Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Što je high-end?

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 77>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:05
Originalno postano od strane člana: syss syss napisao:

o bilo je i "nižih" stvari... jučer sam baš ulovio broj iz ~2000. i tamo je high-end risiver bio onkyo od 8k kn :)

Da, možda su se koristili trikom "nested" definicije: to je high-end u kategoriji budget level...
Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
zuzi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuzi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:11
Moje mišljenje je da u ovoj stvari početak treba biti razlikovanje između pojma HiFi i High End. Po meni postoji tehnički aspekt tog razlikovanja (usvojeni standardi koje je postavila industrija) i onaj drugi netehnički. Možda bi bilo dobro da svako tko se upušta u ovu raspravu pokuša odrediti svoju poziciju.
Think pozitiv stay negativ
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:15
Originalno postano od strane člana: zuzi zuzi napisao:

Moje mišljenje je da u ovoj stvari početak treba biti razlikovanje između pojma HiFi i High End. Po meni postoji tehnički aspekt tog razlikovanja (usvojeni standardi koje je postavila industrija) i onaj drugi netehnički. Možda bi bilo dobro da svako tko se upušta u ovu raspravu pokuša odrediti svoju poziciju.

Tehnički aspekt ne postoji. Jer ima samo jedan kriteriji, a to je "najbolje". A taj kriteriji "najbolje" ne ovisi o nikakvim drugim tehničkim stvarima već slušnom zahtjevu.

To znači da high-end odlikuje tendencija uvijek najboljem tehničkom rješenju s obzirom na performanse prema slušatelju. Slušatelj je krajni, ultimativni arbitar uspješnosti tehničkog rješenja. Stoga je jedini aspekt high-enda onaj netehnički.
Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:16
U 90im je bio haj-end sve što je skuplje od 10000kn, danas bi ta granica s obzirom na inflaciju i nabrijavanje cijena recimo išla na 20-30000kn, no naravno ne bi trebale biti bitne cijene nego zvuk i izrada, a zvuk je znamo podložan subjektivnom i tu smo u ćorsokaku.   
I opet nečiji diy proizvod u koji je utrošeno možda 2-3000 kn materijala, se također može staviti pod haj end ako opravdava zvukom, pa ajde ti sad znaj!
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:21
Originalno postano od strane člana: Kalle242 Kalle242 napisao:

U 90im je bio haj-end sve što je skuplje od 10000kn, danas bi ta granica s obzirom na inflaciju i nabrijavanje cijena recimo išla na 20-30000kn, no naravno ne bi trebale biti bitne cijene nego zvuk i izrada, a zvuk je znamo podložan subjektivnom i tu smo u ćorsokaku.   
I opet nečiji diy proizvod u koji je utrošeno možda 2-3000 kn materijala, se također može staviti pod haj end ako opravdava zvukom, pa ajde ti sad znaj!

Ako netko za 500 kn napravi nešto što spada u sam vrh dosega audio performansi, slobodno se može zvati high-endom. Cijena nije nikakav faktor, osim možda sugestivni.
Na vrh
zuzi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuzi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:25
Možda bi za neki zaključak ove rasprave trebalo definirati i pojam lifestyle.
Think pozitiv stay negativ
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:35
Originalno postano od strane člana: zuzi zuzi napisao:

Možda bi za neki zaključak ove rasprave trebalo definirati i pojam lifestyle.

To nema direktne relacije s pojmom high-enda, već s pojmom hifi-ja općenito.

Editirao Jango Fett - 04.svibanj.2011 u 10:36
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:44
Još jedno pitanje mi se otvara: jel high-end isto što i ezoterija?

Jer, ezoterija je pojam koji je definiran specijaliziranošću i raritetnošću. Znači li to nužno da samo ezoterija može biti high-end, ili kako Jurica kaže, nešto ipak malo općenitije što pripada onome "iznadprosječnom", ili vrhu dostupne ponude?
Na vrh
eradoncic View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj eradoncic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 11:05
Posljednjih godina mnogi brandovi izbjegavaju pojam High End, već ga svjesno i s određenim obrazloženjem mijenjaju u "high performance".

Time je po meni izbjegnuta dosadašnja neminovna asocijacija da je high end u izravnoj pozitivnoj korelaciji s cijenom proizvoda, odnsono - realnije - ta je asocijacija labavija.
Druga je stvar da odjek termina high end asocijativno nameće nešto što je sam vrh, odnsono iznad toga "ne može bolje"....što iz iskustva znamo da je u proturječju jer uvijek može bolje.
Meni osobno to nije loš skok u definiranju.

Editirao eradoncic - 04.svibanj.2011 u 11:07
Na vrh
Ishmael View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ishmael Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 11:21
-

Editirao Ishmael - 09.srpanj.2011 u 13:19

The Truth Is Out There    Ishmael
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 77>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA