Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Slušaona u potkrovlju

Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 13:24
 Naravno, ničiji dojmovi nisu "sveto pismo". Niti bih ja kupio nešto što vinkec preporuči, niti bi odustao od npr. Wadije 7 ili tvog ML 390 (da mi dođu pod ruku) samo zato što je on (netko drugi, nebitno) rekao da je to loše.

No, kad bi poslušao, pa došao do sličnih zaključaka, onda bi ubuduće njegove postove još bolje pamtio.

A to da se ne može dati kategorična izjava na osnovu poslušanog u ne-svojem dobro poznatom sistemu ... Može se. Ako ti je stvarno poznat taj drugi sistem.
 Nekoliko puta sam i sam bio u sličnoj situaciji kod Bože, pa je on samo potvrdio dojmove. Meni dosta.
Na vrh
NedPat View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj NedPat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 14:30
Molim pročitaj ceo post, ne sam izmedju redova.

Zato sam i napisao da ima više materijala koji se za to upotreblajvaju:

"Ne da je jedini dobar materijal, nego se može za dosta malu cjenu nabaviti preko recimo Amazona, treba je znati opterečenje/ loading (zvučnik + podložna ploča ili bez...) i odabrati pravu čvrstoču i dimenziju koje nude u svom spektru ponude te ima naveden "support" ili loading na jednu hemisferu ili pad.

Drugi proizvodjači ili nemaju naveden loading/ pad ili su veoma skupi ili prodaju neke metafizičke produkte... ova firma koja proizvodi Sorbothane ima naveden loading te "koristi" uobičajen fizički princip "mass -spring -mass"."

Ta "puka teorija" se ozbiljno upotrebljava u praksi, kao što sam napisao u strojarstvu, gradjevinarstvu (ogromne preše su na posebnim plivajučim podovima, mostovi imaju protivibracijkse podloške, specijalne sobe u sobi...)...
Inače se bi sve ljuljalo, titralo, vibriralo...

Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Originalno postano od strane člana: NedPat NedPat napisao:

... Ako želite proči najeftinije i veoma efikasno, bez kvazi metafizike, onda vam preporučujem, da stavite zvučnik na rigidnu tešku podlogu (manje zvučnike ni ne treba a i veče ne treba... stvar debate...) i ispod stavite viskoelastičan materijal koji mora da bude baš "ta pravi", znači proračunat; ne prečvrst jer če se opet prenositi vibracije i ne premekan jer neče biti stabilna zvučna slika a ako je premekan opet če se sve sjesti na pod i opet je omogučen zvučni most, znači prenos vibracija.
Da se to profesionalno napravi zna biti dosta para i znanja.
...

Sorry, meni je zapravo skoro cijeli post uobičajena teorija bez neke prave preporuke, a ovaj dio ovdje samo to zornije naglašava. Plus, što vidim popriličnu kontradikciju.

Mislim da nitko od forumaša, a i puno šire, nije angažirao nekog profesionalca da mu "proračuna" ... to sve što bi se trebalo "proračunati". Puno je jednostavnije (i jeftinije) isprobati nekoliko manje-više gotovih rješenja i rezultat će vjetojatno biti posve zadovoljavajuć.
Na vrh
NedPat View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj NedPat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 14:37
Nema problema, da se sa spikesima (koji ne sprečavaju da se vibracije ne prenose!) fiksira u parket ili u tepih, tako je stabilan da.

Ali vibracije koje se prenose na strukturu prostorije prouzroče da ti ceo sistem još više "pjeva" - soba + zvučnik i da se vibracije prenose još bolje u druge prostore.
Tko živi u bloku može da čuje kako vibracijska bušilica se može čuti od 1. kata pa sve do 20.tog a i diagonalno preko cjelog bloka.

"Air borne" prenos je nekoliko miliji.

Originalno postano od strane člana: Tihomir Tihomir napisao:

Cijela ta prica oko sprecavanja vibracija pidloskim za zvucnike mi nema smisla. Zvucnik treba cvrsto i stabilno stajati bez ikakvih nepotrebnih podlozaka naknadno dodanih. Smisao zvucnika je generira vibracije jer inace ne bi proizvodio zvuk :)
Ionako ze iste vibracije koje se ovako pokusaju umiriti dodju putem zvuka do uredjaja i izazivaju vibracije na uredjaju .
Ako se vec zeli sprijeciti utjecaj vibracija onda to treba raditi na polici gdje su uredjaji, na nogicama uredjaja, na kucistu uredjaja.
Umirivati zvucnik mi se cini besmisleno.
Na vrh
NedPat View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj NedPat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 14:49
Ima i ovakav princip, umesto da se daju ispod zvučnika protivibracijske podložke, može i da se nategne sa zajlama, zajlu "drže" protivibracijske "ruke":
http://www.northwardacoustics.com/wp/wp-content/uploads/slide_02.png
http://www.northwardacoustics.com/wp/wp-content/uploads/home-02-5.png
http://www.northwardacoustics.com/wp/wp-content/uploads/960-TBWA.jpg

Tu je več dosta računanja a ima i predikcijski SW od poduzeža do poduzeža koje prave takve namjenske protivibracijske elemente i sisteme, da se može simulirati kako če biti u praksi.

Evo jedan od elemenata plivajuče platforme:
http://www.northwardacoustics.com/wp/wp-content/uploads/mecanocaucho.png

U praksi su pomaci neprimjetni iako može da ima desetina, stotine... tona.
Na vrh
vinkec View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vinkec Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 16:01

Naravno, ničiji dojmovi nisu "sveto pismo". Niti bih ja kupio nešto što vinkec preporuči, niti bi odustao od npr. Wadije 7 ili tvog ML 390 (da mi dođu pod ruku) samo zato što je on (netko drugi, nebitno) rekao da je to loše.

No, kad bi poslušao, pa došao do sličnih zaključaka, onda bi ubuduće njegove postove još bolje pamtio.

A to da se ne može dati kategorična izjava na osnovu poslušanog u ne-svojem dobro poznatom sistemu ... Može se. Ako ti je stvarno poznat taj drugi sistem.

Nekoliko puta sam i sam bio u sličnoj situaciji kod Bože, pa je on samo potvrdio dojmove. Meni dosta.

Žao mi je što sam pobrkao te brojeve. Znam da je ovaj jedini u Hrvatskoj prvi model Reference transporta. Imao sam Reference DAC 30.6 zajedno s njim, pa mi je pobjeglo da je transport 30.5. Davno je to bilo kad sam to imao. Ako je zadnja inačica sa 2LF Philipsovim transportom 31.5 onda je ovaj uistinu 31. No nema veze. To je taj i sve napisano osim navedenog broja stoji. 390 sam slušao u sistemu kojeg poznajem u dušu, tako da i ta izjava stoji.Još se sjećam da smo ga uspoređivali sa nekim Gryphonovim CD , koji ga je dobrano oprao. A onda je to sve pomeo ANUK CDT tako da su ti Levinsoni i Wadie stvar daleke prošlosti.

Lp, Vinkec

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 16:23

Molim pročitaj ceo post, ne sam izmedju redova...
Pročitao sam cijeli post, nekoliko puta. I dalje tvrdim da je s praktične strane, u hifiju, neupotrebljiv.
Na vrh
NedPat View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj NedPat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 17:07
Dobro, zašto da ne ako tako misliš.
Možda mi je to profesionalna deformacija, bavim se sa akustikom i dizajniram studie, slušaonice, vadionice, dvorane...

Samo sam želio, da pomognem, kako sa malo para, da se dobije dosta profesionalan rezultat decouplinga zvučnika.

Molim pročitaj ceo post, ne sam izmedju redova...
Pročitao sam cijeli post, nekoliko puta. I dalje tvrdim da je s praktične strane, u hifiju, neupotrebljiv.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 17:23

Dobro, zašto da ne ako tako misliš.Možda mi je to profesionalna deformacija, bavim se sa akustikom i dizajniram studie, slušaonice, vadionice, dvorane...Samo sam želio, da pomognem, kako sa malo para, da se dobije dosta profesionalan rezultat decouplinga zvučnika.
NedPat, otvorio si jednu zanimljivu mogućnost, ali nama audiofilima teorija može malo pomoći, jer ne znamo proračunati potrebnu tvrdoću tog materijala. Više bi nam pomogla tablica s primjerima izračuna za različite zvučnike.
    Moj HiFi
Na vrh
NedPat View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj NedPat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 18:20
Svaka firma koja proizvodi svoje viskoelastičke materijale i imaju laboratorij u kojem testiraju kako se materijali ponašaju imaju, kao što sam rekao svaki svoje SW-je, koje daju dealer-ima mogučnost da savjetuju.

Ne može izeti komad neke gume iz Bauhausa i slično i da izračunam kakav mora biti loading/ opterečenje ili obrnuto koliko takvih guma na jedan zvučnik.

Zato kažem da su to namjenski ili bolje rečeno specializirani materijali, koji su inače skupi.

Zato sam dao link do ozbiljnog materijala, koji ima navedeno priporučljivo opterečenje (od - do), laboratorijski je testiran i akustički dizajneri ga koriste u USA za ozbiljne projekte (ima više firmi koji proizvode taj Sorbothane posve namjensko ili za studie, gradjevinstvo, strojarstvo, ):

http://www.amazon.co.uk/Sorbothane-Hemisphere-Non-Skid-Adhesive-Durometer/dp/B005JRKMUM/ref=pd_sim_sbs_60_10?ie=UTF8&refRID=070A6S3YF8HG2NDFCVMF

Ima širok spektar različitih dimenzija i Shore-a tako da se može nači za svaki zvučnik ili zvučnik + teška podloga, pravi set podložki.

Može da bude 4,6, 8 podložaka/ zvučnik da se lakše nadje primjerne podloške.

Moja preporuka je da budu podloške opterečene negdje oko 50% navedenog "support-a".

Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Dobro, zašto da ne ako tako misliš.Možda mi je to profesionalna deformacija, bavim se sa akustikom i dizajniram studie, slušaonice, vadionice, dvorane...Samo sam želio, da pomognem, kako sa malo para, da se dobije dosta profesionalan rezultat decouplinga zvučnika.
NedPat, otvorio si jednu zanimljivu mogućnost, ali nama audiofilima teorija može malo pomoći, jer ne znamo proračunati potrebnu tvrdoću tog materijala. Više bi nam pomogla tablica s primjerima izračuna za različite zvučnike.
Na vrh
NedPat View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj NedPat Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.listopad.2015 u 18:32
Da se to proračuna uz navedene priporučljiva opterečenja - support (ima navedeno u opisu na svakom odabranom linku amazon-a) je osnovnoškolska matematika.

Malo pogledajte, imam osječaj da je malo tko uopšte otvorio link i pogledao koliko je ponude različitih dimenzija i Shore-a, i pročitao opis... ili je otvorio, pogledao, razumeo i ništa odpisao.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,164 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Predstavite se
Dobar dan draga nacijo...
Forum: Audio komponente