Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

sobna akustika

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 9>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
tumbak View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tumbak Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2010 u 15:26
Originalno postano od strane člana: porti porti napisao:

Originalno postano od strane člana: tumbak tumbak napisao:

Vidim da nisi pažljivo pročitao. Vrata su zapravo apsorber i idu u donji dio polica koji je vidljivo veći od onih polica na koje dolaze knjige. Apsorberima koji bi išli na bočne zidove bih postigao nešto malo više od ništa obzirom na dipolnu disperziju zvuka magnetostatskih zvučnika.

Pardon. U pravu si, nisam dobro pročitao temu i sad mi je sve janije. Nisam ni znao da se radi o magnetostaticima.
Btw, o kojima je riječ?

E dobar si, sjedni jedan!
I to sam napisao, megiji 1,2, Magneplanar, USA zemlja porijekla, neomiljen u audiofilskoj populaciji jer avionski transport košta više od zvučnika
Inače, imaš tekst na ovom forumu zove se aqua room, gdje je Jurica isto radio na problematici akustike sobe koja je s manje namještaja u usporedbi s mojom, a još k tome i spojena s blagavaonom. Uglavnom, posložiti sobu u akustičkom smislu do maksimalno mogućeg nivoa kojeg dopuštaju neki faktori (žena, novac, pa opet žena) je preduvjet za dalju nadogradnju bilo kojeg ozbiljnijeg sistema.
prodao sam se čistoj A klasi, ali ću zadržati i cijevi
Na vrh
tumbak View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tumbak Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2010 u 15:29
Originalno postano od strane člana: Ishmael Ishmael napisao:

Išli smo dotle da je trosjed od prave kože kao najboljeg materijala za nas audiofile. Sreća da sam imao trosjed odprije i isti preselio, neznam kako bi nakon svih objašnjenja ženi još i tu kombinaciju obranio.

Ispravka   

Kako je cijeli projekt optimizacije akustike započeo i prije samog useljenja (definitivno najbolja opcija, osim naravno planski izgađenog prostora), pri modeliranju je bio zadatak pokušati postići željenu akustiku bez vidljivih akustičkih elemenata. Kožna garnitura je bila izabrana zbog svojih karakteristika apsorpcije. Sama koža nema nema "audiofilska" svojstva   

Kako nema, dobra apsorpcija je audiofilsko svojstvo
Znači, zaključak je da koža ima audiofilska svojstva
Na vrh
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2010 u 15:43

A sad ono što je Jurica napravio prije ovih mjerenja, a na osnovu čega sam dao raditi police, pa rasporedio namještaj, slike , maske na radijatorima i sl.

Malo objašnjenje ove slike...

Radi se o vizalizaciji prostora, izrađenoj u jednom od modula sw-a EASE, EASE 4.3 Vision. Inače projektanti mrze ove module i masovno ih ne koriste iz razloga što one nemaju veze sa samim proračunima, već samo služe za vizulazaciju rješenja kupcima/naručiteljima. Do ovog projekta se ni ja nisam pretjerano zamarao s tim modulom, nego sam samo koristio osnovni prikaz rješena bez renderiranja. Razlog tome je što proces nastajanja ovakvih sličica traje gotovo kao i onaj stručni dio. Bezbroj podešavanja da stvari izgledaju kako izgledaju na ovoj slici.

No, kako sam prošle godine bio sudionik seminara za korisnike EASE-a u njemačkoj, tamo sam imao priliku upoznati čovjeka koji je autor slika (za modul Vision) u tutorialu za program, Eddy Bogh Brixen. On je inače predsjednik AES-ovog odbora za mikrofone i potpredsjednik AES-ovog odbora za audio forenziku.

Eddy me naučio kako iskoristiti neke mogućnosti ovog modula, kao i mnoge druge detalje kod akustičkog modeliranja. Tip me stvarno oduševio sa svojim skromnim pristupom i ogromnim znanjem. Kada sam proguglao i vidio s kim sam se družio tih par dana, nisam mogao vjerovati.

Editirao Ishmael - 11.svibanj.2010 u 15:51

The Truth Is Out There    Ishmael
Na vrh
Dapo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dapo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2010 u 18:33
Ako nije tajna, koja je cijena cijelog projekta?
Rule #1: Keep your moderator happy at all times
Gradient rules!
Na vrh
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2010 u 18:56
Originalno postano od strane člana: Dapo Dapo napisao:

Pošto naše dvije firme međusobno surađuju na mnogim projektima, cijena kao takva nije bila definirana u kunama, već u razmjeni usluga.

btw. kad me tumbak prvi puta vidio u firmi, pozdravi on i produži, i nakon par koraka se okrene i veli: "Ishmael?". A kolege me onak u čudu gledaju, kakav Išmael?!

Editirao Ishmael - 11.svibanj.2010 u 18:56

Na vrh
tumbak View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tumbak Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.svibanj.2010 u 08:44

Još neznam ni ja!
Najveći je problem bio naći stan koji će imati ovako odvojeni dn. boravak, da nema ni blizu blagovaone i kuhinje iz kojih dopire zveket posuđa
Uglavnom dnevni mogu izolirati zatvaranjem svih vrata i dobijem slušaonu od nekih 19 kvadrata.
Provlačenje kablova i dodavanje utičnica ne računam, jer ide u adaptaciju stana. Još ostaje izrada polica i apsorbera što će biti oko 4-5 tisućica zbog toga što su lakirane. I naravno još jedan apsorber koji će glumiti klima jedinicu koji je isto predmet cjenkanja.

Uopće mi je bez veze raspravljati o cijeni samog projekta, kada znam da to radi Jurica i Alan (njegov šef) koji radi i izvan Hrvatske. Što je najbolje, osim što je Alan  doktorirao na akustici, još je i audiofil kao Jurica.
Mislim, nakon što sam jedva našao Gryphone sad da mi sviraju u sobi u kojoj žena peče pomfri i koja nije akustički tretirana od strane stručnjaka?

Na vrh
tumbak View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tumbak Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.svibanj.2010 u 08:46
Originalno postano od strane člana: Ishmael Ishmael napisao:

Pošto naše dvije firme međusobno surađuju na mnogim projektima, cijena kao takva nije bila definirana u kunama, već u razmjeni usluga.

btw. kad me tumbak prvi puta vidio u firmi, pozdravi on i produži, i nakon par koraka se okrene i veli: "Ishmael?". A kolege me onak u čudu gledaju, kakav Išmael?!

A onda smo bili na putu da mi Vi radite obradu sobe, pa kad sam vidio Tebe pao mi je kamen sa srca i odma sam odbacio sve sumnje. Reci Alenu da Ti da povišicu!
Na vrh
Lest View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Lest Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.lipanj.2010 u 03:35
Evo da se i ja ubacim u temu s par pitanja vezano baš za materijale koji upijaju refleksije i sl..

Ovako je smješten sistem,mali opis prostorije..strop je visok nekih 3 m,s tim da je pola stropa normalna fasada,a druga polovica odvojena s gredom te je obložena brodskim podom
Prostorija nije zatvorena,odvojena je s voltom od drugog djela dnevnog boravka i kuhinje.

E sad mene zanima sljedeće,želio bih ublažit refleksije studijskim spužvama poput one koja se nalazi ispod televizije,imam ih nekih 10-ak komada,mislio sam ih nešto priljepit iza zvučnika,bočno te na stroop iznad gdje nije broski pod.

Molio bih ako netko ima neki prijedlog kako bi ih bilo najbolje razmjestit,da li ima uopšte smisla na strop ih stavljat?

Još nešto,zbog estetike bih te spušve prefarbao malo "umjetnički" s nekim sprejem,a ne znam kojim,da li zna netko neku vrstu boje u spreju koja bi bila prikladan za spužvu,bojim se da mi se ona obična boja koja se kupi za farbanje,grafite i sl. ne skruti/stvrdne na spužvama.

Editirao Lest - 05.lipanj.2010 u 03:43
If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is, Infinite.
- Blake -
Na vrh
criss View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj criss Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.lipanj.2010 u 08:37
Lest ja ti mogu dat samo savjet oko farbanja spužvi; NEMOJ ih farbat jer rezultat će biti ili loš ili još gori, jedino šta možeš napravit je da ih obložiš nekom tkaninom.
Pošalji mi još par slika prostora slikano iz raznih kuteva, pa provam nešto smislit.
AntiCriss
Na vrh
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.lipanj.2010 u 08:52
Originalno postano od strane člana: Lest Lest napisao:

Evo da se i ja ubacim u temu s par pitanja vezano baš za materijale koji upijaju refleksije i sl..

Baš si se i ubacio čovjeku usred teme... jel se može ovo prebaciti u zasebnu?
Pa zar nije jednostavnije otvoriti svoju temu, pogotovo sada, kad imamo podforum o akustici.

E
sad mene zanima sljedeće,želio bih ublažit refleksije studijskim
spužvama poput one koja se nalazi ispod televizije,imam ih nekih 10-ak
komada,mislio sam ih nešto priljepit iza zvučnika,bočno te na stroop
iznad gdje nije broski pod.Molio bih ako netko ima neki prijedlog kako bi ih bilo najbolje razmjestit,da li ima uopšte smisla na strop ih stavljat?

Na strop ih nema smisla stavljati u tvom slučaju. Te spužve upijaju iznad 1-2 kHz, a disperzija tvojih zvučnika je takva da na stropu i nemaju što upiti. O takvim spužvama je bilo govora u jedno stotinjak navrata, i ja bi ih zakonom zabranio, jer u prosječnim sobama rade više štete nego koristi. Jedina opravdana funkcija im je ako netko ima baš izražen flutter eho.

Još
nešto,zbog estetike bih te spušve prefarbao malo "umjetnički" s nekim
sprejem,a ne znam kojim,da li zna netko neku vrstu boje u spreju koja
bi bila prikladan za spužvu,bojim se da mi se ona obična boja koja se
kupi za farbanje,grafite i sl. ne skruti/stvrdne na spužvama.

Uh, ovo nije dobra ideja. Možda ako nađeš baš posebnu farbu za spužve. Bojim se da bi farbanjem zapunio one rupice u spužvi, što anulira njihovu funkciju.

Editirao Ishmael - 05.lipanj.2010 u 09:12

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 9>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,193 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente