Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Deklarirana snaga pojačala

Odgovori Odgovori Stranica  123 27>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Deklarirana snaga pojačala
    Objavljeno: 24.studeni.2017 u 19:36
Nije loše imati predimenzionirani trafo, ali ne treba pretjerivati jer nema nikakve koristi za kvalitetu zvuka, tako da težina (trafo, kućište) ne govori baš puno o samoj kvaliteti zvuka pojačala. Tranzijenti u zvučnom signalu koji će tražiti maksimalnu snagu od pojačala traju jako kratko ("fast" mjerenje je 125 ms, a impulsno još puno kraće). Ako tranzijenti ne premašuju nazivnu snagu pojačala, neće biti baš nikakvog klipinga, imamo punu dinamiku i maksimalno dobar zvuk čija je kvaliteta, muzikalnost i neutralnost na koncu ipak definirana samom topologijom pojačala - kvalitetom konstrukcijskih rješenja. Znači treba imati dovoljno snage za nekakvu realističnu razinu u konkretnim uvjetima i to je to. A mislim i da pojačalo ne mora nužno biti što kompliciranije da bi što bolje sviralo, iako je to možda načelno tako.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.studeni.2017 u 16:10
Razlika u dizajnu, ili jednostavno neki škrtare na trafu?

Editirao zed_alive - 24.studeni.2017 u 16:11
Na vrh
gadafi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj gadafi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.studeni.2017 u 16:01

Nazalost i ova teme se na kraju svede na  osobna prepucavanja i mjerenja tko ima veceg.

Negdje na početku je netko napisao kako topologija na kraju svira, ako zanemarimo snagu/otpor i milijun drugih brojki.

Priznajem i sam da sam skloniji pojačalima od 10+ kg nego onima od 5 kg, ali naravno da ta gola tezina nije samo mjerilo zvukovnih dosega.

Ono sto mi je zanimljivo, a to je Engleska skola u odnosu na recimo japansku, naravno gledamo isti ili sličan cjenovni rang.

S jedne strane imamo brandove tipa Rega, Audiolab, Rotel, Arcam, Exposure, Naim i da sad ne nabrajam dalje, koji svi imaju siroku lepezu pojačala, i sva su kompaktnih dimenzija, i tezinom od svega par kg, dok recimo Marantz/Denon/Sony iz 90-ih/Tehnics iz 80-90/Sansui i ostala japanaska kvalitetna pojačala uvijek za istu ili sličnu lovu nude skoro pa duplo vece kutije sa redovito 10+ kg.

Sva navedena pojačala sam poprilično detaljno pregledao, naravno kao laik, tj njihove unutrasnjosti,  i jedino sta mogu zakljucit da englezi  vise zarade, jer očito da utrose skoro pa duplo manje materijala od ovih drugih,  i za pretpostavku uzmemo da su zvučni dosezi jednaki.

Gledamo npr najmanju Regicu Mira 3, prvo sto upada u oči je ogroman trafo i ostale kompaktno smjeste komponente, ali onako na prvu ne izgleda bas preuvjerljivo.

Ili recimo rotel ra-10, koji „ispod haube“ doslovno izgleda ko Sony tuner sa njuskala za 300 kn.

Moj favorit je Exposure 3010S2, iznutra tolijo jednostavno, da ne moze biti jednostavnije, trafo, hladnjak, sa tranzistorima, izlazni kondici i jedna ploča, milina za vidjet.

Sa druge strane uzmemo npe Sony 870ES, pojačalo od 20 i kusur kila, koje kad se rastavi (vidio par refresheva/servisa) to unutra ima materije da se naprave 4 Regice ;) Sony sam uzeo za primjer, ali takva je situacija sa svim sličnim pojačalima iz tog vremena.

Ok nisu bas ista kategorija, ali mislim da ste shvatili poantu moje konstatacije.

Bilo bi zahvalan  da tehnički potkovaniji prokomentiraju tu razliku u dizajnu.

Jango Fett:"Latin house je komercijala koja se pušta prije prelaska na narodnjake."
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.studeni.2017 u 18:36
Evo, slušao sam mjuzu i mjerio glasnoću..

Zvučnici su 87 dB/W/m, 6 Ohm, pojačalo je 2 x 80 W na 6 Ohma. Mjerio sam na 1 m udaljenosti. Kad je tu glasnoća bila prosječno 93 dB, instrument na impulsnom režimu je pokazivao peakove od 104 dB, čak i 105 dB! To je uglavnom glasnoća kojom slušam, više mi i ne treba jer sam u maloj prostoriji, prilično blizu zvučnika - 1,6 m. Znači slušao sam prosječnom snagom 2 x 2 W, a peakovi su od pojačala tražili i do 2 x 32 W. Ta dva zvučnika mogu proizvesti, mislim 109 dB na 1m, dakle ne bi išlo puno glasnije s tim sustavom...
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2017 u 17:16
A sorry, zaboravio sam da mi se app ne obraca vise, odavno, pa mi nije mogao rec da sam sve gluplji.
Syebo sam spiku.

Go on.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2017 u 16:38
Nisam nabo, dobro znam njegove tekstove i smisao.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2017 u 15:28
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Poslušaj si malo od Jacksona "Man in the mirror".haha

Stari, nabo si duboko duhovnu pjesmu smijeh maltene otkriva smisao svijeta...

Originalno postano od strane člana: M.Djon M.Djon napisao:

A di sam tu ja ? ne

cool

Editirao zed_alive - 20.studeni.2017 u 15:30
Na vrh
M.Djon View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj M.Djon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2017 u 15:26
A di sam tu ja ? ne
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2017 u 14:22
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Ti što si stariji, to si gluplji. Obično je obrnuto. Antropološki fenomen.
haha
Poslušaj si malo od Jacksona "Man in the mirror".haha
Na vrh
parabolis View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj parabolis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2017 u 14:13
A sto cu kad ljubav nema granica Zaljubljen
Grundig cd 35,Philips cd104,Sugden A48 III, Meridian 562V, Quad 405/2 / preamp Attila audio sa ecc83 lampama, Kef 103.4
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 27>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Opera Mezza mki ili Sonus Fa...
Forum: Računala i audio