Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

marantz receiver problem

Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
baxa View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj baxa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: marantz receiver problem
    Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 13:25
   Na marantz vintage receiveru 2252 nemogu podesiti tuner i uskladiti sa skalom. Kondenzator se potpuno otvara i potpuno zatvara točno sa krajevima skale a problem je što potpuno zatvoren trim kondenzator počinje sa 92 mhz umjesto sa 87 , 101 mhz na skali pokazuje 99, 105 je na skali 101 i na skali sve završava sa 102 mhz iako svira 107. Pri 106-108 području trim kond je otvoren 2/3 ni blizu kraja.
Izgleda mi kao da je područje rada pomaknuto od 92-108 pa je sve neproporcionalno sa skalom tj trim kond radi samo sa 2/3 svog područja-kapaciteta. Provjerio sam pera i nisu svinuta niti oštećena i svi zazori su vizualno u redu.
Ima li netko iskustva s takvim problemom?
Ps. Sa malim trimerom za podešavanje na tuneru mogu eventualno spustiti najniže sa 92 na 91,6 ali ne 88 ili 87

Editirao baxa - 28.srpanj.2014 u 13:29
Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 14:05
malo je vjerojatno da ti se moze pomoci samo na temelju toga sto si napisao,nisi napomenuo,jesi ga takvog dobio ili se to samo od sebe se dogodilo u radu,da li je taj pomak bio postepeno itd,itd,,uglavnom bez instrumenata je podesavanje tunera prakticki nemoguca misija,probaj krenuti putem klasicnog refresha,skini SM sa neta,pa prvo izmjeri sve DC napone za početak da li odgovaraju kako je napisano u SM.uglavnom ako netko prije tebe nije tuner potpuno razdesio okretanjem svega sto se moze naslijepo,onda je veca vjerojatnost da je problem negdje u MF stupnju Q202 te krug L202,no prvo kao što rekoh izmjeri DC napone pa javi.
Na vrh
baxa View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj baxa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 14:21
Receiver sam takav kupio prije 5 god i do sada ga nisam rabio ali sam odmah nakon kupnje vidio da je tuner razdešen. Područje od 92.1 do 108 radi savršeno tuner je osjetljiv i stereo radi dobro. Problem je samo u pomaknutom području.Dali je možda vjerojatno da od 3 sekcije za FM na kondenzatoru rade samo dvije zbog nekog razloga pa se to tako manifestira.
Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 14:32
znaci za pretpostaviti je da ga je netko prije Vas razdesio,u principu nemate onda sto izgubiti,vjerojatno ce morati na instrumente.
a ovo sto ste pitali,ako nema vidljivih mehanickih ostecenja nije vjerojatno da ne radi jedna sekcija,izmedu ostaloga onda bi ulazni krug bio razdesen i ne bi imali osjetljivost.
kao sto rekoh nemoze biti gore nego sto je,pa slobodno probajte ali sa plasticnom stimalicom lagano pomaknuti trimer u LO trimer pod oznakom C121,pa vidjeti ima li nekog pomaka,isto tako mozete probati malo pokrenuti zavojnicu L202 u diskriminatoru,ovo lagano malo pomaknuti je u doslovnom smislu,recimo ovo l202 max za cetvrt kruga,zapamtiti u kojem je polozaju bila,,,cak i ako uspije,opet da bi radilo na 100% mogucnosti,mora na instrumente.
Na vrh
Danko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Danko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 14:34

"Netko" je to "štelao", ali srećom ne bi trebao biti veliki problem.

Najgore što možeš napraviti je šarafiti po trimerima ili špulama.
Zato prste proč, POGOTOVO OD MF stupnja.
Sorry Doriane, ali tu se "problem" sigurno ne skriva.

Teoretski, možeš to napraviti i sam, ali postoji opasnost da do kraja razhebeš trimere ili špulice, a onda mali problem postaje veliki :) :)
Sekcije kondenzatora nisu "kaskadne", već sinhrono dovode pojedine stupnjeve tunera u potrebno stanje, pa ne treba ispitivati je li koja možda "pokvarena".
Kada koja (naravno, i sklop koji je uz nju vezan) ne bi bila ispravna, onda ništa ne bi radilo, barem ne iole dobro.

U svakom slučaju, najbolje rješenje je to odfurati nekomu tko ima odgovarajuću opremu i iskustvo, jer na uhomjer to nikada neće biti ono pravo budući da se istovremeno može razbucati i osjetljivost, i selektivnost (uz već pomaknuti opeg). Nusprodukt su i neželjena dodatna NF izobličenja. Na taj način će UVIJEK postojati sumnja u to "je li baš sve "poštelano" kak treba", pa će crv svako malo vući da dodatno drbanje po uređaju.

Ako si negdje u blizini VŽ, nazovi pa ti to napravim for free.

Editirao Danko - 28.srpanj.2014 u 14:40
Na vrh
Danko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Danko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 14:39
Opet ja :)

Diskriminator i bilo što oko njega NE DIRATI NI POD KOJU CIJENU, jer tek onda ode sve....

Doriane, odkud ti tolike destruktivne ideje :)
Do sada si  nabrojio gotovo sve što se može okretati :) :) :)

Editirao Danko - 28.srpanj.2014 u 14:40
Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 15:15
auuu,ovo je gotovo skolski primjer tunera,niste pazljivo procitali sto sam napisao,rekao sam da je gotovo 100% sigurno da je to sve vec netko izvrtio na slijepo,u tom slucaju je potpuno svejedno da li ce se probati na slijepo napraviti pomak u pravom smjeru,isto tako napisao sam da bez obzira ako i uspije bez instrumenata je nemoguce dobiti 100% postelanost.
druga stvar sto je to meni rutina i znam sto radim,a drugo je ako netko to prvi put u zivotu, no u situaciji koju covjek ima,bas nista nemoze krenuti po zlu,ionako je vec sam vrtio trimere,tako ne razumijem ovakvo dizanje na zadnje noge,sasvim je druga stvar da se radi o nekom puno kompliciranijem uredaju,gdje ovakav pristup ni teoretski nema smisla,recimo tu-x1 i slicno.
Na vrh
Danko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Danko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 15:45
Princip je posve isti, sve su ostalo nijanse (rekao bi Đole) :)
I nije dizanje na zadnje noge, jer sam jako dobro pročitao dijagnozu gdje piše da je SVE OSTALO OK", dakle nema potrebe (barem dok se ne riješi KVAR),dirati MF, diskriminator niti VF pojačalo (što je, moraš priznati kod svih tunera principijelno sve posve isto, možda malo kompliciranije ili jednostavnije u izvedbi :)
Niti u MF-u niti u VF pojačalu, niti u diskriminatoru se jednostavno ne može dogoditi drift or par mehgaherca. "Kvar" jednostavno treba tražiti u jedinom preostalom sklopu - lokalnom oscilatoru.

A to da se ne može ništa izgubiti, vraška je neistina.
Može se razhebati BAŠ SVE, a onda je postupak puno gadniji i vremenski i financijski, pogotovo jer se te špulice razmrdaju već nakon par okretaja efektivno.
A onda ga možeš samo slikati.

Koliko sam shvatio, Baxa je posve nevino i kolegijalno zatražio pomoć, a ja sam se javio jer imam potrebnu opremu i nije mi teško pomoći, naravno, for free.
Na nagovaranje "štelanja" MF-a i diskriminatora sam jednostavno morao reagirati.

Što se mene tiče. možeš se i ti ponuditi pa šarafiti po svojem i sam :) :)
Neće mi biti krivo, niti ću popu..ti "biznis". Ionako ne živim od toga.:) :)
A ja ću se povući iz daljnje diskusije jer nervoza je sve veća, a lijep je dan (barem još uviijek... ovdje) :)

I bez ljutnje molim, nema potrebe :) :)

Na vrh
Dorian View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 16:11
ma nema nervoze,sve pet,slazem se da je malo predaleko otsetalo,no kolega je ocito htio sam probati,a kad je sve vec izvrceno tesko da moze pogorsati stvar,eto,posteno od tebe da si se ponudio to covjeku rjesiti, imas i instrumente pa onda nema potrebe za eksperimentiranjem.
inace ima razlike medu tunerima i to velike,ovaj se stvarno ako je sve ispravno moze na "uho" podesiti na zadovoljavajucu razinu,da ima samo jos jedan stupanj vise u mf-u,onda je vec nemoguca misija naslijepo.eto kao sto rekoh nema ljutnje,stovise placam pivu i cevape ako kad prolazis kroz ka...
Na vrh
baxa View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj baxa Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.srpanj.2014 u 16:14
Dečki polako bez ljutnje. Svi govorite i nastojite mi pomoći u najboljoj namjeri i zahvaljujem vam zaista na tome. Pošto mi polovica područja radi besprjekorno (92.1 - 106.9 mhz) ali se to sve događa od potpuno zatvorenog (92.1) do dvetrecine otvorenog (106.9) za pretpostaviti je da osim tog pomaka područja fm radi ispravno.
Još jednom svima hvala na trudu,danku na ponudi za popravak koju cu rado prihvatiti a ostalima na trudu.
    Pivo i ćevape veoma bih rado častio obojicu ako bude moguće.

Editirao baxa - 28.srpanj.2014 u 16:16
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,184 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Izrada šiljaka i stalaka HOM...