Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Dobar dan

Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 23>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Kale.v.2.0 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.kolovoz.2018 u 18:17
Dobar dan... dok vani bjesne pijavice, oluje epskih razmjera, evo par zanimljivih slikica od uredjaja koji je na stolu trenutno... Sansui AU919, preteca kasnije mnogo popularnijeg modela AU-X1.
Na ovakvom pojacalu ima brdo posla za obavit, no sada necu sve ovdje navoditi... vec samo par detalja...
prvi je restauracija ovalnih kondenzatora;
Dakle, odradjena je klasika kod restauriranja ovih ovalnih kondenzatora, jer novih nema odavno za nabavit. Kod medjusobne konekcije dvaju elektrolitskih kondenzatora unutar ovalnog kucista, maksimalno polazem paznju da elektricna konekcija bude sto bolja, i da tako ostane sto duze vremena.
Naime, po netu sam vidio da vecina spoji nove kondenzatore kabelima na zensku stopicu i onda tu stopicu spoje na aluminijski jezicak na koji su tockastim varom bile spojene kontaktne aluminijske folije od starih kondenzatora. Taj nacin spajanja po meni ima nedostatak jer vremenom moze oslabiti, oksidirati, a ovdje nam je vazan svaki miliOhm, jer ovi kondenzatori ce raditi u dinamickim strujnim uvjetima.
Tako sam se ja odlucio na tezi ali sigurniji put.
Prvo za konekciju kondenzatora unutar ovalnog kucista koristim KIMBER TCSS 19 awg kabele, ne radi imena, vec radi teflonske izolacije, i sto su ovi kabeli licnasti, ali s debljim licnama nego obicni, i sve to skupa po dva za jedan pol svakog kondenzatora.
Ti kabeli su krimpani na specificne prstenaste stopice, koje sprijecavaju samoodvrtanje spoja.

Nakon krimpanja, stopica je i zalemljena.

Nakon toga sa inox vidama cvrsto fiksiram ozicenje unutarnje kablaze za kontakte ovalnog kondenzatora.

i onda sve to zalijem sa silikonom za elektroniku

pa finalno sve to izgleda ovako

Na vrh
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.kolovoz.2018 u 18:21
Odlucio sam se na ciscenje zvucnickih releja, jer nakon ovoliko godina, kontakti su bili savrseni! Nigdje karakteristicnih kratera ili nosica, sto se nerjetko moze naci nakon ovoliko godina upotrebe ovako snaznih pojacala.
Evo ih kako sad izgledaju

a bili su ovakvi

Na vrh
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.kolovoz.2018 u 18:24
I na kraju, odlucio sam se i na zamjenu ovog mute releja novim, jer ponekad i on zna radit probleme (bipolarni vezni kondenzatori su vec zamjenjeni sa Wima folijama)

a ovdje je novi

Na vrh
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.kolovoz.2018 u 08:36
Dobar dan ponovno,
Ma upravo brzinski sredjujem jedan AUX1 radjen samo za Japan (nije exportni model), i sto je zanimljivo, glavni (master) volume potenciometar nije svjetski poznati Alps RK40 (black beauty) vec Matsushita (Panasonic) controller.
Poznavajuci Sansui, on je vec tada za Japansko trziste ugradivao neke komponente vise kvalitete nego za export, bas sam bio znatizeljan zasto je u Sansuiu pao izbor bas na ovaj potenciometar, pogotovo sto je dosta manji neko Alps RK40, vise lici na blue Alps, koji je inace korak unazad od RK40....
No kada sam ga otvorio, vidim da se radi o vrlo kvalitetnom potenciometru.

odmah se vidi da je radjena kalibracija po segmentima vodljivog sloja, na vodljivom sloju nigdje karakteristicnih prstenastih tragova koji ostavlja klizac, pa mi se cini da je vodljivi sloj dosta kvalitetniji od Alps RK40. Sve u svmu... vrlo kvalitetan potenciometar. Sad slijedi ciscenje, pa montaza....

Eto jos jedan zanimljiv detalj ....

Na vrh
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.kolovoz.2018 u 09:43
Jos jedan detalj zlatni_zub...
Evo slike ociscenog dijela potenciometra

No nisam htio kazat kako je sad cist, vec obratiti paznju na dio klizaca koji ima kontakt sa vodljivim slojem, na cetkicu na kraju ovog bijelog plasticnog klizaca.
Sta... ne vidite da je cetkica?? Pa na prvi pogled nisam ni ja haha vec sam mislio da je to neka kontaktna lamica... no kad sam malo bolje pogledao, to je cetkica!!!
Evo uvecano:

Nevjerojatno i jos kada se uzme da je to proizvod iz 70tih godina glup
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.kolovoz.2018 u 14:24
Pa ti sada prosuskaj! obrva
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.kolovoz.2018 u 15:15
Takvih su pune bolje Yamahe(C2A) iz tog ili kasnijeg vremena. Radili su i mehanicke preklopnike u istom kucistu, al po meni je vrh ono sto je Alps radio za Sony(ta-88b), Pioneer ili opet Yamahu. Step atenuatori sa srebro/platina vodovima i kontaktima, diskretnim low noise otporima na keramickom substratu itd, itb.
Osim toga meni je to zvucno bolje od bilo kojeg Sansuia.
Danas tak nekaj rade samo TKD i P&G.

Editirao Gašo - 28.kolovoz.2018 u 15:20
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.kolovoz.2018 u 15:19
Btw, ako nema tragova onda je to vodljiva plastika, karbon zbog svoje abrazivne povrsine ima tragove klizaca.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.kolovoz.2018 u 17:42
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Takvih su pune bolje Yamahe(C2A) iz tog ili kasnijeg vremena. Radili su i mehanicke preklopnike u istom kucistu, al po meni je vrh ono sto je Alps radio za Sony(ta-88b), Pioneer ili opet Yamahu. Step atenuatori sa srebro/platina vodovima i kontaktima, diskretnim low noise otporima na keramickom substratu itd, itb.
Osim toga meni je to zvucno bolje od bilo kojeg Sansuia.

Svak ko me zna, zna i to da sam uvijek odbijao raditi osvjezavanja vintage uredjaja ako nisu bili Sansui, tako da to kako izgledaju Yamahe Pioneeri ili Marantzi itli Roteli, me ne zamara.
Ok da budem bas iskren, nesto sam i radio Akai uredjaja za pogon na trake, i samo par Sanyo jcx receivera za svoj gust... i to je to...

O tom Alps potenciometru si vec toliko puta pisao, i ja sam ti bar tri puta do sada kazao ovu moju sliku

no to je kasniji model Alps potenciometra. BTW, ako hoces znati cak neke od ovih i prodajem na ebayu a i do sada uspjesno sam ih implementriao u neke Sansuie kojim je Alps RK40 potenciometar otkazao uslijed ovog ili onog (vecinom mehanicka ostecenja)...

AUX1 integrirano pojacalo je top model tadasnje seriske produkcje Sansuia, a ti dajes usporedbu sa top preamp modelom Yamahe, po meni vise bi ona bila za usporedbu sa Sansui C-2301 koji se pojavio par godina kasnije od Sony ta-88b, sad jesi li imao prilike cuti Sansui C-2301 a pogotovo Sansui C-2302 pa usporedio sa Yamahom... ne znam... ali to u ovoj temi je i manje vazno.

Po meni, zasto je Sansui postao popularan medju ljubiteljima vintage audijaa i sire jest sto je znao proizvesti kvalitetan uredjaj bez svemirske tehnologije. Najbolji primjer je za to AU317, kad vidis to malecko pojacalo, a kad cujes kakav zvuk isporucuje... uvijek ostanem ugodno inenadjen....
A sad, naci mu zamjerke, pa naravno da ih ima, ali ukupno gledajuci, cudo od pojacala.

No, vratimo se nazad... ja sam samo htio ovdje pokazati sirem puku jednu zanimljivost kako je Sansui u domestic modele ugradjivao nesto drugacije dijelove, nego za export, i to je to... jer ipak zato sam se i odvojio od raznih sub cijelina na ovom forumu, vec o ovim stvarima pisem samo u ovoj temi, koja se btw zove Dobar dan proteza

A sad ici pricu natezati ima i bolje, ima i skuplje...itd itd mislim da bas nema smisla, je ako cemo pravo ima i Alps RK 50... a koji je to tek sex obrva

Editirao Kale.v.2.0 - 28.kolovoz.2018 u 17:45
Na vrh
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.kolovoz.2018 u 17:53
Evo nasao di si zadnji put govorio isto, i ja ti kazao istu sliku haha

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1617181920 23>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,199 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike