HOME FORUM KLUB KONTAKT
HI-FI KUĆNO KINO HOW TO VAŠ HI-FI INTERVIEW NOVOSTI PREPORUKA OGLASNIK  
Audiofil - feel the sound - forum: podrumski grupnjak-adcom gda 600 mod
  Aktivne temeAktivne teme  Lista ČlanovaLista članova  PomoćPomoć  Chat Chat
  RegistracijaRegistracija  LoginLogin
Retro Audio
 Audiofil - feel the sound - forum : HIFI : Retro Audio
Message Icon Tema: podrumski grupnjak-adcom gda 600 mod Odgovori na post Otvori novu temu
<< Prošla stranica  od 10 Slijedeća >>
Autor posta Poruka
robot
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 27.rujan.2004
Online Status: Offline
Quote robot Odgovoribullet Napisano: 28.travanj.2015 u 00:53
hihi, a kad lemiš smd dijelove, onda ti ne smeta sitno?    
IP IP Logged
robot
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote robot Odgovoribullet Napisano: 28.travanj.2015 u 01:03
Postao Apparatus

Realno, ne vidim zašto je HDCD syeban. Navodno je odštancano nekih 5000 naslova, ako se ne varam. Naravno da je ostao dostupan manji dio toga, no za bunariti i pronaći ponešto pa guštati, bit će sasvim dovoljno. Uostalom, to je sudba svih dobrih stvari. Uvijek ih zamjene "bolje". Ključna riječ je napr(e)dak.

hebiga sad je to zapišala ekipa iz redmonda, a možeš misliti koliko je njima stalo do high fidelityja i šačice budala koji imaju uši ko šišmiši i čuju zvuk kabela
IP IP Logged
amigo
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 28.siječanj.2004
Quote amigo Odgovoribullet Napisano: 28.travanj.2015 u 07:37
Da, veeelika je šteta što je HDCD pod licencom. Koliko traju licencna prava? Možda doživimo generic HDCD.
Ja sam si dao truda i malo uspoređivao softverski Foobar HDCD i hardverski preko BADA DAC-a.
Hardversko dekodiranje zvuči mnogo bolje. Naročito je bolja dinamika.

Moj HiFi
IP IP Logged
Zoll
Senior Member
Senior Member

Registriran: 23.veljača.2007
Quote Zoll Odgovoribullet Napisano: 28.travanj.2015 u 10:11
Postao amigo

Da, veeelika je šteta što je HDCD pod licencom. Koliko traju licencna prava? Možda doživimo generic HDCD.
Ja sam si dao truda i malo uspoređivao softverski Foobar HDCD i hardverski preko BADA DAC-a.
Hardversko dekodiranje zvuči mnogo bolje. Naročito je bolja dinamika.

To nije nimalo čudno.
Michael “Pflash” Pflaumer je izmislio i ima copyright na algoritam HDCD-a.
Pflaumer je osnivač Pacific Microsonics-a.
Pacific Microsonics je osnivač Berkeley Audia.
Ako bilo koji vrhunski DAC ima originalne algoritme HDCD-a onda ima BADA. Zato je performans 24/176 HDCD-a - iliti tzv HRX file-a po izvedbi nedohvatljiv ostalim Dacevima.

prava hifa svijetli u mraku
IP IP Logged
robot
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote robot Odgovoribullet Napisano: 28.travanj.2015 u 12:06
nevjerojatno zvuči činjenica da je pacific microsonics utrošio za razvitak a/d model 1 konvertera 2-3 milijuna $ (to su dolari iz kraja 80-tih, to je danas barem dupla svota), danas je to nezamislivo, premda je ta ekipa daleko od sirotinje, jer su dobro unovčili svoje izume, i konačno to prodali microsoftu, koji je odmah nakon akvizicije odustao od razvitka.
pflaumer je jedan iz tima, pored johnsona koji je osnivač spectrala, tu je vrlo bitam igrač i michael ritter. sami hdcdov patent se vodi na keith johnsona i pflaumera, aekipa inženjera koja je radila na razvitku jedinice i dvojke je naknadno sa raspoloživim dijelovima nastavila raditi dvojku, to su sve majstori svog posla.
zanimljivo u uputstvu za rad dvojke piše da se uređaj bazira na
"
"The DSP performs all HDCD encoding, decoding, frequency and word length conversion, digital signal gain changes, etc., employing eight Motorola 56009 Digital Signal Processors and one Pacific Microsonics PMD-100 HDCD Process Decoder ASIC
"
što se tiče foobarovog "dekodiranja" hdcd-a pitanje je koliko su pokupili iz source codea, obzirom da je patentni opis nedostatan za rekonstrukciju uređaja, dok je prilično teško utvrditi što se dešava u pmd-ovim čipovima, i koje su naredbe upisane u eprome.
vrlo zanimljivo je da je ed meitner u to vrijeme napravio vrlo sličnu stvar museatex idat, "adaptivni digitalni audio interpolacijski sustav".

u jednom interviewu ed malo priča o materiji, pa je jasno koliko je stvar kompleksna zbog psihoakustičnog efekta:
"
Meitner: With 44.1, the filter, the so-called oversampling filter or the interpolator, is a phase linear device, right? So you have a ringing before the transient. And you have a ringing after. Now the ringing before the transient, our hearing system is anticipating and we hear that as a noise modulation, ever so slightly, but grating. I remember whenever we played with CD here, we always went back to a one FS system with an analogue filter, because that analogue filter rings after the transient. So where you look at a step and it’s going up and then you have some ringing, okay? And then it doesn’t ring on the way down. In other words it doesn’t know the future of the signal and that’s another very alien part of it. For five or six years, we’ve made a converter where we have oversampling, we have digital filtering, but we do not have the ringing. And that has made a huge difference; people like Tom Jung at DMP will attest to that. It is the closest thing to DSD.

Pappas: And that converter is the — ?

Meitner: The IDAT. Basically what we’ve done is we’ve made a detector that detects when the FIR filter gets into trouble. So we switch between FIR and linear interpolation.

Pappas: That’s a neat trick.

Meitner: So we don’t get the typical distortion characteristics that some of our competitors get with spline fitting and French curve fitting and stuff like that. We still have flat 20 kHz response on a sine wave. But if you look what an interpolator like an eight times oversampled interpolator will do, it will give you a flat frequency response. Which means that it deals with the sine-x-over-x error. It pushes it out eight times. So now the 3.2 or 3.4 dB down at 20 kHz is now 0.04 dB down at 20 kHz, okay?
"
...izgleda je meitner više-filtersku reprodukciju patentirao prije i zajebao pacific microsonics, tako da ne mogu koristiti dva filtera u reprodukciji već samo kod snimanja.
zanimljivo, zbog toga u najvećem dijelu hdcd cd-a foobar indicira TF, dakle samo radi transient filter (TF flag), a postoje tri flaga peak extension, low level extension i transient filter koje sam vidio da su aktivni samo kod rr snimki (pitanje da li flag znači i rad u hardwareu), tako da je samo uskom krugu ljudi poznato što se u stvari dešava u pmd čipovima kod običnih cd-a, a što kod hdcd materijala. osobno čak mislim da su tim pluginom foobar nešto shebali jer kada puštam neke hdcd naslove preko foobara, na led na pmd 100 se ne pali, ili povremeno se upali, pa moram mijenjati izlaze, što govori da nije bit perfekt, za razliku od toga raspberry pi sa I2S izlazom i volumiom nikada ne prekida hdcd proces, ledica zasvijetli i konstantno radi, znači da je bit perfekt, premda zvuči "tanje" vjerojatno radi raspberryjevog lošeg clocka i lošeg switching napajanja posuđenog od tableta...
koga zanima ovdje je meitnerov patent, a ovdje pacific microsonicsov

kao jednu od caka adcomovog daca, je sallen key r/c filter na opampu iza pcm 63, koji je točno 60 i 70 khz, odnosno tončno na "audio imageu" 4 fs
"
A 4 FS filter which is required to have a 20 KHz passband must filter the audio data image at 88.2 KHz-22.05 KHz=66.16 KHz,
"
hm, što reći na kraju pmd 100 zaista nije pis of kejk, u to ime još dvi slije sa fejs plejs..

Post editirao robot - 28.travanj.2015 u 17:27
IP IP Logged
Apparatus
Best Of The Best
Best Of The Best
Krelle

Registriran: 22.listopad.2005
Quote Apparatus Odgovoribullet Napisano: 28.travanj.2015 u 18:02
Što reći? PMD100, CS8412(14), PCM63, TDA1541A, AD1865... Klasika. Sve ih dobro poznajem. Najkraće sam guštao AD1865, ali nisam zaboravio koliko je sjajan. I konačno jedna dobra tema na forumu.

dCS Puccini & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus Faber Amati Futura
IP IP Logged
robot
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote robot Odgovoribullet Napisano: 29.travanj.2015 u 13:31
eto rasprava je od modinga otišla u hadecede-revijalno-piležnom tonu. nakon intenzivnog slušanja hdcd i non hdcd naslova može se konstatirati da je operacija uspjela i da je pacijent trenutno u stabilnom stanju. pacijent ima još povišenu temperaturu u -5v napajačkoj sekciji, te mu medicinski tim nije stavio poklopac, no prognoze konzilija su dobre.
konstatirali smo također da je pmd-100 jedan osebujan komad silicija sa dvajestinešto nogu, i da je kao digitalni filter neutralan, detaljan i podatan, miljama bolji od npc-burr brown df1700 međeda, koji je tup, glup i neupotrebljiv. šteta što se u adcomu nisu dosjetili pa ih redovno ovakve proizvodili sa pmd100, sa eventualno boljim ondašnjim opampovima, bili bi killer kupovina u rangu 1k$ koji bi klao konkurenciju daleko iznad cjenovnog ranga.
kako sam dulje vremena, kao što znaš, koristio nonoversampling ad 1865 sa cijevnim izlazom a'la audio note (koji mi još čuči u podrumu i kupi prašinu....bila je tu i verzija sa lundahlovim 1:20 trafima na I/V koja je možda bila i najbolja zvučno, jedino je na prvi pogled meškinjav zvuk, jer smo uši naučili na nekakve điđe na izlazu koje mijenjaju boju i dinamiku osnovnog zvuka konvertera). rekao bih da ad 1865/nonos ima neutralan i dinamički uravnotežen zvuk, dok je pcm 63/4x oversampled-pmd100 dinamički živahniji, sa gušćom teksturom glazbe i življim basom,no obzirom na golemi upliv digitalnog filtera u zvuk nemoguće je odrediti pravi "zvuk pcm63" koji je sam po sebi kako znamo fenomenalan komad čipuljka.
mislim da bi vrlo hebeno bilo napraviti cs8412/14-pmd100-ad 1865 kombinaciju, bojim se da bi to čak i nadsviralo ovu pcm63...
tko zna...imam pločicu, ad 1865, cs 8414, pmd se još da naći na iebaju...i svakako ću za kaznu kinezima kupiti od pravog dobavljača df 1704...i što reći na kraju ni đoka vestlejk mi nije ravan.

Post editirao robot - 29.travanj.2015 u 13:34
IP IP Logged
Apparatus
Best Of The Best
Best Of The Best
Krelle

Registriran: 22.listopad.2005
Quote Apparatus Odgovoribullet Napisano: 29.travanj.2015 u 15:17
Ma Vestlejk je za tebe gola kita.
Nadam se da ćeš si HDCD ledicu s konverzijske pločice odvući do prednje ploče DAC-a, kak se i šika. Da, ova se tema pretvorila u kucamo na vrata zaboravljenih asova, što mi je drago jer sve nabrojano spada u klasiku i svjetsku audio digitalnu baštinu, a nitko to više ni da spomene koliko su decata sluđena komp audijom i trocifrenim data rejtovima, a bezveze. Audio šmekung umro i pokopan. Polako, natenane, a fino. Nema toga više. Sjetim se one scene  iz starog filma o amer'čkim pandurima. Stariji pandur, pred penzijom (Robert Duvall) govori policijskom rukiju (Sean Penn) kako ne smije biti tako nagao i ilustrira to poučnom basnom: na vrhu brda stoje dva bika, mlad i star, i gledaju krdo krava u dolini. Kaže mladi staromu: "Sjurimo se dolje i izyebimo nekoliko krava!" A baja će na to: "Ne mali, siđimo polako i izyebimo ih sve."
I ja mislim da bi 8412/14-PMD100-AD1865 bila killer kombinacija. Naročito s cevuljagama u I/V-LPF. Ne mogu zaboraviti pozitivni šok kad sam prije 10-ak godina u neki plejer iz zayebancije uvalio umjesto konzumnog PCM69, njegovu ekscelenciju AD1865 plus lampe na izlazu. I sve to iza šuga Đamaha filtera. Mogu mislit da je još ispred bio njegova uzoritost PMD100.

P.S. I moja malenkost davno bi zaluđena likom i djelom Kusunoki sana. Nonoversempling dobra je fora, ali nije za svakoga kao ni bilo što drugo. Nešto kasnije sam se i osobno uvjerio u snagu i moć digitalnih interpolacijskih filtera hendlanih custom DSP-ovima (a otkrih i ovog namjenskog PMD-a) i jednostavno zaboravio sve. Nakon toga sve bilo je muzika.  

Post editirao Apparatus - 29.travanj.2015 u 15:42

dCS Puccini & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus Faber Amati Futura
IP IP Logged
Gašo
Best Of The Best
Best Of The Best
analogni šnelšvaser

Registriran: 16.srpanj.2004
Quote Gašo Odgovoribullet Napisano: 29.travanj.2015 u 20:56
Bilo bi fora nabaviti i probati pmd200 , ako moze u hardverskom modu.
Neki izvori tvrde da nadsvira stotku kao od šale.

Odkako sam na digimasteru tesko se vratiti na bilo sto drugo klasicno. Tu glazba tece na za digitaliju specifican način, i ne samo radi digimastera. U "krmači" je zapravo sve puno neklasicnih rjesenja koja u konacnici oživljavaju sve sto se nađe u ladici.

Jedini sonicni upgrade kojeg je financijski moguce odraditi je prebačaj na grembalicu, i to je u planu.

Samo za info. Iz Wadije je jos uvijek moguce nabaviti njihove zadnje current conveyor module za 50$ pis. Pinout sam skinuo. Fantasticna stvar za I-out daceve.

Post editirao Gašo - 29.travanj.2015 u 21:00
IP IP Logged
robot
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote robot Odgovoribullet Napisano: 29.travanj.2015 u 22:35
Postao Apparatus

Nadam se da ćeš si HDCD ledicu s konverzijske pločice odvući do prednje ploče DAC-a, kak se i šika.
P.S. I moja malenkost davno bi zaluđena likom i djelom Kusunoki sana. Nonoversempling dobra je fora, ali nije za svakoga kao ni bilo što drugo. Nešto kasnije sam se i osobno uvjerio u snagu i moć digitalnih interpolacijskih filtera hendlanih custom DSP-ovima (a otkrih i ovog namjenskog PMD-a) i jednostavno zaboravio sve. Nakon toga sve bilo je muzika.  

hm, ćisto mi je žao odlemiti tu malecnu ali hebeno sjajnu zelenu diodicu, planirao sam vremenom žrtvovati jedan jeftini optički kabel i gunom za zalijepiti za diodu i dovuć do prednje pločice kroz malo veću cijev, tako da bude rastavljivo. ovako kao neki ćiribimbaš se stalno dižem i virim kada radi indikacija hdcd...
što reći za non oversampling...u kombinaciji sa triodnim izlazima i urednim zvučnicima to ima brzinu i neposrednost...hm, mogao bih opet aktivirati starinu ad 1865, pa to usporediti on d flaj sa adcomom...to je kao da uspoređuješ multibit, delta sigma i jednobitne sony/tehnics dacove i sve njihove varijacije. danas je to postao rat digitalnih procesora i filtera koji imaju daleko veće brzine od starih (apolo 11 navigacijsko računalo imalo je 64 kb rama i procesor brzine 0.043MHz...a odpeljao je ona tri dlakavca na mjesec...doduše zamrznuo se netom prije sletanja na mjesec, pa je amstrong kao clint eastwood zgrabio palicu i prizemljio hebenu kantu na mjesec...ili barem tako kažu...). danas smartphoneovi imaju računalnu brzinu nekadašnjih super računala, ukratko imamo sve hardware, software, no fali "mojo", posvećenost nekom višem cilju, u ovom slučaju visokovrijednom zvuku. daj darpi par milja dolara i garant bi za razumno vrijeme napravili novu audio platformu koja bi popapala sve na tržištu, no oni su zabavljeni kako skinuti iz stratosfere nekog afganistanskog pastira bombom petskokilašicom...ok, zabrazdih...
Postao Gašo

Bilo bi fora nabaviti i probati pmd200 , ako moze u hardverskom modu.
Neki izvori tvrde da nadsvira stotku kao od šale.

nećeš vjerovati, ali toga čipa ima kao dreka, samo se vabi drugačije
motorola dsp 56362/4...kratka vjestica
"
The DSP56362 was the first Symphony® audio DSP to utilize the DSP56300 core. With speeds up to 100 MIPS, the DSP56362 provides the capability to handle all the major multi-channel audio decoding standards as well as other audio processing requirements such as subwoofer management, soundfield effects, 3D virtual surrounds, equalization, Lucasfilm THX® Cinema processing and Pacific Microsonics HDCD"

znači imamo bocun, fali nam jedino vino unutra, a bojim se da ćemo pričekati do 2017. godine kada im istekne patent, pa kada iz neke kineske pripizdine izađe šleper "originalnih" pmd 200, evo diyerskog veselja, kada se lemilice zažare   
IP IP Logged
<< Prošla stranica  od 10 Slijedeća >>

Odgovori na post Otvori novu temu
Verzija za ispis Verzija za ispis

Skok na Forum
Vi ne možete stavljati nove teme
Vi ne možete odgovarati na teme
Vi ne možete brisati Vaše postove
Vi ne možete editirati Vaše postove
Vi ne možete raditi ankete
Vi ne možete glasati u anketama

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.02
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Ova stranica je generirana za 0,047 sekundi.

ZADNJIH 15 POSTOVA

Forum: HIFI komponente ...
  Dobre SH prilike

Preporuka Audiolab, Rotel...
 Forum: Prostorna akustika
  Pomoć oko prostorne akustike
  Cyrus preampovi
  Revel Performa M20