HOME FORUM KLUB KONTAKT
HI-FI HOW TO VAŠ HI-FI NOVOSTI PREPORUKA OGLASNIK  
Audiofil - feel the sound - forum: Zvučna izolacija pregradnog zida
  Aktivne temeAktivne teme  Lista ČlanovaLista članova  PomoćPomoć  Chat Chat
  RegistracijaRegistracija  LoginLogin
Prostorna akustika
 Audiofil - feel the sound - forum : Akustika : Prostorna akustika
Message Icon Tema: Zvučna izolacija pregradnog zida Odgovori na post Otvori novu temu
<< Prošla stranica  od 3
Autor posta Poruka
M.Djon
Super Aktivan
Super Aktivan

Registriran: 30.ožujak.2011
Online Status: Offline
Quote M.Djon Odgovoribullet Napisano: 15.srpanj.2015 u 12:20
Elementarna stavr je "odvojiti" izvor buke? , bio to zvučnik ili drebang od poda jer je to izvor , al je več "Spužva" objasnio . Niske frekvencije su "problem" Pogotovo u istom objektu . Od kad sam se preselio u podrum više mi ne prigovaraju iz moje kuče , negu susjed ? ( 4 etaže)
IP IP Logged
M.Djon
Super Aktivan
Super Aktivan

Quote M.Djon Odgovoribullet Napisano: 15.srpanj.2015 u 12:25
Trojni objekt , a ja u sredini . Al hvala Bogu rijetko "popizdim"
IP IP Logged
M.Djon
Super Aktivan
Super Aktivan

Quote M.Djon Odgovoribullet Napisano: 15.srpanj.2015 u 13:30
Nisam ovo bez veze napisao ! Kad "prosvira " prizemlje ostale 2 Deke pate , podrum najmanje , al se čuje odozgora : tum tumb. A gore je "priredba" !.
IP IP Logged
Fantocci
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 17.veljača.2004
Quote Fantocci Odgovoribullet Napisano: 15.srpanj.2015 u 13:45
Ako izoliraš podrum, nečeš više čuti "tumb, tumb".
Susjedi će još uvijek udarati, samo tebe neće smetati :)

Nego, dobio sam cijene za Akustik Gips:
Akustik Gips 2: 41 EUR za ploću 1,2mx2m
Akustik gips 3: 88 EUR za ploću

Cijena nije baš sitnica...
IP IP Logged
Fantocci
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote Fantocci Odgovoribullet Napisano: 15.srpanj.2015 u 13:57
Neki kažu da jim dobre rezultate za izolaciju zvuka (ne absorbciju) daje ona debela gumena podloga za perilicu iz Bauhausa:

IP IP Logged
glava
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 18.prosinac.2004
Quote glava Odgovoribullet Napisano: 15.srpanj.2015 u 17:20
@spužva bob
Naravno da zvuk može "probiti" ploču ali to je onaj dio apsorbiranog zvuka koji izlazi kroz ploču na drugu stranu. Deblja mineralan vuna tj. deblji porozni apsorber daje manje zvuka na drugu stranu.

"Problem" kod Fantocija je što je termotopom uspješno zvučno izolirao dječju sobu od slušaonice, ali kako da sad taj termotop iskoristit za poboljšavanje akustičnih svojstava slušaonice. Nikako. Jedino ako ga ostavi u sirovom stanju može očekivat velik koeficijent apsorpcije frekvencija od 1000 Hz na dalje ( akustika prostora s Fera http://www.fer.unizg.hr/predmet/akupro_a )Čim nešto stavi na termotop( fasadu, gips ploču što god)on više ne igra bitnu ulogu u slušaonici.

@fantoci
pogledaj ovu kratku akustiku prostora s Fera pa se možda odlučiš na panelni( apsorbira frekv. oko 200-300 Hz) ili rezonatorski apsorber koji upija frekv. oko 100 Hz. Panelni apsorber bi valjda bila tanka gips ploča odaljećena par cm od termotopa, a rezonatorski apsorber su lamperija međusobno udaljena jedna od druge i od termotopa...
Onu foliju što spominješ to se kod nas kaže iskrivljeno etafon folija ( Phoam-spužva)i to se stavlja na katove prije estriha da zvučno izoliraš međusobno katove. Nećeš valjda to stavljat sa strane slušaonice po zidovima ?
Ovo gore što si stavio iz Bauhusa to je i izolator i apsorber. Izolira zvuk tako da ga upija. A mramor ili staklo su također izolatori. Ali na način da zvuk reflektiraju nazad prema izvoru zvuka a ne da ga upijaju i propuštaju kroz sebe
IP IP Logged
Fantocci
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote Fantocci Odgovoribullet Napisano: 15.srpanj.2015 u 19:12
Pregledao sam. Što se tiče međuprostorne izolacije, ovo je zanimljivo:

"Prijelaz zvučne energije kroz krute tvari

Kad zvuk dođe do nekog predmeta, jedan se dio energije reflektira i apsorbira, a ostatak se prenese na drugu stranu. Koliko će se energije reflektirati, a koliko će predmet propustiti ovisi o odnosu između akustičkog otpora tvari s obje strane predmeta.
Zvučna će energija manje prelaziti s jedne strane na drugu što imamo veću razliku između tvrdoće i gustoće, tj. što je veća razlika između akustičkih otpora."

Što se tiče absorbcije i poboljšanja akustike, trebao bih se odlučiti, kako dalje. Nešto preko Termotopa moram staviti. Pitanje je, koliko bi mi ugradnja rupičastog panela tipa Rigips-Rigiton pokvarilo samu međuprostornu izolaciju...

Provjeriću i koliko stoji ovaj Rigips Duotech, o kojem priča Spužva Bob:
http://www.kalcer.si/ms_rigips/Rigip_Duotech_inovativna_zvocna_zascita.pdf
Ako stavim to, onda pak opet ništa od absorpcije....

Post editirao Fantocci - 15.srpanj.2015 u 19:35
IP IP Logged
Ivi Skoj
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan

Registriran: 01.ožujak.2012
Quote Ivi Skoj Odgovoribullet Napisano: 15.srpanj.2015 u 20:48
Fala dečkovi.
Stigo mejl sa uputama za moj slučaj, ali kako je spužva rekao ipak je to nečije intelektualno vlasništvo i trud pa nebum baš objavljivao dotični ovako javno, nego kad napravim to što u uputstvu piše bili bute obavješteni dali drži vodu.
Kako idući tjedan odlazim provjeriti koliko su kreme stranci ostavili na površini mora malo se budete strpili.
Inače objekt je samostalan, okružen travicom i zemljom, pa valjda ne bude toliko prenošenja vibracija.
Dali da posadim malo i biljaka okolo da ubiju buku ili se to računa samo pod ekologiju.

Spužva?

Moja žena ima odgovor na sva pitanja.
IP IP Logged
Fantocci
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote Fantocci Odgovoribullet Napisano: 16.srpanj.2015 u 14:39
Kažu: Pomogni si sam i Bog će ti pomoći...

Dakle, isčeprkao sam program za OCJENU akustičke zaštite u zgradama (napisan kao pomoć projektantima) URSA Akustika. Skoro svi upotrijebljeni materijali su već u bazi,
jedino sam za Termotop uneo veličine sam upoređivanjem postojećih mineralnih vuna i uz pomoć proizvođaća.

Podaci za Termotop su:

Dobio sam slijedeće rezultate:

1)     Samo osnovni zid (opisan na početku) brez dodatne izolacije:

2)     Zid + Termotop 6cm + završni sloj fasada (2mm):

3)     Zid + Termotop 6cm + gips ploća 12,5mm:

Ako malo pokomentiram rezultate:
-     osnovni sastav pod brojem 1 ne zadovoljava predpisanu zaštitu u stanarskim zgradama kao zid između dva susjedna stana (neka bude to kao konačni cilj). Za to je zahtjev Rw=52dB a moj zid bez izolacije dostiže tek 45dB.
-     ako dodam Termotop od 6cm i prekrijem ga tankim 2mm završnim slojem fasade, situacija se bitno popravlja. Rw poraste na 60dB i time već prilično prelazi potrebnu brojku.
-     ako umjesto fasade izradim završni sloj kao gips ploća, prigušenje se još poveća na 65dB

Ne znam, što znače dvije krivulje u grafu, ako netko zna i može pokomentirati oblik, molim za informaciju.

Da se razumijemo - mene uopće ne zanima konačna apsolutna brojka prigušenja. Jasno mi je, da tu nisu uzeti u obzir prijelazi preko bočnih zidova, poda…. i niz drugih stvari. Ali ostali uvjeti, koji u tom preračunu nisu uzeti u obzir, su više-manje za mene konstanta u smislu upoređivanja različitih sastava zida (ponavljaju se).
Mene zanima isključivo usporedba različitih sastava zida i taj prikaz mi daje željene orijentacijske informacije.

Zaključak, kojeg bi mogao izvuči iz toga je, da mi kao izolacija između slušaone i sobe dovoljno dobro služi već sam Termotop. Iako je izolativnost sa punom gips ploćom kao završnim slojem još bolja, mogao bih tih cca. 5dB žrtvovati za poboljšanje zvuka u slušaoni, ako umjesto pune gips ploče stavim rupičastu i time napravim absorbcijski panel za srednje i visoke tonove.

Dozvoljavam mogućnost pogreška u razmišljanju… pa ako ima netko primjedbe, na dan s njima. Da ne bih nekoga zaveo krivim informacijama. Tome je (svaki) forum namijenjen.

p.s. Zbog čega je taj osrednji prozor za tekst na Audiofil forumu tako uzak da ne prikazuje cijele slike - koje i nisu tako velike?
Ili je to samo kod mene

Post editirao Fantocci - 16.srpanj.2015 u 14:52
IP IP Logged
pule
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 06.listopad.2003
Quote pule Odgovoribullet Napisano: 20.srpanj.2015 u 01:26
Za kvalitetnu izolaciju treba imati veci i visi prostor jer pravilnom primjenom ode prostora. Val se siri strukturalno pa sve treba konstrukcijski odijeliti, plivajuci pod itd. Ne treba brkati apsorpciju i izolaciju, to su 2 razlicite stvari. Tek kad se zvuk odjeljivanjem prestane prenositi preko svih zidova napravili ste nesto. Zbog toga se cesto radi podkonstrukcija, dvostruki zid sa zracnim rasporom. U svakom slucaju jako je pozeljno kontaktirati profesionalca koji ce to odraditi kako treba jer inace ce rezultat biti puno uocljiviji kod vas nego kod bijesnog susjeda. Tematika nije bezazlena.
IP IP Logged
<< Prošla stranica  od 3

Odgovori na post Otvori novu temu
Verzija za ispis Verzija za ispis

Skok na Forum
Vi ne možete stavljati nove teme
Vi ne možete odgovarati na teme
Vi ne možete brisati Vaše postove
Vi ne možete editirati Vaše postove
Vi ne možete raditi ankete
Vi ne možete glasati u anketama

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.02
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Ova stranica je generirana za 0,063 sekundi.

ZADNJIH 15 POSTOVA

Forum: HIFI komponente ...
  preporuka jeftinog sistema

Forum: High-End
  dCS Puccini & U-Clock
 Forum: Računala i audio
  Roon Labs
 Forum: Računala i audio
  Raspberry pi
 Forum: HIFI komponente ...
  SACD player Marantz SA7003
 Forum: Uradi sam