Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Transfer master snimke

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
kuzma View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kuzma Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Transfer master snimke
    Objavljeno: 11.veljača.2015 u 14:51
Ukratko,prijatelj mi je dobio ponudu za vinil izdanje studijske snimke nastale 80tih godina u ljubljanskom Tivoli studiju od jednog inozemnog nezavisnog izdavača.

Izdavač planira koristiti master s magnetofonskih traka za transfer na vinil.

Pošto je master neprocjenjiv trebalo bi napravit nekakvu 1:1 kopiju koju bi poslali izdavaču.

Sad pitanje je dali bi bilo moguće prebacit s trake na traku ili eventualno na neki digitalni medij pod uslovom da se sačuva kvaliteta izvorne snimke i dali se to može izvest negdje kod nas?   
Na vrh
pule View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pule Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2015 u 00:14
Naravno da se moze, nije prvi puta da se to radi.Snimka se i tako mora obradjivati dalje za vinil. Znaci trebas napraviti digitalnu kopiju, nema smisla raditi drugu analognu kopiju koje ce ti i tak kasnije digitalizirati.
Na vrh
Denza View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
7 of 9

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Denza Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2015 u 13:38
Uhhh...
Dakako da trebas sto bolju kopiju master tapea!

Tako ce se dobiti analogna kopija master trake koja ce se kasnije moci koristiti za izradu vrhunskog vinyla (koji ce zvucati najblize masteru) ili digitalizirati u zeljenom formatu kako bi se izradio CD, distribuirao sadrzaj internetom u nekom od dig. formata ili... izradio neki losiji vinyl.

http://www.musicmattersjazz.com/category_s/45.htm
http://store.acousticsounds.com/s/101/Blue_Note_45_RPM_-_Analogue_Productions_Reissues

Za neke strucnije clanke pls. na PM

Editirao Denza - 12.veljača.2015 u 13:42
Disconnected from the collective
Na vrh
kuzma View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kuzma Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2015 u 14:51
Originalno postano od strane člana: pule pule napisao:

Naravno da se moze, nije prvi puta da se to radi.Snimka se i tako mora obradjivati dalje za vinil. Znaci trebas napraviti digitalnu kopiju, nema smisla raditi drugu analognu kopiju koje ce ti i tak kasnije digitalizirati.

Jasno mi je da to rade i velike diskografske kuće npr.čuo sam da je Sony izmislio dsd upravo radi arhiviranja analognih mastera.

Pitanje je dali napraviti kopiju na magnetofonsku vrpcu ili možda na hirez pcm(192/24),pošto sumnjam da će dsd ući u neku masovniju studijsku primjenu,a bilo bi dobro izbjeći neke buduće konverzije s mogućim gubitkom izvorne kvalitete.

Moje razmišljanje je da bi trebalo napravit i analognu i digitaliziranu kopiju.

Treba prvo vidjet s izdavačem,uglavnom ideja je da se prvo napravi kopija analognog mastera na traku nakon čega bi je poslali u Milano na daljnju obradu.

Bilo bi dobro da se napravi i pravi digitalni remaster,ali to još treba definirat s izdavačem.

Evo i kratak izvadak iz mejla koji su nam poslali:

I'm getting in touch to ask if you would ever consider to authorize a vinyl reissue of that demotape (on LP), with a special dynamic mastering for vinyl (we have our own studio that is specialized on this kind of works and the end result on vinyl sounds simply great)

Htio bih još napomenuti da se ne radi o demotejpu kako gore piše i da je materijal izdan prije koju godinu za Dallas records,nažalost remaster je rađen s cd kopije originalnih traka a krajnji rezultat je bio loš(snimka je pročišćena od šumova i umjetno je glasnija od originala odnosno uništen je originalni DR pretjeranom kompresijom).

Na vrh
pule View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pule Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2015 u 15:43
Jedna stvar je arhiviranje a druga stvar je daljnja distribucija na vinilu. Za prvo imamo DSD a za drugo PCM zbog mastera koji se mora raditi za vinil jer na plocu naravno ne ide nikako snimka 1:1. Ocito je da su ljudi nestrucno obavili posao. Nije prvi puta da remaster zvuci gore od orginala. No to nije stvar transfera niti digitalizacije nego samo slampavog posla. Mislim da se tu treba brinuti jedino o kvaliteti i podesenosti magnetofona, ocuvanosti same vrpce a za konvertere ti danas nema problema. PCM 24/192 ce zvucati blize orginalu od druge analogne kopije, koju ce ti uostalom i tako ponovno spustati na PCM. Koja je uopce sirina vrpce, koliko ti traje materijal?       
Na vrh
kuzma View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kuzma Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2015 u 17:34
Originalno postano od strane člana: pule pule napisao:

Jedna stvar je arhiviranje a druga stvar je daljnja distribucija na vinilu. Za prvo imamo DSD a za drugo PCM zbog mastera koji se mora raditi za vinil jer na plocu naravno ne ide nikako snimka 1:1. Ocito je da su ljudi nestrucno obavili posao. Nije prvi puta da remaster zvuci gore od orginala. No to nije stvar transfera niti digitalizacije nego samo slampavog posla. Mislim da se tu treba brinuti jedino o kvaliteti i podesenosti magnetofona, ocuvanosti same vrpce a za konvertere ti danas nema problema. PCM 24/192 ce zvucati blize orginalu od druge analogne kopije, koju ce ti uostalom i tako ponovno spustati na PCM. Koja je uopce sirina vrpce, koliko ti traje materijal?       

Materijal je ispod 40 minuta,nastao je 1986. godine a za širinu vrpce neznam jer nije kod mene trebalo bi vidjet.

Master je moj prijatelj uzeo iz Tivoli studija iako je običaj bio da snimke ostaju u njihovoj arhivi(tada nisu imali izdavača).

Studio je izgorio koju godinu kasnije tako da im je stradala i arhiva.

To je osnovni razlog zašto bi radili analognu kopiju,opreza nikad dosta.

Također jasno mi je da se današnji vinili uglavnom rade iz digitalnih mastera.

Mala ispravka materijal je izdan na kazeti(FV založba)
a ne kako je izvorno zamišljeno na vinilu,to je i osnovni razlog,a dobro dođe kao svojevrsna promidžba(očigledno postoji i interes izdavača).

Po meni najvažnije je doći do kvalitetnog digitalnog remastera pošto traka neće vječno trajat.    

Editirao kuzma - 12.veljača.2015 u 17:47
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2015 u 08:41
Možda bi bilo dobro izraditi dobru kopiju trake.
Za izradu vinila nije potrebna digitalizacija, a mislim da nije ni preporučljiva. Vinil koji se radi iz digitalizirane snimke teško da ima smisla. To više neće biti analogna snimka. Bolje je kupiti CD, nego takav vinil.

Editirao amigo - 13.veljača.2015 u 08:42
    Moj HiFi
Na vrh
Denza View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
7 of 9

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Denza Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2015 u 10:03
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Možda bi bilo dobro izraditi dobru kopiju trake.
Za izradu vinila nije potrebna digitalizacija, a mislim da nije ni preporučljiva. Vinil koji se radi iz digitalizirane snimke teško da ima smisla. To više neće biti analogna snimka. Bolje je kupiti CD, nego takav vinil.

Slazem se. To sam i napisao, ne?
Ali tesko to, nazalost, dopire do....
Disconnected from the collective
Na vrh
kuzma View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kuzma Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2015 u 12:06
Na kraju je odlučeno u dogovoru s izdavačem da se pošalje kopija mastera na pcm napravljena u studiju prije dosta godina.

Rezolucija je 44,1/16 koji je magnetofon i koji adc pojma nemam jer je čovjek koji je to napravio pokojan.

S tog transfera rađen je i digitalni remaster istog albuma za cd izdanje,a konačni rezultat je bio loš uslijed prevelike kompresije.

Kakav će bit konačan rezultat vidjet ćemo kad dođe do realizacije,a za budućnost ostaje da se napravi kvalitetan remaster s originalnih traka u nekoj višoj rezoluciji,a možda i analogna kopija.

Hvala svima na pomoći.
Na vrh
pule View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pule Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.veljača.2015 u 19:56
Steta sto je radjen backup trake u cd formatu jer ce za obradu trebati vecu rezoluciju no sto je tu je a i konverteri iz tog doba nisu jos bili na visini zadatka kao danas. Ocito je da ce to biti usko grlo ako je snimka zbilja dobra.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,280 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Audiosilente, Thorens, belt,...
Forum: Snimanje, miksanje, masteriziranje