Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DSP korekcije akustike

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Spužva Bob View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2018 u 16:52
Ostaje nam još odgovoriti na to kako se parametrički ekvilajzer odnosi na frekvencijsko područje iznad otprilike 150 Hz.

Kako sam već spomenuo, kompleksni odnosi na mjestu slušača nastaju zbrajanjem direktnog zvuka i zvuka koji dolazi s određenim kašnjenjem. Ako stavimo mikrofon na mjesto slušanja u prosječnoj prostoriji koja nije gluha komora, izmjeriti ćemo strahovite nelinearnosti.

Prvenstveno moramo poći od činjenice da je zvučnik linearan. Kao takvog, ne smijemo ga dirati! Parametričkom ekvalizacijom ćemo poremetiti linearnost direktnog zvuka i posljedično sami unijeti nelinearnosti. Druga stvar je ako je zvučnik na osi slušanja nelinearan, tada je parametričkom ekvalizacijom moguće ispravii nelinearnosti, i to samo ako nisu značajne i nisu očita greška u konstrukciji. Za tako nešto moramo se mikrofonom primaknuti bliže samom zvučniku i utvrditi polazno stanje.

Ponoviti ću još jednom. Parametričkom ekvalizacijom u domeni minimalne faze ne smijemo korigirati odaziv na mjestu slušača u području srednjih i visokih tonova, pod pretpostavkom da je zvučnik linearan.

Postoje uređaji na tržištu koji se reklamiraju s opcijom da mogu korigirati cjelokupni frekvencijski opseg. Prije svega, potrebno je detaljno proučiti princip rada takve korekcije. Moguće je da takav uređaj, osim krasnog eksterijera i raskošnih komandi, nije uopće pogodan za takve rabote. Psihoakustičke spoznaje iz zadnjih desetak godina govore da je prvi imperativ u izradi zvučnika linearan frekvencijski odaziv bez kašnjenja u fazi i istitravanja, a drugi imperativ glatak i homogen odaziv snage.

Zašto je odaziv snage bitan? Odaziv snage govori o ukupnoj zvučnoj energiji koju će zvučnik emitirati u slušno polje. Poželjno je da je linearan s blago padajućom karakteristikom od najnižih do najviših tonova. 

Recimo da želimo upotrijebiti DSP parametričku korekciju na mjestu slušača, ali idemo mjeriti odaziv snage. Uključimo mjerni sustav i uprosječujemo desetine mjerenja. Zašto radimo kontinuirana mjerenja? Zato da nam grafikon odaziva snage na mjestu slušača bude što je moguće precizniji, ne kao češalj nego kao krivudava linija, da možemo preciznije vidjeti što se događa. 

Recimo da smo išli mjeriti klasičan dvosistemac, 1.2in visoki i 7in bas. Namjerno sam uzeo takav zvučnik kao primjer jer je na njemu često prisutna pojava o kojoj ću govoriti. Takva kombinacija zvučničkih jedinica je kompromis. Svaka jedinica počinje usmjeravati kada tonovi koje proizvodi počinju biti jednake ili manje valne duljine od promjera membrane. (ovo možete izguglati, neću to objašnjavati) Zamislimo da te dvije jedinice imaju rez oko 2500 Hz, što je čest slučaj. Također, zamislimo da je zvučnik linearan na osi slušanja, tako da nam zadovolji prvi imperativ.

Zbog fizikalnih ograničenja ovakvog ustroja nemoguće je da zvučnik na i izvan osi emitira jednaku količinu akustičke energije. Oko područja skretince, pa i pola oktave sa svake strane doći će do smanjenja emitirane energije.

Netko će reći, "pa nema to mnogo veze, zvučnik je linearan na osi". Ohoho, itekako ima. Kada bi se sada vratili na početak naše priče o mjerenju odaziva snage, na mjestu slušača bi izmjerili dol točno oko područja skretnice. Logičan zaključak bi bio, "aha, pa to jednostavno ispravim, dodam parametričku ekvalizaciju od plus nekoliko decibela u tom pojasu i kompenziram na nulu".

Nakon toga bi sjeli na mjesto slušanja i stavili nam poznatu glazbu i počeli slušati. "Glazba zvuči grozno! ŠTA JE OVO! Ovi parametrički ekvilajzeri su *ranje! To ne radi!" 

Radi, ali ne može ispraviti pogreške u dizajnu zvučnika. Tako da treba biti oprezan s ekvalizacijom pojasa iznad otprilike 150 Hz, a u najvećem broju slučaja, najbolje ju je izbjegavati.
Osjećam se kao audiofilski Malnar
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2018 u 16:56
midleage, da. Sepmayer ih je tako nazvao, ali ima ih još kasnije deriviranih. Jedan od najboljih je 1:1.55:1.85, ali ima i drugih.
Na vrh
Supersaša View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Supersaša Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2018 u 18:11
Nestali cinici i mistici, Spužva ostao sam na livadi i nitko se neće tući s njim. Otpale boksačke rukavice kod riječi "konvulacija", hahaha...previše je to za audiofilski forum...
haha 
Mislim da svatko, tko se želi posvetiti postizanju boljeg zvuka jednostavno mora učiniti nešto po ovom pitanju, kad se pogleda cijena npr. ovog Accuphasea (bez ikakvih namjera da izazivam flame, ima i skupljih koliko vidim) onda stvarno nema isprika.

Razmišljam na glas, pa za 12 keur nadoštukam na hižu zlatno odrezanu amfiteatarsku zatvorenu drvenu terasu od 40 kvm na kojoj bi apsolutno sve moglo biti podređeno valjanju u dobrom zvuku i još bi stao unutra stolni nogomet, Wurlitzer i bar za ekipu. Let's go party. Projektantu je jedina fiksna varijabla u tom slučaju zid s kojim je terasa povezana na kuću, ostalo sve može od nule...
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2018 u 19:01
Originalno postano od strane člana: Supersaša Supersaša napisao:

Nestali cinici i mistici, Spužva ostao sam na livadi i nitko se neće tući s njim. Otpale boksačke rukavice kod riječi "konvulacija", hahaha...previše je to za audiofilski forum...
haha 
Mislim da svatko, tko se želi posvetiti postizanju boljeg zvuka jednostavno mora učiniti nešto po ovom pitanju, kad se pogleda cijena npr. ovog Accuphasea (bez ikakvih namjera da izazivam flame, ima i skupljih koliko vidim) onda stvarno nema isprika.

Razmišljam na glas, pa za 12 keur nadoštukam na hižu zlatno odrezanu amfiteatarsku zatvorenu drvenu terasu od 40 kvm na kojoj bi apsolutno sve moglo biti podređeno valjanju u dobrom zvuku i još bi stao unutra stolni nogomet, Wurlitzer i bar za ekipu. Let's go party. Projektantu je jedina fiksna varijabla u tom slučaju zid s kojim je terasa povezana na kuću, ostalo sve može od nule...
12k eur je samo teoretska cijena, a onda ide popust, kako bi se i kupac osjećao kao dobitnik. Tako je sa većinom skupih komponenti, s nekima više, s drugima manje. Neke nove komponente idu i za 40-tak posto cijene. I to su veliki nofci.
    Moj HiFi
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2018 u 19:53
Heh, ja bih rado da netko drugi isto malo uleti da ne ispadne da imam monologe :)

Sama po sebi, akustika prostora nije knjižica džepnog formata. Obrada signala je posebno veliko i kompleksno područje za koje netko mora biti posvećen da bi mogao stvarati praktične alate, softver i hardver. Meni je super moj amer koji mi radi DSP, Al, kad on krene pričati o obradi signala onda se osjećam kao jedan dio foruma kada ja pričam o akustici. Super mi je što i on voli ovako trkeljati kao ja, pa uvijek naučim nešto novo.

Srećom za nas korisnike, možemo se mam mašiti za novčarku, pa zvaditi penez koliko treba da bi ih koristili.

Uvijek sam bio pobornik open source i freeware softvera. To je prvo što bih gledao kada sam razmišljao kako riješiti neki problem. Na listi na početku ima nekoliko komada softvera koji su besplatni. Ima i nekoliko ne pretjerano skupih komada hardvera.

U pravilu su ti softveri i hardver rađeni za ekipu koja zna što hoće dobiti sa signalom i nisu im strani pojmovi oko obrade signala. Neki izgledaju socka, ali rade čuda ako znaš što želiš dobiti. Jasno mi je da je ovo hobistički forum, ali i ovdje ima opakih igrača koji isto tako znaju puno, ali se ne glasaju.

Sa strane hobista najjednostavnije je nešto kupiti i uštekati, stisnuti dva tri gumba i da sve bude samo od sebe. No tada i ono moraju biti svjesni da su podložni inteligenciji koju je netko ugradio u takav sustav. Rijetko koja stvar ne zahtijeva ljudsku intervenciju ako se želi napraviti nešto vrhunski. To je kao posebno izrađen sako ili cipele, pasati će točno onoj osobi za koju se radi. I to košta više od konfekcije, razumljivo.

Volio bih čuti vaša iskustva s onim nabrojanim softverom i hardverom, ako ga je tko koristio (naravno, i drugi ako nije tamo). Ja sam koristio negdje oko 70% te liste, i još x stvari iz profesionale, pa možemo razmijeniti iskustva.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 07:46
Vjerujem da se pomoću tog Accuphase-a, a i sveg drugog što je Spužva Bob nabrojao, mogu riješiti ozbiljni nedostatci sobe, barem neki.

Međutim, ajmo korak dalje. Recimo da soba nema velikih nedostataka. Prosječna soba sa solidnim RT60 i ne prevelikim nelinearnostima, recimo max +- 10 dB u nekoliko srednje uskih područja. U sobi je setup više srednje klase, ili high end. Zvuk je vrlo dobar do odličan. Vrlo dobra dinamika, rezolucija, preciznost, fokus.

Ima li u takvoj situaciji što tražiti bilo koji DSP, kao još jedan softver/hardver na putu signala? Hoćemo li uz njega imati samo dobitak u još boljem zvuku, ili se može dogoditi da na mostu dobijemo, a na ćupriji izgubimo?

Znam da je pitanje teško, da vjerojatno ni Spužva Bob nije imao priliku s time eksperimentirati u već recimo high end setupu.

Moj HiFi
Na vrh
Johnny View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Johnny Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 09:15
Radim 2.2 preamp po "audiofilskim" standardima (ali bez cijevi). Imat će aktivnu akretnicu sa niskim rezom i nekoliko sklopki koje će šaltati režime rada: samo pot, pot plus buffer, pot plus skretnica, pot plus buffer plus skretnica. Bit će jednostavno testirati utjecaj na srednjetonsko područje
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 10:05
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Vjerujem da se pomoću tog Accuphase-a, a i sveg drugog što je Spužva Bob nabrojao, mogu riješiti ozbiljni nedostatci sobe, barem neki.

Međutim, ajmo korak dalje. Recimo da soba nema velikih nedostataka. Prosječna soba sa solidnim RT60 i ne prevelikim nelinearnostima, recimo max +- 10 dB u nekoliko srednje uskih područja. U sobi je setup više srednje klase, ili high end. Zvuk je vrlo dobar do odličan. Vrlo dobra dinamika, rezolucija, preciznost, fokus.

Ima li u takvoj situaciji što tražiti bilo koji DSP, kao još jedan softver/hardver na putu signala? Hoćemo li uz njega imati samo dobitak u još boljem zvuku, ili se može dogoditi da na mostu dobijemo, a na ćupriji izgubimo?

Znam da je pitanje teško, da vjerojatno ni Spužva Bob nije imao priliku s time eksperimentirati u već recimo high end setupu.

To bi saznao da je zastupnik voljan testirati uređaj u tvojoj sobi. 
Iskreno, ne shvaćam volju da se izmjeri odziv sobe, ali ne i da se usputno isproba uređaj, koji je toliko nahvaljen.
Odnosno, točnije, bojim se da shvaćam. 
Na vrh
bibo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bibo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 10:52
Hvala autoru na otvaranju teme, na trudu da mu se to sve pise i objasnjava itd... no tema je kompleksna, zahtjeva znanja koje i iznadprosjecni audiofil ne posjeduje. Moj prijedlog je slijedeci, da recimo autor objasni na cim jednostavniji nacin upotrebu nekih fri softwera za korekciju akustike sobe, recimo jriver ili fubar pluginove, pa recimo koji cijenom pristupacan mikrofon kupiti (a naravno da zadovoljava postavljene ciljeve), pa opis postupka itd.. da se malo maknemo od teorije i predjemo na nesto prakticno..  procesorska snaga danasnjih racunala je ogromna pa cak  i bez asic dsp cipova mozemo vidjeti sto bi se sve moglo postici ako covjek krene tim smjerom.....  
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 12:14
Autor sada ima vrlo malo vremena jer je uzeo kratku pauzu.

Idemo redom, prvo Amigo. Svaki novi uređaj u lancu reprodukcije će unijeti svoj zvučni potpis, htjeli mi to ili ne. Kod digitalnih procesora, ako ih hranimo analognim signalom, uvijek se nameće kvaliteta AD konverzije kao nešto što može pokvariti zvuk. Ako je to cijena koju trebamo platiti, bilo bi poželjno da nije visoka. Sama obrada se vrši na način koji ne oštećuje ulazni signal jer su rasponi u kojima radi vrlo veliki. Nakon toga dolazi DA konverzija koja će opet ponešto dodati zvuku. Znači, uopće nema govora o onome što se događa u samom srcu uređaja, nego o onome što pomaže ASIC-u ili nekakvom Analog Devices SHARC-u da uopće može početi s obradom. To treba imati na umu.

Druga stvar je što spomenuti uređaj radi. Malo sam si dao truda, pa sam raskopao internet u potrezi za odgovorima i tehničkim specifikacijama. DG-58 radi s IIR (infinite impulse response) filterima. U naravi im je da ne mogu biti linearni u fazi, mogu je samo aproksimirati, što govori da se vrlo vjerojatno radi o još jednoj izvedenici našeg dragog nam minimalno faznog ekvilajzera. Nigdje se ne govori o naprednim upravljanjem zvučnim poljem, što ne znači da možda ne radi, nego da ja osobno nisam našao podatak.

Prema sadašnjim spoznajama koje mogu biti pogrešne, takav uređaj će u uvjetima koje Amigo navodi moći ili smjeti samo ispraviti nelinearnosti koje se tiču niskotonskog područja, odnosno stojnih valova.

Za informaciju, isprobavao sam nekoliko uređaja u HighEnd setupima i nisu se pokazali kao ultimativno rješenje. Isprobao sam od sirotog Behringera do vrlo skupih PARC-a koji je već zastario i DEQX-a. Ispravljala se teška artiljerija, s prilično questionable rezultatima, kada uzmemo sve zajedno.

Posebne prednosti nude softveri s većom kontrolom, probati ću se tu malo raspisati u budućnosti.

Moramo sada napraviti razgraničenje između uređaja takve vrste i Dirac Live. Taj sustav radi na vrlo naprednim principima koji su se pokazali uspješnijim, ali ni taj sustav nije glazbena panacea za akustiku prostora. Želio bih više napisati o tome, ali sam sada ograničen vremenom.

zed, nema zavjere. Ako imaš nekih sumnji, iznesi ih javno, pa možemo prodiskutirati.

Sviđa mi se bibov prijedlog i potruditi ću se napraviti nešto u skladu s predloženim.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Komponente
Tv 2018