Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

podrumski grupnjak-adcom gda 600 mod

Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.travanj.2015 u 23:40
ok, preciznije je uporabiti taj izraz. za ostalo prepustimo riječ joe gastwirtu
koji je među prvima počeo mećat' hadecede u cede...tekst je prilično informativan o metodologiji rada, što je prednost hdcd-a je otprilike ovdje...

nešto kompleksnije stvar su izložili oni koji su je
    patentirali

Editirao robot - 23.travanj.2015 u 23:57
Na vrh
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.travanj.2015 u 09:48
u ovom interviewu http://www.spectralaudio.com/TAS_%20Interview.pdf
dva legendarna stara mačka komentiraju svoj posao.
posebno je zanimljiv dio
"
KJ I have a monaural Joan Baez LP that’s a gorgeous, beautiful recording of a great voice in its prime. If you listened to the CD years ago, it was like knitting needles in the ears. But if you listen to the same CD where the time-domain distortions have been reduced, you hear the LP in the CD. For 25 years we’ve learned not to expect from the CD what we hear in LP and analog tape. But when decoded correctly, it doesn’t sound digital. It sounds old and vintage, but it’s beautiful. That quality is on many recordings you wouldn’t expect because you thought the CD had been so badly encoded. That’s reversible to a degree.
"
koje nas vodi na bit problema i najčešću grešku pri ocjenjivanju rada sustava jer je kompariramo sa nekom referencom, a naš audio mozak je sklon interpoliranju materije, i trpa u podatke šum kako bi rekonstruirao sliku. recimo, meni je osobno pri slušanju nekog uređaja referenca živa snimka neko memorija gramofonskog zvuka (kako bi to bilo na gramofonu, na kojem sam odrastao), što je kako vidimo prema njima pogrešno jer prema njima treba imati jedan pristup slušanju gramofona, drugi prema cd-u, a ja bih dodao treći prema živoj svirci. živa svirka služi za "kalibriranje" uha prema timbričkom zvuku instrumenta, no ona nema veze sa snimkom u studiju koja je vezana uz manipulaciju.
u odnosu na vremena nastanka pmd-100 filtera koji je bio u to vrijeme veliki zvučni napredak, jer je koliko sam shvatio pmd-100 u "standardnom" modu 8 x interpolacijski digitalni filter sa tri kaskadne duplirajuće faze, dok hdcd proces uključuje dva različita filtera koji "on the fly" tranzijente-brze signale drugačije interpolira u odnosu na ostatak signala. zato "svira" drugačije, no u biti on samo inteligentnije popunjava rupe. ed meitner je to napravio u svom dac-u na način da je njegov adaptivni filter stalno aktivan, što je definitivno mana hdcd-a, i zato je meitnerov dac još uvijek kako kažu znalci zakon...
danas ste u mogućnosti prema volji manipulirati sa svim fazama digitalne reprodukcije, uključujući i korekciju akustike sobe, svatko može biti mali johnson i meitner...
recimo ovaj software...da li je to bolje, svakako je zanimljivo pitanje...    
ili ovdje rasprava o miksanju filtera koja odlazi do perverzije...

Editirao robot - 24.travanj.2015 u 11:13
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.travanj.2015 u 11:36
Od RR-a su mi ok neke snimke jazza i pokoji zbor, al kad udre orgulje, orkestri i sl, onda to baš nabriju na atraktivnost, što baš nema veze sa realnom situacijom
Na vrh
Zoll View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zoll Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.travanj.2015 u 12:10
Priložio bih raspravi moje osobne opservacije glede Reference Recordingsa. Iz svakog izdanja je odmah vrlo razvidno da se u snimke i produkciju uložio doista velik trud, sve je čujno, sve je na pozornici u milimetar posloženo, timbralno korektno, dinamički sjajno. No ono što smeta je ukupan zvuk koji je artificijelan, blago nabrijan, umjetan, i to uho čuje nepogrešivo.
Uzmimo npr. zvuk prve violine u orkestru, on je timbralno korektan, fantastično zasebno snimljena violina, stavljena tek u produkciji na scenu u točno određenu poziciju, ona ima precizan pin-point, veličinu, dinamiku.
I tako svaki instrument zasebno. Ogroman je posao umjetno stvoriti orkestar koji zajedno svira. No ono što uho čuje je i reverberacija zajedničke okoline koja mora biti prisutna u zvuku svakog pojedinog instrumenta, i taj dio nedostaje kod fantastično ispoliranih snimaka RR-a. To je ono što zvuči artificijelno i udaljava krajnji rezultat od onog što snimka treba napraviti, a to je donesti događaj tj.zajedničko sviranje hrpe glazbenika u dom ljubitelja glazbe. Ne sipam sad drvlje i kamenje na RR, imaju i oni prekrasnih snimaka, u privatnoj kolekciji referentnih snimaka pravog audiofila naći će se i RR no vrlo rijetko.
prava hifa svijetli u mraku
Na vrh
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.travanj.2015 u 21:29
@zoll zaista na nekim snimkama je iritantan taj eho "balon" oko orkestra, telarcove snimke imaju bolji stage, no nemaju tu preciznost i detalj rr-ovih. po meni su dobre sheffild labs, pierre verany i dakako living stereo snimke koje su primjer kako inteligentno snimati sa starom dobrom tehnologijom.
no kao što je gastwirth naveo u intervjuu kojem sam postao hdcd izlazno enkodiranje nije univerzalni lijek, nego samo sredstvo, kao i ostali cdi i hdcd mogu biti loši i dobri.

Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.travanj.2015 u 22:53
To je jasno ko dan.

Produkcija i format su na kraju razlicite stvari, iako povezane.
Na vrh
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.travanj.2015 u 18:35
ubila me neka viroza pa se sam par dana izležavao i provrtio veliki dio cd kolekcije u potrazi za hdcd naslovima.
prije nekoliko godina izgleda je netko došao do dijela source coda, predpostavljam nakon microsoftove kupnje, koji je za potrebe svog media playera iskoristio nekoliko komponenti pm patenta. najvjerojatnije je netko usporedio source code prije i poslije hdcd-a, i izvukao dijelove koda pa sačinio software hdcd player, poput foobara, db i sličnih čvaraka. ukoliko ubacite par naredbi u foobar u dnu pored formata kodiranja, frenkvencije, kod hdcd naslova se aktivira dio koji pokazuje da li ima PE-peak exstensiona, LLE: low level extension i TF-transient filters, odnosno tri glavne komponente hdcd enkodiranja. no tvorci hdcd-a u objašnjenju svog patenta su naveli da je u pitanju niz različitih tehnologija koje su objedinjene pod kapu patenta, tako da je pitanje što foobar detektira, a što ne, tako da ćemo se ipak načekati dok saznamo cijelu priču...
naprijed spomenuti pacific microsonics a/d konverteri se smatraju "state of the art" digitalije, posebno model 2 koji se smatra možda najboljim digitalnim enkoderom ikad. na romyjevom websiteu netko je stavio iznutrice jedinice, i što reći, raj za oči. pada u oči posebni d/a konverter (također diskretni ladder) koji je razvijen isključivo za te mašine...dvojku je nakon prodaje microsoftu nastavio proizvoditi inženjerski tim koji je radio na jedinici i dvojci, prodaju je pod tvrtkom euphonix...

od svih "audiofilskih" medija, među najdražim su mi audio fidelity, jer su rađene od rockera u duši, na radost mojih ušiju pronašao sam da je dio cd-a hdcd-enkodiran, poput recimo deep purple "machine head", kojega sam čuo na quadrophonic verziji reel to reel koja je fenomenalna, i mogu reći da je zvuk hdcd verzije vrlo blizu. slušajući moju omiljenu "lazy" može se uživati u glazbi bez najmanje digitalne tvrdoće, analogno iskustvo, timbrički korektno.
oznaka TF cijelo vrijeme skakuće indicirajući da su uključeni tranzijentni filteri...dobar je i b 52's "cosmic thing", premda je riječ o drugoj vrsti glazbe, ko razlika između trave i speeda...odlična je i asia, samo kao zvuk, inače je glazba udav, 86-ta reciklaža simfo-rock stvari koje su elo, yes i kompanija davno prežvakali. heat of the moment zvuči grandiozno, najbolja stvar albuma. yes na zalazu karijere i album 90125, owner of a lonely heart, što reći čista produkcijska petica. judas priest hell bent for leather, je ipak za mene preortodoksno. ali bas na snimkama doslovce kolje...laura nyro time and love, lijepi vintage vokal i glazba iz 70-tih. stevie wonder, talking book, fenomenalna snimka, i dvije legendarne stvari, you re the sunshine of my life i 2die4 supestition. svako malo povirim (adcomu nisam stavio poklopac) jel gori hdcd led. gori. šimun i garfunkel, sound of silence, klasična plačljiva ploča, suzama sam lepio tapete...ima tu joe walsha, styxa i konačno najopakiji sound zbirke, bachman turner overdrive, not fragile, žuljaju braća nemilice, snimka basa i gitara dominira, ožegni ga braco...gary wright, the dream weaver, također dobra snimka, za glazbu se i ne bi moglo reći. lajt hard rock, hard rock za djevojčice u pubertetu. braco malo si dosadan, no prolaze ti sintisajzeri, cijelo vrijeme gude u pozadini, imaš ti još jahati do joe samplea...i đejn adikšn je isto hadecede, no mrvicu su destruktivni za moje uši, to je za mlađariju na opijatima. i dva scorpions cd-a, što se mene tiče nisu ni trebali snimiti, za švabe priznajem da mogu radit golfove, kobasice, dobro pivo, ali ne i hard rock. još mi se više povraća kada na televiziji vidim kada švabe glume gangsta style, otprilike kao da u sjevernoj koreji naprave reggae band.
što reći za kraj ovog kratkog presjeka hadecedea, riječ je o vrhunskoj audio tehnologiji koju je nažalost zgazio korporativni gmaz microsoft, kao u stvarnom životu, lova sve shebe, kada se umješaju bankari, trgovci i brokeri muze zašute...

Editirao robot - 28.travanj.2015 u 00:52
Na vrh
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.travanj.2015 u 19:59
jedna od rijetkih "pravih" hdcd snimaka na kojoj je evidentirano korištenje peak extension filtera uz transient filtere je rr snimka an american requiem...snimka je vrhunska...koliko vidim hdcd naslovi rr imaju uključene sve filtere, ili barem dva...zanimljivo...

Editirao robot - 27.travanj.2015 u 20:09
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.travanj.2015 u 20:21
Realno, ne vidim zašto je HDCD syeban. Navodno je odštancano nekih 5000 naslova, ako se ne varam. Naravno da je ostao dostupan manji dio toga, no za bunariti i pronaći ponešto pa guštati, bit će sasvim dovoljno. Uostalom, to je sudba svih dobrih stvari. Uvijek ih zamjene "bolje". Ključna riječ je napr(e)dak.
dCS Puccini & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
aparatusonitus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.travanj.2015 u 21:37
Limeni, ako misliš da je trendy pisat malim slovima, jer kao nema se vremena, onda si u gadnoj zabludi...Ostavi to onima kojima je dovoljno dva razreda osnovne...nabijem ih na veseljka puta pi.
Non e mai abbastanza...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,176 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Najljepši zvučnici na svijet...