Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Što je high-end?

Odgovori Odgovori Stranica  123 77>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Što je high-end?
    Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 08:37
Super je što je otvoren ovaj podforum, jer HIFI je tu dobio svoje mjesto u onoj kategoriji koja ga dovršava u njegovoj biti.

Problem je samo što će, bar tako mislim, zbog možda uvrnutog shvaćanja pojma "high-end" mnogi izbjegavati ovaj podforum, jer će imati nešto protiv toga ili jednostavno zato što će se smatrati "nedoraslima" za to.

Stoga mislim da je potrebno da ovdje damo svoje mišljenje o tome što bi to predstavljalo za ovaj hobi, iako je to već puno puta diskutirano na ovom forumu. Mislim da je vrlo važno stvoriti neku kolektivnu sliku percepcije ljudi koji tu sudjeluju, makar ta slika bila pluralistička.

Na Wikipediji pojam "high-end" ne postoji, već me preusmjerava na pojam "luxury good", koja je definirana isključivo financijskim odnosima u željama i kupovnoj moći.

Svakako, high-end posljedično pripada tom definicijskom okviru, ali pitanje je mora li? Isto tako, za nas je, vjerujem, high-end definiran vrhom ponude u kvalitativnom i performativnom smislu, a ne u financijskom.

Također, najvažniji problem koji mi iskače pred oči je važnost odvajanja određenih funkcionalnih kategorija. Zasada neću ulaziti u filozofiju, ali ću navesti nasumične primjere:

- high-end u kompjuterskom svijetu se smatra gamerska kategorija funkcionalnosti. No je li to isti high-end kao i high-end za video producenta? Ili za grafičkog dizajnera? A postoji li uopće high-end za uredskog korisnika?

- high-end u automobilima je višesmislen također. Očigledno, Rolls Royce nije high-end u kategoriji vozačkih performansi, već u kategoriji životnog stila i komfora.

- high-end u audio ne mora biti high-end u visokovjernom audiu. Lifestyle audio smatra B&O kao svoj high-end. A može li nešto što je high-end za jednu kategoriju biti high-end i za drugu? Gdje su točke preklapanja?

Osim toga, možda najvažnije praktično pitanje je: treba li tražiti high-end u "allround" kategoriji audia (sve podjednako vrhunski reproducira), ili treba li ga tražiti u specijaliziranoj kategoriji (samo jedan aspekt zvučne prezentacije reprodcuira vrhunski, jer je beskompromisan samo za to)? Ima li tu kakvih nemogućih zahtjeva?
Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
harkonen View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj harkonen Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 08:56
Vidiš koliko si pitanja dotaknuo, a svako zaslužuje svoju podtemu. I pitanje je da li će se pronaći konačni odgovor, a potraga za njim postaje smisao.
Zašto se inženjeri ne mogu složiti u te okvire?  Pa možda zato što nas je tehničko obrazovanje cijeli život učilo da postoje rješenja i da ta rješenja mogu biti kompromisna ili ne, ali moraju postojati. Crno-bijelo!
U ovim vodama, to se uopće ne vidi kao mogućnost, tako da mi je ovo
vjerovatno i jedino javljanje u ovoj temi (podforumu), ali ću ga svakako pratiti pa da na nekom slijedećem TF-u uz čašu finog vina razjasnimo uživo što je zaista high-end :-)

Shejtan from Mahala...
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 09:15
 Da, još jučer sam rekao da će biti problem sa definicijom pojma High End (kao što smo već i imali teme tog sadržaja), ali isto tako se Admin složio da nema razloga ne primjenjivati pravila predložena za taj novonastali forum na sve ostale/dosadašnje, pa se zapravo administracija samo treba držati tog naputka i nema problema.

Tada nam možda i neće biti potreban taj novi podforum, jer ionako jasna granica ne postoji, pa se bojim da će dobar dio pisanog texta ići u pravcu opserviranja je li nešto high end ili ne, što bi imalo isti učinak kao i bilo koji OT.
 Ustvari, sam High End forum može biti prepreka cjelokupnosti foruma, jer neki imaju entry level sustave, neki high end, ali dobar dio ljudi je negdje između pa će onda biti nedoumica kud sad s temom i slično - dodatno kompliciranje.

No, da sad ne "filozofiram", neka bude High End forum, pa ćemo vidjeti kako će ići, iako će mene osobno više zanimati kako će administracija generalno odrađivati dogovorene stvari, ne samo u High End-u.
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 09:23
Sten, rasprava o high-endu ne ovisi o tome što netko ima kod kuće.

I mislim da definicije za high-end ima, ali definicija ne postoji bez nekakvih okvira i uvjeta. Stoga je potrebno prije svega dogovoriti se oko tih uvjeta. A uvjet zbog kojeg je otvoren ovaj forum je zapravo "radni uvjet" - da se dodatno naglasi odvajanje od dijela foruma koji sve i svašta strpavaju pod pojam HIFI-ja i napadaju brendove itd., sve ono što je admin već naveo.
Stoga da učinimo tu odluku legitimnom dugujemo bar usuglašavanje oko tog pojma. Mislim da se može.

Editirao Jango Fett - 04.svibanj.2011 u 09:28
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 09:31
Mislim da će administratori i moderatori bez problema držati stvari u zadanim okvirima. Nije poanta u tome da se između HiFi-a i High-Enda izgradi neprobojni zid, nego u tome da se audiofilske rasprave ne opterećuju neaudiofilskim sadržajem i ometanjem u razmjeni iskustava.
    Moj HiFi
Na vrh
DrAle View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DrAle Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 09:37
Moram priznati da me ova tema jako zanima iako o njoj ne znam puno. Mislim da će veliko postignuće biti definiranje samog pojma "high-end". Nekako mi se čini da je puno jednostavnije reći što high-end nije nego ono što on jest.
Led je krenuo, gospodo porotnici. Paradom cu ja zapovijedati.
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 09:48
Originalno postano od strane člana: DrAle DrAle napisao:

Moram priznati da me ova tema jako zanima iako o njoj ne znam puno. Mislim da će veliko postignuće biti definiranje samog pojma "high-end". Nekako mi se čini da je puno jednostavnije reći što high-end nije nego ono što on jest.

Ta defincija ne mora biti striktna i precizna da nam točno kaže "to je high end, a to nije" - možemo ju možda sagledavati kao kriterijski okvir težnje, asimptotsku liniju kontekstualne prirode, motivacijsku smjernicu u gradnji HIFI sustava (npr. netko slaže sustav i misli da treba stati kad je nečeg dovoljno, no očito time ne spada u high-end jer se u njemu ne staje na dovoljnom već na najboljem itd.)
Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 09:52
U hifi mediji iz 2002. za high end zvučnik godine je bio proglašen JM Lab cobalt 816s, cijene 9,999kn, prema tome što se tiče high-enda... bio vidio i to odavno!

Editirao Kalle242 - 04.svibanj.2011 u 09:53
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 09:53
Originalno postano od strane člana: Kalle242 Kalle242 napisao:

U hifi mediji iz 2002. za high end zvučnik godine je bio proglašen JM Lab cobalt 816s, cijene 9,999kn, prema tome što se tiče high-enda... bio vidio!

Ma da? Nisam znao da se išlo tako nisko... bruka
Na vrh
syss View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
hedonist daltonist

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj syss Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2011 u 10:01
o bilo je i "nižih" stvari... jučer sam baš ulovio broj iz ~2000. i tamo je high-end risiver bio onkyo od 8k kn :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 77>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,179 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Predstavite se
Dobar dan
Forum: Dodatni pribor