Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Kvar pojačala i zvučnici

Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
sinisa051 View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sinisa051 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Kvar pojačala i zvučnici
    Objavljeno: 30.listopad.2018 u 21:28
Pozdrav,
trebao bi pomoć.
Naime, nakon glasnijeg slušanja desio mi se kvar desnog front kanala AV receivera.

Komponente:
AV receiver Denon AVR-2313 (7x105W 8Ohm - 20Hz-20kHz 0,08% THD, 7x135W 6Ohm - 1kHz 0,7% THD)
Front zvučnici: Monitor Audio Bronze BR5 (120WRMS, 6 Ohm)
Surround zvučnici: Monitor Audio Bronze BR2 100W RMS, 6 Ohm
Centar: Monitor Audio Bronze BR-LCR 100W, 6 Ohm

Godinu sam dana slušao BR2 zvučnike na front kanalima, i kod glasnijeg slušanja nije bilo problema.

Napokon sam uspio snimiti impedanciju BR5 zvučnika mjernom metodom prema linku http://www.audiologs.com/ozrenbilan/imp.htm , koristeći CD sa samplovima umjesto generatora frekvencija.

Zvučnici se čine OK. Karakteristike na linku.

https://www.dropbox.com/sh/7p2jmqet4c0a9ji/AAB_t4Nf22Yxxb6u78_75kNba?dl=0

Koji su mogući načini rješavanja ovoga problema?
Mogu li se neki od kanala iskoristiti radi dobivanja veće snage za front zvučnike?
S obzirom da AV receiver ima preout-e da li se može koristiti dodatno pojačalo za BR5 zvučnike? Prijedlog.
Ako bi se mijenjao receiver, koliku snagu novoga tražiti? Prijedlog.

Hvala unaprijed na odgovorima.
Pozz,
Siniša.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.listopad.2018 u 23:46
Pa što nije najlogicnija opcija popravak receivera?
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2
Na vrh
sinisa051 View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sinisa051 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.listopad.2018 u 02:28
Haha, nisam računao na ovakav odgovor.

Naravno da sam popravio receiver, ali je frka da opet ne vrisne budem li slušao na BR6 zvučnicima.

Prema preporuci servisera sam provjerio zvučnike, također i snimio impedanciju radi dodatne provjere.
U međuvremenu slušam slabije zvučnike BR2 na front kanalima, ali bi volio vratiti jače zvučnike BR6.

Ostala pitanja i dalje stoje.

Hvala na pokušaju :)

Pozz,
Siniša.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.listopad.2018 u 09:52
Impedancija zvucnika ti pada do 4 Ohma, sto je najnormalnije za zvucnike deklarirane kao 6-omski. Trebao bi snimiti i impedanciju BR2 zvucnika, ali vjerojatno bi bila slicna ovoj snimljenoj.

Pojacalu je sasvim svejedno spojio ti BR2 ili BR5 na njega. Tu ti nije problem. Zasto je jedan kanal pregorio, to je pitanje. Gotovo sigurno nije radi zvucnika.

Zvucnik je pasivni element i on nema snagu, tako da ti trenutno ne slusas "slabije zvucnike". Slusas zvucnike koji mogu podnijeti malo manju snagu, deklariranih 120W i 100W je prakticki isto. Ako ti veci zvucnici nemaju vecu osjetljivost (iskoristivost) od malih, nece ti glasnije svirati, jedino ces imati nesto vise basa.

Ne znam koje ti je rjesenje problema. Mozes kupiti boji i jaci receiver. Gledas sto kvalitetniji i sto jaci, naravno do cijene koju mozes priustiti.

Na vrh
sinisa051 View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sinisa051 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.listopad.2018 u 10:44
Hvala na odgovoru.

Snimio sam impedancije oba zvučnika. Na linku.

https://www.dropbox.com/s/pdhz67u8k49qjia/Photo%2031-10-2018%2C%2010%2024%2015.jpg?dl=0

Dosta sam istraživao na youtubu gdje audiofili kritiziraju proizvođače i deklariaciju snage AV receivera tako da nisam siguran što kupiti. Jači receiveri su dosta skuplji, imaju opcije koje mi ne trebaju, a razlika u snazi po kanalu nije velika.

https://www.youtube.com/watch?v=B3WnqkxtMug

Pozz,
Siniša.
Na vrh
Doomsday View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
link master

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Doomsday Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.listopad.2018 u 11:11
Siniša, ako ti je surround sekundaran a stereo primaran, traži najpovoljniji, možda i polovni, HT rec koji ima sve što trebaš, ali ima i PREOUT za Front L&R kanale...

Nakon toga, traži integrirano stereo pojačalo koje ima direct/pass-through ulaz i koje možeš preklapat sa direct na klasično integrirano korištenje... Prednje zvučnike priključiš na stereo integrirca, a front preout sa HT rec-a na direct ulaze od integrirca...

Na taj način, sve stereo izvore možeš prikočat na stereo pojačalo, i slušat glazbu sa izgašenim HT rec-om koji neće imat ama baš  nikakvog upliva u zvuk... A kad gledaš nešto, prebaciš integrirca na direct i onda je on samo pojačalo snage za front kanale HT rec-a...

Tako predpojačalo od HT rec-a nema nikakav upliv na stereo glazbu... OK, nema mogućnosti koristiti sub za stereo, ali ti zvučnici bi trebali biti dovoljno veliki da im niti ne treba sub...

Druga opcija je slična, ali pretpostavlja kako je predpojačalo HT rec-a dovoljno dobro, pa se tako svi izvori spajaju na njega, front preout se tada može spojiti  na neko stereo  izlazno pojačalo snage, ili dva monobloka, na to se spoje prednji zvučnici, i to je to...

Prednost je što se može u stereo dodati i sub, ako se želi i  ako to  software od  HT rec-a može odradit  inteligentno za stereo glazbu... Nedostatak je što se i za stereo izvore koristi predpojačalo od HT rec-a, a to je najčešće lošije izvedeno od predpojačala u stereo integrircima, ali ako nekoga zadovoljava, i to je legitiman izbor...

Koji HT rec, koje integrirano stereo pojačalo, ili stereo izlazno pojačalo snage ili dva monobloka, to je već široko pitanje... Bitno je da HT rec OBAVEZNO ima preout izlaze za Front kanale, ako se ide na integrirca da ima switchable direct ulaz, a ako se ide samo na pojačalo snage, tu je izbor stvarno širok...

Sa srećom, pomalo, promisli, razgledaj opcije, pa kreni polako u realizaciju...

smijeh
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...
Na vrh
sinisa051 View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sinisa051 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.listopad.2018 u 14:31
Hvala na opširnom odgovoru.
Znači meni je najinteresantnija druga opcija. Znači imam av receiver s preout-ima, želim dodati nekakvo pojačalo koje će goniti zvučnike BR5, ne želim ulagati u novi i jači receiver. U biti sve ovisi o tome koliko takvo pojačalo košta.

Može li tu kakva pomoć šta bi se moglo uzeti u razmatranje, a da ima dovoljnu snagu goniti BR5, kada zatreba i glasnije svirati.

Pozz,
Siniša.
Na vrh
Doomsday View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
link master

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Doomsday Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.listopad.2018 u 16:46
Pa sad, evo jedan po meni odličan primjerak koji će ti dati ogroman 'headroom', tj. zalihe snage za bilo kakve peak-ove glazbe ili filmova, a sonično čisto sumnjam da je išta lošiji od bilo kojeg 'normalnog' HT rec-a na prednjim kanalima...

Rabljeni, možda nije niti zadnja cijena, nazovi, vidi... Bitno za pojačalo snage je da nije prestaro, da nisu iznutrice 'skuhane', a ovaj je samo godinu dana star, i ako je ispravan, to je to...

Malo ga ovde možeš vidjet i iznutra...

Tu više ne bi smjelo bit problema sa snagom... Nije bitno što je pojačalo snažno, ne moraš ga pojačat do kraja, pretpostavljam kad budeš uštimava sa ostatkom zvučnika koji se napajaju iz HT rec-a da niti nećeš morat ići preko pola ili manje...

Bit je u tome da to pojačalo ima snage i za jači 'creshendo' pa 'fortissimo' koliko god dugo trajao...

mig

Editirao Doomsday - 31.listopad.2018 u 16:47
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.listopad.2018 u 17:15
Jednostavno je. Treba malo manje "točiti" receiver i biti će sve u redu. AV receiveri obično imaju manje snage nego što je deklarirana a pogotovo kada ih treba rasporediti na sve kanale.
Kada se pretjera nema jamstva da neće nešto crknuti kakav god receiver bio ispred. Drugi puta će možda pregoriti zvučnici...

i da...dao bi se kladit da je na tonskim kontrolama bas "podebljan". Smanjiti....haha
Na vrh
sinisa051 View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sinisa051 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31.listopad.2018 u 17:22
Čovječe ti si čudo!
Lajkam post do plafona.

Sviđa mi se ovaj monster od pojačala! Izgleda robustno i moćno. Cijena pristojna. Tip na youtubu ga samo hvali.
Zovem tipa...

Pozz,
Siniša.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,609 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA