HOME FORUM KLUB KONTAKT
HI-FI KUĆNO KINO HOW TO VAŠ HI-FI INTERVIEW NOVOSTI PREPORUKA OGLASNIK  
Audiofil - feel the sound - forum: Slušaona u potkrovlju
  Aktivne temeAktivne teme  Lista ČlanovaLista članova  PomoćPomoć  Chat Chat
  RegistracijaRegistracija  LoginLogin
Prostorna akustika
 Audiofil - feel the sound - forum : Akustika : Prostorna akustika
Message Icon Tema: Slušaona u potkrovlju Odgovori na post Otvori novu temu
<< Prošla stranica  od 12 Slijedeća >>
Autor posta Poruka
Sten
HiperAktivan
HiperAktivan
Nikad zadovoljan

Registriran: 09.listopad.2005
Online Status: Offline
Quote Sten Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 13:24
 Naravno, ničiji dojmovi nisu "sveto pismo". Niti bih ja kupio nešto što vinkec preporuči, niti bi odustao od npr. Wadije 7 ili tvog ML 390 (da mi dođu pod ruku) samo zato što je on (netko drugi, nebitno) rekao da je to loše.

No, kad bi poslušao, pa došao do sličnih zaključaka, onda bi ubuduće njegove postove još bolje pamtio.

A to da se ne može dati kategorična izjava na osnovu poslušanog u ne-svojem dobro poznatom sistemu ... Može se. Ako ti je stvarno poznat taj drugi sistem.
 Nekoliko puta sam i sam bio u sličnoj situaciji kod Bože, pa je on samo potvrdio dojmove. Meni dosta.
IP IP Logged
NedPat
Newbie
Newbie

Registriran: 03.listopad.2015
Quote NedPat Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 14:30
Molim pročitaj ceo post, ne sam izmedju redova.

Zato sam i napisao da ima više materijala koji se za to upotreblajvaju:

"Ne da je jedini dobar materijal, nego se može za dosta malu cjenu nabaviti preko recimo Amazona, treba je znati opterečenje/ loading (zvučnik + podložna ploča ili bez...) i odabrati pravu čvrstoču i dimenziju koje nude u svom spektru ponude te ima naveden "support" ili loading na jednu hemisferu ili pad.

Drugi proizvodjači ili nemaju naveden loading/ pad ili su veoma skupi ili prodaju neke metafizičke produkte... ova firma koja proizvodi Sorbothane ima naveden loading te "koristi" uobičajen fizički princip "mass -spring -mass"."

Ta "puka teorija" se ozbiljno upotrebljava u praksi, kao što sam napisao u strojarstvu, gradjevinarstvu (ogromne preše su na posebnim plivajučim podovima, mostovi imaju protivibracijkse podloške, specijalne sobe u sobi...)...
Inače se bi sve ljuljalo, titralo, vibriralo...

Postao Sten

Postao NedPat

... Ako želite proči najeftinije i veoma efikasno, bez kvazi metafizike, onda vam preporučujem, da stavite zvučnik na rigidnu tešku podlogu (manje zvučnike ni ne treba a i veče ne treba... stvar debate...) i ispod stavite viskoelastičan materijal koji mora da bude baš "ta pravi", znači proračunat; ne prečvrst jer če se opet prenositi vibracije i ne premekan jer neče biti stabilna zvučna slika a ako je premekan opet če se sve sjesti na pod i opet je omogučen zvučni most, znači prenos vibracija.
Da se to profesionalno napravi zna biti dosta para i znanja.
...

Sorry, meni je zapravo skoro cijeli post uobičajena teorija bez neke prave preporuke, a ovaj dio ovdje samo to zornije naglašava. Plus, što vidim popriličnu kontradikciju.

Mislim da nitko od forumaša, a i puno šire, nije angažirao nekog profesionalca da mu "proračuna" ... to sve što bi se trebalo "proračunati". Puno je jednostavnije (i jeftinije) isprobati nekoliko manje-više gotovih rješenja i rezultat će vjetojatno biti posve zadovoljavajuć.
IP IP Logged
NedPat
Newbie
Newbie

Quote NedPat Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 14:37
Nema problema, da se sa spikesima (koji ne sprečavaju da se vibracije ne prenose!) fiksira u parket ili u tepih, tako je stabilan da.

Ali vibracije koje se prenose na strukturu prostorije prouzroče da ti ceo sistem još više "pjeva" - soba + zvučnik i da se vibracije prenose još bolje u druge prostore.
Tko živi u bloku može da čuje kako vibracijska bušilica se može čuti od 1. kata pa sve do 20.tog a i diagonalno preko cjelog bloka.

"Air borne" prenos je nekoliko miliji.

Postao Tihomir

Cijela ta prica oko sprecavanja vibracija pidloskim za zvucnike mi nema smisla. Zvucnik treba cvrsto i stabilno stajati bez ikakvih nepotrebnih podlozaka naknadno dodanih. Smisao zvucnika je generira vibracije jer inace ne bi proizvodio zvuk :)
Ionako ze iste vibracije koje se ovako pokusaju umiriti dodju putem zvuka do uredjaja i izazivaju vibracije na uredjaju .
Ako se vec zeli sprijeciti utjecaj vibracija onda to treba raditi na polici gdje su uredjaji, na nogicama uredjaja, na kucistu uredjaja.
Umirivati zvucnik mi se cini besmisleno.
IP IP Logged
NedPat
Newbie
Newbie

Quote NedPat Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 14:49
Ima i ovakav princip, umesto da se daju ispod zvučnika protivibracijske podložke, može i da se nategne sa zajlama, zajlu "drže" protivibracijske "ruke":
http://www.northwardacoustics.com/wp/wp-content/uploads/slide_02.png
http://www.northwardacoustics.com/wp/wp-content/uploads/home-02-5.png
http://www.northwardacoustics.com/wp/wp-content/uploads/960-TBWA.jpg

Tu je več dosta računanja a ima i predikcijski SW od poduzeža do poduzeža koje prave takve namjenske protivibracijske elemente i sisteme, da se može simulirati kako če biti u praksi.

Evo jedan od elemenata plivajuče platforme:
http://www.northwardacoustics.com/wp/wp-content/uploads/mecanocaucho.png

U praksi su pomaci neprimjetni iako može da ima desetina, stotine... tona.
IP IP Logged
vinkec
Newbie
Newbie

Registriran: 23.rujan.2015
Quote vinkec Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 16:01
Postao Sten

Naravno, ničiji dojmovi nisu "sveto pismo". Niti bih ja kupio nešto što vinkec preporuči, niti bi odustao od npr. Wadije 7 ili tvog ML 390 (da mi dođu pod ruku) samo zato što je on (netko drugi, nebitno) rekao da je to loše.

No, kad bi poslušao, pa došao do sličnih zaključaka, onda bi ubuduće njegove postove još bolje pamtio.

A to da se ne može dati kategorična izjava na osnovu poslušanog u ne-svojem dobro poznatom sistemu ... Može se. Ako ti je stvarno poznat taj drugi sistem.

Nekoliko puta sam i sam bio u sličnoj situaciji kod Bože, pa je on samo potvrdio dojmove. Meni dosta.

Žao mi je što sam pobrkao te brojeve. Znam da je ovaj jedini u Hrvatskoj prvi model Reference transporta. Imao sam Reference DAC 30.6 zajedno s njim, pa mi je pobjeglo da je transport 30.5. Davno je to bilo kad sam to imao. Ako je zadnja inačica sa 2LF Philipsovim transportom 31.5 onda je ovaj uistinu 31. No nema veze. To je taj i sve napisano osim navedenog broja stoji. 390 sam slušao u sistemu kojeg poznajem u dušu, tako da i ta izjava stoji.Još se sjećam da smo ga uspoređivali sa nekim Gryphonovim CD , koji ga je dobrano oprao. A onda je to sve pomeo ANUK CDT tako da su ti Levinsoni i Wadie stvar daleke prošlosti.

Lp, Vinkec

IP IP Logged
Sten
HiperAktivan
HiperAktivan
Nikad zadovoljan

Registriran: 09.listopad.2005
Quote Sten Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 16:23
Postao NedPat

Molim pročitaj ceo post, ne sam izmedju redova...
Pročitao sam cijeli post, nekoliko puta. I dalje tvrdim da je s praktične strane, u hifiju, neupotrebljiv.
IP IP Logged
NedPat
Newbie
Newbie

Quote NedPat Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 17:07
Dobro, zašto da ne ako tako misliš.
Možda mi je to profesionalna deformacija, bavim se sa akustikom i dizajniram studie, slušaonice, vadionice, dvorane...

Samo sam želio, da pomognem, kako sa malo para, da se dobije dosta profesionalan rezultat decouplinga zvučnika.

Postao Sten

Postao NedPat

Molim pročitaj ceo post, ne sam izmedju redova...
Pročitao sam cijeli post, nekoliko puta. I dalje tvrdim da je s praktične strane, u hifiju, neupotrebljiv.
IP IP Logged
amigo
HiperAktivan
HiperAktivan

Registriran: 28.siječanj.2004
Quote amigo Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 17:23
Postao NedPat

Dobro, zašto da ne ako tako misliš.Možda mi je to profesionalna deformacija, bavim se sa akustikom i dizajniram studie, slušaonice, vadionice, dvorane...Samo sam želio, da pomognem, kako sa malo para, da se dobije dosta profesionalan rezultat decouplinga zvučnika.
NedPat, otvorio si jednu zanimljivu mogućnost, ali nama audiofilima teorija može malo pomoći, jer ne znamo proračunati potrebnu tvrdoću tog materijala. Više bi nam pomogla tablica s primjerima izračuna za različite zvučnike.

Moj HiFi
IP IP Logged
NedPat
Newbie
Newbie

Quote NedPat Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 18:20
Svaka firma koja proizvodi svoje viskoelastičke materijale i imaju laboratorij u kojem testiraju kako se materijali ponašaju imaju, kao što sam rekao svaki svoje SW-je, koje daju dealer-ima mogučnost da savjetuju.

Ne može izeti komad neke gume iz Bauhausa i slično i da izračunam kakav mora biti loading/ opterečenje ili obrnuto koliko takvih guma na jedan zvučnik.

Zato kažem da su to namjenski ili bolje rečeno specializirani materijali, koji su inače skupi.

Zato sam dao link do ozbiljnog materijala, koji ima navedeno priporučljivo opterečenje (od - do), laboratorijski je testiran i akustički dizajneri ga koriste u USA za ozbiljne projekte (ima više firmi koji proizvode taj Sorbothane posve namjensko ili za studie, gradjevinstvo, strojarstvo, ):

http://www.amazon.co.uk/Sorbothane-Hemisphere-Non-Skid-Adhesive-Durometer/dp/B005JRKMUM/ref=pd_sim_sbs_60_10?ie=UTF8&refRID=070A6S3YF8HG2NDFCVMF

Ima širok spektar različitih dimenzija i Shore-a tako da se može nači za svaki zvučnik ili zvučnik + teška podloga, pravi set podložki.

Može da bude 4,6, 8 podložaka/ zvučnik da se lakše nadje primjerne podloške.

Moja preporuka je da budu podloške opterečene negdje oko 50% navedenog "support-a".

Postao amigo

Postao NedPat

Dobro, zašto da ne ako tako misliš.Možda mi je to profesionalna deformacija, bavim se sa akustikom i dizajniram studie, slušaonice, vadionice, dvorane...Samo sam želio, da pomognem, kako sa malo para, da se dobije dosta profesionalan rezultat decouplinga zvučnika.
NedPat, otvorio si jednu zanimljivu mogućnost, ali nama audiofilima teorija može malo pomoći, jer ne znamo proračunati potrebnu tvrdoću tog materijala. Više bi nam pomogla tablica s primjerima izračuna za različite zvučnike.
IP IP Logged
NedPat
Newbie
Newbie

Quote NedPat Odgovoribullet Napisano: 08.listopad.2015 u 18:32
Da se to proračuna uz navedene priporučljiva opterečenja - support (ima navedeno u opisu na svakom odabranom linku amazon-a) je osnovnoškolska matematika.

Malo pogledajte, imam osječaj da je malo tko uopšte otvorio link i pogledao koliko je ponude različitih dimenzija i Shore-a, i pročitao opis... ili je otvorio, pogledao, razumeo i ništa odpisao.
IP IP Logged
<< Prošla stranica  od 12 Slijedeća >>

Odgovori na post Otvori novu temu
Verzija za ispis Verzija za ispis

Skok na Forum
Vi ne možete stavljati nove teme
Vi ne možete odgovarati na teme
Vi ne možete brisati Vaše postove
Vi ne možete editirati Vaše postove
Vi ne možete raditi ankete
Vi ne možete glasati u anketama

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.02
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Ova stranica je generirana za 0,049 sekundi.

ZADNJIH 15 POSTOVA

Forum: HIFI komponente ...
  Sennheiser HD600/Muziker.hr

Forum: Retro Audio
  Telefunken S81
 Forum: HIFI komponente ...
  KEF Q300 ili B&W 685 s2
 Forum: Predstavite se
  Dobar dan
 Forum: Audiofil.net Klub
  Klub 18.02. '17 Flikoma...
 Forum: Dodatni pribor