Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Samograditelji na AV Showu 2016. u Sheratonu

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
George View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj George Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 19:53
Nema sanse da se ljudi boje ova dvije "babaroge" koje su best of the best i medjusobno se kvalitetno kajlaju u forumskoj formi. Naprotiv, bas su zabavna oba!

Problem je uprava foruma i audiofil net kluba. Ne znam koliko su spovezani jer nikoga ne poznam, ali stav koji izrazavaju i kako se ponasaju je los. Tu je problem gdje se onda banaju i takvi genijalci kao npr. Sansui Kale. E, to je problem!

A, čak su i dva best of de besta bila na granici bananja. Jel to ima smisla?

Editirao George - 25.listopad.2016 u 20:01
Na vrh
nu!me! View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nu!me! Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 20:00
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Originalno postano od strane člana: nu!me! nu!me! napisao:

Stekao sam dojam da se svi kao nesto plase napisati, iznjeti svoje misljenje jer bi time mogli nekoga uvrijediti ili nesto trece...

A jesi li razmislio zašto se ljudi "plaše" pisati? Ili se suzdržavaju, nebitno?

iskreno nisam razmisljao
uvijek je bilo jednih i drugih pa je forum funkcionirao
koliko vidim sad ne pisu ni jedni ni drugi...

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler."
Na vrh
kef103 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kef103 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 20:29

Da li su po prirodi sramežljivi... ili je svima jasno da ako napišu nešto o bilo kakvom slušnom dojmu da će biti, proglašeni neznalicom i postati objektom sprdnje dežurnih tehničkih "znalaca"?

Nisam se dugo prijavljivao na forum s namjerom nešto napisati, ali ću ipak nešto komentirati makar bio proglašen neznalicom.
Bio sam na ovogodišnjem AV show-u.

Po meni su osnovni razlozi nezainteresiranosti audiofila za AV Show slijedeći:
- stalan i nenormalan skok cijena komponenti u zadnjih 15 godina,
- kompjuteri u Hi-Fi tehnici,
- mali broj izlagača na AV Show-u,
- opći pad standarda,
- ignoriranje događaja od strane audiofila koji su već sve čuli, vidjeli i procijenili nedovoljno vrijednim njihove pozornosti.

Primjerice, PMC DB1+ je prije 8-9 godina koštao oko 8000 kn, danas njegovi "nasljednici" PMC twenty.21 košta preko 15000kn, a twenty5.21 21000kn. Da se razumijemo, nije kriv uvoznik nego proizvođač. Ili,
Sonus Faber Grand Piano Home, neotpakiranog sam platio oko 13000kn prije neki 12 godina. Koliko bi danas koštao takav zvučnik? Ili cijena PrimaLune Prologue 1 je bila oko 7000kn. A danas? Ili Dynaudio C1 je koštao 33000kn, a danas preko 50000kn. I tako sve redom. Još jednom isprika uvoznicima, ne mislim da oni išta mogu učiniti kako bi Hi-fi bio pristupačniji.

A sad dojmovi. Komentirat ću kratko samo neke sisteme.
Dacco je spojio Audio Research pretpojačalo LS28 i izlaz Audio Research Ref75SE na Focal Sopra zvučnike. Kratko sam slušao jer sam prerano došao pa je izlagač bio zauzet slaganjem izloženih sitnica i kataloga. U svakom slučaju vrhunski zvuk.
Intek Croatia se potrudio napraviti pravu prezentaciju. Čovjek je komentirao glazbu puštenu na ATC aktivne trosistemske zvučnike. Oduševila me Nina Kraljić u pratnji Matije Dedića. Drugi sustav sastavljen oko Triangl kutija nisam slušao.
Sigma Audio Koncept KEF Blade 2 kutije pogonio je s Mark Levinson pojačalom. Izvor je bio nekakav streamer. Zvuk moćan.
Sonus Art je prikazao Dynaudio Contour 20 i Rotel pojačalo. Pored njih naravno laptop. Ogromne B&W kutije iz serije 800 stoje sa strane kao neki jeftiniji izložbeni predmet. Zvuk OK ali izbor muzike nije davao mogućnost procjene potencijala sistema.
I još jedan izlagač, koji je na mene ostavio ipak najbolji dojam. DB Audio je ipak koristio "obični" CD player, Audio Analogue Maestro, cijevno pojačalo MasterSound 300B i Audiosolutions Rhapsody 130 floorstander. Za mene najbolji zvuk. Vjerovatno su lampe najviše "krive" za to.

U svakom slučaju treba se zahvaliti organizatoru za postojanje takvog događaja u uvjetima kad je Hi-Fi postao nedostižan luksuz.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 20:30

Da li su po prirodi sramežljivi... ili je svima jasno da ako napišu nešto o bilo kakvom slušnom dojmu da će biti, proglašeni neznalicom i postati objektom sprdnje dežurnih tehničkih "znalaca"?

Ispada da je forum u posustajanju zato sto se ljudi "plase" napisati sto cuju jer ce ih napasti "tehnicke" babaroge. 

Po meni to nije razlog. Ovo je hobi koji ovisi o tome kako "narod" zivi. Ne pojedinci, iako je hobi strogo individualan, nego bas "narod"... drustvo, pojedinci i ljudi oko tih pojedinaca. A to ovisi o puno faktora. Hobi uspjeva kad su ljudi opusteni jer su materijalno relativno sigurni, nema velikh kriza (financijskih, ratnih, moralnih) pa se hobijem moze "baviti".

Forum je postao jako aktivan i popularan pred nekih 12 - 14 godina, i bio je takav sljedecih sedam, osam godina. U to vrijeme javlja se nova kategorija, kucno kino, koje objedinjuje dobru sliku i dobar zvuk. Situacija kod nas je relativno stabilna i ljude zanima to "novotarija". Muskarci u "najboljim godinama", stogod to znacilo, sjecaju se da su se u mladosti intezivnao bavili hi-fijem i probaju s kucnim kinom. Ali zvuk tih uredjaja nije bio dovoljno visoke klase, koje su se neki sjecali. I to ponovo daje zamah klasicnim hi-fi uredjajima. Kucno kino pomalo bljedi, a hi-fi zivi svoju novu mladost. Bivsi mladici sad imaju sredstva nabaviti uredjaje za koje u mladosti nisu imali dovoljno novca (u najboljim su godinama, jel). I pojavio se forum kao sredisnja tocka razmjene iskustava, znanja, istrazivanja...

A onda je i kod nas stigla ekonomska kriza, nesigurnost, izbjeglicka kriza... Pocinje se tesko zivjeti, bezbriznosti nestaje i svaki hobi, pa i nas, trpi, ne moze "cvjetati" u takvim uvjetima. Pojedinci se jos uvijek "drze", ali kolektivno samo puno slabiji. To djeluje i na trgovce opremom pa i sve oko hobija. Mogu reci da je ovogodisnji sajam u Ljubljani bio manji nego ikad u zadnjih 10 godina. Isto je  bilo i u Zagrebu. A ne vjerujem da su se trgovci uplasili tehnickih "znalaca"... Manja je i samograditeljska scena, ma sve se smanjilo...

Takav je zivot, sve ima oscilacije, uspone i padove, sve funkcionira u valovima, raznih amplituda, perioda...

A desilo se jos nesto. Stigao je kompjuter na velika vrata i mladi ljudi koji su se s kompjuterom prakticno rodili. I klasicni audiofili prelaze na kompjuter kao izvor zvuka pa osim kompjutera, imamo DAC-ove, USB-ove, NAS-ove i ostale kratice od tri slova... Moderan audiofil se tu uglavnom snalazi, ali posto je glavna zvijezda kompjuter, to je prakticno novi hobi - sastavljanje, podesavanje i upravljanje kompjuterom, softverom. A gdje se kompjuter pojavi, uzima glavnu ulogu, htjeli mi to ili ne.

Na ovogodisnjim sajmovima u Ljubljani i u Zagrebu bilo je u prodaji puno manje CD-ova u odnosu na LP ploce. Odnos je po povrsini bio najmanje 6:1 u korist ploca. Novije generacije se gramofona ni ne sjecaju, oni ce radje na kompjuterski audio. Stariji "glancaju" gramofone i probaju jos jednom... neki i prelaze na taj izvor zvuka. No mozda su ploce samo trenutna moda, mozda ce naglo nestati kako su se naglo i vratile?

A mi samo na forumu u zadnjih 12 godina "iscrpili" sve teme, sve prosli bar po deset puta. Neceg bitno novog, osim kompjutera, nema... i zbog svega nabrojenog, pada interes za sudjelovanjem, pisanjem... Ukratko, "zamor materijala" i ekonomska kriza razlog su posustajanju foruma.

Na vrh
George View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj George Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 21:02
Edisone, ovo je genijalan osvrt i u pravu si ali djelomično.
Baš te (po meni) glupe novotarije tipa kućno kino pa i kompjutor audio nude pregršt tema za raspravu. I pogledaj druge kojekakve forume - ljudi raspravljau i o kompjutorskim konfiguracijama i o kinima. Pa čak i cijenjeni članovi ovog foruma raspravljaju na kojekakvim hr.rec.bogtepitaj..., ali ne i ovdje. Na interpletu ima rasprave, ali poanta je pomanjakanje iste baš ovdje.
I mislim da Vdem nije mislio na tehničke znalce - dezurne krivce na koje sam odmah i ja pomislio.
Ovdje vlada opaka cenzura i strah od izražavanja.

Editirao George - 25.listopad.2016 u 21:05
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 21:13
Kef103 i Edison, da jedan dio problema je ulazak računala u audio.

Samo moje mišljenje je da nije problem u računalima nego u našim stavovima, nesnalaženju i na račun toga odbojnosti prema nečem što je praktički nepoznato.

Razlike u zvuku komponenti su uvijek postojale, stari cd playeri zvuče različito, stari cd transporti zvuče različito, da ne govorimo o gramofonu, bazi, ručki, zvučnici, kabliranju...

Odjednom se kod računala i softwarea ista situacija doživljava sa ogorčenjem, čuđenjem, negodovanjem.

Audio se kao i sve mijenja, hobi je malo promijenio perspektivu i treba se prilagoditi ako se želimo baviti tim.

Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 21:33

Stekao sam dojam da se svi kao nesto plase napisati, iznjeti svoje misljenje jer bi time mogli nekoga uvrijediti ili nesto trece...

iskreno nisam razmisljaouvijek je bilo jednih i drugih pa je forum funkcioniraokoliko vidim sad ne pisu ni jedni ni drugi... 

A gle, trebali bi pokušati privući nove "snage". Ovaj dosadašnji način komunikacije očigledno više odbija nego privlači.

Na vrh
zuti mrav View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuti mrav Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 21:44
Hm.. mislim da je jedina soba na sajmu u koju nisan ušao bila DIY soba. Nije bez razloga.

S obzirom da je na sajmu bilo dosta ljudi, a i dobrog zvuka, nema razloga da se ne napiše koja riječ o onome što se čulo. Ujedno i poziv adminu da otvori temu.

Interesantan sam imao razgovor s jednim od izlagača.
I složili smo se u jednom; nikad skupljeg i nikad jeftinijeg hifia nije bilo u ponudi.
Danas se za male novce može sastavit stvarno dobar sistem. A to šta mi imamo potrebu pljucat po stvarima koje su nam nedostižne, to je nešto drugo.

Moji favoriti-ATC i KEF Blade.
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 21:51
Originalno postano od strane člana: George George napisao:

Baš te (po meni) glupe novotarije tipa kućno kino pa i kompjutor audio nude pregršt tema za raspravu. I pogledaj druge kojekakve forume - ljudi raspravljau i o kompjutorskim konfiguracijama i o kinima. Pa čak i cijenjeni članovi ovog foruma raspravljaju na kojekakvim hr.rec.bogtepitaj..., ali ne i ovdje. Na interpletu ima rasprave, ali poanta je pomanjakanje iste baš ovdje.

Da, i ja mislim da bi aktivno i afirmativno trebali podržati sve aktivnosti koje imaju dodir sa audiom. Pokušati pomoći ma kako nam tuđe želje izgledale čudne. Jer upravo tim putevima počinje zanimanje za hi-fi.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.listopad.2016 u 21:55
Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

Hm.. mislim da je jedina soba na sajmu u koju nisan ušao bila DIY soba. Nije bez razloga.

A koji je razlog?  

Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

S obzirom da je na sajmu bilo dosta ljudi, a i dobrog zvuka, nema razloga da se ne napiše koja riječ o onome što se čulo. Ujedno i poziv adminu da otvori temu.

Ma sto ce admin otvarati teme... on je za zatvaranje. 
Teme mozemo otvarati sami. Evo ja sam bez puno problema otvorio ovu...

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Računala i audio
WIN i USB2
Forum: Audio komponente