Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Indikator vršnog i minimalnog napona mreže

Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
parabolis View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj parabolis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 18:36
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Originalno postano od strane člana: parabolis parabolis napisao:

Ljudi nemojte se zezati sa kojekavim mutimetrima, pikati kako vi kazete u uticnicu, pobogu....
Ne znam kako tvoj, ali moj multimetar (za cca. 60kn) služi i tome. Lijepo piše da može mjeriti do 600V. I siguran sam da nije nikakav poseban. I lijepo izmjeri, kod mene vrlo stabilnih 232-233V, bilo kad da ga upiknem u utičnicu. Iako, nisam puno mjerio, jer nisam imao razloga.

No, ako su neki veći problemi u pitanju, naravno da je bolje kontaktirati onoga tko ti isporučuje struju.

To je sve okej, ali sam odgovorio u smislu da je komplikovano stalno ubadati multimetar da bi se izvrsilo korektno merenje, u tom smislu ni u kom drugacije, inace kod nas je to besplatno, i ako se desi da je los napon, onda je elektrodistribucija duzna da izvrsi korekcije, prva i najbezbolnija je da se uradi simetrija napona na elektro mrezi (uglavnom se bolje raspodele potrosaci na nadzemnoj mrezi, pa se ide dotle da se u trafostanici isto to uradi, na nn razvodu), ako i to ne pomaze onda se racunaju gubici koji su zakonski ograniceni i tu je prblem ako je dugacka mreza a ima puno potrosaca, pa je sledece promena preseka provodnika na elektromrezi(ako je nadzemna)....uglavom je problem resiv.

Poenta ovakvog merenje kod nas je da je merni uredjaj konstanto ukljucen u mrezni utikac i tako verno prikaze stanje kod potrosaca, zato mi nema smisla pikati svakih pola sata multimetar jer je to trazenje igle u plastu sena, nadam se da sam dovoljno jasno objasnio proceduru...

Editirao parabolis - 08.siječanj.2018 u 18:39
Grundig cd 35,Philips cd104,Meridian 562V, Quad 405/2 / preamp Attila audio sa ecc83 lampama, Kef 103.4
Na vrh
jerga View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj jerga Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 18:55
Potrebno je znati da je prema HRN (hrvatskoj normi) koja je i europska norma efektivna vrijednost napona u niskonaponskoj mrežo iznosi 230+-10% V a to je dakle u rasponu 207-253V. Tu veće poteškoće stvaraju naponi u gornjim granicama dozvoljenog nego kad su niži od nazivnog pogotovo još ako imate uređaje za 220V pa računajte. Prije toga je tolerancija bila 230V +6%-10%. S time da napon može npr. biti i niži od 207 V, ali tada se gledaju 10-minutni prosjek da ne ulazim dublje u detalje. Za osjetljivu elektroničku opremu, a posebno hifu viši naponi od nazivnog su daleko opasniji što pretpostavljam da je razlog pregaranja LED lampi i ostalog što Amigo spominje. Situacija nije nikako dobra za sve kupce na mreži, ali je takva kakva jest, sve ovisi o poziciji u mreži i općenito o okruženju (užem i širem). Regulacija napona je složen problem u pogonu elektronenergetske mreže, a tolerancije nazivnog napona su dosta široke. S tim da napon normalno varira tijekom dana ovisno o opterećenju u mreži i radu regulatora napona u TS 110/x kV. Ako ste na nekoj prosječnoj srednjoj udaljenosti od napojne TS vašeg grada/područja i još na cca 200 m od TS x/0,4 kV u vašem kvartu napon vam se može tijekom dana mijenjati +-10 V i to je sasvim normalno. Ako imate sreću pa ste na kraju niskonaponske mreže računajte slobodno na napone 210-215V. A ako ste do TS onda vam je suđeno "čvrstih" cca 240V.

Editirao jerga - 08.siječanj.2018 u 19:01
Na vrh
jerga View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj jerga Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 19:02
obrva

Editirao jerga - 08.siječanj.2018 u 19:02
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 19:25
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Originalno postano od strane člana: maltus maltus napisao:

amigo, kaj te muci?
Riknule su mi 3 led plafonjere. Riknuo mi je PC. U jednom trenutku na pojačalu su se isključile izlazne cijevi i proradile tek 2. dan. Sve u kratkom roku. Brijem da možda imam velike peakove napona.
Ja imam laptope, halogenke i ss pojacala, i nikad nista.
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 19:35
amigo, ocito imas problem sa prenaponima. Prvo to moras reklamirat lokalnoj Elektri i oni moraju besplatno staviti mjerac parametara napona, na tjedan dana. Tada moraju sredit situaciju. Drugo, nadi elektricara da ti uz osigurace ugradi i odvodnig prenapona (MOSA) 280 V 10 kA. Ili 3 komada 440 V 10 kA ako imas 3 faze. To je pa obavezno u danasnje vrijeme. Na zalost, LED rasvjeta je delana u PRC-u i tu nema bas nikakvih sansi da dela normalno. Na zalost i provjerene firme nama salju drugu klasu istih rasvjetnih tijela ....
Javi rezultate, sretno!
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 19:44
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Originalno postano od strane člana: maltus maltus napisao:

amigo, kaj te muci?
Riknule su mi 3 led plafonjere. Riknuo mi je PC. U jednom trenutku na pojačalu su se isključile izlazne cijevi i proradile tek 2. dan. Sve u kratkom roku. Brijem da možda imam velike peakove napona.
Ja imam laptope, halogenke i ss pojacala, i nikad nista.

Ti si sretan co'ek! da
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
Schultz View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Schultz Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 22:22
Malo provjeriti nule i uzemljenje ne bi bilo zgorega...
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 22:30
Originalno postano od strane člana: Schultz Schultz napisao:

Kako se to provjerava?
    Moj HiFi
Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 23:14

Originalno postano od strane člana: Schultz Schultz napisao:

Kako se to provjerava?

Isključivo pozivanjem ovlaštenog majstora za električne instalacije
Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.siječanj.2018 u 23:26
Sad bez zajebancije, oscilacije u naponu mogu biti zajebane, pogotovo ako je centrala udaljena i ako na fazi ima zakačeno velikih potrošača koji u određenom trenutku mogu potegnuti. Ne kod tebe osobno nego u kvartu na kojemu je centrala.
Načelno nema tu velikog riješenja, kako je jerga napisao +-10% je veliki raspon i na žalost svi uređaji koji su osjetljiviji bi trebali u tom slučaju biti spojeni na neki vid (pre)naponske zaštite.

Za PC je najjednostavnije uzeti Line Interactive UPS koji će "peglati" krivulju i isporučivati stabilan napon. Isto bi moglo pomoći i za ledice, ali hifa, pogottovo pojačalo snage, ne dolazi u obzir.
hifa ima isto tako nešto ali za višestruko veće iznose jer je ipak hifa, al ježi ga lagano dolazimo do onoga što ja eto drvim već duže vrijeme, samo naponski kabel nije dovoljan za kvalitetnu opskrbu uređaja električnom energijom ;)

Jedina čudna stvar su navedene ledice jer one inače nebi trebale imati problema sa visinom napona tako da je moguće da su one krepale zbog slabije konstrukcije rasvjetnog tijela (grijanje, odnosno neadekvatno hlađenje elemenata), a kao posljedica zbog problema sa visinom napona mreže.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audiofil web
Što bi s forumom?
Forum: Audiofil.net klub