Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

SACD

Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: SACD
    Objavljeno: 25.lipanj.2015 u 19:37
Đizs, žabokrečine forumske. Ajmo probat malo bolje. Daklem, kakva su iskustva s ovim formatom? Ja sve do prošloga tjedna nisam to uspio čuti doma. Jednostavno, nikad se nije zatekao takav plejer. Imam nekoliko hibridnih SACD-a ne jer sam ih htio nego jer nisam mogao kupit tu glazbu drugačije. I tako, prije dva tjedna donese prika k meni laptop i M2Tech Young DCD DAC (kupio ga kod Božice prošle godine za mislim nešto oko cenera ili manje) da malo počujemo. Odmah pade u uši da to ne drma kak treba pa sam zavirio u Foobar. Nije imao asio drajver za DSD i još neka podešenja (išao preko Windows zvuka iako je imao bazni asio) bijahu u banani pa hardver ostao kod mene na analizi i podešavanju. Usput je imao i naj blesavi Windows 8 i to na hrvatskom. Katastrofa. Odmah dobijem osip na pozadini jer moram s hr. na engl. prevoditi što je moronizam. I tako, uvalim stari dobri W7 Ultimate, na emglemskom, naravno, sve drajvere ponovo (i DSD), podesim i reko da čujemo konačno i SACD. Young ima odlično riješenu (analognu) kontrolu glasnoće i frend ga hakla direkt u Krell KSA100S amp preko AQ Sky žnjore. Ja sam ga spojio na preamp. Dakle, idem ja čut i... Čuo sam.
Neću reći da sam zanijemio, ali da ga hebeš s tim se red book ne može mjeriti. Meko, fino, rezolutno, dinamično, tekstura na teksturu... Ko da sjedim u Finskoj, a ne doma. Ima frend lopatu tih fajlova s tendencijom povećanja prema drugoj lopati pa ja nešto mislim da mu ga spalim na onaj moj TB eksternog harda. Usput sam se zaljubio u Younga-a DSD i ne prođe ni tjedan, eto jednoga kod mene. Krasan mali uređaj koji može žderati sve sempl rejtove što me uopće ne zanima. Ja ću i dalje biti usidren na red book-u, a to dal je netko apsemplao 44.1 na 192 pa ga nekomu prodo pod haj rezanac, nije moja briga. Bajdvej, čuo sam i dovoljnu hrpu haj rezanaca da bih samo potvrdio svoj stav o nepotrebnosti svega. SACD je savim druga priča pa neka nalopatam i 100 naslova, bit će dovoljno za slušanje i guštanje tijekom crkvenih i državnih blagdana. Inače, Young DSD je otrov u maloj kutiji, ali nasušno treba dobro (još bolje odlično) linearno napajanje umjesto onog stock čvarka koji dobiješ uz uređaj. Spomenutom frendu sam napajnje odradio zimus i nije ga mogao dostatno nahvaliti i zahvaliti se. Isto i kod mene(gle čuda). Sinoć slušam svojega preko čvarkeša i jako dobro. Danas zalemim regulator od priručne skalamerije (LT1085) i evo ga njega, oće podivljat od svirke. Zavirio sam i pod haubu. Složeno besprijekorno. Ima i pravi balansirani izlaz što je meni zanimljivo jer sam balansiran od zidne utičnice do zvučnika. Dobro, oduljih s pohvalama, ali zaslužio je i više. Jedino onaj jeftikaner plastiša daljinac kvari opći dojam no bolje da fali tu nego drugdje.
Dakle, mkII, iskustva s SACD-om? Ja konačno otkrio toplu vodu i izgušto se ko krmak, a tek sam počeo. 
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
cariblanco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj cariblanco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.lipanj.2015 u 21:26
    Hehe Appy i ja sam doživio šok kad sam poslušao prvi SACD, od tog trenutka nisam umetnio niti jedan od 150 cd koji imam. Imam maranzt SA-8005 koji u sebi posjeduje i asinhroni dac, tako da preko usb slušam DSD64 ili DSD128 format mjuze. Mislim da sam u maloj prednosti, jer to slušam preko mac-minija i u programu audirvana plus, koji je najbolji software za te stvari. Marant sacd player, sam poslao na tuning u švabiju, te osim još jednog dodatnog toro-trafa i masu inih stvari sam uzeo verziju tuninga s cijevima, tako da sad imam na izboru dvije opcije preko kojih mogu slušati mjuzu, znači cijevni izlaz ( koji većinom koristim ) i običan od playera. Najbolja stvar je što ti za apple uopće ne trebaju nekakvi drajveri da bi slušao mjuzu u tom formatu, samo se izabere izvor zvuka koji želiš koristiti. Mislim da moj player ne koristi 5 volti od kompa i na taj način je eliminiran potencijalni šum od kompa. Imam my passport disk od 1 TB i pun je kao brod, još mi je ostalo 50 Gb slobodnog prostora. Nakrcao sam svega preko neta unutra,tako da zbilja imam dobar izbor muzike.
Mislim da sam si sistem složio do kraja i osim nekih akustičkih tretmana prostorije nemam drugih želja.
Sistem je mac-mini na koji je spojen my passport usb 3.0. Usb kabel je AQ karbon 0.75 M Pojačalo je Marantz PM 11-s2 koje je spojeno s sumić interkonektima od 0.5 M s Marantz SA-8005 a Sonusi su spojeni s AQ Rockefeller kablovima. Imam i od PS duet power center, taman s dvije utičnice koje trebam, jedna za digitaliju i jedna za pojačalo i u taj PS su puknuti dobri strujni kabeli.
Na vrh
dan the man View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dan the man Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.lipanj.2015 u 22:11
    Susreo sam se sa par naslova još dok mi je Krellac htio učitati SACD. Nisam ostao paf, ali ne isključujem da je produkcija možda bila fulana. Uglavnom, tada mi se nije činilo ništa bolje od Redbooka. Ne isključujem niti mogućnost lošeg raspoloženja ili prevelikih očekivanja, ali to je bilo mojih sat vremena poklonjenih haj-rezu. Na tome bude vjerojatno i ostalo.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.lipanj.2015 u 23:16
Kao što nekoliko puta rekoh, preko Wadije poslušo nekoliko sacd-a / cd-a (ima puce za promjenu layera na istom mediju), razlika miiinorna, skoro na rubu placeba, nedovoljna da se se silujem formatom.
Jest da Wadija hendla sve na svoj nacin, pa sad bog zna dali toliko dobro procisira redbook da sacd ne može pokazati nadmoc, ili nešto drugo, al ja razlike ne cuah.
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj cariblanco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.lipanj.2015 u 08:04
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Kao što nekoliko puta rekoh, preko Wadije poslušo nekoliko sacd-a / cd-a (ima puce za promjenu layera na istom mediju), razlika miiinorna, skoro na rubu placeba, nedovoljna da se se silujem formatom.
Jest da Wadija hendla sve na svoj nacin, pa sad bog zna dali toliko dobro procisira redbook da sacd ne može pokazati nadmoc, ili nešto drugo, al ja razlike ne cuah.

Malo mi je čudno da tako iskusan audiofil poput tebe @Gašo ne čuje razliku.Gledano s tehničke strane, nitko me ne može ubjediti da je nešto isto, ako se uzrokuje na 16 bita ili se uzrokuje bit po bit, kao u slučaju SACD. Povukao bi jednu paralelu @Gašo s videom, imamo dvd-rip od cca 700mb i isti film na bdrip od par Gb i sad mi samo nemoj reći da ne vidiš razliku na fullHD tv kad gledaš isti film Primjera radi, imam originalni cd Pink Floyd - Dark Side Of The Moon ( vjerovatno je velik cca 700 mb, kao i većina cd_a ) i skinuo sam s neta isti album u SACD koji ima 5.5 Gb. Kako je digitalija čista informacija, nitko me ne može uvjeriti da u tih viška od skoro 5 Gb jedinica i nula nema ničega
Slušao sam isti album na oba načina, cd dobro zvuči, ali kad slušam taj album na SACD imam osjećaj da se nalazim tik do pozornice, ili kad slušam gitaru od Stevie Ray Vaughan ili od Mark Knopflera imam osjećaj da je vidim u sobi, a ne da se dobro čuje Neznam što bi rekao, ali samo znam da sam ja prezadovoljan s zvukom.
Na vrh
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.lipanj.2015 u 08:19
dok mi je xindak sacd bio na životu skupio sam nekoliko, cca 10-tak tih naslova... između ostalih jedan sacd diane krall koji imah i u "običnom cd" formatu tako da sam direktno mogao komparirati...sacd je zvučao bolje, mjerkao sam dalje sacd naslove, ali cijena...a i xindak crko

Editirao MATIJA - 26.lipanj.2015 u 08:20
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.lipanj.2015 u 09:08
Originalno postano od strane člana: cariblanco cariblanco napisao:

Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Malo mi je čudno da tako iskusan audiofil poput tebe @Gašo ne čuje razliku.Gledano s tehničke strane, nitko me ne može ubjediti da je nešto isto, ako se uzrokuje na 16 bita ili se uzrokuje bit po bit, kao u slučaju SACD. Povukao bi jednu paralelu @Gašo s videom, imamo dvd-rip od cca 700mb i isti film na bdrip od par Gb i sad mi samo nemoj reći da ne vidiš razliku na fullHD tv kad gledaš isti film Primjera radi, imam originalni cd Pink Floyd - Dark Side Of The Moon ( vjerovatno je velik cca 700 mb, kao i većina cd_a ) i skinuo sam s neta isti album u SACD koji ima 5.5 Gb. Kako je digitalija čista informacija, nitko me ne može uvjeriti da u tih viška od skoro 5 Gb jedinica i nula nema ničega
Slušao sam isti album na oba načina, cd dobro zvuči, ali kad slušam taj album na SACD imam osjećaj da se nalazim tik do pozornice, ili kad slušam gitaru od Stevie Ray Vaughan ili od Mark Knopflera imam osjećaj da je vidim u sobi, a ne da se dobro čuje Neznam što bi rekao, ali samo znam da sam ja prezadovoljan s zvukom.

Kao prvo ne želim uopce preko foruma ulaziti u diskusije o kolicini informacija i specifikacijama samog formata, pogotovo kad se samo ja konto toga zakljucuje što je bolje.

Drugo. Za diskusiju o tehnikalijama formata molim da se u detalj savlada i pravilno shvati princip funkcioniranja prije nego sto se krene baratati tim informacijama. Ne pada mi na pamet objašnjavati kad se to više puta pokazalo beakorisnim.

Trece. Upravo zato što mislim da nekog vraga čujem, sam i napisao da NE ČUJEM razliku preko svog playera koji nije baš igračka, ali koji procesira i cd i sacd informaciju na svojstven način.

Odgovorno tvrdim da velika vecina ljudi nije čula potencijal cd-a upravo zato jer na svijetu postoji šačica cd playera koji su uspjeli iz Cd formata izvuci sav njegov potencijal.

Pojavom computer audia i dacova koji hendlaju razne formate, a ne koštaju bubreg nego kikiriki, ljudi su odmah po.pu.ši.lo foru da je format nosioc kvalitetne reprodukcije. E nije.
Nosioci su prvo kvalitetno studijsko ili live snimanje, pa postprodukcija, znaci kvalitetan zapis, onda visokokvalitetan reproduktor tog zapisa koji jednostavno ne može biti jeftin jer razvoj i izrada takvog ce uvijek koštati, pa tek onda vrlo malim gotovo neprimjetnim djelom format, govorim o ozbiljnim formatima pocevši sa 16/44.1 na kojeg glatko stane sve što u kucnim uvjetima može postati visokovjerna reprodukcija.

Next step je gramafon, na kojem se radi. Ima lošije tehničke specifikacije, ali dobra integracija sa dobrim izdanjem nadsvira u smuslu prirodnosti i živosti svu današnju digitalju.

Pozdrav.

P.S. Gotovo uopce ne gledam televiziju, ne znaci mi ništa format, dal je sd,hd ili 4K. Ne patim na to, više sam audio tip.

Kompjuter u moj sustav nece nikada iz dva razloga.
Prvi i važniji je što smatram da posjedovanje velike kolicine glazbe na hdd, udaljene jedan klik dovodi do jedne velike površnosti slušanja i gubljenja svjesnog kontakta sa umjetnikom i cjelinom koju je stvorio(album).
Kod mene to stvara odvratan osjecaj kaoticnosti.

Drugo. Kompjuter nije i nikad nece biti namjenska naprava, pogovotovo ne baš za audio reprodukciju.
On je izuzetan i nezamjenjiv alat u mnogim profesijama pa tako i mojoj. Svaki dan radim u profesionalnom softveru za audio postprodukciju, genijalni alati su na raspolaganju, ali tu se audio signalom manipulira u zatvorenom sustavu gdje je on cista digitalna informacija i nikakave interne smetnje i hardversko podprocesiranje do nekog izlaza ne utjecu na taj signal u smislu elektricne degradacije.

Kada komp postane izvor reprodukcuje, otvara se pandorina kutija puna elektricnih i mehanickih smetnji i inerferenci protiv kojih su se proizvođači vrhunskih namjenskih digitalnih reproduktora borili godinama na sve moguce nacine, oklapanjem, lektricnim i mehanickim razdvajanjima itd.

Editirao Gašo - 26.lipanj.2015 u 09:45
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj cariblanco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.lipanj.2015 u 09:27
Mogu se složiti da nisam čuo puni potencijal cd naslova, jel jednostavno nemam opremu za to i s puno drugih stvari se slažem što je napisano, poput gramofona koji je tehnički inferioran a zvuči bolje. Ja sam samo usporedio ta dva digitalna formata, po količini informacije koje nose, pa ako vidim razliku između dvd i bdrip_a onda mogu tvrditi i da čujem razliku između cd i sacd, normalno na istoj opremi.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.lipanj.2015 u 09:52
Oko i uho nisu ni približno jednako sofisticirana osjetila. Uho je puno zayebatije, odnosno mozak u toj sferi.

Ne razumijem logiku tvoje tvrdnje.  Čuješ zato što vidiš?

Broj podataka nije bitan broj i ne smije utjecati na osobnu percepciju kvalitete reprodukcije. Ionako ne postoji zv sustav koji može izreproducirati svu tehnicku dinamicku raskoš gramafona, cd formata a kamoli ovih.

Editirao Gašo - 26.lipanj.2015 u 13:00
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj cariblanco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.lipanj.2015 u 17:27
Neznam kak da ti objasnim, osim kako sam ti objasnio da sam slušao isti cd i dsd, na istoj opremi. CD je originalni, ali prihvaćam da možda nije najbolje otisnut, kako bi trebao biti...uglavnom bitno je da sam ja zadovoljan i priznajem da ja nisam kompetentan za nekakve audio rasprave ;) Pozdrav :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,246 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Utjecaj različite duljine ka...
Forum: Uradi sam