Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pioneer M-22

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pioneer M-22
    Objavljeno: 05.prosinac.2018 u 22:00
Negdje krajem 2014 zove Ilimzn; Čuj imam u autu jednu poslasticu, pojačalo, ne viđa ga se baš svake godine a ni čuje, oces probat na par dana jer ide dalje vlasniku?  Baš sam ga obnovio.

Dapace!! Može!

I tako ja prvo ugledam ljepotu, onda odteglim tih 22kg u jazbinu, spojim, upalim nek se malo ugrije i padne mi vilica.

WTF? Kakvo je ovo čudo da ovako svira?
Što cu ja sad jadan, gdje i kako da dođem do drugog, a želim ga odmah, ljubav na prvo uho.

Željko što si mi to nosio?TelefonUnesrecio si meplaco
S druge strane smjeh i rijeci utjehe; Gle imam jos jednog ali ima puno posla, dobar je fizicki ali unutra ga dohvatili "majstori".

Kupljeno!!!

I tako sav sretan krenem u misiju.

Prvo pregled, pa moganje što i kako, dali ga slozit kakav je ili krenut pomalo ludom idejom da ga obnovim tezim i skupljim putem, ali kak se kaže "for life", totalno!!

Rastavljam ga u proste faktore, ali pošto je složen modularno to i nije neki problem.

Naime svi sastavni blokovi monitrani su na glavnu šasiju o lijevanog aluminija.

Sama šasija je nanovo prelakirana orginalnom bojom, odnio glonđu u mješaonicu boje, tip ispolirao dio površine odskenirao i zayebavao se jedno pola sata dok nije dobio orginal. Malo zeznuta boja jer osim srebrnkastog ima i glitter efek.

Ono što sam nazvao težim nacinom obnove odnosilo se na ideju ne samo zamjene dotrajalih djelova nego na izradu novih kopija orginalne štampe.
Nije bilo druge nego uzet sken orginala za usporedbu, pomično mjerilo i prionut cranju u softveru.
Udlucio sam raditi dvostranu štampu najviše zbog metalizacije upa lemnih mjesta,a dobro i zbog par spojeva koji su orginalno povezani zicama.

Neke stvari su prilagođene modernijim komponentama u ponudi, poput elkosa koji ima vecinom u stojecoj varijanti sa oba izvoda na dnu kucista.

Dodatno sam nacrtao dvije nove plocice koje ce biti zamjena za stara bakelitna podnozja izlaznih tranzistora u TO3 kucistu koja su danas nenabavljiva pogovoto ne kvalitetna.
Ostavio sam nacin spajanja izlaznih tranzistora bez lemljenja, umetanjem, zbog nedajboše potrebe za zamjenom, ali i zbog prilicnih temperaturnih skokova gdje se materijali šire i skupljaju pa je bolje elemente montirati elasticnim spojevima.

Pločice su ispale fantasticno, izrađene kod Markovca. Materijal FR4(vitroplast) za razliku od orginal prastarog pertinaksa, bakreni vodovi podebljani s valjda orginal 18 ili 35, na 70u.

Sljedilo je vračanje djelova, novih, ali i transplantacija starih vrhunskih, krucijalnih za zadržavanje orginalnog zvuka između ostalog

Za izlatore oko izlaznih tranzistora izabarani su vrhunski teflonski, šarafi su mjedeni zalmljeni na pcb

Glavni veliki kondenzatori su ispitani, drže odlično specifikacije i nakon 40g.  samo im je obnovljena garderoba, ipak su vidljivi, jako i dio su vizualnog stanja cijelog ampa.

Nakon hrpe posla sa satavljanjem....

...stavljeno je u pogon, sve radne točke podešene i sljedila je uzivancija...

...koja traje i dan danas.

Pozzz.

RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.prosinac.2018 u 22:07
E da, radi se o pojačalu u cistoj A klasi, dual mono, jedno što jedna strana na štampi ima ispravljačke diode za izlani stupanj, dok je na tom prostoru drugog kanala sklop zaštite.

RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.prosinac.2018 u 22:17
Doktorat od obnove!
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.prosinac.2018 u 23:09
Gašo, svaka čast na obnovi pojačala. Clap
To je dio povijesti, i siguran sam da je u svoje vrijeme odlično sviralo, a da nakon tvoje obnove vjerojatno svira još i bolje. 

Ovaj dio me je nasmijao: "Sljedilo je vračanje djelova".
Pravi si vrač...    haha

Editirao Edison - 05.prosinac.2018 u 23:14
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.prosinac.2018 u 23:36
Nebi reko u svoje vrijeme
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.prosinac.2018 u 23:39
Ono kaj sam sluhnuo kod Gaše od Paje, prezentirano na ATC-ima i s BADA-om i Malina izvorom, bila je infuzija realizma zvukovlja instrumenata da sam se povremeno trzao... smijeh

Da, nema tu niš od 'u svoje vrijeme'.

Na vrh
ilimzn View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj ilimzn Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.prosinac.2018 u 01:42
A nisi rekao da imas i passent preamp :P
Na vrh
astraldance View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj astraldance Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.prosinac.2018 u 08:02
Krasno krasno, svaka čast, sigurno vrijedi svake utrošene minute i znoja - osobno zadovoljstvo je nezamjenjivo.
Ne volim kraj a rijetko sam high - Đuka Padobranac
Tko sluša zlo ne misli
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.prosinac.2018 u 08:18
I od mene čestitka i naklon za trud i zalaganje. Projekt epskih proporcija. Sigurno odlično pojačalo, sad je još bolje. Da sam ja za prvo pojačalo kanio udomiti sličan velebni vintage, a nekoć davno sam bio blizu toga, isto bih se potrudio oko izrade tenkovskih pločica s metaliziranim rupama. Inače su kod tih krasnih vintage uređaja najveći prst u oko upravo loše pločice (standardno odvratne) od tog faking prešanog papira impregniranog nečim.

Edit: Btw, ovi zalemljeni vijci za montažu TO-3 trandži me podsjetiše na Krell. Oni su isto tako radili samo su glave vijaka niske, bez utora i vijci su montirani zdravomašinski.

Editirao Apparatus - 06.prosinac.2018 u 08:24
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.prosinac.2018 u 09:31
Thanks.
Inace ako itko ikad nabavi koji M22, postoje dokumentacija i filmovi za izradu plocica...

Zapravo moguce je izraditi i repliku kad bolje razmislim, ne koristi nikakve egzote od poluvodica, sve nabavljivo i danas.

Editirao Gašo - 06.prosinac.2018 u 09:34
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Opera Mezza mki ili Sonus Fa...
Forum: Računala i audio