Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Čišćenje ploča

Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2019 u 13:05
Pokušao sam napraviti tekućinu od izopropanola, destilirane vode i deterdženta za suđe... po principu čišćenja od cca 100 tinjak zavrtaja u jednu pa još toliko u drugu stranu uspio sam s litrom očistiti 40 tak ploča prije ngo se tekućina pretvorila u mutnu smeđe obojanu kaljužu (filtriranje gotovo ništa ne pomaže),... zadovoljan sam rezultatima.
Na vrh
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2019 u 13:11
Originalno postano od strane člana: Krešica Krešica napisao:

Wetting agent je obični čarli za pranje suđa. Služi za razbijanje površinske napetosti vode kako bi ista mogla ući dublje u brazdu i otopiti nečistoće koje je tam nagurala igla. Još bolji štos bio bi upregnuti kadicu za pranje na neki ultrazvučni vibrator kako bi molekule vode ušle do površine vinila u dnu brazdi.
Onda bi to bilo čišćenje do yaya :D

kao što sam napisao nije obični čarli - jer obični čarli sadrži i spojeve koji nisu poželjni za pranje ploča...
(pri tom mislim uglavnom na spojeve slične mastima za zaštitu ruku ... onda spojevi koji čarliju daju miris i sl.) 
zato se se prilikom izrade analognih fotografija i koristi wetting agent. inače bi ostale fleke....
a i kad uzmeš wetting agent i staviš ga u vodu vidiš da je dosta različit od čarlija... 

što se tiče "ultrazvučnog  vibratora" , pa imaš baš ultrazvučnu kadicu za kupiti na netu .. a mehanizam sa elektromotorom ili manualni možeš i sam složiti ili kupiti.. bilo 3d otprintani, bilo gotovo rješenje...
ima na ebay-u tip iz poljske prodaje povoljno elektromotore sa mehanizmom za držanje ploča- a kadicu kupiš bilo koju.. ili od njega...

Editirao andy_0702 - 08.siječanj.2019 u 13:19
Na vrh
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2019 u 13:14
40 ploča je po meni puno.. dok sam koristio knosti mjenjao sam češće tekućinu za pranje.

inače ne znam da li koristiš destiliranu vodu za ispiranje ploča- to je poželjno ako koristiš knosti tj. daje bolje rezultate..

obrati i pažnju na stanje četkica - znaju se zaprljati- poželjno ih je s vremena na vrijeme oprati...
Na vrh
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2019 u 14:38
Ma da, vidim po stanju tekućine da je 40 puno, krenuo sam s manje interesantnim naslovima da steknem neka iskustva i praksu...neke su ploče već 20+ godina u ormaru u garaži u prizemlju kuće a neke bogami i 30+...
Što se četkica tiče, mogu se vaditi iz svog ležišta u kućištu pa očistiti ili?
Na vrh
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2019 u 16:27
Originalno postano od strane člana: MATIJA MATIJA napisao:

Ma da, vidim po stanju tekućine da je 40 puno, krenuo sam s manje interesantnim naslovima da steknem neka iskustva i praksu...neke su ploče već 20+ godina u ormaru u garaži u prizemlju kuće a neke bogami i 30+...
Što se četkica tiče, mogu se vaditi iz svog ležišta u kućištu pa očistiti ili?

na mom modelu se dalo izvaditi bez frke...
ali možeš ih očistiti i sa običnom destiliranom vodom dok su namontirane...

obrati samo pažnju na holder za ploče - dosta je oštar i može oštetiti neke label-e na pločama.... 
Tj. konkretno MFSL izdanja...

ja sam problem rješio tako da sam malo izbrusio te držače na najfiniji brusni papir- ne puno nego taman dan ne budu preoštri...

Na vrh
Krešica View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Krešica Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2019 u 19:40
Originalno postano od strane člana: andy_0702 andy_0702 napisao:

kao što sam napisao nije obični čarli - jer obični čarli sadrži i spojeve koji nisu poželjni za pranje ploča...
(pri tom mislim uglavnom na spojeve slične mastima za zaštitu ruku ... onda spojevi koji čarliju daju miris i sl.) 
zato se se prilikom izrade analognih fotografija i koristi wetting agent. inače bi ostale fleke....
a i kad uzmeš wetting agent i staviš ga u vodu vidiš da je dosta različit od čarlija... 

što se tiče "ultrazvučnog  vibratora" , pa imaš baš ultrazvučnu kadicu za kupiti na netu .. a mehanizam sa elektromotorom ili manualni možeš i sam složiti ili kupiti.. bilo 3d otprintani, bilo gotovo rješenje...
ima na ebay-u tip iz poljske prodaje povoljno elektromotore sa mehanizmom za držanje ploča- a kadicu kupiš bilo koju.. ili od njega...

Ajmo opet, možda upali.
Kao prvo, napisao sam OBIČNI čarli, dakle, ne onaj za njegu ruku ... ali bilo koji omekšivač će poslužiti. Dakle, lužina, u razumnim količinama ...
Ja imam ultrazvučni čistač. Ne znam od kuda ideja da trebam još jedan. Imao sam i VPI sauger prije 20 godina.
Samo sam podijelio par savjeta Fancy-ju, pa ko voli, nek čita sa razumijevanjem ...
Na vrh
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2019 u 21:08

[/QUOTE]

Ajmo opet, možda upali.
Kao prvo, napisao sam OBIČNI čarli, dakle, ne onaj za njegu ruku ... ali bilo koji omekšivač će poslužiti. Dakle, lužina, u razumnim količinama ...
Ja imam ultrazvučni čistač. Ne znam od kuda ideja da trebam još jedan. Imao sam i VPI sauger prije 20 godina.
Samo sam podijelio par savjeta Fancy-ju, pa ko voli, nek čita sa razumijevanjem ...
[/QUOTE]

ajmo opet : wetting agent NIJE OBIČAN čarli. točka.
i običan čarli ima dodataka tipa miris...
i zato se koristi wetting agant kakvog koriste fotografi... 

naravno može se koristiti i običan čarli ali ...

ideju za ulktrazvučni čistač sam naveo nakon tvoje ideje da : " Još bolji štos bio bi upregnuti kadicu za pranje na neki ultrazvučni vibrator" 

pa sad da li je bolji savjet da kupi na netu gotovu ultrazvučnu kadicu ili da tutne vibrator nekakav unutra neka ocijeni sam Matija...

eto nadam se da sam bio dovoljno jasan.

Na vrh
Alen43 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Alen43 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.siječanj.2019 u 10:24
Momci, jel imate konkretno ime ducana gdje bi se mogao nabaviti wetting agent. Nama ne/iz Zagreba bi puno pomoglo. Jos da se moze naruciti dostavom... 
Na vrh
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.siječanj.2019 u 14:23
ja sam ga nabavio ovdje... 

Na vrh
Zmajz View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zmajz Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.siječanj.2019 u 16:31
Jeli netko probao čišćenje sa Drvofixom? Ja nisam, ali po netu pišu i prikazuju dobre rezultate, no i na plotu piše da je nešto pa ipak nije...
Vedran The Zmaj
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Oscilacija brzine CD playera