Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Audio kabeli

Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 09:47

Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Bilo bi interesantno čuti stručno objašnjenje zašto kabel A zvuči povezano, pitko, brzo, ritmično, a kabel B nepovezano, nepitko, sporo, beživotno - ukratko "nemuzikalno"?
Zašto kad spojiš kabel A počneš lupkati nogom, a s kabelom B toga nema?

Zakretanje faze je ajmo reći jedan ozbiljniji "poduhvat" koji znatno utječe na karakteristiku zvuka, igraš se sa samogradnom, okreni polove na jednom driveru u jednoj kutiji pa ćeš skužiti razliku o kojoj pričam (makar je to totalni ekstrem).

Moje je mišljenje da se većina kabela razlikuje po mogućnosti da bolje ili lošije prenose fine informacije u obliku tranzijenta.
Ovisno o konstrukciji i materijalima svaki kabel ima više ili manje nesavršenosti koje dovode da se te finese izgube, većinom se gube informacije izvan zvučnog spektra, ali rezanjem tranzijenata koji su bliže slušnom spektru dolazi do njihovog izobličavanja koji utječe i na pomicanje njihovih djelova koji se nalaze unutar slušnog spektra kojeg onda mi čujemo kao razne "anomalije".
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 10:14
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Joj ljudi, pa ni ovi kaj žive lijepo vec 20 i nešto godina od proizvodnje i prodaje kabela audiofilima, nisu sigurni zašto se sve to događa, pa se i dalje playing around.

I ja bi se tak igral.

Vjerujem da firme koje se ozbiljno bave konstrukcijom audio kabela itekako znaju što se događa. Ako znaš za svaki dio kabela što i kako radi onda s velikom sigurnošču možeš znati kakav će biti konačni rezultat..
Ako frčeš i čekaš što će biti onda je sve moguće...
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 10:43
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

E ti baš zapeo....
Hoću napisati diplomatski a to ne zadovoljava.
ok...copy / paste mog posta:

Aj budimo ozbiljni..
Neznam što i kako ali sam zaključio da je riječ o fazi...
Ne čini ti se to kao poziranje? Poziranje = slaganje rečenica služeći se tehničkim i stručnim izrazima čije značenje ne razumiješ a zaključci su ti temeljeni na mašti i nemaju temelj u poznavanju materije o kojoj pišeš. Možda jesi maštovit ali narodski rečeno trkeljaš..

nemoj sad reći da me nisi povuko za jezik...

Nije poziranje, zato što sam ja, nastojeći zdravoseljački razmišljati, zaista mislio da se radi o vremenskoj domeni. Sad prevladava tumačenje da se ne radi o tome i ja to prihvaćam. Iako nitko dosad nije odgovorio što je zasigurno u pitanju.

Icon kaže tranzijenti, no bez istraživanja je neprovjerljivo koliki je udio tranzijenata, koliko ovog i onog. A i na tranzijete bi trebali djelovati isti zakoni fizike. I tranzijenti valjda imaju vremensku domenu.

Dobro kaže Kale, to s kabelima je kao i akupunktura. Nekako djeluje, a nitko ne zna kako. U stvari, to je meni i dovoljno, zanima me samo slušni rezultat.

Ovdje je premalo ljudi voljnih raspravljati o slušnim iskustvima, a ima onih koji vole teoretizirati (paradoskalno, stručnjaci neprestano od slušača traže da im stručno dokažu što su čuli, jer ako ne znaju objasniti, onda valjda i nisu čuli!!!).

Nije mi namjera baviti se tehnikalijama, već HiFi-jem, ali me, valjda u želji da se uklopim u prisutno društvo, ponekad ponese pa iznesem neku vlastitu pretpostavku koja zadire u tehničko područje. Radi toga mi je žao, jer zaista nemam ambicija davati bilo kakva tehnička objašnjenja. Ali isto tako me iritira negiranje i pobijanje slušnih iskustava površnim tehničkim argumentima.
    Moj HiFi
Na vrh
Tihomir View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tihomir Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 10:46
Ajmo sve ispočetka
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 10:58
Originalno postano od strane člana: soundnewsdin soundnewsdin napisao:

Vjerujem da firme koje se ozbiljno bave konstrukcijom audio kabela itekako znaju što se događa. Ako znaš za svaki dio kabela što i kako radi onda s velikom sigurnošču možeš znati kakav će biti konačni rezultat..

Ja sam nekako misljenja da i oni ne znaju (sto se dogadja)... Vjerojatno znaju sta bi se moglo desiti ako koriste tako i tako (na osnovu iskustva), ali zasto se to desava, ne znaju.

Pogledajte kako slicno izgledaju automobili iste klase, a raznih proizvodjaca. Razlika je svega koji cm u gabaritima, a izgled se razlikuje samo u masci i svjetlima. To je zato jer se ZNA kako se radi automobil te klase. Svako iskakanje iz "kalupa" je problematicno za proizvodjaca i cijenom proizvodnje i financijski na trzistu.

A sad pogledajmo kako kabele rade Kimber, Cardas, Nordost i ostala bratija. Jedni pletu, drugi su koaksijalni, treci plosnate trake, pa onda sve moguce kombinacije. To je zato sto se jos uvijek trazi, a NE ZNA. Kad se zna, stvari postaju unificiranije, uz tu i tamo malo ekstravagancije.

Zbog toga sto se jos uvijek ne zna, imamo i poplavu malih manufaktura i DIY-era, koji svi izradjuju iskljucivo high-end kablazu. Jos uvijek trazimo, referenca ne postoji, jos uvijek je alkemija... 

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 11:02
Originalno postano od strane člana: Tihomir Tihomir napisao:

Ajmo sve ispočetka
Tihomire, svaka čast tvojoj struci i tvojem znanju, skidam kapu.

Međutim, pokušaj shvatiti da dosta toga što ti tvrdiš, praksa pobija. U to smo se uvjerili svi koji smo uspoređivali kabele. U to smo se uvjerili svi koji smo iskušali više računala kao digitalne transporte itd.

Tvoje tvrdnje da svaki ispravni USB kabel zvuči jednako, da svako osrednje i bolje računalo ima sasvim dovoljno snage za obradu i transport audio signala bez ikakvih gubitaka pa i računala kao digitalni transporti zvuče jednako, u praksi ne stoje.

Editirao amigo - 15.rujan.2016 u 11:05
    Moj HiFi
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 11:14
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Ja sam nekako misljenja da i oni ne znaju (sto se dogadja)... Vjerojatno znaju sta bi se moglo desiti ako koriste tako i tako (na osnovu iskustva), ali zasto se to desava, ne znaju.

Pogledajte kako slicno izgledaju automobili iste klase, a raznih proizvodjaca. Razlika je svega koji cm u gabaritima, a izgled se razlikuje samo u masci i svjetlima. To je zato jer se ZNA kako se radi automobil te klase. Svako iskakanje iz "kalupa" je problematicno za proizvodjaca i cijenom proizvodnje i financijski na trzistu.

A sad pogledajmo kako kabele rade Kimber, Cardas, Nordost i ostala bratija. Jedni pletu, drugi su koaksijalni, treci plosnate trake, pa onda sve moguce kombinacije. To je zato sto se jos uvijek trazi, a NE ZNA. Kad se zna, stvari postaju unificiranije, uz tu i tamo malo ekstravagancije.

Zbog toga sto se jos uvijek ne zna, imamo i poplavu malih manufaktura i DIY-era, koji svi izradjuju iskljucivo high-end kablazu. Jos uvijek trazimo, referenca ne postoji, jos uvijek je alkemija... 

Puno je puteva do dobrog zvuka i to se odnosi na sve komponente audio lanca pa tako i kabele. Svaki kompetentan dizajner ima neku svoju viziju kako doći do rezultata i zato neki, pletu, neki ne, netko ide s cijevima a netko igra na solid state a netko pokušava hornama a neko s mnoštvom zvučničkih jedinica...itd..itd...
Ključno za dobivanje dobrog i razumnog rješenja je znanje i iskustvo. Znanje i iskustvo vode tome da razumiješ topologiju nekog uređaja, razumiješ kako dijelovi rade i sve to sklopiš u smislenu cjelinu...

evo linka na kratak intervju s Richardom Schramom osnivačem i vlasnikom Parasounda. O sadržaju ovog videa trebaju razmisliti svi oni koji se žele baviti dizajniranje audio uređaja...

https://www.youtube.com/watch?v=SKHNx-PSZ2I

Editirao soundnewsdino - 15.rujan.2016 u 12:08
Na vrh
Kabel View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 11:20
Problematika je turbo kompleksna!!! Samo kada se ozbiljno primi dielektrika, priči nema kraja...
Most Internet trolls are narcisstic, sadistic and psychopatic in nature.
Na vrh
goran st View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj goran st Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 11:45
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Puno je puteva do dobrog zvuka i to se odnosi na sve komponente audio lanca pa tako i kabele. Svaki kompetentan dizajner ima neku svoju viziju kako doći do rezultata i zato neki, pletu, neki ne, netko ide s cijevima a netko igra na solid state a netko pokušava hornama a neko s mnoštvom zvučničkih jedinica...itd..itd...
Ključno za dobivanje dobrog i razumnog rješenja je znanje i iskustvo. Znanje i iskustvo vode tome da razumiješ topologiju nekog uređaja, razumiješ kako dijelovi rade i sve to sklopiš u smislenu cjelinu...

evo linka na kratak intervju s Richardom Schramom osnivačem i vlasnikom Parasounda. O sadržaju ovog videa trebaju razmisliti svi oni koji se žele baviti dizajniranje audio uređaja...

https://www.youtube.com/watch?v=SKHNx-PSZ2I

..jednostavno se neda postavit link pa pokušajte copy/paste..

Pa neki zdravo razumski zaključak u svemu bih bio da je prosto nemoguče doć do istog cilja u istom roku koristeći putove raznih duljina,naravno da bih najkraći trebao bit najbrži!U audio imamo totalno suprotno,kabeli i pojačala se prave na razne načine i sve kunu da je to pravi način!!

Ko je tu lud a ko pametan!?
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007

Na vrh
pinco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pinco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.rujan.2016 u 13:08

Itekako se zna, industrija nema problema sa time, i zna koji su limiti ćega i kakve su konstrukcije za šta. Nije prijenos signala i energije od jučer, tamo su stvari daleko kompleksnije od prijenosa analognoga signala do 20kHz do 2-3m udaljenosti.
Kad su krajni korisnici u pitanju onda poćinje ples, odjedanput niko nezna ništa, ( ili svak zna sve u bezbroj teorija ). Tu se može prodat bilo šta, i šta ima i šta nema smisla. Zato se neće nikad unificirat, zato će i dalje RCA konektor od skoro 100 god bit standard, u bezbroj nepotribno priskupih kreacija....
Vinko
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4567>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Kupujem Izlaz Primare A30.2-...