Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DIY Zvučnički kabeli

Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.srpanj.2018 u 13:54
Da? Baš začuđujuće. Nemam riječi. haha
Gamut CD3-->pasiva (TKD 2508)-->YBA Passion 400-->Soltanus Cricket
Support: SolidTech Radius
IC:Sumić SCBH(x2) - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S(x5)
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.srpanj.2018 u 16:20
Originalno postano od strane člana: Kalle242 Kalle242 napisao:

Mozes haha

Imao sam bas taj, Gaso mi sam frkao haha
Dobar za lovu, no tek kad spojis neku konkretniju zicu cujes da nije dovoljno dobar. No hajde za 500-600kn ne ide bolje. 

Al mi ovdje govorimo o frkanim bakrenim žicama, napravljenima od bakra kakav već nabaviš. I kvaliteta oš neš ovisi o kvaliteti bakra (a tu je i pitanje zaštite od oksidacije površine, za malo dugovječniji kvalitetni rad...) od kojeg radiš. I znamo da OFC bakar sam po sebi nije spec.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.srpanj.2018 u 18:19
Samogradnja kabela je zgodna stvar za kanaliziranje kreativne energije i zadovoljenje potrebe rada rukama. Inače je prilično uzaludan posao ako se ganja neka klasa i traži se, recimo, besprijekornost. Pogotovo kad se uzme u obzir veliki pad cijena dobrih žica u sekndhendu u odnosu na nominalne koje su napumpane do stratosfere. Dakle, uz nešto sreće i kuna... Kabeli su poput vina (čim stariji, tim bolji) i uz pravi odabir predstavljaju jednokratnu investiciju. A ovo frkanje, prematanje, namatanje i odmatanje pa naslušavanje je tak... Simpatično.

Editirao Apparatus - 19.srpanj.2018 u 18:19
Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.srpanj.2018 u 20:14
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Al mi ovdje govorimo o frkanim bakrenim žicama, napravljenima od bakra kakav već nabaviš. I kvaliteta oš neš ovisi o kvaliteti bakra (a tu je i pitanje zaštite od oksidacije površine, za malo dugovječniji kvalitetni rad...) od kojeg radiš. I znamo da OFC bakar sam po sebi nije spec.

Nije sve u materijalu, ima nesto i u geometriji, dielektriku, izolaciji itd itd. Znam ljudi koji su dobili odlicne rezultate i bez OCC srebra ili bakra u DIY. 

No opet onda spojis npr stari bakreni AQ iz vise klase (Mammoth) iz doba kada se  nije ni znalo za OCC tehnologiju, (AQ je doduse imao PSC ili PSS patent) i cujes da ovom i nekim slicnim frkancima sa ovim ili onim bakrom, srebrom uglavnom fali svega. Sviraju no... 

Editirao Kalle242 - 19.srpanj.2018 u 20:15
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.srpanj.2018 u 09:14
Za ljude koji ne mogu/ne žele izdvojiti veći iznos novca za kabele, frkanje u domaćoj radinosti, može biti rješenje. Ali onda treba odabrati jednostavnu konstrukciju, sfrkati žice i zaboraviti na njih. Bit će jeftinije i radit će vjerojatno bolje od entry level brendiranih drotova, koji su namjerno složeni da slabo sviraju, kako bi bila održiva politika brojnih kvalitativnih levela.

Međutim, ako netko misli da će frkanjem relativno jeftinih žica, postići visoki rezultat, to je zabluda. Radi brojnih pokušaja i promašaja, bezbrojnih eksperimenata, imat ćete mnogo malih troškova, koji će zbirno daleko premašiti cijenu odličnog SH kabela, a vrhunskog zvuka i dalje neće biti.

Postoji i za zahtjevne DIY-ere rješenje. Kupiti najbolje moguće srebro i najbolji mogući teflon, izabrati dobru, provjerenu konstrukciju, najbolje AQ koja je dobro dokumentirana i vrhunski rezultat neće izostati.
    Moj HiFi
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.srpanj.2018 u 09:46
Da bi spriječio oksidaciju bakra, odmah nakon dvostrukog poliranja, snop ufrknih žica jednog vodića omotaš najtanjim teflonom (trakom).

Dakako, nije konkretno ta žica samo dobra jer je OFC.
Valjda je i ukupna kvaliteta bakra tu bitna.
Ista nije bila za obične, konzumne namjene već za specijalne, ekstremnije uvjete.

Bitna je naravno i geometrija prvog sukanja (i smjer), kao i dobro i čvrsto upletanje +/- vodova jednog kanala.
Dakako, i kvalitetni pamučni dialektrički omotači imaju neku ulogu.
Bananice i vilice nek budu čim manje čmrge.

Tak da konkretno za ovaj bakreni kabel; oni frkanci od UTP žica mu nisu ni blizu.....obrva
Na vrh
11duc View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj 11duc Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.srpanj.2018 u 11:35
Najznačajnije za DIV kabele je kvaliteta materiala vodiča i konktora. Aku tu niste na najvišem nivoju, nikakav dielektrik ili konstrukcija ne može rešiti stvar. No kada krenete tražiti recimo srebro najviše čistoče kod proverenog distributera, odmah dodjete do spoznanja zašto su kvalitetni kabeli skupi. Naravno kao što je spomenuto, brzo se može napraviti žica koja radi bolje od priložene.
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.srpanj.2018 u 13:42
 Sve je bitno, svaki sastojak kabela i besmisleno je pričati o bitnijem i manje bitnom. Kad se čuje koliko samo (loš) skin ili pak teflonska traka mogu zeznuti kabel, onda stvari postanu vrlo jasne. A za konstruktora vrlo komplicirane.

Ukratko, tko misli da će iz par pokušaja "sfrkati" sebi vrhunski kabel, taj se vara. Pa čak i da ima vrhunske sastojke (što na papiru dobro "zvuči", ali bez da ih se čulo ne znaš zapravo koliko su vrhuski, jer ne znaš jesi li izvukao maksimum iz njih u probnoj varijanti ... samo tu ima par nepoznanica) to ne garantira uspjeh. Je, biti će se bliže uspjehu, ali nema garancije.

Tko želi stvarno dobar zvuk, nek si malo uštedi i upikne dobre polovne kabele. Nema ni njih baš previše, ali za svaki cjenovni rang ih ima i vjerujem da će ispati jefinije. A da ne kažem da ih se može i prodati kad se želi ići dalje, dok je DIY uglavnom bačen novac u tom slučaju.
Možda se nekima neće svidjeti ova izjava, ali sorry, tako je.
Gamut CD3-->pasiva (TKD 2508)-->YBA Passion 400-->Soltanus Cricket
Support: SolidTech Radius
IC:Sumić SCBH(x2) - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S(x5)
Na vrh
noobservator View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj noobservator Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.srpanj.2018 u 16:56
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

I tu je stala bilo kakava daljnja prica oko tvojih kablova.

Malo mi je splasnuo entuzijazam pa sam počeo razmišljati ipak o kupnji. Nekak mi to još nema smisla dok ne kupim i zvučnike i pojačalo.

Dalje, fakat ako ću ići sa frkanjem lak žice skoro pa sam siguran da će se negdje oguliti lak, ako niigdje, onda žicom na žicu.

Pitanja imam milijardu, npr ako se ide na bi-wire, dal bi imalo smisla kako si rekao 0,5 i 0,8 pa da stavim deblje za niske a tanje za visoke, pa bar po 3 da upletem od svake pa dobijem 1,5mm i 2,4mm ili je dovoljna samo jedna žica.

Dal 3,0x8 ima iste karakteristike kao 1x2,4. Dajte neke linkove sa takvim informacijama.

Banane imam sa Amazona, Nakamichi nekih 20-30 komada, kažu po komentarima da su prava stvar makar ih nisam nekaj puno platio.

Opet, mislim da kad uzmem zvučnike da isprobam prvo kako se čuje single 0,5 u usporedbi sa debljim, mogu i do 3mm pa spajat prije uplitanja da d9bijem neki prizor tanjih naspram debljih žica.

Uff, nije da nisam zainteresiran al trenutno ću pokušat svladat teoriju pa onda se igrat.

Na vrh
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.srpanj.2018 u 20:15
Originalno postano od strane člana: noobservator noobservator napisao:

Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

I tu je stala bilo kakava daljnja prica oko tvojih kablova.

Malo mi je splasnuo entuzijazam pa sam počeo razmišljati ipak o kupnji. Nekak mi to još nema smisla dok ne kupim i zvučnike i pojačalo.

Dalje, fakat ako ću ići sa frkanjem lak žice skoro pa sam siguran da će se negdje oguliti lak, ako niigdje, onda žicom na žicu.

Pitanja imam milijardu, npr ako se ide na bi-wire, dal bi imalo smisla kako si rekao 0,5 i 0,8 pa da stavim deblje za niske a tanje za visoke, pa bar po 3 da upletem od svake pa dobijem 1,5mm i 2,4mm ili je dovoljna samo jedna žica.

Dal 3,0x8 ima iste karakteristike kao 1x2,4. Dajte neke linkove sa takvim informacijama.

Banane imam sa Amazona, Nakamichi nekih 20-30 komada, kažu po komentarima da su prava stvar makar ih nisam nekaj puno platio.

Opet, mislim da kad uzmem zvučnike da isprobam prvo kako se čuje single 0,5 u usporedbi sa debljim, mogu i do 3mm pa spajat prije uplitanja da d9bijem neki prizor tanjih naspram debljih žica.

Uff, nije da nisam zainteresiran al trenutno ću pokušat svladat teoriju pa onda se igrat.

Nakamiči banane su vrh vrhova, žešći haj end
Ajde mani se čorava posla i kupi neki polovnjak, jer dok savladaš osnove teorije proći će dvije godine!
3 x 0.8 nije ekvivalent 1 x 2.4, ako je riječ o dimenzijama presjeka žice.
Nisi napravio single wire kabel i dobro osluhnuo kako funkcionira, a već bi kreno na biwire?!
Edit:
Samo način lemljenja ili krimpanja samo po sebi je filozofija, a o svim ostalim elementima da ne govorim! Čak čistoća vodiča nije presudna, uz uvjet da je 99.99% min., no to je preduga tema...

Editirao Kabel - 20.srpanj.2018 u 20:22
Ovo i ono
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,711 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente