Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DSP korekcije akustike

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
remi View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj remi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 13:30
Originalno postano od strane člana: Supersaša Supersaša napisao:

Nestali cinici i mistici, Spužva ostao sam na livadi i nitko se neće tući s njim. Otpale boksačke rukavice kod riječi "konvulacija", hahaha...previše je to za audiofilski forum...
haha 
Mislim da svatko, tko se želi posvetiti postizanju boljeg zvuka jednostavno mora učiniti nešto po ovom pitanju, kad se pogleda cijena npr. ovog Accuphasea (bez ikakvih namjera da izazivam flame, ima i skupljih koliko vidim) onda stvarno nema isprika.

Razmišljam na glas, pa za 12 keur nadoštukam na hižu zlatno odrezanu amfiteatarsku zatvorenu drvenu terasu od 40 kvm na kojoj bi apsolutno sve moglo biti podređeno valjanju u dobrom zvuku i još bi stao unutra stolni nogomet, Wurlitzer i bar za ekipu. Let's go party. Projektantu je jedina fiksna varijabla u tom slučaju zid s kojim je terasa povezana na kuću, ostalo sve može od nule...

Za uživanje u glazbi nije potrebna skupa hifa, niti skupa akustička obrada slušaona. Uživao sam kao klinac godinama sa Toskom 5 i HSR48 iz EI Niša. Nisam ni znao za bolje. Danas imam ultimativnu hifu, uživam i dalje ali nemrem reči da uživam više. No mogu potvrditi da se to sada čuje puno bolje.

Tako se i iz točke A do točke B možeš odvesti konjskom zapregom ili Trabantom. Osnovni zadatak da pređeš do točke B biti će zadovoljen. No ako se želiš voziti s guštom i imaš pri tome love, možeš to odraditi u S klasi na zadnjem sjedištu ili u Porši na mjestu vozača. Uvijek će netko tvoj komfor dovesti u pitanje, reči gle budale ili seljaka, te se pozvati na istu funkcionalnost Trabanta.

Tak je i sa hifom. Tko ima love i veseli ga dovesti uživanje u glazbi na viši nivo, zakaj ne. Netko bu si za tu lovu izgradil novi balkon, netko bu napravil party sa ekipom uz stolni nogomet i slušal mjuzu sa bakine Slavice. Sve opcije su super, ak čovjeka zabavljaju. 

No uz sve te poznate činjenice, uvijek ima tipova koji umjesto da uživaju u životu u skladu sa mogučnostima, traže dlaku u tuđem tanjuru i ispravljaju krive Drine ...
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 13:48
Originalno postano od strane člana: remi remi napisao:

Originalno postano od strane člana: Supersaša Supersaša napisao:

Nestali cinici i mistici, Spužva ostao sam na livadi i nitko se neće tući s njim. Otpale boksačke rukavice kod riječi "konvulacija", hahaha...previše je to za audiofilski forum...
haha 
Mislim da svatko, tko se želi posvetiti postizanju boljeg zvuka jednostavno mora učiniti nešto po ovom pitanju, kad se pogleda cijena npr. ovog Accuphasea (bez ikakvih namjera da izazivam flame, ima i skupljih koliko vidim) onda stvarno nema isprika.

Razmišljam na glas, pa za 12 keur nadoštukam na hižu zlatno odrezanu amfiteatarsku zatvorenu drvenu terasu od 40 kvm na kojoj bi apsolutno sve moglo biti podređeno valjanju u dobrom zvuku i još bi stao unutra stolni nogomet, Wurlitzer i bar za ekipu. Let's go party. Projektantu je jedina fiksna varijabla u tom slučaju zid s kojim je terasa povezana na kuću, ostalo sve može od nule...

Za uživanje u glazbi nije potrebna skupa hifa, niti skupa akustička obrada slušaona. Uživao sam kao klinac godinama sa Toskom 5 i HSR48 iz EI Niša. Nisam ni znao za bolje. Danas imam ultimativnu hifu, uživam i dalje ali nemrem reči da uživam više. No mogu potvrditi da se to sada čuje puno bolje.

Tako se i iz točke A do točke B možeš odvesti konjskom zapregom ili Trabantom. Osnovni zadatak da pređeš do točke B biti će zadovoljen. No ako se želiš voziti s guštom i imaš pri tome love, možeš to odraditi u S klasi na zadnjem sjedištu ili u Porši na mjestu vozača. Uvijek će netko tvoj komfor dovesti u pitanje, reči gle budale ili seljaka, te se pozvati na istu funkcionalnost Trabanta.

Tak je i sa hifom. Tko ima love i veseli ga dovesti uživanje u glazbi na viši nivo, zakaj ne. Netko bu si za tu lovu izgradil novi balkon, netko bu napravil party sa ekipom uz stolni nogomet i slušal mjuzu sa bakine Slavice. Sve opcije su super, ak čovjeka zabavljaju. 

No uz sve te poznate činjenice, uvijek ima tipova koji umjesto da uživaju u životu u skladu sa mogučnostima, traže dlaku u tuđem tanjuru i ispravljaju krive Drine ...
Ovo ti je nepotrebno Remi. Čovjek je iznio svoje mišljenje, na koje ima prvo i koje nije pogrešno. Možda ne važi za sve, ali za dobar dio ljudi svakako. Oni za koje ne važi kupit će Accuphase, ili nešto slično.
    Moj HiFi
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 15:46
Pliz ljudi, fokus na temu, yebo sad ko tu koga zakaj. Luka se fakat kvalitetno raspisao, ak nece admin, radite copy paste tekstova. Ovo je ponajbolje stivo ako vam se ne proucava strucna literatura.

Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 15:49
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Pliz ljudi, fokus na temu, yebo sad ko tu koga zakaj. Luka se fakat kvalitetno raspisao, ak nece admin, radite copy paste tekstova. Ovo je ponajbolje stivo ako vam se ne proucava strucna literatura.

Ajd da i ja dam jedan +
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"
Na vrh
ckzv View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ckzv Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 17:47
Neznam zašto, a sve više imam osječaj, da neki funkcionišu po sistemu "Če ne veš ne boli" kako kažemo kod nas u SLO, što bi se kod vas možda trebalo napisati odprilike ovako "Ako neznaš ne boli".

Ok neču o tome, možda pogrešno razmišljam.

Ja sam "orto" zagovornik sređivanja akustike sa akustičnim aplikatima. A kod prosečnog audiofila (90% njih) najviše puta je težko srediti akustiku na taj način u večoj mjeri zbog namjene i oblika sobe u kojoj slušaju glasbu (spavača soba, dnevni boravak,.. soba u obliku slova L, U,.....ne mogu nabrojit što sve arhitekti smisle - nije da nije). U takvim slučajima po mome je obavezno prevjeriti RT 60, izmjerit nelinearnost. napraviti što se mora i može sa akustičkim aplikatima, a ostalo rješavati sa nekim EQjem. Imao sam prilike izmjerit razlike levi - desni zvučnik do 15 db (1/6 smoothing - zna spužva b. šta je to) u sobi oblika L (zapravo još gore jer je u produžetku dnevne sobe bio još uzak hodnik), pa se nešto malo toga sredilo sa absorberima, nešto više sa EQ, nešto je odradio SUB sa EQ, a nešto je ostalo. Ovakve sobe imajo i veče probleme kod srednjih i visokih tonova. Zvuk je postao solidan (i za mene i za vlastnika). Bez EQ i ostalog, je za mene bilo jedva slušljivo, a vlastnik je rekao samo da nije najbolji.  
Problem, kod upotrebe EQ (ili dodajanjem SUBa da se "popune" rupe) je i to, da kada se pojačava zvuk gdje je namjerena dolina (deep), na nekim mjestima u sobi na tim frekvencijama ekvivalentno poraste glasnoča, pa može kod nizkih frekvenci doči do nepoželjnih čujnih vibracija namještaja, posude,...,..(npr soba L oblika  - sa kuhinjom,....).

Iz toga se može zključiti, da EQ nije svemogučan a u mnogim situacijama upotrebljiv i za neke audiofile čak jedini izlaz, ako žele slušatu muziku sa solidnim zvukom u sobama, koje su na izgled prekrasne a za sređivanje akustike zbog svoje namjene ili oblika neodgovarajuče.

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 18:30
Ja sam u jednoj fazi htio da mi midrange bude bez atenuacije, ali je onda bio preglasan pa je falilo basa. Nabavio sam rabljene Accuton 9 inčne basove i izradio subwoofer u kompresiji s aktivnim Hypex modulom. Modul je imao kontrole za ručno podešavanje svega.
Sub je imao čist i precizan bas, ali kad god bih ga uključio i malo pojačao, pokvario mi je srednje i naročito visoke, makar vrlo nisko odrezan sa 18 dB/oct.
Frend je imao REL-a sa samopodešavanjem putem mikrofona. Probali smo kod njega i s mojim i s njegovim subom, oba su kvarila srednje i visoke tonove. Ne drastično, ali osjetno.
Udomio sam sub, malo atenuirao midrange i zaboravio na to do ove teme.
Želim reći da sam vrlo skeptičan po pitanju korištenja aktivnog suba u HiFiju, ali i općenito po pitanju mogućnosti uspješne korekcija zvuka DSP-om za zahtjevniju HiFi namjenu.
    Moj HiFi
Na vrh
remi View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj remi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 18:37
Originalno postano od strane člana: ckzv ckzv napisao:

A kod prosečnog audiofila (90% njih) najviše puta je težko srediti akustiku na taj način u večoj mjeri zbog namjene i oblika sobe u kojoj slušaju glasbu (spavača soba, dnevni boravak,.. soba u obliku slova L, U,.....ne mogu nabrojit što sve arhitekti smisle - nije da nije). U takvim slučajima po mome je obavezno prevjeriti RT 60, izmjerit nelinearnost. napraviti što se mora i može sa akustičkim aplikatima, a ostalo rješavati sa nekim EQjem. Imao sam prilike izmjerit razlike levi - desni zvučnik do 15 db (1/6 smoothing - zna spužva b. šta je to) u sobi oblika L (zapravo još gore jer je u produžetku dnevne sobe bio još uzak hodnik), pa se nešto malo toga sredilo sa absorberima, nešto više sa EQ, nešto je odradio SUB sa EQ, a nešto je ostalo. Ovakve sobe imajo i veče probleme kod srednjih i visokih tonova. 

Post iznad je prikaz realne i vrlo česte situacije i pogađa u sridu. Tlocrti današnjih bolje opremljenih stanova / kuća više nisu kvadratnog oblika. Zvučnici ne mogu stajati pod simetričnim uvjetima, što je ozbiljan problem u samom startu. Zbog L prostora, najčešće viđam potpuni nedostatak bočnog zida pored jednog zvučnika. U takvim situacijama nekvadratnih tlocrta, svi ozbiljni akustički tretmani uopće ne dolaze u obzir.

Tada nastupa ... DG-58. Ne zato što je bolji od top tretmana ili zamjena za njega, već iz razloga što je tretman iz mnogih razloga nemoguće izvesti. Kompromis kao i sve u životu.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 19:18

Originalno postano od strane člana: ckzv ckzv napisao:

A kod prosečnog audiofila (90% njih) najviše puta je težko srediti akustiku na taj način u večoj mjeri zbog namjene i oblika sobe u kojoj slušaju glasbu (spavača soba, dnevni boravak,.. soba u obliku slova L, U,.....ne mogu nabrojit što sve arhitekti smisle - nije da nije). U takvim slučajima po mome je obavezno prevjeriti RT 60, izmjerit nelinearnost. napraviti što se mora i može sa akustičkim aplikatima, a ostalo rješavati sa nekim EQjem. Imao sam prilike izmjerit razlike levi - desni zvučnik do 15 db (1/6 smoothing - zna spužva b. šta je to) u sobi oblika L (zapravo još gore jer je u produžetku dnevne sobe bio još uzak hodnik), pa se nešto malo toga sredilo sa absorberima, nešto više sa EQ, nešto je odradio SUB sa EQ, a nešto je ostalo. Ovakve sobe imajo i veče probleme kod srednjih i visokih tonova. 

Post iznad je prikaz realne i vrlo česte situacije i pogađa u sridu. Tlocrti današnjih bolje opremljenih stanova / kuća više nisu kvadratnog oblika. Zvučnici ne mogu stajati pod simetričnim uvjetima, što je ozbiljan problem u samom startu. Zbog L prostora, najčešće viđam potpuni nedostatak bočnog zida pored jednog zvučnika. U takvim situacijama nekvadratnih tlocrta, svi ozbiljni akustički tretmani uopće ne dolaze u obzir.

Tada nastupa ... DG-58. Ne zato što je bolji od top tretmana ili zamjena za njega, već iz razloga što je tretman iz mnogih razloga nemoguće izvesti. Kompromis kao i sve u životu.
Spužva kaže da taj uređaj nije dobar za korekciju iznad 150 Hz, jer pored korekcije refleksija, uneređuje i direktni zvuk.. A takve nesimetrične sobe imaju glavne probleme iznad 150 Hz. Mogu imati probleme i ispod 150 Hz, al to nije zbog nesimetričnosti.

Ako nekome taj uređaj može pomoći, to su oni koji u sobama imaju pikove do 150 Hz. Ako sam dobro shvatio Spužva Boba, a mislim da jesam.
    Moj HiFi
Na vrh
remi View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj remi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 19:49

[/QUOTE]

[/QUOTE]Spužva kaže da taj uređaj nije dobar za korekciju iznad 150 Hz, jer pored korekcije refleksija, uneređuje i direktni zvuk.. A takve nesimetrične sobe imaju glavne probleme iznad 150 Hz. Mogu imati probleme i ispod 150 Hz, al to nije zbog nesimetričnosti.

Ako nekome taj uređaj može pomoći, to su oni koji u sobama imaju pikove do 150 Hz. Ako sam dobro shvatio Spužva Boba, a mislim da jesam.
[/QUOTE]
Ne sumnjajući uopće u znanje o akustici prostora Spužve Boba, ne mogu vjerovati da imalo dobronamjeran čovjek (Amigo) kaže, da Spužva kaže, da renomirani uređaj kojeg oboje niste nikad osobno kupili, testirali niti koristili jednu jedinu minutu, citiram, UNEREĐUJE ZVUK. Uređaj koji se  preko 20 godina koristi u svijetu u vrlo ozbiljnim sistemima. Pa gdje je u takvoj tvrdnji i kvalifikaciji zrno objektivnosti ...Kada bilo koji uređaj platiš i dobrano istestiraš, tada se javi pa pljuckaj ili hvali koliko želiš.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2018 u 19:57

[/QUOTE]Spužva kaže da taj uređaj nije dobar za korekciju iznad 150 Hz, jer pored korekcije refleksija, uneređuje i direktni zvuk.. A takve nesimetrične sobe imaju glavne probleme iznad 150 Hz. Mogu imati probleme i ispod 150 Hz, al to nije zbog nesimetričnosti.

[/QUOTE]
Ne sumnjajući uopće u znanje o akustici prostora Spužve Boba, ne mogu vjerovati da imalo dobronamjeran čovjek (Amigo) kaže, da Spužva kaže, da renomirani uređaj kojeg oboje niste nikad osobno kupili, testirali niti koristili jednu jedinu minutu, citiram, UNEREĐUJE ZVUK. Uređaj koji se  preko 20 godina koristi u svijetu u vrlo ozbiljnim sistemima. Pa gdje je u takvoj tvrdnji i kvalifikaciji zrno objektivnosti ...Kada bilo koji uređaj platiš i dobrano istestiraš, tada se javi pa pljuckaj ili hvali koliko želiš.
[/QUOTE] Može se to reći ljepše, ali ne mijenja ništa na stvari. Pročitaj sve postove Spužve Boba. Ne radi se posebno o tom uređaju, nego o tom tipu uređaja.
Uređaj je preskup, da bi se koristio nenamjenski, ljutio se ti, ili ne. Ali za pikove u bas području može pomoći.
    Moj HiFi
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Komponente
Tv 2018