Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

KEF CARLTON - T33 Visokotonac

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Brkati_sismis View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brkati_sismis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: KEF CARLTON - T33 Visokotonac
    Objavljeno: 20.studeni.2016 u 11:50
Pozdrav ekipi!

Imam KEF Carlton III i zamijenio sam dijafragme na visokotoncima s obzirom da su bile jako loše. Jedna je bila čak dobro skurena. Posao je odradio čovjek koji se time bavi i održava studijsku opremu i reparira dravjere.

Naime, nakon zamjene, primijetio sam da da znaju čudno "zarezonirati" kao da nemaju dobar kontakt ili kao da ih nešto pri određenim frekvencijama štopa. Inače, zvuk je otvoreniji nego prije. Skretnice su provjerene i u refernetnim su vrijednostima. Ne znam što bi mogao biti uzrok pa me interesira me slijedeće:

1. Koliko je (i da li) potrebno visokotoncu da se usvira nakon promjene dijafragme?

2. Da li su nužne promjene na skretnici i obzirom na novu dijafragmu? Koliko ona može "u brojkama" izmijeniti zvuk. Ipak se radi o zamjenskoj dijafragmi tipa:
http://www.ebay.co.uk/itm/REPLACEMENT-DIAPHRAGM-tweeter...-KEF-T33-SP1074-8ohm-/222009439905

3. Ima li netko iskustva s ovim visokotoncem? Po netu nema baš dobre ocjene (T33 SP1704 bez ferofluida) i ljudi tvrde da nije kvalitetom i zvučno u rangu s ostala dva b200 i b139b drivera.

4. Imate možda li kakav primjeren visokotonac kao alternativu? Vidio sam onaj hibridni SEAS 22TAF...
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/192077-kef-carlton-iii-resurrection-seas-22t-af.html

Hvala

Editirao Brkati_sismis - 20.studeni.2016 u 11:53
Marantz SR6008 /ASUS Xonar Essence St (DIY Klotz MC5000) /Technics SL-5310 (AT95) /MA Silver 10 (Inakustik LS 1102) ++++ JVC JR-S501 /SONY PS-X3 (ADC XLM) /KEF Carlton III /Technics SL-Q3
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2016 u 15:58
Na prva 4 pitanja odgovore bi trebali znati proizvođac zamjeskog kita membrane i profesionalac koji je radio zamjenu i nadamo se izmjerio stvar.

Zadnje pitanje ce uvijek traziti midifikaciju skretnice.

Editirao Gašo - 20.studeni.2016 u 16:11
Na vrh
DeCe3 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DeCe3 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2016 u 19:58
Originalno postano od strane člana: Brkati_sismis Brkati_sismis napisao:

...Naime, nakon zamjene, primijetio sam da da znaju čudno "zarezonirati" kao da nemaju dobar kontakt ili kao da ih nešto pri određenim frekvencijama štopa...

Mehanički problem je u pitanju...spomenuto rezoniranje apsolutno nema veze sa skretnicom...
Kalota visokotonca sa zavojnicom očigledno nije "savršeno" na svom mjestu, pa se dešava ta pojava! Mogući razlog je da zavojnica, tj. nosač zavojnice nije čitavom površinom zalijepljen za kalotu ili da jednostavno sve to zajedno (vijci) nije dobro fiksirano?! Centriranje sigurno nije problem jer je to elegantno rješeno.
Čudi me da taj čovjek/majstor koji reparira driver-e, nije na kraju posla upotrijebio ton-generator i pošteno testirao visokotonac u radnom opsegu?!
Obzirom da je zamjenska kalota u pitanju, što bi možda značilo lošiji kvalitet i preciznost izrade...sve je moguće...
Ferofluid...stari-novi? Promijenjen?
Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brkati_sismis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2016 u 20:39
Ovaj T33 SP1074 jedini od raznih varijacija T33 nema ferofluid.

Učinilo mi se kao da ne može dobro istitrati. Možda mu je nešto upalo pod zavojnicu. Uglavnom, morat ćemo ponovno kod majstora.

Btw, čime lijepite kalote na nosač? Neostik?

Editirao Brkati_sismis - 20.studeni.2016 u 20:43
Marantz SR6008 /ASUS Xonar Essence St (DIY Klotz MC5000) /Technics SL-5310 (AT95) /MA Silver 10 (Inakustik LS 1102) ++++ JVC JR-S501 /SONY PS-X3 (ADC XLM) /KEF Carlton III /Technics SL-Q3
Na vrh
DeCe3 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DeCe3 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2016 u 21:38
Originalno postano od strane člana: Brkati_sismis Brkati_sismis napisao:

....Uglavnom, morat ćemo ponovno kod majstora...
Naravno, sasvim opravdana reklamacija...
Izbor ljepila ovisi o materijalu kalote i nosača zavojnice a "Neostik" je agresivan, nagriza razne vrste plastičnih legura, pa treba biti oprezan...
Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brkati_sismis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.studeni.2016 u 22:22
...dok čekam odlazak kod majstora za koji dan, probao sam kutije na drugom sistemu, probao sam malo i izdampirati tweeter., ali bez uspjeha. Kako je DeCe3 rekao, gotovo sigurno se radi o rezoniranju zavojnice. Kako se radi o jeftinijim kalotama koje bi trebale po riječima nekih "dobro" raditi ipak se pribojavam da možda nisu toliko savršeno okrugle? Inače, nigdje nikakvih specifikacija nema osim da su 8 Ohma i 25,4-25,5 širine. Majstor me uvjerava da ih je dobro izcentrirao.

Jedino što sam primjetio jest da je orig. T33A 87 dB... koliko u cijeloj priči je za osjetljivost zaslužna zavojnica? Možda je ova osjetljvija? Vidim samo da nema aluminijski nosač kao orig. Kef nego neki prozirni.

Zna li netko da se negdje može tržiti malo bolje oem dijafragme? Da izbjegnemo Kinu, ako je moguće.
Na vrh
Tornado View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.studeni.2016 u 11:36
Parametri drivera su se definitivno promjenili ugradnjom zamjenskih djelova.
Rezonancija se može pojaviti zbog nekog od mehaničkih kvarova koji su već spominjani, ili ako zvučnik radi ispod rezonantne frekvencije, pa membrana previše istitrava, i onda zavojnica struže po magnetu. Ovdje je skretnica dobro proračunata za orginalni driver. Vjerovatnost da se ovom driveru nakon ugradnje zamjenskih djelova toliko podigla rezonantna frekvencija je gotovo nevjerovatna, pa problem treba tražiti isključivo u kvarovima koji su spominjani prethodnih dana.
Eventualna promjena parametra u vidu povećanja glasnoće ne bi smjela dovoditi do rezonancije.
Na vrh
Zmajz View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zmajz Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.studeni.2016 u 12:12
Kef T33 i nije neka prevelika sreća od visokotonca, razmisli o isplativosti zamjene sa nekim od Audax TW025A modela (ima ih 4 i 8 omskih, okrugli i četvrtasti faceplate). izbor imaš npr.: https://www.madisoundspeakerstore.com/audax-soft-dome-tweeter.s/
a nisu ni nešto skupi.
Vedran The Zmaj
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.studeni.2016 u 15:49
Drugim riječima, KEF T33A nije neka sreća. KEF T33B sasvim je druga priča. Trošio sam ih jako dugo u samogradnji aktivnih zvučnika. Valjda nekih 12 godina. Problem je jer su rabljeni, a kupljivi u podjednako syebatom stanju kao i A verzije.
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brkati_sismis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.prosinac.2016 u 00:46
Evo danas nakon drugog majstora, saznao sam da je u pitanju bilo loše centriranje dijafragmi. Ovaj čovjek napravio i sve radi... I to začuđujuće dobro. U drugoj iteraciji malo ću se pozabaviti skretnicom. Imate li savjet kakve kondove uzeti za ove Kefove i gdje. Pisao sam Falcon Acousticsu da mi slože kit za Carltona, ali se ne javljaju... Vidim da imaju kitove za većinu poznatijih vintage Kefova.

Editirao Brkati_sismis - 20.prosinac.2016 u 01:04
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,252 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Utjecaj različite duljine ka...
Forum: Audio komponente