Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Vratio se gramofon

Odgovori Odgovori Stranica  <1 727374
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 12:55
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

mislio sam na cinjenicu da se na reginim ruckama ne moze stelati azimut, pa je tako kako je. Kajle nisam uzimao u obzir. Na koji nacin ju se moze izraditi?
Ja sam sam sebi nekad radio kajle od tvrde plastike i od aluminija. Lakše je kupiti ovo
 ili  ovo  pa jednu stranu stanjiti koliko treba.

Postoji još jedan način da se ručki koja nema štelanje azimuta to obavi. To je nabava  headshella koji se može nagnuti
Ja sam imao jednu od Audio-Technice
No to nije riješenje za tebe, čini mi se da nemaš detachable headshell, no ako netko čita ovo bu si zapamtil.

prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.svibanj.2020 u 18:37
Originalno postano od strane člana: Komandant Data Komandant Data napisao:

Vuše, može link tvog dilera protractorom?

Data, ovo je link:

Nije jeftino, ali j****a. Potraži ostale stvari koje prodaje lik i naći ćeš za puno ručki protractore.

Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Ja sam sam sebi nekad radio kajle od tvrde plastike i od aluminija. Lakše je kupiti ovo
 ili  ovo  pa jednu stranu stanjiti koliko treba.

Postoji još jedan način da se ručki koja nema štelanje azimuta to obavi. To je nabava  headshella koji se može nagnuti
Ja sam imao jednu od Audio-Technice
No to nije riješenje za tebe, čini mi se da nemaš detachable headshell, no ako netko čita ovo bu si zapamtil.

Ok, super info. Ranije danas sam provjerio sa ogledalcem azimut i na oko meni to izgleda više-manje savršeno. Vidim dobro, ali kužim da je to "na oko" vrlo neprecizno zapravo. Ako je to dovoljna (naravno, ne idealna, ali dovoljna) razina preciznosti, onda je sve OK.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.lipanj.2020 u 10:22
Budući da na forumu nema dovoljno ljudi i aktivnosti da se otvara zasebne teme za ovakve stvari, staviti ću post u ovu relativno opće postavljenu temu. Radi se o jednom gramofonskom iskustvu koje želim podijeliti sa našom zajednicom. 

Prije nekih mjesec dana došla mi je pošiljka iz Engleske - aftermarket suspenzija za Gyrodec. Konstruktor nije "profesionalac", već entuzijast, moglo bi se reći DIY-er, koji već 3 godine razvija ovu suspenziju - ne zato što bi bila komplicirana, već se radi o beskonačnim iteracijama, prije svega u materijalima, ali i male razlike u načinu izvedbe.

Šasija Gyrodeca je inače obješena na tri točke na oprugama, koje imaju popriličan vertikalni hod (tako je i zamišljeno). Međutim, već dugo vremena, ovaj dio Gyrodeca se smatra najproblematičnijim elementom dizajna jer je u setupu gotovo nemoguće postići savršen vertikalni hod, bez imalo horizontalnog hoda. Svaki tutorial na netu koji pogledate, reći će da je ključno da se postigne što bolji vertikalni hod.

Ova nova suspenzija bitno mijenja tu suspenziju. Odmah ću nabaciti sliku:

Na slici su vidljiva dva tornjića, treći je na sredini otraga. Tornjići se sastoje od dva dijela, donji dio je u akrilnoj ploči i iz nje onda ide prema gore i dolje (gdje je šiljak), a na njega se gore onda montira gornji/vanjski dio tornjića koji ide preko njega i kontakt im je u kuglici ležaja. Vanjski dio na sebi ima navoj, na koji se šarafi suspenzija. Originalna suspenzija je prsten od onoga što englezi zovu "delrin" plastika i na njoj stožasta metalna opruga koja dolje ima prsten na koji se stavlja subšasija.

Ova suspenzija je bitno drugačija - gornji dio se sastoji od ove "krune" koja ima navoj iznutra, na koju krunu se onda vješaju gumeni prsteni. Ta kruna je isto od "delrina". Donji dio je sada isto od delrina, koji iznutra ima tanku ležajnu čahuru koja savršeno prianja na tornjić. Ta dva dijela suspenzije su povezana tako da se vješaju preko 6 gumenih prstena. 

Kod ovog vanjskog, delrin dijela tog donjeg dijela suspenzije je sada stvar lagano problematična za proizvodnju iz sljedećeg razloga: Gyrodec se proizvodi od 1981. godine i formalno je doživio 5 iteracija. Ono što je značajno je da se MK I bez problema i kemijanja, dorada i uništavanja originalnih dijelova može dovesti do razine MK V (jednako kao što se Gyro može u mnogo aspekata dovesti blizu Orbe-u) jer su dijelovi međusobno kompatibilni. To je naprosto način na koji Michell kao firma funkcionira, što iznimno cijenim. Međutim, problem sa subšasijom je to što se u tih sada 4 desetljeća ona proizvodila i kod Michella direktno, a i kod nekih drugih manufaktura i u raznim periodima su bile varijacije rupa u subšasiji, u koje ide donji prsten suspenzije. Te varijacije su se kroz brojne primjerke pokazale da su unutar 0,9mm. Za staru suspenziju to nije bilo ključno. Za ovu novu suspenziju, da bi što bolje funkcionirala, taj donji dio se izrađuje na drugu decimalu mm-a, što znači da se radi za individualni Gyro, što onda i jako poskupljuje proces.

U svakom slučaju, ova nova suspenzija radi i po drugačijem principu, te sada nema tog "bounce-a", već guma samo rade po par mm gore-dolje kada se pritisne subšasija. Horizontalni hod je potpuno uklonjen. Zanimljiva činjenica je da je i John Michell radio na drugačijoj suspenziji, ali ga je smrt prekinula 2003. i nije ju komercijalno stigao izbaciti. Nezgodno je da je nakon njegove smrti kompanija u nekom čudnom stanju, gdje preživljavaju, ali nisu radili na razvoju. Barem nisu niti prodali. Ali odnedavno ponovno rade i na razvoju. Ovdje je jedan dobar tekst koji daje mali pregled što se sada dešava:

O zvučnim impresijama u narednom postu.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.lipanj.2020 u 14:05
Prije zvučnih impresija, da opišem svoj Gyro. Radi se o full Gyrodecu (ne SE verziji) iz 1993. godine, što je MK III verzija. Međutim, upgradean je u gotovo svemu na MK V verziju. Znači, novi invertirani ležaj, Orbe spindle/clamp na šaraf, nova verzija tornjića za suspenziju i još neke sitnije stvari. Motor je AC papst, a napajanje pasivno Gyropower napajanje. Michell je AC motor zamijenio u DC isključivo zato što je papst prestao proizvoditi taj motor. Štoviše, imali su nekoliko iteracija DC varijante koje im nisu bile prihvatljive. Motor/napajanje mi je nedavno servisirao Gašo (više od 25 godina su bili bez ikakvog servisa) i sve radi vrlo stabilno i motor je tih. "Upgrade" na DC motor i HR PSU mi ne pada na pamet, iako neki kažu da je to novo napajanje bolje (to je napajanje za DC motor), ali ne zanima me...ovo je klasični model koji će trajati. Ručka je full modana RB250 (unutarnje i vanjsko ožičenje, damping, podešavanje ležajeva, tecnoweight uteg) i iako se radi o entry ručki koja je usko grlo ove integracije, nakon modifikacija to je žestoki best buy i odlična ručka za pare koje košta. Zvučnica isto vrlo skromna Benz Micro Gold. Phono je u EAR 864 preampu (isti phono kao i EAR 834) i ima svoje MC trafoe. 

Što se tiče zvučnih impresija, pokušati ću biti jasan i direktan, u što manje riječi. Razlog zašto sam pisao sve ovo je naravno u zvuku, tj. u tome da se ne radi o malom upgradeu. Prije nego napišem poboljšanja, opća napomena da se karakter zvuka Gyra nije promijenio - da jest, ne bih ovo smatrao upgradeom. Drugo, stvari koje ću napisati nemaju karakter "drugačije je", već nesumnjivo "bolje je".

Što je to bolje? Ukratko:

Prvo značajno "tamnija" pozadina na svim pločama - novo/staro/različita stanja ploča, čak i prljavo. Situacija gdje jako poglasnim i ne čujem da je igla u brazdi. 

Drugo - rezolucija poboljšana po cijelom frekvencijskom spektru, a pogotovo u basu. Slušao dosta rocka (King Crimson - Starless and bible black, Islands; Soundgarden - Louder than love...) i bas gitara ima znatno bolju teksturu i boju...slojevitost zvuka, ne samo nediferencirana žica, već slojevi zvuka. Isto je i sa bas bubnjem, a također i sa elektroničkim basom. Znam da je smiješan i tipičan kliše, ali na Bjork - Biophilia ima jedan track gdje sam prvi put čuo jedan niski i u mixu udaljeni drone vjetra na jednom t***. 

Treće - veća stabilnost zvučnih slika u prostoru. Za projekciju zvuka u prostor nisam siguran je li drugačija, ali stabilnost je sigurno veća. Jednako tako i separacija - stabilnija, jasnije omeđena.

I završno, onaj famozni "zrak" oko zvukova je bolji. Zvuk sobe, zvuk oko instrumenta, zvuk oko vokala. Nije nabrijano, samo se čini da je to posljedica dodatno poboljšane rezolucije i stabilnosti.

EDIT:

Ukratko, mislim da se radi o zamjenskom dijelu za koji ozbiljno mislim da bi Michell trebao razviti nešto slično svoje i prodavati to kao default za Gyro, jer se radi o vrlo ozbiljnom upgradeu. Takvom da me začudilo. Iako je upgrade relativno skup, po meni se nesumnjivo isplati. Inače, isti ovaj upgrade vrijedi i za Orbe.

Editirao popol_vuh - 12.lipanj.2020 u 14:11
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 727374
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,223 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
SB Acoustics mini čvarak