Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DIY bookshelf

Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: DIY bookshelf
    Objavljeno: 23.prosinac.2017 u 21:50
Razmišljam o samogradnji kutija sa Vifa Peerless NE180W-04 i Scanspeak D2904/710003 tweeter..om. Zvučnici su 4 oma. Koštali bi nešto preko 5000 kn s poštarinom kod Falcon acoustics. 

Kutija bi bila 22mm debljine, Š 0,203 x V 0,33 x D 0,28 m. skretnica 1. reda.

Proračun kaže da treba kutija efektivnog volumena 9,67 litara, -3 dB point na 49,9 Hz, port fi 46mm x 17,36 cm.

Isplati li se to?

Editirao kiko - 23.prosinac.2017 u 21:51
Exposure, MF Preamp II + PSC amp, Dynaudio + JBL
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.prosinac.2017 u 22:11
?????Ying
Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.prosinac.2017 u 23:10
Originalno postano od strane člana: kiko kiko napisao:

Razmišljam o samogradnji kutija sa Vifa Peerless NE180W-04 i Scanspeak D2904/710003 tweeter...om. Zvučnici su 4 oma. Koštali bi nešto preko 5000 kn s poštarinom kod Falcon acoustics. 

Kutija bi bila 22mm debljine, Š 0,203 x V 0,33 x D 0,28 m. skretnica 1. reda.

Proračun kaže da treba kutija efektivnog volumena 9,67 litara, -3 dB point na 49,9 Hz, port fi 46mm x 17,36 cm.

Isplati li se to?

Teško ;)
Daj nacrt i / ili projekt po kojemu bi to radio pa možemo pričati, ali teško je reći "isplati li se to" jer dok ga ne složiš (i na koji način ga u konačnici složiš) ne možeš u biti znati jel se isplati ili ne.
Misliš isplati se financijski ili da ćeš dobiti nešto što za te novce ne možeš kupiti u dućanu? ili nešto treće?
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 01:08
Pa da, mislim - može li se tako dobiti nešto što se za te novce ne može kupiti gotovo? Pod uvjetom da se uradi korektno. Nemam baš iskustva s eksperimentiranjem. Izračun kutije sam našao na netu, ne znam više link, to je bio neki engl. pdf o samogradnji - Designing Bass Reflex Loudspeakers Enclouseres, s jednim primjerom pa sam koristio te formule. Drugi proračuni bi možda davali bitno drugačije rezultate? Uglavnom, podaci o wooferu su: Vas=22,51 lt, Qts= 0,29, Fs=39 Hz. I npr. formula Vb=15*Vas*(Qts na 2,87) ; u kub.stopama - izbaci taj rezultat.  Pa ti vidi??

Zapravo, i  nije toliko bitno da se duplo uštedi, nego, eto, da se nešto radi i napravi i da to ne bude loše.

Mislim da ti driveri, za svoju kvalitetu i nisu toliko skupi. To je Relevator tweeter...

Editirao kiko - 24.prosinac.2017 u 01:22
Na vrh
Flikoman View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Flikoman Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 08:46
Uopće nebitno koje kvalitete je driver, ukoliko ne iskoristiš njegov maksimum.

Te proračune po PDFovima zaboravi, ukoliko nisu isključivo za tvoj driver.

Skini si WinISD i sa njime simuliraj kutiju za tvoj driver. Osobno bih išao na veću kutiju, nešto većeg volumena, ali nije moj projekat.

Skretnica prvog reda? Na kojoj frekvenciji si mislio napraviti rez? Visokotonac ima dosta niski Fs, pa bi to moglo raditi dobro, ako se dobro napravi.
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 08:58
Rez bi bio oko 2,4 kHz.

Ovo mi baš odgovara što proračun daje toliki volumen. To je, piše, proračun za maksimalno linearan odziv, što mi je interesantno. Veće kutije mi zapravo za sadašnje uvjete ne bi ni odgovarale iako vjerujem da bi se moglo izvući još basa, ali mi to ne treba sada.

Editirao kiko - 24.prosinac.2017 u 09:17
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 10:29
I nije Relevator, nego Revelator, valjda od rijeci reveal- to reveal = otkriti, objelodaniti....
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 10:33
Ne znam, ja bi uvijek ljudima savjetovao, da ako idu nesto raditi, prvo savladaju teoriju i matematiku, pogotovo ako se pitaju kako bu to ispalo. Ako im se neda, kupite tvornicko.

Konstruirati zvucnik nije isto kao izbusiti par rupa u mediapanu.
Na vrh
jerga View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj jerga Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 12:38
Pitanje "Isplati se to?" je jako rastezljivo pitanje. Moj odgovor je: Teško
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 13:49
Moj odgovor je ne jer je ponuda SH zvučnika velika i zbog toga cijene znatno niže od normale. Ako se baš mora nešto diajvajizirati, a to razumijem jer me takav poriv pratio veći dio poduljeg života, onda najbolje uzeti neki dobar i provjeren kit (Visaton?) i napraviti samo dobre kištre u vlastitoj režiji. Jedino tako se minimizra totalni zayeb ako netko bez iskustva pokušava kemijati. Što ti vrijede zvučnici koje si sam izradio ako ne valjaju ništa? Iako su zvučničke kutije uz pojačala prve na listi želja potrebitih samograditelja, jako je teško napraviti korektan zvučnik ako se nema iskustva. Neće ti se ovdje javiti nitko i reći, aha parametri jedinica su takvi i takvi, hoćeš to i to, napravi ovakvu skretnicu i onakvu kutiju i zayeba nema.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,180 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
New cabel...
Forum: Audio komponente