Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

marantz receiver problem

Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
chucash View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj chucash Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 19:29
Originalno postano od strane člana: Dorian Dorian napisao:

rekao sam da je gotovo 100% sigurno da je to sve vec netko izvrtio na slijepo,u tom slucaju je potpuno svejedno da li ce se probati na slijepo napraviti pomak u pravom smjeru

Ne bih se složio da je netko već SVE izvrtio na slijepo jer onda tuner ne bi imao niti osjetljivost niti selektivnost.
Na vrh
Danko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Danko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.kolovoz.2014 u 10:14
Da zaključimo temu.
"Problem" je bio tamo gdje sam ga i očekivao :)
Dobro je da se nije puno šarafilo po uređaju jer je greška bila doista trivijalna, iako enigma za nekoga tko je pokušao svojedobno popravljati.
Čak je razlemio i pločicu tunera, ali ju srećom nije uspio skinuti pa je odustao :) :)

Greška je bila u trimeru u lokalnom oscilatoru kojem je iz nekog razloga otpao rotor čime je frekvencija pobjegla nekoliko MHz gore i mogla se regulirati tek u vrlo uskom rasponu.
Zamjenom trimera je sve sjelo na svoje mjesto.

Bilo je potrebno tek minimalno podešavanje ostalih trimera jer je  malo "pobjegla" osjetljivost.
Nakon još par sitnih kozmetičkih zahvata priča je dovršena.

Još jedan dokaz da se po uređaju NE SMIJE ništa šarafiti ako se ne zna sigurno što se radi.
Kod takvih uređaja se baš ništa neće razdesiti samo po sebi.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.kolovoz.2014 u 11:07
Bravo Danko. Tako se radi. Tim je trimerom moguće prevrtjeti cijelu skalu (a i puno više), a ja sam ga koristio za točno podešenje pokazivanja frekve i položaja cajgera. Kad sam rifrešao razne risivere. Uredno je bilo razdešeno za 0,5 MHz ili manje. Što i nije abnormalno nakon 30+ godina. Budući je cajger redovito momački fiksiran za konac skale pa mehaničko podešenje položaja nije jednostavno, podesi se tim trimer kondom. Metneš cajger na rejdio van o van i onda trimerom podesiš. Uglavnom, riječ je o pomacima od 0,1mm. A nasumično šarafanje tjunera (i ostalog) vodi samo k jednom cilju.
Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.kolovoz.2014 u 11:46
koja cuda se dogode kad se ne cita cijeli tekst,pa se uzme izdvojeno jedna rijec iz recenice,onda ispadne ovo,u prvom postu je receno,provjeri mehanicki da nema kakvih ostenja,pa SM pogledati kako to uopce izgleda,itd,itd...
Na vrh
Danko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Danko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.kolovoz.2014 u 12:34
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

...A nasumično šarafanje tjunera (i ostalog) vodi samo k jednom cilju.
Hehe, mislim da to nije nikome cilj, ali rezultat bi mogao biti .

Doriane, nitko Ti ništa ne predbacuje da bi se morao opravdavati.
Ja sam u nekom od prethodnih postova samo instiktivno reagirao na bilo kakav oblik šarafljenja bez razumijevanja.
Osim toga, vizualnom inspekcijom se kvar ne bi (osim vrlo iskusnom oku)  primijetio jer se trimer nalazi pod oklopom i praktički se ne vidi je li ispravan ili ne, a reagira na okretanje.
Zato je najsigurnija metoda ona već spomenuta: Ništa ne diraj ako nisi siguran što radiš.
Ovdje je (kao što je rekao Apparatus) i 0.1 mm kritičan, a kamo li 2-3 mm lijevo desno.
Posebno ako pomakneš 1 mm u pretpojačalu, 1 mm u lokalnom oscilatoru, 1 mm u MF-u, pa 1 mm u diskriminatoru, pa .... To sve napravi problem, ne puta četiri nego  puta četiri faktorijela :) :)
Ovako je, srećom,  cijeli popravak je trajao manje od pisanja ovog posta (zajedno sa skuidanjem poklopca) :)

Na vrh
baxa View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj baxa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.kolovoz.2014 u 11:48
Donio sam receiver od danka radi savršeno. Hvala svima na trudu oko rješavanja mog problema a danku koji mi je riješio i to besplatno posebno.
Danko je pravi entuzijasta u obnavljanj skupljanju i vračanju u život starih audio uređaja. Radio aparati,stara cijevna pojačala i iz 60-tih pa nadalje koji ponovo blistaju starim sjajem ispunjavanju njegovu kuću i zaista se ima što vidjeti. Stare playere kazetofone magnetofone kojih ima na stotine nisam ni stigao pogledati. Pravi znalac a ujedno i zaljubljenik u staru hifu čija zanesenost mora oduševiti.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.kolovoz.2014 u 12:57
Danko je ljudina. Puno zna, voljan je pomoci, i nikad nista ne naplacuje.
Sto bi rekao Mladen Delic: "Pa ljudi moji, je li to moguce..."   

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Izrada šiljaka i stalaka HOM...