Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Dobar dan

Odgovori Odgovori Stranica  <1 31323334>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.rujan.2019 u 15:55
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Sjajan filmić, šteta što ne sadrži mjerenja rising time-a pojačala. Meni nekako jedno od važnijih pokazatelja mogućnosti pojačala.
Slew rate se kao ni jedan drugi mjerni podatak nebi trebao gledati kao zasebni podatak gledan izvan kontektsa, kao pokazatelj necega suvislog, kao ni rise time ili thd primjerice, i naravno ovisi o uvjetima mjerenja.

Rise time je pokazatelj brzine reakcije sklopa pojačala na pojavu napona na ulazu vs. pojavu pojačanog napona na izlazu sklopa. Znaci brzina reakcije sklopa ukupno mjereno u vremenu.
Ako ne znamo i ne razumijemo kako uvjeti mjerenja mogu utjecati na taj broj, on postaje besmislen.
Recimo kakvo i koliko opterecenje utjece na taj broj. Dali je on mjeren bez opterecenja ili sa opterecenjem i kakvim jer i ono mijenja vrijeme reakcije, recimo na vecem opterecenju to se vrijeme može drasticno produziti .
Jednako vazan je i settling time (vrijeme smirenja) podatak, koji također mogu promjeniti uvjeti tereta.

Rise time pokazuje brzinu reakcije sklopa kod pojave signala, a settling time koliko sklopu treba da se umiri kod nestanka signala, a oba mogu biti jedan drugom suprotnost jer sklopu koji brzo reagira na pojavu može duze trebati da se smiri, sve ovisi o doziranju potrebnih kompenzacija za stabilan rad, koja na kraju sprecava i pojavu nezeljenih oscilacija. Oba se vremena mogu drasticno pogorsati ovisno o teretu, što može urokovati nestabilnost sklopa.

Slew rate je matematicka derivacija rise timea, vidite da se navode naponi od 260, 350V/uS, naponi koje ta pojačal niti ne postizu na izlazu, sto znaci da nisu mogli biti izmjereni nego su matematicki izracunati brojevi.
Potreba za nekim slew rate brojem mijenja se ovisno o potrebnom peak-to-peak naponu, odnosnu snazi pojačala vs maksimalna zeljena prenosna frekvencija.

Neda mi se dalje, no htio sam samo nakutnuti koliko je komplicirana korelacija svih ovih brojeva i termina.

Od krajnih brojeva je vazniji dobar balans ponasanja nekog sklopa nego jedan ili dva broja.

THD recimo je jedan broj koji ništa ne govori o stvarnom odnosu i fazi parnih i neparnih harmoničkih višekratnika koje neko pojačalo ili bilo što proizvede, a to puuno više govori o zvuku nego sam jednostavan THD broj, i nacin na koji se do njega doslo u sklopu.

Ako smijem, refreshao sam primjerice više AU919 pojačala i duze vrijeme posjedovao jedno. 

Uglavnom, ima snage, kontrole, brzine i rezolucije, ali fali pitkosti, nijansiranja i emocije, hladniji timbar ,ne uvlači i ne stvara atmosferu koliko bi ja poželio. Onako tvrđe rokesko pojačalo.
Primjerice Sony TA-F808 je bio puno bolji u iznošenju atmosfere, pozornice, boje insrtumenata, osjecaja stvarnog događaja ispred tebe, ali je bio nešto manje odlucan u dinamici i bas podrucju.

Editirao Gašo - 04.rujan.2019 u 16:03
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
josip_p2p6sn7 View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj josip_p2p6sn7 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.rujan.2019 u 20:36
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Slew rate je matematicka derivacija rise timea
Hmm..

...vidite da se navode naponi od 260, 350V/uS, naponi koje ta pojačal niti ne postizu na izlazu, sto znaci da nisu mogli biti izmjereni nego su matematicki izracunati brojevi...
Hmm..a koliki je SR u V/μs ako su izmjerili, stvarno izmjerili 0,35V/ns, što se može izmjeriti?
Sekunda se piše malim s. Veliko S je simbol za vodljivost. 

Na vrh
Dorian View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dorian Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.rujan.2019 u 20:49
ne pamtim kada sam u zadnjih 20-tak godina vidio da neka firma u spekse ampa stavlja ta dva podatka, jednostavno su besmisleni sami za sebe u okviru izlaznog pojacala kao cjeline, najcesce se ta dva podatka koriste u speksima op-ampova za neke druge puno brze aplikacije nego sto je audio.
PerfectWave P5 Power Plant, Memory Player,PerfectWave DirectStream DAC,BHK Signature Pre,BHK Stereo 250PA,E.Sound Cd-e5 Reference,Dynaudio DIY 30W100,17LQ75,M560,T330,Hitachi FT-007
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.rujan.2019 u 21:40
Originalno postano od strane člana: josip_p2p6sn7 josip_p2p6sn7 napisao:

Slew rate je matematicka derivacija rise timea
Hmm..

...vidite da se navode naponi od 260, 350V/uS, naponi koje ta pojačal niti ne postizu na izlazu, sto znaci da nisu mogli biti izmjereni nego su matematicki izracunati brojevi...
Hmm..a koliki je SR u V/μs ako su izmjerili, stvarno izmjerili 0,35V/ns, što se može izmjeriti?
Sekunda se piše malim s. Veliko S je simbol za vodljivost. 

Pisem na mobu, pa dobro da je uopce bilo što citljivo. Znam da se pise malim, nisam tupan.

Sudjeluj a ne trazi iglu u plastu sijena.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.rujan.2019 u 21:41
Originalno postano od strane člana: Dorian Dorian napisao:

ne pamtim kada sam u zadnjih 20-tak godina vidio da neka firma u spekse ampa stavlja ta dva podatka, jednostavno su besmisleni sami za sebe u okviru izlaznog pojacala kao cjeline, najcesce se ta dva podatka koriste u speksima op-ampova za neke druge puno brze aplikacije nego sto je audio.
Istina, al i na audio polju se neki diče tom brojkom.
Na vrh
Kale.v.2.0 View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.rujan.2019 u 19:03
Pokusao sam linkati slike sa google drive, ali ne ide.... sutra novi pokusaj...

Editirao Kale.v.2.0 - 16.rujan.2019 u 19:08
Na vrh
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.rujan.2019 u 19:14
Da probaš staviti te slike na googleu da su "javne" ili tako nešto pa samo okačiš ovdje link prema njima.
Psihodelični sin cvijeća
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.rujan.2019 u 19:23
Originalno postano od strane člana: Khadgar2007 Khadgar2007 napisao:

Da probaš staviti te slike na googleu da su "javne" ili tako nešto pa samo okačiš ovdje link prema njima.

Ma probati cu da slike budu vidljive odma.... nesto upravo kemijam....

Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.rujan.2019 u 19:31
Evo ga... uspio proteza

Dakle... idemo ponovno....

Kao sto sam vec kazao prije, dosao mi je „pod noz“ jedan Sansui G901, koji zaista je proveo dosta godina zaboravljen u nekom neprikladnom vlaznom prostoru (ko po kazni)! Zaista mi ga je bilo tuzno vidit kada sam ga zaprimio, i cak sam se razmisljao, da li da uopce se upustim u ovu avanturu…
Da bi docarao stanje, slike su uvijek govorile vise nego tisucu rijeci…
Ovo sam ugledao prvo kada sam skinuo poklopac:

Ovo nije neka obicna prasina, pa da se moze lagano usisati ili ispuhati, vec je ovo neka vrlo masna prljavstina, koja je zapekla, i dosta truda i kemije mi je trebalo da je se rijesim, ali onda je isplivao novi problem….

naime sa slike se vidi da je zbpg navedene prljavstine i boja propadala te se pojavila korozija, evo jos

Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.rujan.2019 u 19:36
Cak i sa aluminijskim hladnjacima imao sam problema

ovdje nije bio problem sa korozijom, vec nekom prljavstinom (kao da je cementna!?) koja se nikako i ncim nije mogla odstraniti nego jedino brusenjem finim brusnim papirom!

Nije bilo druge nego sve rastaviti i pokusati sanirati….

Prvi na red je dosao trafo:

Evo ga van…. No kada sam ga skinuo sa postolja…. Jos korozije se ukazalo!

No najveci problem je bio skinuti ovu ukrasnu plasticnu etiketu sa trafoa, trebalo je grijati povrsinu da ljepilo otpusti, ali opet paziti da se plasticna etiketa ne pregrije jer ce se tada nepopravljivo deformirati! I uspio sam!

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 31323334>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
DIJELOVI: TREBA MI...
Forum: Uradi sam