Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Utjecaj različite duljine kablova

Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 38>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 16:51
Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

...ako smijem dodati, po tvom i naravno mnogim drugim misljenjima...
No, jednako tako,  meni, a vjerojatno ce se naci jos tko slicnog razmisljanja, audio sustav sluzi rekreiranju iluzije, neke svirke koja se desila 'tamo', a sada se opet 'desava' u mojoj sobi....
Pri tom mi tehnika sluzi bas da  te snimke,tj. pogotovo one, koje su daleko od savrsenih, postanu sto slusljivije, ne bih li se bolje zavarao, odnosno priblizio spomenutom osjecaju iluzije prisutnosti te svirke u svojoj sobi...
Svakako je rasprava na ovu temu suvisna, no mislim kako je svaki izbor individualan i treba ga postovati, bez 'muss sein' pravila....
Loše snimke koje oprema učini dobrima? Za tako što ne treba potrošiti mnogo para. Dapače, mislim da je kupovanje skupe opreme, koja treba ofarbati zvuk, bacanje novaca. Setup koji će tako raditi može se složiti s puno manje novaca od cijene Puccinija, a na njemu će i loše i dobre snimke zvučati vrlo dobro.

Silne tisuće € plaćamo kako bismo što preciznije čuli koliko je pojedina snimka zaista dobra, ili zaista loša.

S tim da mnoge snimke nisu toliko loše, a mnoge koje audiofili skupi plaćaju, ne valjaju ništa.

...I da i ne....
Istina je kako se solidan sistem (za nevelike novce, komparativno) moze sloziti koji ce gotovo uvijek zvucati 'ugodno', nista lose u tome, dapace...

Cak i vaznije od cijene je slaganje komponenti te namjestanje zvucnika u prostoru.
 Vise puta sam cuo kako Herr Professor iz Prodavaonice Zla namjesti sistem tako da zvuci izuzetno dobro, u losim uvjetima, dok sa tim istim sistemom ljudi ne bi mogli 'izaci na kraj' u svojim kucama te bi ga mijenjali za drugi, vjerojatno jednako razocaravajuci...

No, meni je apsurdna tvoja tvrdnja (uz sve uvazavanje kako ima i takvih ljudi) po kojoj netko zeli 'precizno cuti koliko je neka snimka losa'....i jos to skupo placa...to je antiteza

Moje skromno iskustvo, sa playerima iz viseg razreda koje sam imao, je kako oni izvlace vise glazbene informacije, a manje 'smeca', odnosno omogucavaju tu spomenutu iluziju...

U tom kontekstu, taj DCS, pored svih oda koje je Appy opjevao, ima mogucnost 'dubljeg desifriranja' snimki (u nedostatku boljeg izraza), te je zaista moguce bolje 'proniknuti' u snimku, pogotovo sto se tice dubine prostora i nekakve ukupne 'ambijentalnost'...
Kojim 'poliranjem' oni to izvode, nebitno. 
Takodjer, po mom misljenju, nije bitna 'istina', vec ugoda, kada pricamo o hi fi u. 
Naravno kako dopustam mogucnost da ima razicitih misljenja od moga, no ne bih nista proglasavo pravilom...

Fora je u tome da će setup koji će pokazati greške snimke, najbolje pokazati i vrline dobre snimke.

Puccini sam spomenuo znajući da ga imaš, no mislio sam na cjelokupni setup, više na zvučnike i amplifikacinu, a manje na izvor. Današnji playeri, barem većina njih, imaju upsamlere, koji prema algoritmu, kreiraju višestruko više bitova, nego ih red book ima. To se danas mora prihvatiti.
No amplifikacinu i zvučnici trebaju što manje lagati.
    Moj HiFi
Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 16:55
Generalno to moze biti ispravan stav, no opet, po mom misljenju, to je stvar ukusa...

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 17:38

Generalno to moze biti ispravan stav, no opet, po mom misljenju, to je stvar ukusa...

Naravno, imaš pravo na mišljenje, kao i na to da složiš svoj setup kako želiš.

Mislim da to može biti sjajan audiofilski setup u širem smislu, ali definitivno odstupa od definicije high fidelity koncepta. Sam pojam high fidelity posve je jasan i nikakva daljnja elaboracija nije mu potrebna. High Fidelity nije stvar ukusa.
    Moj HiFi
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 18:48

"Ukus" je nešto što je učinilo puno zla u ganjanju vjerne reprodukcije. Amigo ti pokušava objasniti nešto što bi trebalo biti jasno samo po sebi, no otpora ima, najćešće od ljudi kojima je sam pojam visoke vjernosti reprodukcije negdje tamo u magli.

Tvoja rečenica "Takodjer, po mom misljenju, nije bitna 'istina', vec ugoda, kada pricamo o hi fi u ",
je jednostavno blasfemija za hifi.

Ako hoćeš istinski doživjeti šumu, onda se prošetaš po njoj, no ako si sklon da ju doživiš kao "ugodu" po tvom "ukusu", onda se naduvaj, čvakni bombon i dve pive i doživi ju na tvoj način, jer, kako kažeš "istina nije bitna".

Tako nema odslušanog koncerta koji je doma "ugodniji", nego samo koncerta koji je više ili manje vjerno dočaran doma. Sve ostalo je lifestyle zvuk koji ima veze s nečijom "ugodom" ili "ukusom", ali nema veze s hi-fijem.
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 19:23
Trenutno neću ništa pisati jer uživam u postovima Amiga i Tatamate...
smijeh

dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 19:28
LOL
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"
Na vrh
zuti mrav View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zuti mrav Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 20:50
da
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 21:58
Kroz raspravu se stalno provači teza ( ponukana težnjom prema apsolutnoj istini) da sistem mora "vrhunske snimke" odsvirati vrhunski a "loše snimke" prikazati neslušljivima...
Na temelju čega možeš znati koliko je neka snimka loša? Imaš neku snimku za koju si uvjeren da je loša jer si je slušao na vlastita 4 CD playera. Onda nabaviš 5. CD player i snimka postane čisto ok za slušanje.
Koji je player pokazao "istinu"?
Čini mi se da sve to skupa hvatanje za nešto neuhvatljivo jer jednostavno neznamo dovoljno o određenom procesu snimanja i nastanku snimke. Dakle ili ti je zvuk ugodan (tebi se čini da zvuči kako treba) ili ne. Usporedba može biti samo s živim zvukom. Sve ostalo je tlapnja...
Na vrh
Kale.v.2.0 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kale.v.2.0 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 22:10
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Kroz raspravu se stalno provači teza ( ponukana težnjom prema apsolutnoj istini) da sistem mora "vrhunske snimke" odsvirati vrhunski a "loše snimke" prikazati neslušljivima...
Na temelju čega možeš znati koliko je neka snimka loša? Imaš neku snimku za koju si uvjeren da je loša jer si je slušao na vlastita 4 CD playera. Onda nabaviš 5. CD player i snimka postane čisto ok za slušanje.
Koji je player pokazao "istinu"?
Čini mi se da sve to skupa hvatanje za nešto neuhvatljivo jer jednostavno neznamo dovoljno o određenom procesu snimanja i nastanku snimke. Dakle ili ti je zvuk ugodan (tebi se čini da zvuči kako treba) ili ne. Usporedba može biti samo s živim zvukom. Sve ostalo je tlapnja...

Ima tu jos faktora... ali ovo je zaista pogodak u sridu.

Editirao Kale.v.2.0 - 13.kolovoz.2017 u 22:14
Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.kolovoz.2017 u 22:52
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

"Ukus" je nešto što je učinilo puno zla u ganjanju vjerne reprodukcije. Amigo ti pokušava objasniti nešto što bi trebalo biti jasno samo po sebi, no otpora ima, najćešće od ljudi kojima je sam pojam visoke vjernosti reprodukcije negdje tamo u magli.

Tvoja rečenica "Takodjer, po mom misljenju, nije bitna 'istina', vec ugoda, kada pricamo o hi fi u ",
je jednostavno blasfemija za hifi.

Ako hoćeš istinski doživjeti šumu, onda se prošetaš po njoj, no ako si sklon da ju doživiš kao "ugodu" po tvom "ukusu", onda se naduvaj, čvakni bombon i dve pive i doživi ju na tvoj način, jer, kako kažeš "istina nije bitna".

Tako nema odslušanog koncerta koji je doma "ugodniji", nego samo koncerta koji je više ili manje vjerno dočaran doma. Sve ostalo je lifestyle zvuk koji ima veze s nečijom "ugodom" ili "ukusom", ali nema veze s hi-fijem.
Meni je svakako jasno sto Amigo, ti i ostali istomisljenici zelite reci. 
Nisam siguran koliko ste vi razumjeli mene, pa cu pojasniti, polako i detaljno.

Kada ja slusam reproduciranu gazbu, zelja mi je da taj dozivjaj bude sto blizi onome sto je moj osjecaj kako bi ta glazba trebala zvucati 'uzivo'.
Znaci, u startu zelim sebe 'zavarati', odnosno sto bolje sebi stvoriti iluziju kako je taj reproducirani dogadaj sto slicniji stvarnome.
Znaci, ako je snimka losa, zelim da  u reprodukciji pokaze sto manje mana, odnosno da me one ne udalje od iluzije zive izvedbe kojoj tezim.
Pretpostavljam kako bih one snimke koje u tome uspiju mogao nazvati 'vjernijim', no sasvim sigurno su onda i 'ugodnije'.
Kao sto rece Amigo, izvori se donekle razlikuju od zvucnika i pojacala, no kada bih isao u krajnost, uvije bih prije izabrao zvucnike koji 'farbaju', ali su ugodni, nego neke druge koji vise 'otkrivaju', ali su pritom recimo 'neugodni'...
Slusanje glazbe me interesira samo kroz tu prizmu (ugode), no dopustam moucnost kako postoje i drugaciji motivi kod razlicitih ljudi....

Sto se tice 'blasfemije' i slicnih prica, ne bih zelio nastvaljati pricu koja nas moze odvesti u konflikt.
Birati cu rijeci i biti, nadam se, prilicno logican pri tome.

Dakle, hi fi je elektronska roba siroke potrosnje, te u slucaju da covjek ima dovoljno love i adekvatan prostor, relativno lako moze sloziti vrhunski sistem. Ode u ducan i kupi ga, te eventualo plati nekome da mu ga ispravno postavi u prostoru. Nikakva mudrost.
Zasto je to postalo fetis? 
Odgovor bi zahtijevao vise stranica.

No,u svemu tome zelio bih postaviti pitanje neistomisljenicima.
Svi smo svjesni kako uvijek postoji 'bolje' ( u audiofilskom kontekstu) ili 'vjernije', ako cemo insistirati na takvoj terminologiji.
No, ako je jedan sistem 'vjerniji' od drugog, onda je samo onaj na vrhu piramide dovoljno 'vjeran', tj. logicni slijed bi bio kako su svi ostali nize na ljestvici manje vjerni, ili bolje, nisu vjerni uopce?

Slijedom toga, 'pravovjerni' sljedbenici takve dogme mora da su konstantno nezadovoljni?
Jer, logika kaze, ili imas najvjerniji sistem, ili nije bitno sto imas (jer to u konacnici nije 'vjerno')

Zato Appy, dzaba i ako nabavis Rossinia, bez Vivaldia to onda opet nije dovoljno dobro ('vjerno')

Takvih primjera je jako puno, jer uvijek ce postojati nedostiznija komponenta, ali po meni misljenu to je i bit potrosacke industrije.

Tko to negira, ili ne vidi, a usput se zanosi tako pretencioznim pojmovima je naivan ili jednostavno djetinjast, ali ne u onom finom smislu

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 38>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,211 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Prostorna akustika
Apparatus Room
Forum: Audio komponente