Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

CD vs.hi-res audio

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Johnny View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Johnny Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.siječanj.2015 u 20:41
Ja slusam sa pikovima na 85 db. Cd nativno bez ditheringa ima 90 db signal / sum. Rado bih vidio neku temeljitu matematiku za cijeli sustav.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.siječanj.2015 u 20:43
Na pitanje iz naslova odgovorio bih da HiRes otvara znatno bolje mogućnosti. Potencijalno HiRes snimka može biti znatno bolja od najbolje redbook snimke.

I u stvarnosti, prave hires snimke zaista jesu bolje od redbooka. Najbolje snimke koje imam su dobre hires snimke, naročito takozvane HRx snimke, ali ne samo HRx. Ima fantastičnih snimki raznih hires rezolucija.

Ipak, nije sve tako jednostavno. Značajan dio dostupnih hires snimki ne valja, jer su dobivene, ili naknadnim upsamplingom, ili su loše konvertirane s master traka, ili na tko zna koji način. Ja u kolekciji imam mnogo hires snimki koje su lošije od solidnog redbook CD-a. Imam i određen broj istih albuma redbook i hires izdanja, no kako se ne radi o pravim hires snimkama, redbook snimke zvuče mnogo bolje.

Osim tih fake hiresova, problem je i glazbe. Radije slušam nešto slabiju snimku na kojoj je dobra i dobro izvedena glazba, nego najbolji hires s dosadnom glazbom, ili slabom izvedbom. A ima i toga.

Od redbook snimki kvalitetom odskaču HDCD snimke.

Među običnim redbook CD-ima zaista ima svega, a jako mnogo smeća. No s obzirom na činjenicu da postoji ogroman broj raznih redbook izdanja, mislim da se može izabrati dovoljno sjajnih snimki za 2 života.
    Moj HiFi
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.siječanj.2015 u 23:54
Samo samo treba paziti da se ne brka kvaliteta produkcije nekog albuma i kvaliteta formata zapisa.

Osobno nisam cuo bitnu razliku između CDa i SACDa istog albuma, a razlike koje su postojale su cujno iz domene masteringa ili anti alias filtera, i te razlike nisu bile ukupno poboljšanje nego razlike u sitnicama iz visokotonskog spektra. Poneki sacd je znao gore cak zvucati ispoliranije i bežvotnije od cda.

Istina nisam puno uspoređivao, ne brine me to puno jer mi cd zvuci odlicno.
Na vrh
moog View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj moog Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.siječanj.2015 u 00:27
Isprobasmo jednom, mi drago drustvo fanova glazbe, hocemo li moci pogoditi razliku izmedju snimki. Famozni a.k.a. Notoriozni Blind Test.
Glazba u pitanju je bila iskljucivo grupe Depeche Mode, album novijeg datuma. Nabavili smo hi res, cd i sacd istog. Hr i cd nitko nije mogao sa sigurnoscu razluciti. Bilo je pogadanje na blef. Razliku je unio samo sacd, kojeg su svi prepoznali. Nadsvirao osjetno i cd i hr. Bas se CULO . Dalje s testovima nismo isli, ekipa smo koja voli imat stvar u ruci a ne virtualno. Ovo smo se nasli samo da vidimo hocemo li cuti razliku ili ne.
Vjerovatno jazz ili classic daju cujniju razliku. Sa DM materijalima je bilo kako sam opisao.
I'm a Blackstar ✴
Na vrh
goran st View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj goran st Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.siječanj.2015 u 01:28
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Samo samo treba paziti da se ne brka kvaliteta produkcije nekog albuma i kvaliteta formata zapisa.

Osobno nisam cuo bitnu razliku između CDa i SACDa istog albuma, a razlike koje su postojale su cujno iz domene masteringa ili anti alias filtera, i te razlike nisu bile ukupno poboljšanje nego razlike u sitnicama iz visokotonskog spektra. Poneki sacd je znao gore cak zvucati ispoliranije i bežvotnije od cda.

Istina nisam puno uspoređivao, ne brine me to puno jer mi cd zvuci odlicno.
Ja sam na vrlo jeftinom sistemu (Denon 1500AE,CDP  1500AE,Infinity Kappa 200) bez problema uoćio razliku između SACD i CD i to nije bila neznatna u korist SACDa!
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007

Na vrh
kuzma View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kuzma Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.siječanj.2015 u 10:28
Sjećam se svog oduševljenja kad sam kupio neku šrot liniju početkom 90tih ,imala je nekakav cd plejer u sebi za današnje standarde vrlo jadno.

Kupio sam svoj prvi cd tada aktualni Faith no more-The real thing i ostao zapanjen zvukom.

Već sljedeći cd koji sam kupio bio je totalno razočarenje Hendrix-The ultimate expirience.

Zvuk je bio očajan,očigledno se radilo o jednom od tih transfera direkt sa analognih traka o kojima govori Zoll.

U proteklih 25 godina nakupovao sam se i naslušao brojnih cd-a i bilo je tu stvarno svega od odlično zvučećih do smeća.

Digitalija je u međuvremenu jako napredovala u svim segmentima od studija do uređaja za kućnu reprodukciju,ili bolje rećeno kvalitetni uređaji su postali dostupniji.

Danas je aktualan computer audio,usb dac-ovi koji su otvorili neke nove mogućnosti,naravno ne treba zaboraviti da se danas pogotovo u second handu daju nabaviti vrhunski plejeri.

Ono što mene zabrinjava je da i danas unatoč svom tom napretku,pojavom kućnih studija pojavila se hrpa diletanata koji sami sebe nazivaju producentima i uništavaju glazbu pretjeranom uporabom kompresije(loudness wars).
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.siječanj.2015 u 10:33
Originalno postano od strane člana: goran st goran st napisao:

Ja sam na vrlo jeftinom sistemu (Denon 1500AE,CDP  1500AE,Infinity Kappa 200) bez problema uoćio razliku između SACD i CD i to nije bila neznatna u korist SACDa!
to ti samo govori u prilog da jeftini cd playeri nemaju dovoljnu sofisticiranost sklopova i processinga da bi dobro reproducirali cd.

Na vrh
moog View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj moog Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.siječanj.2015 u 11:49

Malo OT - nije baš vrlo jeftin sistem bio ovaj...mislim da bi svi potpisali da mogu započet s njim ka putevima audiofilstva...
I'm a Blackstar ✴
Na vrh
Klaus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Klaus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.siječanj.2015 u 12:03
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Originalno postano od strane člana: goran st goran st napisao:

to ti samo govori u prilog da jeftini cd playeri nemaju dovoljnu sofisticiranost sklopova i processinga da bi dobro reproducirali cd.

...ili mozda o svjesno losijoj verziji snimka u red-book layeru istog hibridnog tj dvoslojnog (SA)CD-a.

Beauty is in the EAR of beholder...
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.siječanj.2015 u 13:25
ili to.  Mastering može čuda raditi.

Ovisi i kako se player odnosi prema CD ili SACD zapisu, razlika u filtraciji i procesiranju.

Wadia ih recimo svojim Digimaster softverom i principom rada stavlja u vrlo slicnu poziciju i tu su razlike neprimjetne (osim onih zbog prije navedene mogucnosti).

Prica o čujno različitom zvuku raznih rezolucija je vrlo mutna voda jer nitko nije siguran kako je materijal raznih rezolucija nastao i kako se na kraju njegov hardver(DAC...) odnosi interno prema raznim rezolucijama.
Ovisno o konstrukciji i načinu procesiranja unutar DAC uređaja, velika večina ima sklonost da preferira jednu rezoluciju materijala, jer je u biti tehnički moguce optimizirati urađaj samo za jednu rezoluciju.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,148 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Utjecaj različite duljine ka...
Forum: Retro audio