Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Čišćenje ploča

Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Alen43 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Čišćenje ploča
    Objavljeno: 17.svibanj.2020 u 13:30

I tako…dok drugi istrazuju i experimentiraju s korona cjepivima, igraju covjece ne ljuti se, kuhaju, trce po stanu i sl…ja perem…i udaram u tamburu.  Nebudi lijen, da zavrsim pricu koja me drzi vec neko vrijeme te nadjem najbolji postupak i koktel za pranje ploca bacio sam se na detaljno istrazivanje i eksperimente. Jer od ciscenja uvijek ima bolje. Poznato ??? He,he,he

Da sad ne duljim i elaboriram gdje sam sve bio, sto procitao i sto probao, idem odmah na postupak koji je polucio najbolje rezultatae a opet s druge strane nije stetan za ploce.

Necu sad ulazit u polemike zasto alcohol i koliko jer se neki sablaznjavju na njegov pomen ali sve sto je ispod 15% je ok za nase normalne LP ploce. A moram priznat i zvucno se osjeti razlika s njim I bez. 

Sto se tice surfactanta, tu sam probao Ilford, Tergikleen, Mirasol TETENAL i Triton x-100.

Posto imam ultrazvucnu kadicu (koju bih preporucio svim imaocima povece kolekcije ploca a daju se povoljno kupiti na e-bayu ili slicnim stranicama…one od 40khz, 6 litara) moje iskustvo je slijedece:

Za pranje u takvoj kadici potrebno je:

Triton x-100   0.05%  (ili Tergikleen – u drugoj koncentraciji – dobavljiv samo iz USA)

Bac 50             0.025%

Isopopyl alcohol  5% (potrebna dobra ventilacija, otrovan I zapaljiv)

Destilirana voda

Broj okretaja ploce: 0.5 (okretaja u minuti) 20minuta

Slijedi ispiranje destiliranom vodom I susenje. Moze na vakuum cistacu ili priridnom cirkulacijom zraka.

Savjet:

Ako je vacuum u igri onda je dovoljan jedan krug, max dva, jer suhe vakumske trakice na ruci masine stvaraju dodtni elektricitet. Bolje bi bilo pasivno susenje ili nabaviti veci USB comp ventilator.

Mada se BAC50 pokazao kao mocan terminator statickog elektriciteta bolje malko pripaziti.

Ovim postupkom i koktelom, ploca je cista ko suza a elektricitetu ni traga.

Idealno bi bilo plocu prije kadice oprat u RCM s L'Art Du Son ili slicnim  jer to skida organske necistoce s obzitom da tekucina sadrzi enzime.

Ako nemate kadice nit vakumskog cistaca, nema mjesta ocaju. Moze se koristiti i knosti disco antistat (spin clean) s vrlo dobrim rezultatima ali u tu svrhu trebalo bi 2 komada i malo podebljat koncentraciju Tritona x-100 i BAC50. 

Obavezno ispiranje u destiliranoj vodi.

Ima jos jedna heavy duty, hi-end metoda koju sam probao, cak je nesto bolja od ove ali zahtjeva puno vise truda i muke a to vec spada u hard core mazohizam. I s ovom sam vec pretjerao.

No ako koga interesira postupak…(nije dildo u pitanju obrva)

Nisam spomenuo da ukoliko se koristi ultrazvucna kadica, preporuka je filtracija s 1 mikron filterom nakon svakog pranja. Ja koristim trenutno 0.5 mikrona no iskreno i ovaj od 1 mikrona je sasvim dovoljan za ciscenje 300 ploca (ovisi o stanju)

Moje su sve ploce oprane s L'Art Du Son u RCM neposredno prije kade, a trebali bi vidjet nasto filter slici poslije 50 ploca.

Eto ova gore navedena kombinacija kemije je dobitna te s malom koncentracijom moze trajati godinama.

To je to… za sad…

Na vrh
Alen43 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.lipanj.2019 u 20:24

[/QUOTE]

bok,
sad tek pročitao tvoj post i skužio da imamo gotovo iistu metodu pranja ploča...
doduše uređaji se razlikuju ( ja imam okki nokkii  ultrazvučnu  kadicu sa dvije frekve: prvo jednom 8 minuta a onda drugom 4 perem) .

isto koristim prvo  L'Art du Son , pa onda ultrazvučni pa onda opet rcm i  L'Art du Son, pa zerostat i MOFI omot novi smijeh
[/QUOTE]
Bolje od toga nemoze...ustvari, da je bolje nebi valjalo...obrva
Na vrh
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.lipanj.2019 u 15:19
Originalno postano od strane člana: Alen43 Alen43 napisao:

Odmah na pocetku posta obavjest da je ovo za one iznad 18,  ljubitelje S&M zanra i viniloljubce.

bok,
sad tek pročitao tvoj post i skužio da imamo gotovo iistu metodu pranja ploča...
doduše uređaji se razlikuju ( ja imam okki nokkii  ultrazvučnu  kadicu sa dvije frekve: prvo jednom 8 minuta a onda drugom 4 perem) .

isto koristim prvo  L'Art du Son , pa onda ultrazvučni pa onda opet rcm i  L'Art du Son, pa zerostat i MOFI omot novi smijeh
Na vrh
Alen43 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.lipanj.2019 u 20:28
Originalno postano od strane člana: FANCY FANCY napisao:

Alen43, koja je to "skalamerija"? Kad bih ja to donio kući, vjerujem da mi od braka nebi ni "B" ostalo, nego bio brak-mrak. 
Kako god, ova mašina za čišćenje izgleda stvarno "profesionalno". Ali nakon ovog čišćenja vjerojatno bi trebalo promjenit sve "papire" unutarnje omote, ako su neutralni u kojima stoje ploče Čista ploča = čist omot, čista ploča u stari omot, može "ali".
Eeee to je ljubav. Moras nesto i dat da bi dobio. Tako ti to ide u zivotu...mommig
A sto se tice omota, naravski da sve ide u novo. Koristim MoFi ali i Nagaoka nije losa. Nagaoka prati oblik ploce pa se da ugurat u stari unutarnji omot a kod Mofija stari omot ide sa strane. Nis se ne baca kod nas hrcaka.

Editirao Alen43 - 03.lipanj.2019 u 20:29
Na vrh
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.lipanj.2019 u 20:24
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Ili nabavit 3-4 aparata za profesionalno čišćenje omota.
#nemalabavo

hahahahahahaLOL
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.lipanj.2019 u 23:06
Ili nabavit 3-4 aparata za profesionalno čišćenje omota.
#nemalabavo

Na vrh
FANCY View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj FANCY Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.lipanj.2019 u 11:58
Alen43, koja je to "skalamerija"? Kad bih ja to donio kući, vjerujem da mi od braka nebi ni "B" ostalo, nego bio brak-mrak. 
Kako god, ova mašina za čišćenje izgleda stvarno "profesionalno". Ali nakon ovog čišćenja vjerojatno bi trebalo promjenit sve "papire" unutarnje omote, ako su neutralni u kojima stoje ploče Čista ploča = čist omot, čista ploča u stari omot, može "ali".
Na vrh
Alen43 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2019 u 23:17
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Ja mislim da bi trebalo otvoriti radnju, s ovom opremom. Praonica ploča. Šteta se limitirati samo na kućanstvo.

Perem ploce po kucama . Vec se vidim ko milijardera zlatni_zub
Na vrh
Alen43 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2019 u 23:00

@Apparatus
Nego, kaj ti žena veli na labos u kuhinji?

dobro je...viš da boje pašu...a i ošla je u šoping obrva

Editirao Alen43 - 04.svibanj.2019 u 23:03
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2019 u 22:48
Ja mislim da bi trebalo otvoriti radnju, s ovom opremom. Praonica ploča. Šteta se limitirati samo na kućanstvo.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio
Kazetofoni
Forum: Audio komponente