Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DSP korekcije akustike

Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zook View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
mrzitelj malih skakutavaca

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zook Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.ožujak.2018 u 13:01
Malo sam proučavao ponudu soft i hardwera.
Kakvo je mišljenje o škatulji DDRC-22D ?
đez je limunada

Na vrh
mward View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj mward Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.ožujak.2018 u 14:06
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Originalno postano od strane člana: mward mward napisao:

Ja već duže vrijeme koristim Dirac Live ...

Da ne tražim previše, jedno direktno pitanje: Izvor glazbe mora biti računalo, i signal teče u real time kroz taj softver. Frekvencijska krivulja i faza ispravljaju se na digitalnoj razini, poslije toga u DAC.
Da li je to točno?
Može li izvor signala (player) biti i streaming uređaj (u mom slučaju squeezebox) pa onda u računalo a onda u DAC?

Hvala!

Kod mene je naravno izvor PC + DAC, koristim JRiver Media Center software, i dokle god se muzika sluša preko nekog sličnog playera instaliranog na PC, Dirac Live funkcionira.

Imaju oni i svoj hardware koji se umetne negdje između izvora i pojačala, tako da u toj verziji ne treba PC.

Na vrh
pule View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pule Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2018 u 22:18
Bitno je napomenuti cinjenicu kako ne postoji rigidan standard preslusavanja u studiju niti je zvucnik koji je dobro mjeren u nejecnoj sobi na kraju linearan i idealan niti je takav mjerni linearan ravan odziv da ga cak i postignemo u nasoj sobi naravno pozeljan niti su u konacnici  monitori u studiju prilikom produkcije podeseni na takvo slusanje i krivulju. Rezultat ovisi o konacnoj percepciji a perceptualno flat je zeznuta tema. I najbolji zvucnicki sistemi na svijetu trebaju naknadnu doradu mjestu slusanja. 
Na vrh
zook View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
mrzitelj malih skakutavaca

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zook Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.ožujak.2018 u 14:37

Alo Sponđo, đesba? haha
Ajde da i tvoj sud čujemo. Na njemačkim forumima samo pohvale i oduševljenja.
đez je limunada

Na vrh
bibo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bibo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2018 u 11:41

Alo Sponđo, đesba? haha
Ajde da i tvoj sud čujemo. Na njemačkim forumima samo pohvale i oduševljenja.

Ovdje si mozes i sam pomoci, ne treba ti nitko za pocetak
skines navedeni program besplatno, (potpuna funkcionalnost, vremenski ogranicena na 2 tjedna), posudis mikrofon ili ga kupis za recimo 80E (ako se dobro sjecam Ti imas i  osigurace po 100E, pa ovo nebi trebao biti problem).. Instaliras navedeno, isprobas razne kombinacije filtera i vidis.. za sve skupa ti treba recimo 3-4 sata, nakon toga odlucujes sto dalje. Ako imas sobu kao recimo velika vecina (cca 14-20m2) to je upravo obavezno, recimo da je i za velicinu od 20-30m2. Ako si napravio klasicnu Croaticus Vulgaris  gresku (vece je uvijek bolje) pa si u malu sobu natrpao prevelik sistem (recimo u 20 m2 nekakve srednje Utopie pa ti je jos sve ukraseno plakarima, balkonskim prozorima i tak dalje) vjerojatno ti samo bog moze pomoci. Za sve ostale ovaj program moze biti rijesenje, a i cijena nije prevelika, i jos ako ti je izvor komp onda ti ova kombinacija sa hardverom nije potrebna pa se sve svede na 300-400E. To je za hifi relacije gdje se ljudi ne ravnaju razumom i gdje pravila normalnog zivota imaju drugo znacenje, ravno beznacajnosti.

Editirao bibo - 10.ožujak.2018 u 11:42
Na vrh
damic View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj damic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2018 u 23:07

Spužva Bob, dobra tema. Zadnjih 12 godina sam na aktivnom sistemu, dve Electro Voice Dx34a skretnice (jedna po kanalu) ujedno su i DSP. Ako nekoga interesuje ima tema na domacem forumu:

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/30075-apogee-duetta-signature-i-aktivni-sistem/

Sam pomen na DSP i aktivne sisteme kod audiofila obicno izaziva negativnu reakciju. Stoji cinjenica, da nisu za prosecnog audiofila (NHF), zahtevaju vise predznanja o dsp sistemima i akustici malih prostora.

Klasican pristup kastomizaciji zvuka uobicajenih pasivnih sistema se najcesce svodi na “uklapanje” pojedinih komponenti sistema, promena pozicioniranja zvucnika, akusticnog tretmana prostorije koji se obicno radi nasumice, i beskrajnog eksperimentisanja kablovima.

Par sugestija:

Kupiti ili pozajmiti merni mikrofon i preamp za njega (ja sam obe sprave nasao na oglasima za 90 eur)

Instalirati free REW program za merenje.

Tek po izvrsenim prvim merenjima u sobi sa MLP (main listening place – mesto slusanja), mnogo stvari ce biti jasnije, posebno podrucje bas freq., gde dominantni uticaj ima sama prostorija. Sve price o specifikacijama kutija, posebno basu, padaju u vodu. Videce se nekoliko ogromnih pikova i udolina (nula) u opsegu do 200-250Hz. Vec pomenuti freq. opseg uticaja modova koji su do sada pominjani u temi bi prosirio sa 150Hz na 200Hz, sto je uobicajeno na stranim forumima a bogami i u praksi.

Da se razumemo, ne postoji klasicna soba sa paralelnim zidovima koja na pravi sobne modove. Kao sto je pomenuto postoje prostorije cije dimenzije se mozda poklapaju sa “golden ratio” ali su to jednostavno slucajevi gde su modovi najmanje izrazeni.

Problem sa bas odzivom je uvek najslabija tacka svih sistema, kod pasive, jedino je moguce pomeranje zvucnika na mesta gde ce modovi biti slabiji. Kod aktivnih, ili sistema sa DSP-om, moguce je skidanje pikova PEQ-om (parametarskim EQ). Pasivni bas trapovi postaju efikasni tek od nekih 80-ak Hz pa navise, dok aktivni bas trapovi mogu biti efikasniji i na nizim freq.

Ja sam kod mene isao na drugu varijantu, multisub sistem (4 suba) ali to je posebna prica, da je ostavimo za sada po strani. Ukratko, poenta je u tome da se sa vise izvora niskih freq., u sobi formira vise pikova ali manjeg inteziteta, cime se dobija ravnomerniji bas.

Stvar je izbora, dali ici na softversko ili hardvesko resenje, ja sam isao na ovo drugo. Elem, primena profesionalnih uredjaja u hifiju uopste nije losa, uz napomenu da profi sprave kostaju 5-10 puta manje nego hi-fi uredjaji, slicnih performansi.

Pored pomenutih Trinnov, Dirac, Acourate, u profi svetu JBJ Synthesis vazi za jedan od najboljih resenja, ali mnogo kosta.

Od hardverskih DEQX je obicno najcesce pominjan kao najbolji za hi-fi, mada su i proizvodi MiniDSP-a odlicni za relativno malo novaca. Lyngdorf-ov rcs je takodje dosta cenjen u poredjenju sa slicnim sistemima najcesce upotrebljenim kod AV receiver-a.

Ono sto do sada niko nije pomenuo je da svaki od ovih sistema ima neku svoju target curve za koju je projektovan. Poenta je da manje-vise svima poznata percepcija dobrog zvuka lezi u tome da je freq. kriva ravna-linearna, ustvari nije tacna. Ravan freq. opseg, nije prijatan za slusanje, to su jos 1974 ustanovili inzenjeri B&O napravili target curve na kojoj je 20Hz na daleko vecem nivou od onog na 20KHz. Dugo vremena ta informacija je bila zaboravljena dok se nije ponovo pojavila, ima desetak godina. BTW ako se pogleda izgled Dirac-ove krive videce se blago opadajuci trend, u proseku pad od 1dB po oktavi.

https://www.bksv.com/media/doc/17-197.pdf

Sad, jedna od varijanti je uzeti gotov softveski program sa svojim specificnim karakteristikama koje ce dati pecat zvuku a druga je varijanta to raditi rucno, naravno uz pomoc DSP-a, dali kao samostalnog uredjaja ili implementiranog u digitalnu skretnicu (moj slucaj). Mogucnosti pravljenja zvuka su nebrojene, naravno ima mnogo vise losih varijanti nego dobrih, ali poznavalac moze kreirati zvuk po svojoj volji i ukusu.

Cinjenica je da preterana upotreba DSP-a kvari zvuk, tako da DSP treba koristiti minimalno, koliko je neophodno. Kod automatskih sistema, to se ne moze izbeci dok kod rucnog podesavanja moze. Otuda ceste kritike na rad nekih automatskih RCS.

Na vrh
bibo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bibo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2018 u 10:25
@ Damic!.........

procitao sam post a i vecinu na tvom forumu, lijepo, dugo se time bavis i prikupio si dosta iskustva... rekao si naravno koje zvucnike imas, no mislim da nisi dovoljno naglasio koliko manje problema stvaraju planari/dipoli u nasim sobama za slusanje, naravno uvijek ostaje problem sa podrucjem ispod 100Hz, to se i vidi u tvom grafu. Nisam ljubitelj rjesavanja problema multi subwuferima (rekao si da ih imas 5!).. moj je sistem u dnevnom boravku a ja sam i esteta tako da to ne dolazi u obzir, radije bi probleme rijesio tretmanom, a za cijenu 5 dobrih subova to je sigurno moguce. Nemoj to shvatiti kao kritiku, cisto sam se osvrnuo na napisano.
Na vrh
damic View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj damic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2018 u 15:02
Bibo, pozdrav,

Ma nema uopste problema. BTW, jedno vreme sam imao cak 6 subova dok sam imao Apogee Stage u Mini Grand konfiguraciji. Tu su dva suba bili direktno ispod zvucnika a ostatak po sobi. Momentalno imam samo 4 komada, naime uspeo sam eksperimentisanjem da dodjem do toga da sa 4 komada dobijem odziv gotovo identican onom sa 5. Naravno to je dugotrajan proces, moze trajati mesecima da ne kazem godinama. Promenjivih je mnogo, da pocnem od same pozicije suba u sobi, cija se karakteristika odziva vidno menja pomeranjem vec od oko pola metra. Dalje, ko moze, nije lose jedan sub podici na neku visinu, ja koristim komodu u zadnjem uglu sobe.

Uobicajeno je da se subovi pomeraju po podu (2 dimenzije) a zaboravlja se da se zvuk prostire u 3. Dalje dolaze kombinacije sa polaritetom subova i delayem. Mnogo promenjivih parametara zahteva dosta eksperimentisanja.

Vec sam pomenuo da korekcije sa PEQ treba izbegavati koliko god je moguce. Relativno skoro, uspeo sam da uklopim 4 suba od kojih je samo na jednom primenjena ekvilizacija.

Inace, nemora se ici na toliko veliki broj subova. Vec sa dva komada, pravilno postavljena, moze se dobiti, oko 70 posto popunjenosti modovima a ako pojacalo glavnih zvucnika dozvoljava, oni se mogu pustiti da rade u fulu, jer kako-tako i oni naprave po neki mod u niskom podrucju, koji se moze pametno iskoristiti. Taj princip, koristi Geddes, dakle glavni zvucnici u fulu i dole 3 suba.

Ja sam isao na to da velike bas panele Apogee Duetta oslobodim tih najnizih freq. jer se tu crpi enormna energija pa sam ih sekao HP filterom na 80Hz sa 24LR. Apogee su poznati kao nevidjeni "mrtvaci" u stock verziji su osetljivosti od samo 78dB sto je katastrofa. 

Bilo kako bilo, dipoli nemogu da imaju najnizi bas (Apogee, Maggies) cak i najveci modeli i IMO, treba im podrska suba.

Sto se tice cene, subovi su svi diy, dosli su me samo koliko su kostali drajveri, materijal i pojacala sam imao. Isao sam na BR i vece zapremine jer imam mesta, ali za manje prostore su zgodniji duplo manji kompresioni.

Inace planari kao Apogee imaju i neke prednosti, polarna radijacija im je u obliku broja 8 te stvaraju manje bocnih refleksija i kako su ogranicene vertikalne disperzije - manje refleksija od poda i plafona.

Akusticnim tretmanom, nazalost, nema sanse da se srede modovi u niskom podrucju, u midbasu, iznad 80Hz mogu. Jedina pomoc je primena nekog DSP-a

Evo jedan zgodan clanak sa dosta korisnih info:

Na vrh
damic View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj damic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.ožujak.2018 u 08:15

Kad smo vec kod DSP-a mogu da preporucim izuzetnu budjet napravu Behringer DEQ2496. Koristio sam je ranije u drugim konfiguracijama sistema, i dalje je posedujem. Odlicna je za sredjivanje sobnih rezonanci, i ako je potrebno neka korekcija u visem spektru. Montira se izmedju izvora i preampa, koristio sam je iskljucivo u digitalnom domenu (povezano optickim kablovima) cime se izbegavaju ulazni ADC i izlazni DAC koji su slaba tacka uredjaja. Poseduje i automatski room correction system, ali ga nebi preporucio.

DEQ2496 je napakovana sa features, sto, kazu, kao svajcarski nozic. Doduse, i jeste predvidjena je za pofi upotrebu ali je jako zgodna za korekciju kod pasivnih sistema. Digitalno povezana, apsolutno je transparentna.

Cena novog je oko 300 eur/usd sto nije preterano za samostalni uredjaj.

Postoje i gotovi kitovi za mod ADC i DAC-a, cime se dobija sprava daleko veceg kvaliteta.

Par linkova vezanih za DEQ2496:

http://www.decdun.me.uk/deq2496.html

http://www.behringermods.com/deq2496.html

https://static.bhphotovideo.com/lit_files/84885.pdf

IME, najbolji izvor informacija o nekom uredjaju je user manual ciji su pdf fajlovi obicno dostupni na netu.

Na vrh
Spužva Bob View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Spužva Bob Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.ožujak.2018 u 20:01
Super je da se još netko s iskustvom uključio u raspravu, dobro je za pluralizam mišljenja. Damic, lijepi pozdrav i dobrodošao!

Osvrnuo bih se na komentar oko onih 150 Hz - to ovisi o veličini prostorije. Što je manja prostorija, to je viša frekvencija na kojoj će početi ta prijelazna zona. U manjim prostorijama nerijetko počinje i iznad 300 Hz.

Tvrdnja da se ispod 80 Hz ne može riješiti stojne valove pasivnim tretmanom, bas trapama, jednostavno ne drži vodu. Može, jer su ugađanja lakša. Doduše, volumen trape proporcionalno raste sa snižavanjem frekvencije tako da to nekome može predstavljati problem.

Odaziv na osi slušatelja treba biti ravan. Ono istraživanje Bang&Olufsena je pogrešno interpretirano od strane Damica. Ako pogledate bolje prvu stranicu istraživanja, tada vidite uvjete 

- 1/3 oktave, 
 - random pink noise, 
 - kontinuirano mjerenje.

Tadašnji 1/3 RTA uređaji su bili malo slow, spori. Takvo mjerenje će dati u većini slučajeva blago padajuću krivulju. Razlog tome je usmjerenost zvučnika (polarna karakteristika). To je mjerenje zvučne snage na mjestu slušanja, gdje se osim direktnog zvuka mjeri i onaj koji obilaznim putem dođe do slušatelja.

Citiraj The results of such measurements show the frequency response characteristics of the loudspeaker/listening room combination.

Gledajmo to ovako - zvučnik je najmanje usmjeren u niskim tonovima, a najviše u visokim. Ako je razlika u disperziji sa cijele kugle prema pola kugle, biti će razlika od -6 dB 20 - 20kHz. 

To je bila jedna od tema mojih prepiski s Floydom Tooleom i pokojnim Ilpom Martikainenom, predsjednikom Geneleca (divan čovjek, jako mi je žao da ga više nema). Mnogima promakne ta činjenica - ako je zvučnik linearan na osi, i k tome ima polagano usmjeravanje polarne karakteristike prema višim tonovima, onda će mu odaziv snage na mjestu slušača biti blago padajuća linija.
Osjećam se kao audiofilski Malnar
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,211 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio
Pioneer M-22