Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Molim par sugestija za bolju akustiku.

Odgovori Odgovori
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Hrvoje View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Hrvoje Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Molim par sugestija za bolju akustiku.
    Objavljeno: 27.travanj.2017 u 18:26
Sada je 18:06
Zadnji puta ste nas posjetili 01.veljača.2004 u 21:36

Nisam ni znao da sam član foruma LOL

Uglavnom, trebam malu pomoć i par sugestija. Natjerala me supruga da uredim svoju sobu za užitke, pobacam stare i smrdljive stvari iz nje (kauč, tepih, zavjese) i da ju sredim na način da joj neće biti neugodno ako koji gost slučajo promaši vrata i uđe unutra :D

Soba služi za igranje na kompu i slušanje glazbe. Akustika je i prije bila loša, trenutno je očajna. Soba je dimenzija oko 3,7*3,2m, svijetle visine 270cm. Svi zidovi su puna cigla, strop je fert, zalijan betonom, pod je hrastov parket 22mm. Od vidljivog namještaja ima kutna polica od iverice, dvosjed kožni, radni stol i polica iznad njega hrastovina, polica za Hi-Fi (Lo-Fi :D) isto puno drvo.

Komponente su CA 540A pojačalo, KEF LS50 zvučnici, Sony CD i komp spojeni preko CA DAC magic 100, CA tuner.

http://imgur.com/a/677QA

Naravno, trenutno sve grozno ječi. Ono što svakako mislim napraviti je sljedeće:
- staviti tepih ispred zvučnika
- staviti zavjese na prozore (kratke, neće pokrivati radijator)
- popuniti police, staviti koju plišanu zivotinju gore :D
- staviti po zidovima nešto fotografija, bez stakla, ili dati otisnuti ih na platno.

Moja pitanja:
- ima li smisla uzeti veći tepih da ide i ispod stalaka za zvučnike i dvosjeda?
- da li je radijator problem, nije ravan, već valovit
- da li i kako tapecirati vrata?
- da li je veliki ravni stol, s paralelnom policom iznad problem, čini mi se da bi mogao biti, moj glas zna zaječat kad nešto govorim za stolom
- otvoren sam za sve sugestije, mogu ubaciti par tisuća kuna da poboljšam akustiku u sobici (pored već planiranih stvari koje idu unutra).

Puno hvala!

Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.travanj.2017 u 12:27
- tepih je dobra ideja, nemoj ga stavljati ispod zvučnika.
- iza zvučnika kako vidim idealno mjesto za neki LCD tv ili platno projektora, ili kako veliš za neku poveću ulje na platnu sa ogromnim okvirom sliku, ili više njih ;)
- policu iza zvučnka preseli na kontra stranu, iza kreveta, možeš dodati iznad na zid još jednu policu za knjige/cd-e ali da pokriva veći dio stražnjeg zida.
- zavjese male na prozor su ok, ali možeš uzeti dužu karnišnu i s obije strane prozora (uz radijator) staviš i duže teške zavjese do poda koje možeš onda kombinirati da se prevuku preko prozora kao treba.
- plafon bi trebalo vidjeti, ima na forumu tema sa tretmanom, pa možda gore složiti spušteni strop sa absorberima.

Računalo ima zanimljiv položaj!? :)

predpostavljam po slici da ti je sve uštekano u onu jednu utičnicu na zidu što nikako nije najsretnije riješenje, možda bi trebao još koju kunu investirati na provlačenje kakve utičnice za komp (ispod stola), te eventualno ako imaš mogućnost, naravno i par komada (tri faze) iza linije da odvojiš strujna kola za komponente.

načelno bi to u grubo trebalo znatno popraviti stanje, a za bilo šta preciznije bi svakako prije bilo čega trebalo napraviti mjerenje u prostoru, pa onda slaganje.

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.travanj.2017 u 15:40
Originalno postano od strane člana: icon icon napisao:

- tepih je dobra ideja, nemoj ga stavljati ispod zvučnika...
Zašto ne?

Btw. tepih, firanga i nešto po zidu je praktični obavezna stvar.
E sad, kakve zavjese, "na cvjetiće ili ne", to su već detalji koje je nemoguće odrediti ovako odoka. Ja sam recimo prije par mjeseci morao odustati od novokupljene zavjese, jer je previše umrtvila zvuk - ista dužina, ali je materijal bio nešto deblji, tako da ... ja bih pripazio, pogotovo s dugim i teškim zavjesama.
Na vrh
Hrvoje View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Hrvoje Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.travanj.2017 u 22:10
Originalno postano od strane člana: icon icon napisao:

- iza zvučnika kako vidim idealno mjesto za neki LCD tv ili platno projektora, ili kako veliš za neku poveću ulje na platnu sa ogromnim okvirom sliku, ili više njih ;)
- policu iza zvučnka preseli na kontra stranu, iza kreveta, možeš dodati iznad na zid još jednu policu za knjige/cd-e ali da pokriva veći dio stražnjeg zida.
- zavjese male na prozor su ok, ali možeš uzeti dužu karnišnu i s obije strane prozora (uz radijator) staviš i duže teške zavjese do poda koje možeš onda kombinirati da se prevuku preko prozora kao treba.
- plafon bi trebalo vidjeti, ima na forumu tema sa tretmanom, pa možda gore složiti spušteni strop sa absorberima.

Računalo ima zanimljiv položaj!? :)

predpostavljam po slici da ti je sve uštekano u onu jednu utičnicu na zidu što nikako nije najsretnije riješenje, možda bi trebao još koju kunu investirati na provlačenje kakve utičnice za komp (ispod stola), te eventualno ako imaš mogućnost, naravno i par komada (tri faze) iza linije da odvojiš strujna kola za komponente.

Hvala na sugestijama!

Imam u drugoj sobi Panasonicovu 42" plazmu koju ću krajem godine mijenjati i preseliti tu na zid gdje sugeriraš.
Polica iz zvučnika će bi ostala tu, u suprotni ugao sam mislio staviti kutnu lampo, stojeću, nešto poput ovoga:
http://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/60321606/
Iznad dvosjeda bi stavio neku veću policu za knjige, nešto poput ovoga:
http://generva.com/5/2015/11/architecture-designs-bookcases-design-ideas-bookcases-design.jpg
ali drveno.

Plafon ću probat naći nešto što daje difuzno svjetlo i vidjeti može li se napraviti slično kao na temi aquaroom, to mi se konkretno dopalo.

Komp još nisam spojio :D

Tri su utičnice, komp ima svoju odmah uz vrata. Ali da, ako uz HiFi dođe i plazma (i laptop), moglo bi biti gusto...

Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.svibanj.2017 u 15:35

Ispričavam se pokretaču teme na manjem otklonu od teme no doista nisam našao primjerenije mjesto da postam nešto što nekom na ovom forumu može pomoći ili obogatiti znanje.

The critical temperature of the listening room and why it should be controlled

One of our members comments that she can hears a marked change in the bass quality of a Harbeth speaker over recent months and has spent time and money 'upgrading' her amp in the fruitless and unsuccessful attempt to restore the quality she prefers. I asked her to confirm the temperature in her listening room. She checked: at the speaker cones the temperature was 30 degrees Centigrade in the late evening, and doubtless much higher at mid day. This was a shock to me. Clearly the issue is not with the amp, or CD, or cables.

Asked how she could tolerate such incredible temperatures indoors and in a windless apartment she said that the air-conditioning has been turned off because it made some acoustic and electrical noises which disturbed her hifi listening.

All loudspeakers from all manufacturers are designed at and with a target operational temperature in mind. By convention, this is 20 degrees C, which is universally deemed to be the ideal temperature for human comfort: neither too cold nor too hot: just right. So what? Well, 30 degrees C is a +50% rise on the target operating temperature (which would be, say 18-20 degrees = 20 degrees +/- 10%) and this has a dramatic effect on the molecules within the drive units - specifically in the plastic cones and the rubber surround. It does not effect the steel magnet parts.

Rubber is an extremely temperature sensitive material. You know that from playing with BlueTak or chewing gum or a squash ball. When it heats up it become much more elastic and that increase in elasticity even over the 20>30 degree range has a marked effect on the bass unit's rubber surround. Its throw increases, control, damping and Q all degrade. So all the Thiele-Small parameters that have been carefully calculated to give a nice smooth, tight bass at 20 degrees C are completely screwed by the temperature rise. So, when the temperature is elevated as high as 30 degrees, the bass will be softer, flabby and there will be a lot more of it.

Strange things happen to the molecules inside the cone too at elevated temperatures. For all typical bass/mid plastic cone materials (including RADIAL) if the temperature is substantially elevated above target, the acoustic damping characteristics of the cone change - the 'air' dries out around instruments, and the sparkle is lost as the clarity in the presence band diminishes. 

I would add, that this temperature sensitivity makes it virtually impossible to design loudspeakers in the UK during the winter when the ambient temperature is around 5 degrees C. At these low temperatures, the bass unit's rubber surround tightens.

For me, critical design and measurement is only viable in the UK from April-June and September-October. Attached is a picture of me setting up to do some testing in the big open space of the Village Hall. When I made the reservation for the day I had to insist that the heating was turned on at 7.30 am so that by the time I arrived (11am) the entire hall was up to 19.5 degrees C: perfect. Conversely, last December, with an outside temperature of 2 degrees C, I was obliged to make some measurements on a prototype speaker to be shown at the Jan'06 CES. The only available large space was the local dojo hall, which they kindly loaned to me. Even though the heating had been on all day, the temperature only reached 10 degrees C and as expected, my acoustic measurement of the systems true bass output was completely useless. See how critical temperature is? Before you can even think about measuring (or designing) there as so many critically important but seemingly inconsequential little details that you have to get right first! Grrrrr!

Rubber and plastics have completely reversible temperature characteristics, so once the temperature is returned to 20 degrees C, all will be well again.

Conclusion: 

So taken together, the significantly elevated room temperature will .....

A. Give much more bass, less controlled and slower bass ...

B. Reduce clarity and detail in the presence band.

For critical listening, listen within a range of about 18-22 degrees and note that hifi demo rooms are normally set at this cool, shirt-sleeve temperature.

Alan A. Shaw

Designer, owner

Harbeth Audio UK

prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.svibanj.2017 u 17:50
Dovezat ću se na digresiju, mislim da nikoga neće boljeti.

Tatamata, naravno da sve što čovac napisa ima smisla i sasvim je logično.

Zimus, jednog petka, bio frend na audio sešnu što podrazumijeva gemištaciju. Naravno, zapušismo ga ko Turci. Odvezem frenda doma. Pogasim opremu (u stvari, stavim u stend baj jer nikad ništa ne gasim) i širom otvorim obje šajbe u slušaoni da se to izdimi dok ja bacim tuširanjac. Zatim se u krpama prigu**im ženici koja odavno pajki. Ujutro krenem odmah na pišanjac, ko sav normalan svijet, osjetim svježinu iz hodnika i naravno skužim. Uletim u slušaonu, svjetla gore, prozori širom otvoreni... Mislim da je te noći bilo -7, -8. Mrazčina do koljena. Radijatori su nešto popravili stvar jer su ispod prozora i počeli su hajcati u 6 sati ujutro. Momentalno se us**m i poisključujem sve da mi se ne stvori kondenzat u ampu i digitaliji. Zvučnici hladni ko led. Cijelog dana sam grijao ko lud i navečer krenem slušati je li sve okej, a bas ko da sam ga nepostojećom ton blendom skinuo za cirka 5dB. Najmanje. Tek se sljedećeg dana sve unormalilo. Opalio si dva zamišljena šamara da se ne ponovi. Neće sigurno.
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
nino View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.svibanj.2017 u 21:32
ccccc dobio besplatno kriogeno tretiranje cijele slušaone i još kuka, a to se inače masno plaća
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC) //Sennheiser HD600
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.svibanj.2017 u 21:38
Da, baš zabavno. Kriogeni tretman ganc novih zvučnika za koje sam dao i ruku i nogu, a bubreg sam uspio spasiti u zadnji tren. Koma veselo (Zagorci...).

Editirao Apparatus - 08.svibanj.2017 u 21:40
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.svibanj.2017 u 07:42
Općenito je poznato da ljeti, kad su temperature u sobi 25-26 stupnjeva, ima više basa, nego zimi kad su temperature 20 stupnjeva.
Ovo kaj je Tatamata nalijepio stoji, jedino kaj ne stoji je kako je temperatura od 30 stupnjeva za 50 % veća od temperature 20 stupnjeva. 0 stupnjeva je ljudska konvencija i u prirodi od nje ne počinje mjerenje, tako da uzimati postotke na ovaj način nema smisla.

Editirao amigo - 10.svibanj.2017 u 07:42
    Moj HiFi
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,145 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam