Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Utjecaj različite duljine kablova

Odgovori Odgovori Stranica  123 21>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
11duc View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj 11duc Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Utjecaj različite duljine kablova
    Objavljeno: 16 minuta prije u 10:30
Savršeno ne možemo posložiti ništa (ne samo hi-fi), pošto uvek postoji bolje/savršenije.  Jedini način merenja je naš sluh, koji treba naučiti meriti. Kako če taj naučiti? Slušanjem tranzistora ili kvalitetnih sistema i glasbe u živo? Koliko god mi nebi poznavali ˝kvalitetu snimke˝, bi izabrali pet ˝kvalitetnih snimki˝ sa kojima bi se u večini slučaja složili da su najneutralnije, najrealnije, visoko verne, tj najbolje za test. Da bi se kasnije u velikoj večini slučaja složili koja sa top 5 sistema na testu. To je dokazala praksa, nema tu paradoksa. Ako se takoreči velika večina slaže ako sistema i snimke, čemu ovo natezanje ko je u pravu a ko u krivu? I da, nažalost, u 90% če najbolji sistem biti i medju najskupljima..... da da da znam, medju skupima če biti i loši haha I nije nikakva znanost niti filozofija, da se sa relativno malo para može složiti dobar sistem, ali u večini slučaja sa strane osobe koja je testirala/slušala puno različitih sistema niskog i visokog razeda. A da možeš uživati u glasbi na tranđi od 20eura, to znamo svi. Samo ovo je audiofilski forum, i nekako je normalno da je tok razprave u smislu viske vernosti, bar što se tiče cilja pojedinaca.

Editirao 11duc - 13 minuta prije u 10:33
Na vrh
dan the man View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dan the man Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 minuta prije u 10:28
Možda je u stvari problem u terminologiji. Neutralno nije najspretnije koristiti u ovom sportu.  Naprimjer...
netko tko je poslušao 1000 violina/gitara/ tambura/dajguza zna kako bi taj instrument rekreiran u sobi trebao zvučati. Uzmimo ga mjerodavnim da procjeni da li je iluzija vjerna. Možda svira u filharmoniji i cijeli dan je okružen instrumentima?!
Sustav koji će, po njemu, najbliže stvoriti iluziju tog instrumenta može proglasiti nekako, ali ne neutralnim. Razlog je taj što u jednađbi imamo sustav + snimku i još poneku nepoznanicu, pa može samo zaključiti da li je instrument koji sluša uspjela 'prevara' ili nije.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 minuta prije u 10:19
Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Amigo, sto bi ono Sten rekao, jesi li svjestan koliko su tvoja stajalista paradoksalna i nelogicna?

'Naravno da se visoka vjernost ne može izmjeriti, ali se slušnim iskustvom može vrlo dobro procijeniti. 

Temeljna stvar je da, iako savršenu visoku vjernost ne možemo postići, a niti egzaktno izmjeriti, ona je i dalje jedini smjerokaz i nedostižni cilj kod slaganja HiFi sustava.'

Mislim kako ti je i Gasho objasnio (na stranu sve ostalo 'nizvodno') kako u vec startu imas nepoznanicu (snimku) za koju ne znas kako zaista zvuci,a tebi je ona navodna referenca?

No, zaista je nemam problem sa tvojim vjerovanjem (ono je uvijek suprotno od razmisljanja), no samo bih volio kada bi napisao 'meni' (tj.tebi, -smjerokaz i cilj)  i sve smo rijesili....

To sto je kome hi fi ili sto je on generalno, nije ni bitno, dokle god jedni ne odluce  popovati drugima...
Svatko bira za sebe sto ga veseli, kako ce potrositi lovu i  provesti svoje vrijeme

Snimka je nepoznanica dok je dobro ne upoznaš. I onda više nema nikakvih paradoksa. Što je tu nejasno? Ništa, samo se izvrče kako se ne bi moralo prihvatiti.

Ja ne govorim o vjerovanju, nego o iskustvu.

Rasprava nije popovanje. Nitko u njoj ne mora sudjelovati, nitko se s nikim ne mora složiti.
Svakome ostaje pravo da potroši novac kako hoće i da se veseli čemu hoće.

Ali to ne znači da u ime te "slobode i demokracije" treba zaobilaziti i zatomljavati istinu.  Ako nekoga veseli kupiti setup koji buba + 10 dB basa i za to iskešira 100k EUR, to je njegovo pravo, al to ne znači da taj setup išta valja. Zašto bi se u ime prava na glupost, o tome trebalo šutjeti?

Bar se nadam da forum lurka i nešto mlađih audiofila početnika. Što oni mogu naučiti iz teorije kako je HiFi stvar ukusa, kako si nek kupe što im se sviđa, jer ionako nema reference, niti nikakvih pravila? Kako im se ništa ne može preporučiti, jer sve moraju čuti vlastitim ušima u vlastitom setupu. Takav forum je beskoristan.
    Moj HiFi
Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 1 sati 3 minuta prije u 09:43
Amigo, sto bi ono Sten rekao, jesi li svjestan koliko su tvoja stajalista paradoksalna i nelogicna?

'Naravno da se visoka vjernost ne može izmjeriti, ali se slušnim iskustvom može vrlo dobro procijeniti. 

Temeljna stvar je da, iako savršenu visoku vjernost ne možemo postići, a niti egzaktno izmjeriti, ona je i dalje jedini smjerokaz i nedostižni cilj kod slaganja HiFi sustava.'

Mislim kako ti je i Gasho objasnio (na stranu sve ostalo 'nizvodno') kako u vec startu imas nepoznanicu (snimku) za koju ne znas kako zaista zvuci,a tebi je ona navodna referenca?

No, zaista je nemam problem sa tvojim vjerovanjem (ono je uvijek suprotno od razmisljanja), no samo bih volio kada bi napisao 'meni' (tj.tebi, -smjerokaz i cilj)  i sve smo rijesili....

To sto je kome hi fi ili sto je on generalno, nije ni bitno, dokle god jedni ne odluce  popovati drugima...
Svatko bira za sebe sto ga veseli, kako ce potrositi lovu i  provesti svoje vrijeme

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 1 sati 10 minuta prije u 09:36
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Amigo, pretpostavljam kako nitko ovdje ne porice kako je hi fi 'sport' koji ima svoja 'pravila' odnosno oceivanja koja bi trebao ispuniti i koja se stjecu iskustvom.
Neutralnost svakako postoji,pa cak i vjernost, ali iluziji,ali ne nekom imaginarnom apsolutu.
Taj'apsolut' jednostavno nije objektivno mjerljiv i koliko god ga mi prizeljkivali nismo ga (jos) svakako u mogucnosti izmjeriti ili definirati.
To je sve.
U tom kontekstu, moje misljenje je kako je pogresno nastupati sa te pozicije,pogotovo kada bi ona navodno trebala biti postulat za sve, a eventualno odstupanje, koje je u stvari neminovno i imanentni princip proglasavati pogresnim
Zadovojstvo i ugoda su pritom pojmovi kojima bi svatko trebao teziti, zar ne?
Pri tome, ne trebam ni govoriti, kako relativiziranje i sa te strane ( u stilu, sve je subjektivno, ondnosno sve jednako 'vrijedi') je stav kojeg cu takodjer prvi osporiti.

Prvo, većina onih koji su te podržali, osporavaju visoku vjernost kao svrhu HiFija.
Naravno da se visoka vjernost ne može izmjeriti, ali se slušnim iskustvom može vrlo dobro procijeniti.

Temeljna stvar je da, iako savršenu visoku vjernost ne možemo postići, a niti egzaktno izmjeriti, ona je i dalje jedini smjerokaz i nedostižni cilj kod slaganja HiFi sustava.

Pri tome ne mislim da svi trebamo brže bolje potrošiti 100 k €, ali ako potrošimo i 100 €, koji nas barem malo približava visokoj vjernosti, na pravom smo putu. A ako potrošimo i 100 k € za ofarbani zvuk, bacili smo novac. Jer smo isto tako ofarbani zvuk mogli dobiti mnogo jeftinije.
Sa sve većim i kvalitetnijim slušnim iskustvom, sve se više odmičemo od farbanja i počinjemo sve više uživati u čistom, visokovjernom zvuku, barem je tako kod mene.

Nitko ne osporava visoku vjernost kao smisao hifi-a. Naročito ja...
Iz mene govori veliko iskustvo iz rada s konzumentima kao i (na moju sreću) pristup velikoj količini hifi opreme. Paradoksalno je što se u biti slažemo a ovdje smo na različitim stranama. I moj je stav da hifi treba zvučati što neutralnije...
ali onda nastupa realnost...
Puno je puteva do dobrog zvuka (namjerno pišem dobrog a ne vjernog) i moram priznati da sam vrhunski užitak u slušanju doživio na mnogo konceptualno različitih sistema. Pamtim nekoliko solid state sistema (zadnji iz Minhena), no bilo je izvrsnih sistema c cijevima, odlično zvučećih horni, single driver koncepta, klasičnih zvučnika, izvrsnih transmisija, sistema kojima je snaga u kw i onih od 3.5 w. Svi su ti sistemi zvučali odlično no u biti jako različito. Ok...netko bi mogao reči da su se svi oni približili "svetom gralu" neutralnosti. Možda, no čini mi se da nije tako. 
Promatrajući kupce primjetio sam da na kraju, u velikoj večini, biraju komponente koje su bliže njihovom poimanju dobrog zvuka. A to poimanje ( naravno nesvjesno jer i oni misle da traže neutralnost) je vrlo često popriličan odmak od onoga što bi dobar zvuk trebao biti...

Eto..

Pa znao sam ja da se u ovome  ne možemo ne slagati. smijeh
    Moj HiFi
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 1 sati 14 minuta prije u 09:32
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Sa sve većim i kvalitetnijim slušnim iskustvom, sve se više odmičemo od farbanja i počinjemo sve više uživati u čistom, visokovjernom zvuku, barem je tako kod mene.

Slazem se da je slusno iskustvo vrlo bitno. No cisti, visokovjerni zvuk u hi-fi sistemima ipak ne postoji. Svaki doda nesto malo svoga, malo izmjeni, i po tome se razlikuju. Ja uzivam u muzici kad naletim na neki sistem koji svira kako se meni najvise svidja. Znam da ce ti se sad dici kosa na glavi... zlatni_zub
No onaj koji se meni najvise svidja je onaj koji svira kako ja mislim da bi to trebalo zvucati, pa se moze reci da se taj po mome misljenju - priblizio visokoj vjernosti.

Zašto bi mi se digla kosa na glavi? Većini audiofila s iskustvom više se sviđa visokovjerni, nego ofarbani zvuk. I što je više utakmica u nogama, više smetaju koloriranja koje se otpočetka manifestiraju kao ugoda.
Ja ne favoriziram visokovjerni zvuk zato što je to pravilo, nego zato što bolje zvuči.
Ali, prihvaćanjem tog pravila skraćuje se put do zadovoljstva i štedi novac.
    Moj HiFi
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 1 sati 22 minuta prije u 09:24

Amigo, pretpostavljam kako nitko ovdje ne porice kako je hi fi 'sport' koji ima svoja 'pravila' odnosno oceivanja koja bi trebao ispuniti i koja se stjecu iskustvom.
Neutralnost svakako postoji,pa cak i vjernost, ali iluziji,ali ne nekom imaginarnom apsolutu.
Taj'apsolut' jednostavno nije objektivno mjerljiv i koliko god ga mi prizeljkivali nismo ga (jos) svakako u mogucnosti izmjeriti ili definirati.
To je sve.
U tom kontekstu, moje misljenje je kako je pogresno nastupati sa te pozicije,pogotovo kada bi ona navodno trebala biti postulat za sve, a eventualno odstupanje, koje je u stvari neminovno i imanentni princip proglasavati pogresnim
Zadovojstvo i ugoda su pritom pojmovi kojima bi svatko trebao teziti, zar ne?
Pri tome, ne trebam ni govoriti, kako relativiziranje i sa te strane ( u stilu, sve je subjektivno, ondnosno sve jednako 'vrijedi') je stav kojeg cu takodjer prvi osporiti.

Prvo, većina onih koji su te podržali, osporavaju visoku vjernost kao svrhu HiFija.
Naravno da se visoka vjernost ne može izmjeriti, ali se slušnim iskustvom može vrlo dobro procijeniti.

Temeljna stvar je da, iako savršenu visoku vjernost ne možemo postići, a niti egzaktno izmjeriti, ona je i dalje jedini smjerokaz i nedostižni cilj kod slaganja HiFi sustava.

Pri tome ne mislim da svi trebamo brže bolje potrošiti 100 k €, ali ako potrošimo i 100 €, koji nas barem malo približava visokoj vjernosti, na pravom smo putu. A ako potrošimo i 100 k € za ofarbani zvuk, bacili smo novac. Jer smo isto tako ofarbani zvuk mogli dobiti mnogo jeftinije.

Nitko ne osporava visoku vjernost kao smisao hifi-a. Naročito ja...
Iz mene govori veliko iskustvo iz rada s konzumentima kao i (na moju sreću) pristup velikoj količini hifi opreme. Paradoksalno je što se u biti slažemo a ovdje smo na različitim stranama. I moj je stav da hifi treba zvučati što neutralnije...
ali onda nastupa realnost...
Puno je puteva do dobrog zvuka (namjerno pišem dobrog a ne vjernog) i moram priznati da sam vrhunski užitak u slušanju doživio na mnogo konceptualno različitih sistema. Pamtim nekoliko solid state sistema (zadnji iz Minhena), no bilo je izvrsnih sistema c cijevima, odlično zvučećih horni, single driver koncepta, klasičnih zvučnika, izvrsnih transmisija, sistema kojima je snaga u kw i onih od 3.5 w. Svi su ti sistemi zvučali odlično no u biti jako različito. Ok...netko bi mogao reči da su se svi oni približili "svetom gralu" neutralnosti. Možda, no čini mi se da nije tako. 
Promatrajući kupce primjetio sam da na kraju, u velikoj večini, biraju komponente koje su bliže njihovom poimanju dobrog zvuka. A to poimanje ( naravno nesvjesno jer i oni misle da traže neutralnost) je vrlo često popriličan odmak od onoga što bi dobar zvuk trebao biti...

Eto..

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 2 sati 31 minuta prije u 08:15
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ako neku snimku pažlljivo odslušaš na 3-4 referentna sustava, znaš kako treba zvučati...
Nadam se da uviđaš paradoks: kvalitetu snimke, kao, procjenjujemo "referetnim sustavima", a (referentni) sustav se procjenjuje istim tim snimkama.

Ovdje se moram sloziti sa Stenom. A jos bih dodao ako postoje 3-4 "referentna" sustava, a nisu isti, onda nemas referentni sustav. Sto bi rekao Highlander: "There can be only one!" S 3-4 "referentna" sustava koji ipak sviraju razlicito, rusis samu ideju "visoke vjernosti".

Ja mislim da nije baš tako, iako, gledajući površno, ima smisla.

Napisao sam 3-4, mogao sam napisati 5-6. Pored toga treba kombinirati iskustvo iz koncertne dvorane, razmijenjivati mišljenja s drugim audiofilima...

Ono što nije odgovorio Sten pitam i tebe; a kako bi ti ocijenio neki sustav, ili komponentu?
    Moj HiFi
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 2 sati 34 minuta prije u 08:12

Slazem se da je slusno iskustvo vrlo bitno. No cisti, visokovjerni zvuk u hi-fi sistemima ipak ne postoji. Svaki doda nesto malo svoga, malo izmjeni, i po tome se razlikuju. Ja uzivam u muzici kad naletim na neki sistem koji svira kako se meni najvise svidja. Znam da ce ti se sad dici kosa na glavi... zlatni_zub
No onaj koji se meni najvise svidja je onaj koji svira kako ja mislim da bi to trebalo zvucati, pa se moze reci da se taj po mome misljenju - priblizio visokoj vjernosti.

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 2 sati 45 minuta prije u 08:01
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ako neku snimku pažlljivo odslušaš na 3-4 referentna sustava, znaš kako treba zvučati...
Nadam se da uviđaš paradoks: kvalitetu snimke, kao, procjenjujemo "referetnim sustavima", a (referentni) sustav se procjenjuje istim tim snimkama.

Ovdje se moram sloziti sa Stenom. A jos bih dodao ako postoje 3-4 "referentna" sustava, a nisu isti, onda nemas referentni sustav. Sto bi rekao Highlander: "There can be only one!" S 3-4 "referentna" sustava koji ipak sviraju razlicito, rusis samu ideju "visoke vjernosti".

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 21>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,230 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Utjecaj različite duljine ka...
Forum: Uradi sam