Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

2 way samogradnja

Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2016 u 01:00
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Možda je moje znanje u tom trenutku skromno, ali ni ti se valjda nisi rodio pametan?
Inače brzo učim ako me nešto interesira, tako da ne brini za mene i moje vrijeme, a pogotovo ne za moj novac. Ali za razliko od tebe ja nemam problema sa drugima dijeliti ono što znam. Bez toga je sve samo prazno lapanje, pa ako ne želiš pomoći ne trebaš ni čitati, pa si tako uštedi svoje vrijeme.
Samo ne znam onda, čemu je forum namijenjem. Nema veze, ima dosta informacija drugdje.
Over&out

Žao mi je što si se uvrijedio...no što je tu je..
Htio sam ti ja pomoći ali ti ne slušaš. Pitaš za fazu a ni ne naslućuješ (ni ne možeš) koliko toga u zvučniku prije faze treba riješiti. ideja ne pije vodu, nema potrebnih znanja, koncept je pogrešan i unaprijed sonično i ekonomski neisplativ. Kakvog smisla ima razgovarati o finesama kada je temelj nikakav? U konkretnom slučaju nikakvog. To ti je kao da gradiš kuću, mući te boja zavjesa a ne znaš napraviti temelje...
Ja sam predložio Bose i slušalice, Gašo jedan fullrange driver a netko ugradbeni zvučnik. Svi ti savjeti su na svoj način razumni i održivi.
Ako to nije pomoć (koju veliš da ti ne želim dati) ne znam što je...

Editirao soundnewsdino - 27.veljača.2016 u 11:20
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2016 u 07:28
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Jedno generalno pitanje: kako se u praksi izkazuje kombinacija kretnice 6dB/okt na basu i 12dB/okt na visokotoncu.
Treba li okretati fazu na nekom od zvučnika?
Da li je netko ikad testirao takav sistem?
Mene zanima koja je ideja vodilja kombiniranja skretnice 1. reda na basu, a 2. reda na visokotoncu? Neki basovi se teže prigušuju prema gore i u nekim slučajevima ima smisla obrnuta kombinacija. Nisam čitao otpočetka ne znam jesu li odabrani driveri i koji?

Ja podupirem tvoje nastojanje. Ako ne budeš radio po svome, nego slušao savjete, rezultat može biti zadovoljavajući, iako možda i ne posve isplativ. Ali ako se u jednadžbu uračuna malo zabave sa samogradnjom i malo edukacije, onda sama isplativost dobiva šire značenje.
    Moj HiFi
Na vrh
Doomsday View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
link master

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Doomsday Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2016 u 09:02
Problem je sa pravim meštrima od zanata što oni jednostavno nisu sposobni raditi fuš i neadekvatno...

Zamolim da mi kistom malo zacrni felge sa mrvu boje tipa hammerite koja neutralizira hrđu i ne traži detaljnu pripremu jer ih nemam kad ja i ne možeš kupit samo par dcl boje, a što dobijem...? Sjajnu crnu boju kao staklo, puna priprema i špricnuto u komori... I još mi ništa ne naplati...

Tako i ovo... Jednostavno nije moguće ljudima koji se time bave radit stvari na štrc-brc način koji nama ponekad treba i zadovoljio bi nas u potpunosti...

Moje viđenje je, nauči koliko god možeš o problemu, a onda ako još uvijek imaš volje i želje, te ako ti financije to s lakoćom dopuštaju, ostvari svoj idejni projekt, pa poslušaj koliko si bio uspješan...

Onda tweekaj koliko se može i koliko imaš volje, pa ako si i dalje nezadovoljan, kreni u potragu za gotovim komercijalnim zadovoljavajućim rješenjem...

Kako je amigo reka, ako te samo putovanje veseli, kreni polako pješke prema cilju... Uvik možeš pozvat taxi ako ti dosadi...

PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...
Na vrh
elpi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj elpi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2016 u 10:35
Pa ako izračuni i mjerenja to pokažu, napravi kretnicu tako. Što se tiče okretanja polova, najprije pokušaj sa defaultom za kretnice 2. reda: okreni polaritetu na visokotoncu. A ako si izgubio u nekom momentu stereo sliku, onda + na plus, a - na minus na visokotoncu. Najjednostavnije rješenje. A ako i sada nije dobro, e... onda valja pročitati nešto o DIY gradnjama.

eLPi
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2016 u 10:59
Poneki stvarno misle da je sve to trivijala i zehebancija. Ako mislite da mozete i znate sami nema potrebe traziti savjete po forumima.

Kontrukcija jednog specificnog zvučnika po necijim ne baš jasno definiranim zahtjevima je besmislena.

Editirao Gašo - 27.veljača.2016 u 11:02
Na vrh
elpi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj elpi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2016 u 11:13
@Gašo,
apsolutno se slažem sa tobom.
Ka se krene u DIY, osnovno je, da čovjek ima neko znanje iz toga i da je pred sebe stavio cilj koji je nekako ovako definiran: hoču bolje i drugačije nego što postoji pa makar to koštalo i više. Bitno je "bolje i drugačije". Kad zapne, traži se pomoč od izkusnijih. Ali, ako nema osnovnog znanja a cilj je "nešto če več ispasti", obično je uspjeh u drugom planu. Zato, svakako DIY treba shvatiti vrlo ozbiljno.

eLPi
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2016 u 11:29
Vidim da neki od vas ne čitaju dobro postove. Koji crni put? Koja crna samogradnja i zadovoljstvo? Čovjek je dobio crveni karton zvučnicima iz te sobe. Njegova je želja da tamo ipak nešto svira ali da se ne vidi. Nema tu ni predloženih drivera, nema tu ni kutije, ni koncepta niti se zna kako to napraviti. Uz sve to tema je faza u kombinaciji skretnice I/II red. Čini vam se to smislenim?
Ako uistinu netko želi čovjeku pomoć može mu jedino reći da se mane toga i potraži više ili manje "nevidljiva" komercijalna rješenja. Manje zafrkancije, manje košta, bolje izgleda i bolje svira...
Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.ožujak.2016 u 11:41
E, pa ovako. Sad kad me je prošla ljutnja, da još nešto napišem.
Kao prvo, temelje imam (završen elektrotehnički fakultet, smjer elektronika). Tih par dana utrošio sam na skupljanje informacija.
Dakle, ostajem kod izvorne ideje, opisane u prvom ili drugom postu.
Driveri su stigli, izabrani su iz budget razreda oko 30EUR/kom, da ne utrošim previše para na prvi projekat, namijenjen i učenju:
Bas Monacor SP202E i visokotonac Vifa/Peerless DX25TG-09 koji je predložio Joe Dalton (hvala).
Frekvenciju reza planiram postaviti dosta nisko iz dva razloga (jednog sam objasnio već i prije), na oko 1600Hz.
Bas je do 2kHz linearan, visokotonac ima nisku rezonanciju, tipično oko 700Hz. Osjetljivost je približno jednaka, što će olakšati konstrukciju kretnice.
Od hardwera imam već otprije:
- zvučnu karticu ESI Wavaterminal
- mikrofonsko pretpojačalo ALTO MIC Stereo Tube
Oba imaju mogućnost fantomskog napajanja. Mislim, da mi ovo drugo i neće biti potrebno.
Našao sam čak i ECM8000 sa kalibrirnom karakteristikom na buvljaku za 40€ i već je poručen - čekam da mi stigne. Za moje potrebe biće više nego OK.

Sa programom Arta (demo mode) izmjerio sam T/S parametre na zraku (bilo je nekih 15% odstupanja od tvorničkih na Monacoru). Upotrijebio sam sistem sa dodavanjem mase na driver, sličan ovome..
Možda sam u izboru basa malo i pogriješio, jer iznad 3kHz "poludi". I zbog toga ostajem na niskoj frekvenciji reza, oko 1.6kHz sa 12dB/okt za oba. Ta njegova izobličenja iznad 3kHz će već biti prigušena sa 12dB i lamelama od vrata, pa se nadam, da neće biti previše prisutna. Visokotonac će zbog toga biti prilično opterećen niskim frekvencijama. Ali zbog specifične situacije (spavača soba, niska glasnoća upotrebe) računam, da neće biti previše teško za njega.
Niži rez bi bio bolji zbog basa, a viši zbog visokotonca. Ovaj bas bi bio bolji za 3way, čini se. Ta 1.6kHz mi se čini kao neki optimum u sredini i iz toga ću startovati. Mogao bi ići i na treći red skretnice ali toliko neću zakomplicirati prvi projekat.
Na osnovu izmjerenih TS od basa odredio sam zapremninu kompresijske kutije od oko 30 litara neto. To će mi dati f donju -3dB na oko 61Hz, što mi je sasvim OK.
Kad dobijem kutiju (biće izrađena u sklopu i cijeni ormara), još jednom ću izmjeriti TS parametre sa absorpcijom i bez kretnice. Tada idem dalje sa njenim projektiranjem. Postoji brdo programa za to. Nešto od materijala za nju imam već otprije, ostalo ću nabaviti poslije testova.
Tematika je zanimljiva, puno ću naučiti, a neće puno koštati. I ne slažem se, da je to rocket science, kakvom je neki ovdje žele prikazati. Ima i ljudi, koji su voljni pomoći u stvarnim savjetima, a ne da te pokušavaju već u startu obeshrabriti.

Editirao Fantocci - 01.ožujak.2016 u 13:06
Na vrh
Mario.t View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mario.t Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.ožujak.2016 u 17:18
Mislim da je 1.6 za tw prenisko. Nije samo u pitanju da li to zvučnik podnosi ili ne, ali mogao bi biti naporan pri slušanju. Dok bas poludi prema krivulji nakon cca 2.2, tako da mislim da bi rez na cca 2kHz bio optimalan za sve. I s tim de će na basu trebati ispeglati ovaj dio od 1-2kHz.

Editirao Mario.t - 01.ožujak.2016 u 17:18
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.ožujak.2016 u 07:22
Mislim da ćeš bas driver iznad 2 kHz morati srediti notch filterom. Što nije problem.
Mene više muči ova grba koja počinje već od 800 Hz i vrlo je široka, do 2 kHz. To će se čuti. Možda bi ipak trebao odabrati neki HiFi bas srednjetonac?
    Moj HiFi
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,223 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
Mark Levinson No332