Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

LX mini u Zagrebu za audiciju?

Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
igor023 View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj igor023 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.siječanj.2019 u 17:02
Evo htio bih samo zaključiti ovu uspješnu temu, naime bio sam na audiciji LX mini zvučnika kod Tomislava (astro63). Svi znamo kako je pročitati negdje o nekom zanimljivom projektu a ne biti to u stanju čuti ni vidjeti, no eto meni se posrećilo i vratio sam se iz Zagreba bogatiji za jedno lijepo iskustvo i jedno novo poznanstvo.

Tomislavu i ovim putem još jednom zahvaljujem, a moj zaključak je da idem u gradnju tih zvučnika, i već pripremam ostatak sustava koji je za to potreban. Osobno najviše volim čuti zvučnike koji odlično rekreiraju prostor i nemaju koloracije tipične za kutije. K tome radi se i o aktivnom sustavu koji jako dobro kontrolira drivere i samim time ima jako stabilnu zvučnu pozornicu.

(PS Ako nekoga zanima i ako Tomislav dozvoli podijelit ću svoju podrobnu analizu onoga što sam čuo.)
Na vrh
maltus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj maltus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.siječanj.2019 u 17:16
Pa tu smo i napeto iscekujemo! da
Samo glazbu slusam :)
Na vrh
astro63 View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj astro63 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.siječanj.2019 u 12:18
Igore, hvala na posjeti i ugodnom druženju. Svakako podijeli svoje dojmove s ostalim članovima foruma.
LP,
Astro
per aspera ad astro
Na vrh
igor023 View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj igor023 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.siječanj.2019 u 14:27
Da krenemo prvo sa opisom sustava:
Marantz NR1403 receiver koji služi kao pretpojačalo i DAC, zatim miniDSP 2x4 koji radi AD konverziju, ekvalizaciju i razdvajanje kanala, DA konverziju, te je dalje spojen na Rotel RB976 mkII 6-kanalno izlazno pojačalo, i naravno LX mini. Prostorija je oko 20m2, što je baš po mjeri za ovaj sustav.
Mislim da će svi odmah primijetiti višak DA konverzije u lancu, što sigurno degradira signal, no kako je i sam Linkwitz radio sa ovim miniDSP modelom mislim da je Marantz receiver tu najslabija karika. Tomislav već ima u pripremi analognu skretnicu koju je razradio Nelson Pass pa ne sumnjam da će se priča značajno popraviti.

Zvuk je po očekivanju vrlo prostran, ima široki sweet spot i zategnuti bas, vrlo je koherentan i ugodan za duže slušanje, a naravno da nema ni koloracija vezanih za kutiju niti umjetnog vented basa. 4-inčni driver upravo fantastično reproducira vokale, gitare, saksofon - ljubav na prvo slušanje! Odmah se čuje i da se radi o aktivnom sustavu jer nekakvi jači napadi u basu ne guše to srednjetonsko područje i ne ruše stabilnost zvučne pozornice, kao što se to čuje kod prosječnih pasivnih zvučnika, pogotovo monovolumena :)

No sustav ima i nedostataka:
Iako je pozornica vrlo široka i dobro ocrtana, mislim da treba poraditi na ostatku sustava da ona stvarno postane holografska, ono što kažu da "zvučnik nestane". To sam čuo kod Oriona (koji je ipak bio spojen na neusporedivo skuplji sustav), no na LX521 koji sam slušao DAC nije bio na razini i ta kvaliteta je izostala. Ovdje mislim da treba zamijeniti receiver sa propisnim DAC-om i pretpojačalom i staviti Passovu analognu skretnicu.

Treba spomenuti i da nedostatak visokotonca i mali promjer bas drivera znače da zvučnik nema ekstenziju u ekstreme, pa se onima koji to očekuju neće svidjeti, ali moram naglasiti da je ovaj zvučnik projektiran sa ciljem reprodukcije fantomske pozornice i koherentnosti drivera, koji su meni osobno prioriteti, a za ekstenzije u basu i visokim tonovima treba gledati LX521 ili bar dodati jedan od subwoofera koji je Linkwitz za to namijenio.

Evo i par linkova:
http://linkwitzlab.com/LXmini/Introduction.htm

https://www.magiclx521.com/epages/17940394.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/17940394/Products/%22LXmini%20kit%22/SubProducts/%22LXmini%20kit-raw%22

https://www.diyaudio.com/forums/pass-labs/324747-lx-mini-crossover-article.html
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.veljača.2019 u 23:48
Imam ti ja lx521, 95% gotov. Samo moram ubacit tweeter.e i napravit pojacalo.

https://m.imgur.com/a/P0RWwvc

Uopce me ne cudi da audiofilska scena u RH nije zainteresirana za rad Siegfrieda Linkwitza.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2019 u 00:17
Ne znam kako radi, al je brate gadno da ti oči poispadaju.
haha
Na vrh
astro63 View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj astro63 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2019 u 00:29
a kako si riješio/namjeravaš riješiti skretnicu?
per aspera ad astro
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2019 u 12:46
Stvar ukusa. Meni su prekrasni. Mislim da kad zaista razumijes fiziku i razloge, te proces kojim je SL dosao do toga budu jos ljepsi.
Kako sviraju? Navodno - nemaju premca u stereo reprodukciji u normalnim sobama. Ima podosta impresija online, ljudi su uglavnom odusevljeni. Nisam ih jos napravio do kraja ocito, pa ne mogu komentirati, ali razumijem principe dovoljno dobro da znam zasto je ovakav dizajn inherentno bolji od najbolje, najskuplje, xyz kutije. To je full range dipol, takva (ne)interakcija sa sobom da je sa klasicnom kutijom ne mozes postic, sta god da napravio. Lxmini je fantastican mali cardioid-dipol-monopol constant directivity zvucnik za male sobe, i da se doslovno napravit od par komada drva i pvc cijevi. Siegfried Linkwitz je audio legenda, realno, mozda i najveci i najzasluzniji na tom polju, ali jako skroman. Preminuo je prosle godine, ako se ne varam.

Inace, Siegfried Linkwitz i Russ Riley su zajedno napravili LR crossover, najpoznatiji i najpopularniji crossover sigurno. Covjek je dizajnirao 21 zvucnik, lx521 je zadnji i najsavrseniji model, sa 10 seasovih drivera od kojih je dobar dio specificno napravljen bas za taj zvucnik. Gotovi iz svabije su cca 6000 eura, ja sam ih napravio za manje od dvije.

Imam 4x10hd minidsp, to ce bit skretnica. Jos napravim 12 kanalno pojacalo jer uz njega idu i sealed subovi 15-30 hz, lx521 je -3 db na 30 hz.

Ugl, Tomislav, razmisljao sam zamijenit svoje diy zvucnike koje koristim za komp sa lxmini, al nisam bas ziher da ima smisla. Volio bi ih cut, a ak si zainteresiran poslusat lx521 kad su gotovi, dogovorimo se.

Ja sam vrlo, vrlo rijetko na ovom forumu jer se u principu slazem sa stajalistima mozda 2, 3 ljudi, a nije mi u interesu borit se za pamet sa nikime, samo idem sebi i drugima na zivce. Pratit cu ovaj thread i pm-ovi slj. par dana da se dog. Slucajno iz fore isao vidit jel itko ikad ovdje ista od SL-a komentirao, i vidio ovaj thread. Sad mi je drago.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2019 u 12:54
To što je netko oduševljen, to što je navodno to super, ne znači da bi svatko nužno bio oduševljen, a pogotovo audiofili istančanog sluha, koji primarno cijene prirodnost reprodukcije.

A čim je DSP u igri, na bilo koji način, upravo je prirodnost reprodukcije potencijalno kompromitirana.

Može čovjek biti super, genijalni konstruktor, no nekom poput mene sama priča kako je to super znači malo. Dok ne čujem i uvjerim se, ne mogu stvoriti niti stav. 
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.veljača.2019 u 12:59
OK, tebi su prekrasni, al stvarno izrada je kao za neki prototip a ne što što bi tako ostavio, onako sklapani izgleda.Buket 

Možda voliš taj raw izged i ponosan si, tvoji su na kraju.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,750 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Musical Fidelity Nuvista 600
Forum: Snimanje, miksanje, masteriziranje