Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Tretman plafona

Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tretman plafona
    Objavljeno: 18.siječanj.2017 u 18:54
Nadam se da će s ovom temom biti više sreće nego sa Cyrusima ...

Ukratko, zanima me ima li tko iskustava sa Sonitus Acoustics difuzorima? Ima ih nekoliko vrsta, nije ni toliko skupo, a kako već duže vremena planiram staviti "nešto pametno" na plafon (zidovi su, recimo, riješeni), ovo se čini kao solidna prilika.

Osnovno što me brine je da se difozori ne ponašaju previše kao apsorberi (svi se valjda ponašaju, manje ili više). Ne bih samo volio da mi umrtve zvuk.

Tretirale bi se površine prvih refleksija, dakle tek toliko da plafon nije baš potpuno "gol", što će biti sasvim dovoljno.
Na vrh
zuti mrav View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuti mrav Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2017 u 21:27
Šta je ovo, bojkot Stena!??
Šteta šta se niko ne javlja, uvijek zanimljiva tema.
Na vrh
Solo View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Solo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2017 u 21:44
Jesi li ih zvao? Jesu li im dostupni proizvodi? Prije cca više od godinu dana čuo se s čovjekom i obećao poslati mjerenja, cijene, dostupne modele... i dalje se više nije javio ni meni ni distributeru na telefon, mail...
I mene su zanimali pa me eto i zbog toga put odveo na drugu stranu.
A tretiranje ovako po sluhu ti je jednako koki i zrnu... Mislim, vjerovatno neće odmoći ako imaš jeku ali što ćeš točno postići hm...

Edit: Ako želiš više difuzije a manje absorbcije onda generalno više odgovaraju ovi sa manjom površinom rupa mada s obzirom na materijale i dimenzije (debljinu) od njih ni ne možeš očekivati da pokupe išta negoli nešto srednjih i visokih. I to što pričam je onako generalno i ništa zapravo ne mora u tvom slučaju značiti i da će ti jedni od drugih više odgovarati...

Editirao Solo - 18.siječanj.2017 u 21:56
Timbral listening
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2017 u 22:28
Originalno postano od strane člana: zuti mrav zuti mrav napisao:

Šta je ovo, bojkot Stena!??
Šteta šta se niko ne javlja, uvijek zanimljiva tema.
Pošto su moja pitanja uvijek poprilično precizna, draže mi je da se nitko ne javi, ako nema što za reći, nego da se bezveze trkelja. Očito je Cyrus rijetka biljka ovdje (a pogotovo preampovi) tog sam svjestan, stoga ...

Akustika prostora pak ...
 vrlo malo ljudi je išta radilo konkretnije po svojim sobama slušaonama, tako da ... Neka bude 2 dobra posta, bolje nego 10 strana nagađanja i "mislim/možda/vjerujem ..." i sl.

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.siječanj.2017 u 22:40
Originalno postano od strane člana: Solo Solo napisao:

Jesi li ih zvao? Jesu li im dostupni proizvodi? Prije cca više od godinu dana čuo se s čovjekom i obećao poslati mjerenja, cijene, dostupne modele... i dalje se više nije javio ni meni ni distributeru na telefon, mail...
I mene su zanimali pa me eto i zbog toga put odveo na drugu stranu.
A tretiranje ovako po sluhu ti je jednako koki i zrnu... Mislim, vjerovatno neće odmoći ako imaš jeku ali što ćeš točno postići hm...

Imao sam osjetnu jeku, ali to sam odavno riješio tretmanom zidova. Na plafon bih jednostavno htio nešto staviti jer vjerujem da bi pomoglo pošto se radi o velikoj, potpunoi goloj, površini. Moguće da nisam ni svjestan koliko možda može bolje, dok ne stavim nešto gore, a kako je to poprilično zeznutije nego na zidovima, dosad nisam ništa ni pokušavao.

A taman naiđoh na stranici jednog domaćeg hifi dućana gamu proizvoda dotičnoj proizvođača, pa se zainteresirao.
 E sad, imaju li oni to na lageru ili ne, nisam pitao. Htio bih prvo dobiti, ako je ikako moguće, neki konkretniji info, ako je već netko koristio te proizvode.

Btw. ne bi baš bilo namještanje po sluhu, nego po prvim refleksijama. Ako tu ne bi radilo nekakvu razliku, onda vjerojatno ne bi ni drugdje.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 08:41
Ja sam prikupio materijal za izradu spuštenog stropa. Mislim to u proljeće ugraditi u drugoj sobi, u Zagrebu.
Nije jeftino, ali mislim da je ipak mnogo jeftinije od Sonitus difuzora.
Kupiš Rigips Rigiton ploče, 10 cm kamenu vunu, profile, i još nekoliko sitnica i to je to.
    Moj HiFi
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 09:28
To je to, al malo morgen. Ako se zayebeš što onda? Vrati se na staro, "vrlo jednostavno"? A da nije nimalo jeftino to sam i sam iskusio. Ni muka nije zanemariva pa ja ne bih improvizirao, bar ne ovako radikalno. Božu su tako zayebali. Spustili mu strop, nadrukali kamenu vunu pa Rigiton. Rezultat gluha komora. Neugodno ti unutra biti, kao da te nešto tlači, a ne slušati. Ljudski glas zvuči kao da je propušten kroz kompresor za štemanje ulica. Katastrofa. Ona mala soba u Pakracu, hodnikom desno pa ravno. Ne znam kako bi bilo u velikoj sobi, ali kako rekoh: man' se ćorava posla. Ja na primjer između Rigitona i plafona imam samo 5 cm bez ikakve ispune i izvrsno je. Ali zato imam pola metra širine difuzora koji uokviruju cijeli plafon. Na tvom bih mjestu uhapsio Spužva Boba, platio mu koliko traži i barem bih bio siguran. To je jedini način ako kaniš tretirati opsežno iliti "građevinski" t.j. onda bi zbilja trebao znati što radiš.
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 10:26
 Bio sam puno puta u toj sobi kod Bože, nakon što je "obrađena" prije nekoliko godina, i uopće nije nikakva katastrofa. U krajnjem slučaju, bilo je tamo puno ljudi po Multipakovima i sličnim događanjima, i puno puta se tamo mogao čuti dobar zvuk (Soltanus Cricketi, Kristijanovi zvučnici ...).

Za moje uho, nije se previše promijenilo u odnosu kako je bilo, smanjena je  jeka, otprilike kao i kod mene, i to je to. Određeni, manji pomak na bolje.
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 10:31
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Spustili mu strop, nadrukali kamenu vunu pa Rigiton. Rezultat gluha komora. Neugodno ti unutra biti, kao da te nešto tlači, a ne slušati. Ljudski glas zvuči kao da je propušten kroz kompresor za štemanje ulica. Katastrofa.

Onda mu hifa ne valja. Idealni prostor za slušanje je ili gluha komora ili otvoreni prostor.
Tj. prostor koji dozvoljava zvuk jedino između zvučnika i uha i ništa drugo. Svaka refleksija je nepoželjna.
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2017 u 10:34
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Ja sam prikupio materijal za izradu spuštenog stropa. Mislim to u proljeće ugraditi u drugoj sobi, u Zagrebu.
Nije jeftino, ali mislim da je ipak mnogo jeftinije od Sonitus difuzora.
Kupiš Rigips Rigiton ploče, 10 cm kamenu vunu, profile, i još nekoliko sitnica i to je to.
Nikakav veći zahvat bez da se sve lako može vratiti u početnu poziciju. Dakle, nikakvo "prepravljanje" plafona. Jedino uz smjernice i garanciju nekog kompetentnog, kao što reče Apratus, što mislim da se neće dogoditi, jer nitko ne daje garanciju. Kao što npr. ne daje ni kirurg kad ideš na operaciju
 Ove ploče što ja vidjeh bi bile cca. 200eura za 4m2. Za pokriti strateška mjesta na 18m2 plafona, vjerujem i više nego dovoljno. Ne znam koliko bi koštalo "prepravljanje plafona" u bilo kojem obliku. A te Sonitus difuzore lako skinem ako se ne bi ponašali dobro.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,168 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Prostorna akustika
Apparatus Room
Forum: Audio komponente