Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

RIP

Odgovori Odgovori Stranica  <1 6263646566 74>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.listopad.2018 u 09:18
Ne mislim da je u prosijeku bilo manje redneka nego danas, ali je glazba bila neusporedivo kvalitetnija. Čak i ona za raju. Što se serviranja tiče, na teveu si mogao uredno čuti i vidjeti Kiću Slabinca i Ljupku Dimitrovsku dok je onaj smiješni (tragikomični) lik Mišo Kovač bio kralj kraljeva. Ponekad Arsena i Gabicu, Olivera...

Na radiju je istina pokatkad bilo što za čuti o novitetima (prekratko), a ploče su stizale s debelim zakašnjenjem i bile su (domaći presung) valovite poput Pacifika, nerijetko su i nove preskakale, a sićušne kvržice vinila zaljepljene za ploču dobio si gratis. Omoti reducirani i uništeni šparanjem. Neka izdanja bez pojedinih skladbi jer su se u tekstu spominjali homoseksualci s SS kapama i jer je tamo neka komisija zdušno brinula o krijeposti socijalističke omladine. To su prije enobea bili čobani u opancima pa su onda poubijali dovoljno Nijemaca i domaće pete kolone što ih je kasnije učinilo doktorima za sve. Kad su oni odapeli, nastavljao mlađi kadar kojega su ti isti akademici-opančari odgojili.

Među onima koji su imali potrebu slušati glazbu i koji su je visoko cijenili, istina bilo je i takvih sretnika koji su imali gastarbajter punicu (ili nekoga) u Dojču pa bi samo slali popise, a  jadna je žena periodično to dovlačila busom. Nas 99,99% nije bilo te sreće pa smo s radio Luxembourga (srednji val - koliko signala, toliko šuma) na kazetu snimali novi album Pink Floyda i slušali ga ko misu jer se kod nas pojavio za dvije godine. Ili smo pičili busom u Trst. Tko je imao više para (starci ga i dalje hranili iako se zaposlio) naručio si je tu i tamo ploče iz Engleske. Tu mejk long stori šort, bilo je jako teško biti diskofil, glazba se cijenila i zaista slušala. Znao sam napamet svaku notu svakog albuma i svaki kvadratni centimetar omota. Danas nekoliko klikova i ili sam ga kupio ili drpio, tu je za nekoliko minuta. To je bila kobaja o "serviranju" glazbe u našim krajevima.

Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.listopad.2018 u 09:23
Tak sad pročitao Edisonov post i vidi se da čovjek zna što govori i kako je bilo.Uz mali dodatak: rock je generalno smatran subkulturom, a šund komisija (oni opančari koje spominjah) uredno preslušavali nova izdanja i lijepili šund etikete. Pa su takve ploče naravno bile puno skuplje zbog dodatnog poreza.
Jazz nije bio zabranjen, ali promoviran nije bio nikako jer je smatran zapadnjačkom dekadencijom. Al smo zato na teveu uživali u onom turskom melosu, sevdalinkama. I Lepoj Breni.

Editirao Apparatus - 02.listopad.2018 u 09:30
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.listopad.2018 u 10:41
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Jazz nije bio zabranjen, ali promoviran nije bio nikako jer je smatran zapadnjačkom dekadencijom. Al smo zato na teveu uživali u onom turskom melosu, sevdalinkama. I Lepoj Breni.

Vidi se da si malo mladji od mene, sto i nije tako lose za tebe.  mig

Jazz jest bio zabranjen, kao dekadentna zapadna glazba, ne formalno, ali ga nisu pustali na radiju, a TV-a onda nije ni bilo. Te neformalne zabrane su bile jace i od formalnih. A i Rocku se u pocetku nije pisalo dobro. Twist je, recimo, "kvario nasu omladinu"... hahaplaco
Sad vise nitko nikom nista ne brani, a vidi sto se slusa.  Shocked

Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.listopad.2018 u 11:09
Viđu Broja Jedan. Znam, u tvoje doba nije bi ni struje. A kotač su izumili kasnije.
haha
Fakat, 6 godina i nije neka razlika.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.listopad.2018 u 11:22
A štaš jazz i puštat po radiu, nije mas muzika, to je niša za šmekere. Zavrjeđuje specijalizirane jazz postaje, i to je to. Ne znam, u sedamdesetima su radio postaje bile prožete dobrom muzikom. Ranije od toga ne znam jer sam dijete hrvatskog proljeća haha

No ne kužim usporedbe isprofiliranih slušača muzike iz vašeg doba spram konzumenata radia/diskografije/turbofolka danas. Pa nije to isti tip čovjeka. Šmekeri nisu nestali, tu su i dalje.
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.listopad.2018 u 10:16
A joj ovih baba narikača koje žale što mladež ne sluša Aznavoura nego turbofolk...ajde priznajte kad ste zadnji put slušali Aznavoura ? . Prije 40 godina kad ste kupili ploču i kad je bio popularan.
 Ono što slušate danas je ono  što ste slušali i prije 40 godina, a to su hašišari haha
Jedina mijena u vašim životima je povećanje prostate, apetita, reume, išijasa i pohote haha

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.listopad.2018 u 10:26
Glava, ne moras uvijek samo o sebi...    mig
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.listopad.2018 u 10:36
Uvijek je tako bilo. Kad mlad nešto pišeš ili pričaš, radi se o drugima .Kad star to radiš radi se o tebi.
Inače od onih 5 mijena u životu staraca ja imam samo dvije haha.
Ali za razliku od narikača ja bar priznajem, a one lažu sebe i druge ( početni stadij demencije) pa ispadaju neozbiljni.
 Ako pri tom ne bace kakvu bazu na koju se mogu nasmijat ispadnu i bezvezni.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.listopad.2018 u 10:40
@ Edison:

Mora. Nema mu spasa. Baja sluša isključivo ono ciljuganje u gusle zvano klasika i klingonsko lijepo pojenje jer mu je netko reko da je to in mjuza za pseudo intelektualce i novopečeno građanstvo izkamena.
haha

Editirao Apparatus - 03.listopad.2018 u 10:41
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.listopad.2018 u 09:55
Ja da sam novopečeni građanin iz kamena ? Ja sam staropečeni s asfalta što ti tek trebaš postat.
Prvo trebaš zabranit kokošima da ti hodaju po kući...

Al dobro, možda da ipak zatomiš prezir da ne kažem mržnju prema rvatinama ( postoji li kontinentalni izraz za takve) i kamenjarcima . Ne mora svatko bit tvoga skučenog svjetonazora.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6263646566 74>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Zvučnički stalak, zaozbiljno
Forum: Računala i audio