Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

I to je gramofon...

Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.studeni.2017 u 08:27
Originalno postano od strane člana: Zmajz Zmajz napisao:

Što se tiče korelacije ploče i tanjura gramofona (koliko moraju biti u doticaju), pada mi na pamet Transcriptor Reference, Michell turntable, skeleton itd. Možda da se malo usporedi, tamo tanjur ima drukčiju funkciju (zamašnjak) nego kod klasičnih gremova.

Da  ali svaki od njih je imao i do 10 točaka na kojima je ploča imala kontakt s tanjurom.
Ne samo jednu kao ovaj obrva
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"
Na vrh
M.Djon View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj M.Djon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2017 u 09:01
Ozirom da me nitko ne shvaća za istač malo ću se prokakat  obrvaKolko  gazna sila zvučnice od cc  1,8 do 2,5 g  utječe na piganje ( deformaciju ) ploče od recimo 180 g ? .Al kad se ide u extreme ? ( ovo je zahebancija ) , Gazna sila stvara otpor , otpor temperaturu itd itd . Ploča je na zraku pa ima bolje hlađenje ? obrvahaha i tak nastanu koje kakve pripovetke ? . Naravno da iz ovih jednostavnih zaključaka reklamna industrija napravi ( u svom interesu ) seljačku bunu i eto vam vanserijskog proizvoda ? . Evo da se ima ko  zekat na mene ? .
Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2017 u 10:07
Originalno postano od strane člana: M.Djon M.Djon napisao:

Ozirom da me nitko ne shvaća za istač malo ću se prokakat  obrvaKolko  gazna sila zvučnice od cc  1,8 do 2,5 g  utječe na piganje ( deformaciju ) ploče od recimo 180 g ? .Al kad se ide u extreme ? ( ovo je zahebancija ) , Gazna sila stvara otpor , otpor temperaturu itd itd . Ploča je na zraku pa ima bolje hlađenje ? obrvahaha i tak nastanu koje kakve pripovetke ? . Naravno da iz ovih jednostavnih zaključaka reklamna industrija napravi ( u svom interesu ) seljačku bunu i eto vam vanserijskog proizvoda ? . Evo da se ima ko  zekat na mene ? .

A sad kad bi išli u ekstreme, koliko gravitacija utječe na savijanje tako postavljene ploče, odnosno kakva je uopće statika tako postavljenog komada plastike koji btw. uopće nije temperaturno stabilan?
I da, dobro si ovo napisao, koliko utječe gazna sila od max 2,5g na savijanje, a što ako je ploča već malo "dobila" pa je već blago svinuta, pa onda još "surfanje" zvučnice po njoj sigurno može pomoći cjeloj priči.
A gledajući ukupno, malo sam skeptičan i prema motoriću koji bi to trebao stabilno vrtjeti, neznam toliko njemački, ali po slici se čini vrlo "skroman", jel netko vičan njemačkom pročitao članak, kako su s tim prčvoljkom i gumicom za kosu složili stabilizaciju vrtnje?

Sve u svemu ja sam konzerva i mislim da bi kad bi opet u gramofonske vode uzeo još jednu "konzervu" za koju me vežu lijepa sjećanja:

Na vrh
M.Djon View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj M.Djon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2017 u 10:51
Ja  selačina rivlem još od negdar Dual 721 i sure glavu ? i Sinek je prešel na gramofon ( za po doma ) inače je na "tužibabi"  . sa slušalicama ? :)

Na vrh
Zmajz View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zmajz Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2017 u 11:42
Spigana ploča je spigana i kad ju deneš na tog Techniksa ili Duala, stoga to nema veze. Što se tiče porasta temperature zbog pitiska igle na ploču, to je 1 do max 2 stupnja C, i to na mjestu kontakta igle i ploče (ako je i toliko). Ako ti se ploča savije zbog pritiska od 1,5 do 2,5g igle na nju, onda baci tu ploču bez obzira na grem.
Ovdje se radi o tome da se ploča učvrsti jako dobro za osovinu/okretni dio, jer je jako važno da sprega ploča, tanjur/osovina,, šasija i ručka bude što čvršća. To je poznata stvar već od prije (čak i na ovom forumu). A regulacija brzine i stabilnost danas više nisu nikakav problem (neam pojma kako se na konkretnom primjerku to riješilo), a po pitanju snage motora danas rijetko koji grem koristi motor jači od 5 -8 W (jaki motori na gramofonima znaju imati itekako negativan utjecaj).
Mislim da ovdje nije ništa pogrešno urađeno (iako se meni osobno baš i ne dopada, što je nebitno).
I da, nije pogodan za reprodukciju flopi singlica iz Džuboksa...

Vedran The Zmaj
Na vrh
zden View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zden Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2017 u 12:40
LOL  ne daj bože da je propuh  kod ovog nakaradnog dizajnerskog smišljenka
zden
Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.studeni.2017 u 12:48
A ako ćemo gledati opet čisto konstruktivno, ploča nije namjenjena za ovakav vid postavljanja.
Njena konstrukcija i materijali nisu pogodni za ovakva opterećenja, prvenstveno tu mislim ne na to da se bude vidno presavinula, nego na mikrovibracije koje nastaju usljed vrtnje komada plastike koji statički nije namjenjen da stoji 10 cm u zraku i odupire se sili gravitacije + pritisku zvučnice koja koliko god je minimalna je potrebna biti stabilna a to se nemože ostvariti ukoliko podloga na koju zvučnica nasjeda nema uporište nego je podložna savijanju.

Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.studeni.2017 u 17:28
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.studeni.2017 u 19:03
Što bi reko Deveve, daleko mu lepa kuća. Kako optičkom, tako orajućem podjednako.
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura
Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.studeni.2017 u 19:24
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Što bi reko Deveve, daleko mu lepa kuća. Kako optičkom, tako orajućem podjednako.

mogao si barem pogledati video sa linka.
I ovaj optički je "orajući" samo je za razliku od MM i MC umjesto magneta koristi optičko čitanje titraja igle, shodno tome je lakši i precizniji od potonjih.
Sad kako je to u realizaciji ne ulazim, možda ima nešto u tome, ili će prohujati sa vihorom kao što već jednom jeste, tko zna, vrijeme će pokazati ;)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Ljudovi pomagajte
Forum: Audio komponente