outputa Currenta 93.
Na vrh
pupa View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pupa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2009 u 14:26
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Jučer mi je stigao vinil jednog od meni najdražih albuma uopće:

Current 93 - The inmost light

Vratio se ti glazbi. Pohvalno i korisno. Zašto korisno? Zato što sam odmah ovaj album u trostrukom CD izdanju stavio na spisak za odstrel. Moj đir. Oduvijek sam guštao i u takvoj mjuzi.

Mersi bokun. 
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2009 u 14:43
pupa - već otprije si upoznat sa C93 ili ne?

Meni je kad sam počinjao slušati ovaj bend bilo vrlo teško ući u cijelu stvar jer su oni svojim izrazom pokrili toliko teritorija da to nije normalno - sa uvod je potrebno kojih 5 albuma da se dobije kakav-takav uvid.

Album(i) o kojima sam gore pisao su svakako jedni od najboljih za uvod - sva tri. Uz to za početak još preporučam:

- "Of ruine or some blazing starre"
- "Nature unveiled"
- "Imperium"
- "In the foreign town, in the foreign land"
- "I have a special plan for this world EP"

Link na kuću koju vodi glavni čovjek Currenta i gdje se mogu naručiti albumi: durtro

Nažalost, stara distribucija (World serpent) koja je distribuirala ovaj bend jako dugo je već poodavno propala, tako da je mnogo njihovog materijala out of print.

Njihov američki distributer je: midheaven
Na vrh
pupa View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pupa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2009 u 14:53

pupa - već otprije si upoznat sa C93 ili ne?

Meni je kad sam počinjao slušati ovaj bend bilo vrlo teško ući u cijelu stvar jer su oni svojim izrazom pokrili toliko teritorija da to nije normalno - sa uvod je potrebno kojih 5 albuma da se dobije kakav-takav uvid.

Album(i) o kojima sam gore pisao su svakako jedni od najboljih za uvod - sva tri. Uz to za početak još preporučam:

- "Of ruine or some blazing starre"
- "Nature unveiled"
- "Imperium"
- "In the foreign town, in the foreign land"
- "I have a special plan for this world EP"

Link na kuću koju vodi glavni čovjek Currenta i gdje se mogu naručiti albumi: durtro

Nažalost, stara distribucija (World serpent) koja je distribuirala ovaj bend jako dugo je već poodavno propala, tako da je mnogo njihovog materijala out of print.

Njihov američki distributer je: midheaven

Ne, nisam upoznat. Zato ti se i zahvalih. 
Ovako letimično preslušavši samplere koje nudi Allmusic, na nekog me svirka podsjetila, ali na koga u ovom trenu ne nan.. Valjda mi zato i leglo iz prve. :)

Hvala na dodatnoj preporuci. Svakako ću se s njom pozabaviti kad natenane proučim "trojac".

Editirao pupa - 27.lipanj.2009 u 14:56
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2009 u 16:07
pupa - samo još nešto da kažem (znam da razumiješ da ovo nije nikakvo patroniziranje) - sve albume C93 koje kreneš slušati nužno slušaj od početka do kraja i nužno slušaj riječi. Svi albumi su jako strogo konceptualni i u ovom bendu je u 90% albuma primat u riječima, a pjesme istrgnute iz konteksta cjeline nemaju svoj puni smisao.

Što se podsjećanja tiče - moguće da te neki sampleovi (pogotovo sa albuma Thunder perfect mind) podsjećaju na Death in june (na kojem albumu na većini pjesama Douglas Pearce i svira gitaru). Odmah na albumu nakon toga Douglasa je permanentno zamijenio Michael Cashmore, čiji stil i komponiranja i sviranja je potpuno drugačiji od Douglasovog. Douglas Pearce i David Tibet su u to vrijeme i prije toga bili veliki prijatelji.

U slijedećem postu ću napisati malo o još dva dosta netipična albuma C93 koja smatram vrijednima pažnje: Ina foreign town, in a foreign land i I have a special plan for this world.
Na vrh
why stakla View Drop Down
Banned
Banned

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj why stakla Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2009 u 16:33

pupa - samo još nešto da kažem (znam da razumiješ da ovo nije nikakvo patroniziranje) - sve albume C93 koje kreneš slušati nužno slušaj od početka do kraja i nužno slušaj riječi. Svi albumi su jako strogo konceptualni i u ovom bendu je u 90% albuma primat u riječima, a pjesme istrgnute iz konteksta cjeline nemaju svoj puni smisao.

Što se podsjećanja tiče - moguće da te neki sampleovi (pogotovo sa albuma Thunder perfect mind) podsjećaju na Death in june (na kojem albumu na većini pjesama Douglas Pearce i svira gitaru). Odmah na albumu nakon toga Douglasa je permanentno zamijenio Michael Cashmore, čiji stil i komponiranja i sviranja je potpuno drugačiji od Douglasovog. Douglas Pearce i David Tibet su u to vrijeme i prije toga bili veliki prijatelji.

U slijedećem postu ću napisati malo o još dva dosta netipična albuma C93 koja smatram vrijednima pažnje: Ina foreign town, in a foreign land i I have a special plan for this world.
ja bi rekao da su bili i više od toga . uglavnom, sjajan osvrt na currente. nisam ih puno slušao, ali sad ću to pokušati nadoknaditi tj. prostudirat ću neke albume koje si ti spomenuo, a ja ih nisam čuo. inače, postoji i knjiga ''in a foreign town...'' thomasa ligottija. nisam je čitao, ali čuo sam samo hvalospjeve. navodno je upravo ta knjiga i bila inspiracija tibetu i douglasu pearceu koji također ima pjesmu u kojoj pjeva: in a  foreign town, in a foreign land... eto, ranije nisam imao remena da se konkretno uključim u ovu temu, ali uskoro ću i ja dati svoj doprinos. zahvaljujem što si pokrenuo ovaj kutak. bio je neophodan. javim se uskoro s osvrtom na jedan meni drag bend. pozdrav!
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2009 u 16:51
why stakla - biti će gušt pročitati doprinos

Inače, dobro veliš - više od prijatelja, možda bi se moglo reći homoerotski prijatelji .

In a foreign town... i u samom original albumu ima za koricu digipak omota uvezena vrlo debela knjižica sa 4 kratke pripovijesti Thomasa Ligottia za koje pripovijesti na albumu postoje 4 dugačka eksperimentalna tracka koji su soundtrack za pripovijesti namijenjen da se sluša za vrijeme čitanja i koji su među ponajboljim eksperimentalnim trackovima koje su C93/Nurse with wound/Christoph Heemann (HNAS, Mirror) IMO ikada napravili, a svjestan sam koliko je to hrabra izjava.

Ta fraza je doista česta referenca ranih C93 albuma (Dogs blood rising), i nekih DIJ izdanja.

Ligotti je meni osobno izvrstan pisac i opet, meni osobno, bolji čak i od njegovog učitelja, H.P.Lovecrafta, kojeg isto jako volim.

Što se C93 tiče, moram reći još jednu stvar - meni je inače njihov album kojem je spjevano najviše hvalospjeva "Thunder perfect mind" među najlošijim albumima Currenta uopće. Vidim njegovu razvojnu vrijednost u kontekstu povijesti benda, ali sam za sebe meni je taj album prije svega vrlo nepovezan i možda jedini C93 album koji je obična kolekcija pjesama, a ne pravi cjeloviti album. Također, zvuči vrlo "obično" u usporedbi sa njihovim remek-djelima.

Editirao popol_vuh - 27.lipanj.2009 u 16:55
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.lipanj.2009 u 11:51
Originalno postano od strane člana: Kalle242 Kalle242 napisao:

Zaboravljamo da je svijet poodavno veliko selo u glazbenom smislu.

Za primjer mogu uzeti možda jedan od ponajboljih hrvatskih noise rock sastava u tradiciji Big Blacka i čikaške škole.

Radi se o Opatijskoj grupi TRANSMISIA.

Kalle, za Transmisiu ni ja nisam čuo, što mi nije čudno budući da ovu školu rocka u principu ne slušam, ali mi je iskreno drago kad vidim neki takav bend da uspije na ovoj razini koju opisuješ za transmisiu - svaka čast dečkima. Uvijek mi je fascinantno kakva se imena tu u Hrvatskoj povlače po medijima kao velika (ne mislim na estradni šund, naravno, to nije vrijedno spomena), a imamo ovakvih uspjeha.

Recimo još jedan aktualni hrvatski bend koji rastura, a istovremeno imaju i jebački uspjeh je Seven that spells - dečki su potpisani na labelu Beta-lactam ring records, koji je jedan od najboljih novijih nezavisnih labela. Dovoljno je reći da su jedno vrijeme imali gotovo ekskluzivitet na Nurse with wound izdanja i ekskluzivitet na solo Edward Ka-Spel izdanja, a uz to su izdavali trenutno najuzbudljiviju muziku iz Finske - bendove poput Kemialliset Ystavat ili Avarus, pa onda solo izdanja Aidana Bakera - sve među izrazito relevantnom muzikom danas. Već potpisanost za ovaj label je enormni uspjeh koji je meni za "ispadanje monokla". Kad se tome pribroje zajednička izdanja sa Acid mothers temple, pa njihova nedavna turneja po japanu gdje su nastupali sa ljudima poput Makota Kawabate ili Masonnom - kapa dolje.

Ali naravno, u našem dragom hrvatskom seocu su Prljavo kazalište i Parni valjak još uvijek "the rock bendovi".
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 44>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,227 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Preporuke bookshelf zvucnika
Forum: Audio komponente