Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Strujna pamet

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 28>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Khadgar2007 View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Khadgar2007 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 12:33
Hmm... sada si me zabrinuo Edisone.Idem ja na brzinu prekontrolirati ovo kablovinje koje sam neki dan sfrkao. Da nisam slučajno fulao uzemljenje i fazu/nulu haha

Psihodelični sin cvijeća
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 12:40
Originalno postano od strane člana: Dorian Dorian napisao:

Ne kazem da nije moguce, no ako se stvarno tako nesto moze primjetiti onda je takav uredaj opako konstruktorski sfusan ili namjerno tako napravljen sto opet smatram tehnicki neispravnim uredajem, neovisno o cijeni za koju se prodaje...prevedeno, ako metar zice moze narusiti stabilnost svih ostalih sklopova u uredaju do te mjere da je cujno, nesto jako grdo ne valja u prici...

ma radi se prije svega o subjektivnom preuveličavanju nekih promjena koje mogu biti percepirane kao 'glasnije'. ne znači da ne postoje, ajmo reć da vjerojatno postoji suptilna promjena u balansu zvuka, ali se to u umu onda pretvori u 'ogromnu promjenu'. i koliko god bilo ovo ekstremno, preuveličavanje je zapravo tipični simptom audiofilije, gdje je mala promjena nekad nama ogromna
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 13:00
Nisam otvorio temu da opet ustanovimo cuju li se kabeli, ili ne cuju. Pogotovo strujasi. Cuju se, barem ih ja cujem. Neki ne cuju, ali to meni nije proiblem i ne bih da o tome raspravljamo ponovo. Ni sto se desi kad struja mora proci kroz tanku zicu osiguraca i naleti na ne bas debele namotaje primara transformatora. To smo vec dosta puta presli i posteno se "nasvadjali"...   zlatni_zub

Volio bih da ovdje ne mlatimo po tehnickkoj osnovi, nego da vidimo sto je s tim subjektivnim dozivljajima koji nas navode na ovakve postupke. Sto se desava u glavama ljudi koji tako jednostavnom proizvodu kao sto su tri zice s utikacima na krajevima pridaju tolika "nadnaravna" svojstva i utjecaj. Meni se cini da su ovi sto tvrde da je Zemlja ravna ploca totalni amatari prema nekima medju nama.

I samo da napomenem, na Kvarneru znam za dva ozbiljinja proizvodjaca kabela, Colibri Labs i Marohei.  Naravno da kabel iz druge price nije njihov, to je produkt "velikog truda i velikog znanja" nekog gurua motaca. Zemljo, otvori se... pa makar bila i ravna ploca.  placo

Na vrh
cijevko View Drop Down
Banned
Banned

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj cijevko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 13:13
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Originalno postano od strane člana: cijevko cijevko napisao:

Utikaci od bukve su prava stvar! Nisu losi ni od kukuruznog brasna.

Kod rodjaka recimo densem pojacalo radi lose dok ne stavis bolji strujni kabel, kod mene nema razlike.
On zivi u elitnom kvartu sa urbanim vilama ja na periferiji.
Dakle vise je nego ocito da su instalcije i uzemljenja kod nekog od nas lose izvedena i tu strujni kabel odigra ulogu. Bitnije je mjesto gdje se spaja rekao bih.

viš, meni baš taj dio nema logike, kabel definitivno neće popraviti ono što je loše...a da je kod nekog toliko zasrano da se razlika u kablovima ne uoči zbog toga, u to ne vjerujem

prije bi moglo biti da tvoj bazični zvuk sustava (primarno zvučnici i akustika, pa u sinergiji s ostatkom) s tim densenom u sustavu ima određeni zvučni potpis koji maskira suptilnu promjenu koju unosi različita strujna žica

Kod mene taj Beat 100 zvuči jednako na bilo koji strujni kabel spojim kod njega zvuči drastično bolje kad stavim isotek optimum recimo.
Pojačalo mi je bezvezno pa i ne zapamtim tj ne mogu reći dal zvuči bolje kod mene ili njega a i nije ista sobai zvučnici i sve drugo ali htio sam reći da kod njega doma se osjeti promjena kabla kod mene ne. Ja sam u kući on je u vili sa tri stana.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 13:40
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Strujni kabel objektivno ne može povećati glasnoću. Ali je svojevrsni filter i vjerojatno može naglasiti određene dijelove zvučnog spektra, na koje je uho osjetljivije pa može subjektivno zvučati glasnije.

Amigo se dotako teme na pravi nacin, i pokusao objasniti slucaj iz prve price.

Probajmo to izanalizirati. Amigo veli da je kabel svojevrsni filter, tako moze naglasiti odredjeni dio zvucnog spektra. OK, mogu se sloziti da je svojevrsni filter, doduse vrlo slab filter, ali u teoriji ipak je. No kabel, ako i prihvatimo da je filter, je pasivni uredjaj, dakle - pasivni filter. Iako kroz kabel prolazi struja, on je pasivan uredjaj, ne moze nista pojacati. Kad bi mogao mozda bi nam mogli zamijeniti pojacala, ali znamo da ne mogu.

Dakle, takav pasivni filter koji nije nigdje direktno na putu signala, ne moze nista pojacati. Mozda moze nesto "oslabiti", prigusiti, unijeti dodatna izoblicenja. Filteri, a to su takodjer pasivni sklopovi, mogu samo dijelove cjeline odrezati ili umanjiti, prigusiti. Ne mogu nista pojacati. Da je tome tako neka mi netko pokaze zvucnicku skretnicu (onu ugradjenu u kutiji zvucnika) koja pojacava odredjeni dio zvucnog spektra. Takva jednostavno ne postoji.

Dakle, XY strujni kabel mog prijatelja, ako je filter, moze prigusiti odredjeni dio spektra pa da onaj drugi dio sada izgleda naglasenije, ali i dalje je glasnoce koje je i bio. A kao sto se vidi iz analize, ukupni zvuk mora biti tisi, a ne glasniji. Nije se desilo uzdizanje jednog podrucja, vec slabljenje drugog dijela. I tu pada ovo Amigovo objasnjenje, bez obzira u kojem se to dijelu spektra desilo, pa i ako je tamo gdje je uho osjetlijivije.

Za pojacanje zvuka trebaju nam pojacala, to ne mozemo dobiti strujnim kabelima. Pojacala imaju regulaciju glasnoce, neku vrstu potenciometra i njime biramo glasnocu, a ne kabelima.

Sad cu to da je strujni kabel filter iskarikirati do kraja. Znamo za RIAA krivulju i phono pretpojacala za gramofonsku reprodukciju. U biti, to je sklop koji basove treba pojacati za oko 20dB, a visoke za isto toliko utisati. Kad bi imali kabel koji pojacava basove, a utisava visoke, pa nekoliko takvih kabela u seriji, mozda i koji paralelano, mozda bi mogli dobiti pasivnu RIAA korekciju, ili bar nesto vrlo blizu tome. Ali to je, naravno, nemoguce. Ovo o pravljenju RIAA korekcije kabelima je pretjerivanje, ali isto je tako i pretjerivanje koristiti strujni kabel kao filter. Vrlo su to slabi i neucinkoviti filteri.

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 13:59
Možda imaš drugačiju reakciju na dinamiku, tranzijente struje. Pa neki strujaši to brže/bolje propuste. I štekeri/kontakti su tu u igri.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 14:00
Da ne velimo o interakciji faze i nule, te interakciji oboje s opletom (ako ga ima).
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 14:31
Joj, bi nešto napisao, al neda mi se više.

Mogu to vrijeme kvalitetnije potrošiti.

Samo tri natuknice.

-izvor je 50Hz sa određenom kolicinom visih harmonika osnovne frekvecije(od slucaja do slucaja) cca. 315V p-p, X unutarnji otpor izvora.

-Kabel je serijski otpor sa X kapacitetom i X induktivitetom = X impedanca

-Trošilo ili teret je špula na željeznoj jezgri, x induktivitet, x kapacitet, plus sekundar sa svojim teretima i pricom u prvim stupnjevima napajanja koji su impedancijski i strujno vrlo zeznuti.

Dakle mogucnost svakojakih devijacija u prenosu snage, pa i izbojima ako se desi rezonancija(sve je moguce).

Stvar se može napisati u formuli ali imamo puno nepoznanica koje ionako variraju od slucaja do slucaja.

Editirao Gašo - 03.veljača.2019 u 14:33
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 14:34
Što se mene tiče, mislim jednako kao i prije i tu se ništa ne mijenja bez obzira što sam i sam svjedočio čujnosti strujaša, a mislim otprilike ovo: da je nekoć poodavno u audiofila bilo više suhe pameti i naročito tehničke naobrazbe koja je uredno u banani (velika većina), strujaši se ne bi ni dogodili, a tako bi bilo neusporedivo najbolje za sve. Osim naravno za one dilbere koji ih rade i (ili) prodaju. Dakle, prvi bi ponuđači toga u startu bili ismijani i vratili bi se u rupe iz kojih su izmigoljili. Kraj priče. 

Ali, neeeeeeeeeeeeeeee. Audiofili su stvorovi otvorena uma i široke mentalne perspektive te im možeš uvaliti sve što ne možeš nikomu drugom. Ali baš nikomu. Nikakvim ribičima, lovcima, splavarima, skijašima, zakvačenima za paraglajder, banđiđamperima, izrađivačima maketa, sakupljačima poklopaca od jogurta i inim hobistima. Nikomu. Samo audiofilima. Naravno, kad su nuditelji skužili da se uvaliti može, nastao je opći raspašoj ponude, cijena i besmislenih litanija (štekeri od nenabavinija i sl.) za neuki puk. Audiofili, u čijem miljeu od pamtivijeka caruje "visokoumlje", sami su si skuhali kiselu čorbu, a zabilježena je vrtoglava prodaja nečega bez ikakvog smisla i potrebe i bez presedana u ljudskoj povijesti. Tko je ikad humanoidnim potrošačima uspio uvaliti veću glupost za više novaca? Ne bih rekao da takvo što još gdje postoji.

I tako, naslušavaju se strujaši, lome se koplja koja su na samom početku trebala zavšiti u trnju i ondje trajno ostati, najčudesnije i najnevjerojatnije bajke (temelj svjetskih religija n.pr.) samo su kamilica u usporedbi s demagoškim tlapnjama ponuđača strujaša, a velik broj audiofila (vjerojatno i veći nego li bi se moglo pomisliti na prvu) desetljećima u audiofiliji i na pragu treće životne dobi, nikad nije... Što? Skucao paru za pošteno pojačalo koje se čuje u 3 pitchkhe super duper materine. Da ne govorim o zvučnicima, frontendovima, a pogotovo ne tretiranim sobama jer to ne treba. To sebi rade isključivo budale. Ali zato nemilice, danonoćno gnoje o čudesnom i spasonosnom komadiću drota u seriji s kompletnom infrastrukturom Hrvatske Elektroprivrede.

A logika zdrave pameti koja bajdvej u audofilskim kućama rijetko stanuje (ultimativni raritet), krajnje je jednostavna: visokokvalitetni strujaš koji kao takav uopće ne mora biti skup niti debeo poput čajne kobaje, a pritom treba biti iznad svega tehnički ispravan (ne kao frkanac opisane budaletine u Edisonovom eseju) ne bi se trebao niti smio čuti ama baš nikako. 

Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.veljača.2019 u 14:37
Dakle, nigdje tu nema price o ravnim zicama, idealnim izvorima napona i idealnim trošilima.

Zapravo je to totalni kupus koji se jednim komadom žice mijenja, i dalje je kupus, al ne skroz isti sastavom.

Editirao Gašo - 03.veljača.2019 u 14:45
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 28>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audiofil web
Što bi s forumom?
Forum: Audio komponente