HOME FORUM KLUB KONTAKT
HI-FI KUĆNO KINO HOW TO VAŠ HI-FI INTERVIEW NOVOSTI PREPORUKA OGLASNIK  
Audiofil - feel the sound - forum: Slušaona u potkrovlju
  Aktivne temeAktivne teme  Lista ČlanovaLista članova  PomoćPomoć  Chat Chat
  RegistracijaRegistracija  LoginLogin
Prostorna akustika
 Audiofil - feel the sound - forum : Akustika : Prostorna akustika
Message Icon Tema: Slušaona u potkrovlju Odgovori na post Otvori novu temu
<< Prošla stranica  od 12 Slijedeća >>
Autor posta Poruka
amigo
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 28.siječanj.2004
Online Status: Offline
Quote amigo Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 09:57
Mjerenja su super ako imaš sa čime mjeriti i ako znaš što sve treba mjeriti. Nije baš jednostavno.
Tome svjedoče brojni članci na webu kojima se pokušavaju "demistificirati" mitovi o utjecaju kabela i sl. Dokumentiraju se mjerenja koja trebaju dokazati da se ne čuju različiti interkonekti, zvučnički kabeli, digitalni kabeli, strujni kabeli.
A svatko tko je probao, mogao se uvjeriti da nije tako, da je utjecaj kabela itekako velik.

Mislim da je područje borbe protiv neželjenih vibracija i rezonancija jednako složeno kao i utjecaj kabela. I tu se stvar svodi na optimalni kompromis, jer ideal je nemoguće postići.

Možda bi bilo dobro krenuti od poda. Pod na kojem su postavljeni zvučnici i rack za komponente trebao bi biti krut i umrtvljen. Ako to nije slučaj, imamo problem, kojeg se može riješiti samo djelomično.

U daljnjoj raspravi su dobrodošla iskustva borbe protiv poda koji vibrira i rezonira.

Moj HiFi
IP IP Logged
11duc
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 20.listopad.2004
Quote 11duc Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 11:49
Postao Gašo

Dule, uvijek ima razlike, samo je bitno pitanje jeli se ide u dobrom smjeru, jeli taj tweak ili kabel ili nešto uvelo reda i omogucilo da sistem isporučuje najneutralniji moguči rezultat ili je to samo razlika kao takva, primjetna i zanimljiva.Slušati i čuditi se razilkama kod bilo koje i kakve promjene bilo čega, a ne znati zašto je došlo do nje i što se zaista desilo, je meni blesavo.I opet vi tu spominjete mjerenja, znači opčeniti pojam.  Ajde kad vec spominjete, lijepo precizirajte koja su to mjerenja o kojima pricate i koja nisu relevantna. Najlaše je pljuvat i imat stav o necemu što vas ne zanima i ne poznate ili ne znate. Pretpostavljam da ne mjerite ništa od toga, i da nite u životu pokušali raditii eksperimete u mjerenjima.Malo je to čudno jer ispada da su mjerenja i promatranja mehanizama koji donose promjene i usporedba tih rezultata sa slušnim utiscima  bezveze, a prekopcavanje i repetitivno čuđenje kako nešto radi ovako i onako ispadaju kao vrlo dubokoumna i relevantna disciplina koja donosi bitna saznanja.Danas svaki peti netko plete kablove i radi specijalne podloške na principu "čini mi se" a prodaje pod "razvijao godinama", a nisam baš siguran da je priblizno slican broj ljudi od nule razvilo i izradilo vrhuski DAC recimo, ili amplifikaciju vrijednu spomena...Da, kod ovog drugog treba malo više od kuhinjskog stola, malog škripca i lemilice.Ajde Dule reci koji je kabel apsulotno najneutralniji u svojoj funkciji i zašto?Shvačam ovakve stavove jedino kao nečiju cvrstu želju da zauvijek ostane u prelijepoj zemlji čudesa i da se nikad ne vrati u zbilju.  Igračaka na sve strane

Nečeš reči, uvek ima razlike ... taj stav mi je več malo bolji.

Više bi rekao da je problem mnogih koji se oslanjaju na svoje (ograničeno, a za njih enormno) znanje da ne znaju slušati ušima. Pa ne čuju jasne razlike koje očito postoje. Još su gori primeri, koji neče da slušaju / probaju / testiraju pošto nemaju pojma kako to izmeriti, pa zato sigurno nema razlike. Pošto su tu na formu u tim godinama takvi više puta pali na testu, bi jim predložio više slušanja i manje merenja. Ipak je poanta audiofilizma slušanje.

Ja NE ZNAM izmeriti razliku koji donosi kabel, ali sam več odavno napisao da razlike postoje, takodje sam napisao koji su utecaji na svaki vodič. Ajde sad ti izmeri tu razliku. I nemoj pljuvati na ljude koji u audofilskom svetu slušaju / čuju ( nemožeš verovati ) razlike pa time opravdavaju razliku.

Bitna spoznanja kod mene stvaraju testovi, dok je aparat merenja uho. Slušanjem mnogih sistema sam došao do znanja, tako da imam prilično jasnu referencu ( tu nečemo o ukusima, nisam niti impresionist, niti basofil ). Koje mjerenje če ti zagarantirati rezultat, da če se klavir čuti kao veliki drveni instrument? Samo uho.

Koji interkonekt mi je od svih slušanih najneutralniji - Electraglide. Zašto: pošto je zvuk pravilno povezan preko celog spektra i ništa ne iskače. Zato što ima i dubinu i visinu. I da ne glumatam o drugim izrazima bla bla bla

Kablovi. Putem slušnjem BEZ merenja: 1. Najznačajnija je čistost materiala koji se koristi za vodiče ( to najverovatnje znate svi, pa zato npr. srebra zvuče različito ) 2. Konektori ( što je manja masa to je bolje, pisao sam o tome pre 8 godina) naravno je i tu značajna čistost materiala koji se koristi 3. Konstrukcija, isti material če se drugčije ponašati ako ga gusto ispletemo ili vučemo usporedno. Još je značajnija izolacia, kabel u teflonu če zvučati drugčije od kabela u pamuku, takodje kabel koji je zaštičen opletom (jeli to pravi izraz?) če drugčije zvučati od prošla dva. Najbolje rade kabeli koji nisu zaštičeni opletom. Primetio sam da svi opleteni kabeli dižu anomalije na visokim tonovima / prskaju ( jedni bi rekli da su otvoreniji )dok su ti isti bez njih fluidniji, za neke manje ˝atraktivni˝. Razlog je pošto ˝mreža˝ koja štiti kabel pred vanjskim smetnjama ujedno zadržava njihove vlastite smetnje. Naravno tu nastaje problem kada takav interkonekt putuje pored naponskog kabela jednake konstrukcije 4. Takodje je jako značajan profil vodiča, i tu ne pričam o volumenu, več o obliku ( mislim da znate zašto ) . To su osnovni parametri kod kabela. Naravno da treba kabel propisno zalemiti je svima jasno.

Ajde sad mi reci koje od tih parametara možeš izmeriti sa svojim čudesnim aparatom i još čudesnijim znanjem? Ili još bolje koje si do danas izmerio, i šta pokazuju brojevi
IP IP Logged
amigo
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote amigo Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 13:22
Duc, osnovna stvar kod kabela je geometrija koja daje linearan frekvencijski i fazni odziv. To je pretpostavka za ispravan kabel.
Bolji materijal, žica, izolacija, konektor i lem, nadogradnja su da kabel bude bolji, ali pod uvjetom da je ispoštivano prvo - ispravna geometrija koja daje lenearan odziv.
To je ujedno najčešći problem DIYera, ali i mnogih proizvođača.

Moj HiFi
IP IP Logged
Edison
HiperAktivan
HiperAktivan
PeaceMaker

Registriran: 24.travanj.2006
Quote Edison Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 13:29
Postao 11duc

Kablovi. Putem slušnjem BEZ merenja: 1. Najznačajnija je čistost materiala koji se koristi za vodiče ( to najverovatnje znate svi, pa zato npr. srebra zvuče različito )

Duc, a kako odredjujes cistocu materijala vodica BEZ mjerenja? Putem slusanja ne bi islo... 

IP IP Logged
Tihomir
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 02.prosinac.2004
Quote Tihomir Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 15:46
Postao amigo

Mjerenja su super ako imaš sa čime mjeriti i ako znaš što sve treba mjeriti. Nije baš jednostavno.
Tome svjedoče brojni članci na webu kojima se pokušavaju "demistificirati" mitovi o utjecaju kabela i sl. Dokumentiraju se mjerenja koja trebaju dokazati da se ne čuju različiti interkonekti, zvučnički kabeli, digitalni kabeli, strujni kabeli.
A svatko tko je probao, mogao se uvjeriti da nije tako, da je utjecaj kabela itekako velik.

Nije da želim sad opet započinjati žestoke rasprave na temu kabela , ali u zadnja dva mjeseca sam detaljno isprobavao jedan kabel i uspoređivao ga sa svojim, druga konstrukcija, drugi materijali (srebro vs bakar), i nakon dva mjeseca zaključak je oba odlično rade, a razlike su ... gotovo nikakve ! Ja te ogromen razlike kod kabela ne čujem, a gluh sigurno nisam. Da mi neko zamjeni jednog za drugog ne bi imao pojma da je drugi. Čak sam ih naizmjenice slušao (bila su spojena oba u isto vrijeme) znači samo prebacivanje ulaza, razlika je bila nikakva koliko god se trudio čuti je, slušao sam razne parametre zvuka ali ništa.
Možda se desilo da su kabeli baš sličnog karaktera, ne znam, budem dalje isprobavao.

Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)
IP IP Logged
11duc
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote 11duc Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 17:28
Postao amigo

Duc, osnovna stvar kod kabela je geometrija koja daje linearan frekvencijski i fazni odziv. To je pretpostavka za ispravan kabel.
Bolji materijal, žica, izolacija, konektor i lem, nadogradnja su da kabel bude bolji, ali pod uvjetom da je ispoštivano prvo - ispravna geometrija koja daje lenearan odziv.
To je ujedno najčešći problem DIYera, ali i mnogih proizvođača.

I koja je geometrija idelana i koja nije? Daj napiši par reči o tome. Dali to znači da če loš vodič ( mislim na material loše kvaitete ) putem ˝linearne geometrije˝ dati bolje rezultate od kvalitenog vodiča ( recimo srebro visoke čistine ) ˝nelinearne geometrije˝?
IP IP Logged
11duc
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote 11duc Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 17:34
Postao Edison

Duc, a kako odredjujes cistocu materijala vodica BEZ mjerenja? Putem slusanja ne bi islo... 

Mene više zanima kako ti IZMERIŠ čistoču materila, pošto ako nemožeš izmeriti, onda razlike nema ... ili možda ima?

Post editirao 11duc - 13.listopad.2015 u 21:15
IP IP Logged
amigo
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote amigo Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 19:27
Postao 11duc

I koja je geometrija idelana i koja nije? Daj napiši par reči o tome. Dali to znači da če loš vodič ( mislim na material loše kvaitete ) putem ˝linearne geometrije˝ dati bolje rezultate od kvalitenog vodiča ( recimo srebro visoke čistine ) ˝nelinearne geometrije˝?
Geometrija se utvrđuje prilikom konstrukcije kabela. Potrebna su mjerenja prijenosne karakterestike kabela.

Moguće je potrefiti pa složiti dobar kabel metodom bezbroj pokušaja, ali to rijetko uspijeva.

Kabel mora imati linearnu frekvencijsku i faznu prijenosnu karakteristiku. Već je to teško, ali bi se dalo složiti za rad s određene 2 komponente.

Ali taj kabel treba biti što linearniji kad radi sa uređajima različitih ulaznih i izlaznih impedancija, a to je tek pravi problem.

Zato Transparent u 2 najjače serije radi kabele "po mjeri". Korisnik im kaže koje ima komponente, a oni onda prilagode vrijednosti elemenata u onim crnim kutijama.

Moj HiFi
IP IP Logged
amigo
HiperAktivan
HiperAktivan

Quote amigo Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 19:38
Postao Tihomir

Nije da želim sad opet započinjati žestoke rasprave na temu kabela , ali u zadnja dva mjeseca sam detaljno isprobavao jedan kabel i uspoređivao ga sa svojim, druga konstrukcija, drugi materijali (srebro vs bakar), i nakon dva mjeseca zaključak je oba odlično rade, a razlike su ... gotovo nikakve ! Ja te ogromen razlike kod kabela ne čujem, a gluh sigurno nisam. Da mi neko zamjeni jednog za drugog ne bi imao pojma da je drugi. Čak sam ih naizmjenice slušao (bila su spojena oba u isto vrijeme) znači samo prebacivanje ulaza, razlika je bila nikakva koliko god se trudio čuti je, slušao sam razne parametre zvuka ali ništa.
Možda se desilo da su kabeli baš sličnog karaktera, ne znam, budem dalje isprobavao.
Može biti da kabeli slično rade, neovisno o vrsti materijala. Može biti da imaš komponente koje iz nekog razloga ne prepoznaju razlike u kabelima. Može biti i da je akustika prostora jako loša pa se čuju distorzije. Može biti da tvoj mozak ne čuje razlike.
Bilo bi dobro da sjedneš s nekim tko čuje razlike, da poslušate kod njega pa kod tebe i da malo prokomentirate tko što i kako čuje.

Moj HiFi
IP IP Logged
Edison
HiperAktivan
HiperAktivan
PeaceMaker

Registriran: 24.travanj.2006
Quote Edison Odgovoribullet Napisano: 13.listopad.2015 u 20:43
Postao 11duc

Mene više zanima kako ti IZMERIŠ čistoču materila, pošto ako nemožeš izmeriti, onda razlike nema ... ili možda ima?

Duc, na pitanje odgovaras protupitanjem i zakljuckom s upitnikom na kraju... Mozes ti sigurno i bolje... 

Ja ne mjerim cistocu materijala. Niti imam kemijski laboratorij, niti vremena, niti viska novca da bih to radio... A nikad mi nije palo na pamet da mjerim cistocu materijala sluhom... 
Dobro, moje potpitanje je i tako bilo sitna provokacija... 

IP IP Logged
<< Prošla stranica  od 12 Slijedeća >>

Odgovori na post Otvori novu temu
Verzija za ispis Verzija za ispis

Skok na Forum
Vi ne možete stavljati nove teme
Vi ne možete odgovarati na teme
Vi ne možete brisati Vaše postove
Vi ne možete editirati Vaše postove
Vi ne možete raditi ankete
Vi ne možete glasati u anketama

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.02
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Ova stranica je generirana za 0,047 sekundi.

ZADNJIH 15 POSTOVA

Forum: HIFI komponente ...
  Sennheiser HD600/Muziker.hr

Forum: Retro Audio
  Telefunken S81
 Forum: HIFI komponente ...
  KEF Q300 ili B&W 685 s2
 Forum: Predstavite se
  Dobar dan
 Forum: Audiofil.net Klub
  Klub 18.02. '17 Flikoma...
 Forum: Dodatni pribor