Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pomoć oko prostorne akustike

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
IgoRR_Zg View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj IgoRR_Zg Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pomoć oko prostorne akustike
    Objavljeno: 07.siječanj.2017 u 12:00
Pozdrav svima,

pošto mi prostorna akustika nije jača strana, molio bih iskusne i stručne članove da mi pomognu oko poboljšanja zvučne slike prostorije :)

Trenutna situacija je ovakva:

Planirao sam ove samostojeće zamijeniti sa DALI Zensor 3 zvučnicima. Sam bih si izradio nosače.

Interesira me koliko je pametno ih visoko postavljati? Ako bi ih i postavljao, trebam ih li usmeriti u svoju sjedaču poziciju ili samo ravno?
Pretpostavljam da sve skupa treba biti ravnomjerno udaljeno (zvučnici i ja - trokut)?
Koliko ih odmaknuti od zida?
Kada bi micao ove samostojeće, ispred dimnjaka bi sjeo i aktivni sub.

Što napraviti sa zidom iza ušiju? Čini mi se da ima dosta refleksija po tom pitanju...

Kada se sjedi i sluša muzika, sa lijeve strane su velika balkonsta vrata sa metalnim žaluzinama. Treba li tu išta intervenirati?

Na desno je kuhinja koja je spojena sa boravkom pa se tu i ne može puno napraviti.

Hvala unaprijed svima na savjetima, komentarima, sugestijama i sl. :)
Na vrh
nino View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.siječanj.2017 u 16:58
Sad će biti drvlje i kamenje, ali moj savjet je ne diraj ništa. Source je ako dobro vidim Yamaha reciever i Sony BD. Podigni malo te kutije koje imaš i ne bacaj novac. Ne možeš staviti DALI gdje bi trebalo (vrata), još spominješ i aktivni sub, a soba mi baš ne izgleda veliko i zid ti je odmah iza glave.
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC) //Sennheiser HD600
Na vrh
Komandant Data View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Komandant Data Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.siječanj.2017 u 20:12
Najveći pomak ćeš dobiti micanjem cvijeća s zvučnika!
Na vrh
alki View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alki Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.siječanj.2017 u 20:45
to je mala soba...vidi se na prvi pogled...čak premala...
tu bi odlično sjeli drugi zvučnici - Wharf 9/10.1 ili B&W CM1/CM5 i tako
postavit na adekvatne stalke i "rokaj" - ne mislim konkretno na rock - (bljak) nego na ono što inače slušaš
Na vrh
nino View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.siječanj.2017 u 20:56
Sjelo bi tu svašta, ali uzalud kada se ne može postaviti kako treba. Lijevo na slici se vidi neki zv. stalak, ali gdje staviti desni? Ne može pred vrata.
Bajdvej, kakvi su to zvučnici? Neka samogradnja?

Evo kažu upućene osobe da je to lijevo vjerojatno nešto za mačke

Editirao nino - 07.siječanj.2017 u 21:00
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC) //Sennheiser HD600
Na vrh
Zmajz View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zmajz Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2017 u 09:21
U ovakvom prostoru gdje klasične zvučničke kutije samo smetaju i kradu prostor, treba razmisliti o nečem drugom. Imaš jedino logično mjesto u uglovima sobe iznad vrata i lijevo od dimnjaka, pa u skladu s time ići na neki 2.1 sustav sa satelitima u tim uglovima, a sub dole negdje pored dimnjaka. Uz današnja pojačala u D klasi za aktivni sub to ne košta značajnih novaca.
Vedran The Zmaj
Na vrh
alki View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alki Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2017 u 09:37
pa čuj, da se uredi ona krama na lijevoj polici il čak da se cijela stalaža izbaci ima mjesta za zvučnik, a desni između TVa i vrata...
na zid iza postavit one difuzore od nejednakih letvica..
al znam da ima ljudi kojima je kvaliteta zvka nebitna, pa nebi mijenjali ništa u sobi. no ovdje čovjek hoće poboljšati zvučnu sliku, stoga treba zrtvovati malo...
a ako ima mačke onda je to još jedan problem jer mačke vole skakat na sve i oštrik nokte na sve...pa tako i na nove zvučnike...
Na vrh
nino View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2017 u 10:06
Originalno postano od strane člana: Zmajz Zmajz napisao:

U ovakvom prostoru gdje klasične zvučničke kutije samo smetaju i kradu prostor, treba razmisliti o nečem drugom..

Slažem se, ja bih tu stavio neki od onih Denon/Yamaha all-in-one sustava i deri.

Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2017 u 10:40
Originalno postano od strane člana: nino nino napisao:

Sjelo bi tu svašta, ali uzalud kada se ne može postaviti kako treba. Lijevo na slici se vidi neki zv. stalak, ali gdje staviti desni? Ne može pred vrata.
Bajdvej, kakvi su to zvučnici? Neka samogradnja?

Evo kažu upućene osobe da je to lijevo vjerojatno nešto za mačke

Da i meni to više sliči na stalak za mačke nego zvučnički stalak.
BTW ako imaš mačku to dodatno komplicira prostornu akustiku jer nikad neznaš gdje će se mačka pozicionirati

šalim se :)

Molim te napravi skicu tlocrta prostorije i u nju pobacaj osim same prostorije i raspored namještaja da steknemo uvid o prostoriji pa možemo prokomentirati.

Editirao icon - 08.siječanj.2017 u 10:42
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2017 u 12:26
Bitne informacije ukoliko se traži svijet su;

- Tlocrt sobe sa visinom stropa u tocnim dimenzijama (dimenzije namještaja također)
- Mogući buđet namjenjen akustici i samom sustavu
- Navesti mogučnosti razmještaja ili izbacivanja namještaja.

Mali hint, odmah maknuti dvd s leđa pojačala. Nisu na gornjoj strani pojačala bezveze stavljeni prorezi za ventilaciju, a ovo 100% piše i u samom manualu kojeg nitko ne čita.

Editirao Gašo - 08.siječanj.2017 u 12:59
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Marantz Esotec sm/sc 6