Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Lemna žica

Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 21:09
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

A lemit sam naučio prije da ne kažem čega.
proteza

sigurno, prije nego si naučio *ebat ljude na internetu haha
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 22:24
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Ja imam više vrsta lema i imam neka iskustva pa ću ih, kao i uvijek dosad, podijeliti.
Ako je netko isprobavao i ima vlastita iskustva, slična, ili različita, dobrodošao je u raspravi.
Oni kojima je to glupo isprobavati i kupovati skupi lem, nek se suzdrže od trolanja.

Imam običan fluitin iz chipoteke s olovom, zatim Mundorf Supreme, WBT olovni i bezolovni, Cardas, Audio Note i neki švicarski, s velikim udjelom srebra.

Lem sam koristio kod lemljenja kabela i dijelova zvučničke skretnice.

Najlošiji mi je švicarski lem s velikim udjelom srebra, koji daje prizvuk kao da u pozadini netko škripi stiroporom po staklu.
Autio Note je bolji, ali nekako sredinu gura naprijed, kao i njihova elektronika. Inače zvuči dosta čisto i tonalitet je ugodan.
Mundorf Supreme, koji sadrži i zlato, daje impresivno čist zvuk, koji bojom podsjeća na nekdašnje cijevne radio aparate. Međutim, ima izraženi roll off u visokima.
Cardas je vrlo dobar lem koji nema izrazitu manu. Zvuči ugodno. Možda bi mogao i on biti malo otvoreniji u visokima, ali samo mrvu.
WBT bezolovni kvari naročito visoke tonove, dajući pomalo kreštavi prizvuk, a visoki zvuče suho.
WBT s olovom meni je najbolji od svih lemova. Daje izrazito izbalansirani i rafinirani zvuk. Lem bez mane.
Običan olovni fluitin se vjerojatno razlikuje od proizvođača pa i od šarže. Ovaj kojeg sam imao pola kile, a sada je pri kraju, je vrlo dobar, ne zvuči tako čisto i rafinirano kao olovni WBT, pa niti kao Cardas, ali je bez izražene mane.

Naravno, slažem se s Edisonom, da je ispravno lemljenje najvažnije.

Zanima me metodologija ovakvih testova/usporedba. Kako je to napravljeno? Imaš recimo skretnicu pa zalemiš elemente s jednom lemnom žicom pa slušaš, pa odlemiš i očistiš stari lem i zalemiš s nekim drugim, pa opet odlemiš i očistiš pa zalemiš s trećim...itd..itd...i tako 6, 7 puta?
Napisao sam, napraviš više istih interkonekta s različitim lemovima. Tko bi testirao sa skretnicom?
Ali na interkonektima to se jasno čuje, naročito na srebru koje ima rezoluciju.
    Moj HiFi
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 08:50
Originalno postano od strane člana: Tornado Tornado napisao:

@Amigo
Koji je točno naziv tog olovnog WBT i Cardas lema?
Kupio si ih u HR?

@Apparatus
Prođe signal i po štampanoj pločici kroz vodove upitne kvalitete bakra, nogice zalemljenih elemenata koje su od nekakve željezne legure, i sve to završi na kod dosta uređaja ugrađenim niklanim konektorima.
Zdrava logika govori da nam u takvom lancu materijala i spojeva ni ne treba neki kvalitetniji , a samim tim i skupi interkonekt, a kada ga spojimo zdrava logika pada u vodu.

@Svi skupa
U pravu ste. Treba znati lemiti!!!
Pa naučite već jednom...
zlatni_zub
haha
zlatni_zub
Kupio sam čini mi se na ebayu iz Njemačke.
WBT s 4 % srebra i olovom u sastavu.
    Moj HiFi
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 08:52

Jedno vrijeme sam imao dosta srebrne žice i izradio nekoliko istih IC-a, zalemljenih različitim lemovima. Razlika se normalno čuje. Onaj iz švicarske manufakture je zvučao baš loše.

Čuje se razlika i kad dobro zakrimpate žicu na konektor, što još najbolje zvuči. Naravno, nemaju svi konektori tu mogućnost i nisu svi jednako dobri.

Ne govorim o lemljenju PCB-a s čim nemam mnogo iskustva, a ne želim povlačiti "logičke" zaključke. Govorim o interkonektima.

Poštujem Gašin post koji je probao različite lemove i njemu svi zvuče isto.

Ne poštujem one koji imaju stav, a nisu sami isprobali ni čuli. Takvi su već stoput zasmrdili na forumu pa su se kasnije morali posipati pepelom.
OK, ova zadnja rečenica je bila pretjerana. Ak se tko našao u tome, moja isprika.
    Moj HiFi
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 10:21

Ja imam više vrsta lema i imam neka iskustva pa ću ih, kao i uvijek dosad, podijeliti.
Ako je netko isprobavao i ima vlastita iskustva, slična, ili različita, dobrodošao je u raspravi.
Oni kojima je to glupo isprobavati i kupovati skupi lem, nek se suzdrže od trolanja.

Imam običan fluitin iz chipoteke s olovom, zatim Mundorf Supreme, WBT olovni i bezolovni, Cardas, Audio Note i neki švicarski, s velikim udjelom srebra.

Lem sam koristio kod lemljenja kabela i dijelova zvučničke skretnice.

Najlošiji mi je švicarski lem s velikim udjelom srebra, koji daje prizvuk kao da u pozadini netko škripi stiroporom po staklu.
Autio Note je bolji, ali nekako sredinu gura naprijed, kao i njihova elektronika. Inače zvuči dosta čisto i tonalitet je ugodan.
Mundorf Supreme, koji sadrži i zlato, daje impresivno čist zvuk, koji bojom podsjeća na nekdašnje cijevne radio aparate. Međutim, ima izraženi roll off u visokima.
Cardas je vrlo dobar lem koji nema izrazitu manu. Zvuči ugodno. Možda bi mogao i on biti malo otvoreniji u visokima, ali samo mrvu.
WBT bezolovni kvari naročito visoke tonove, dajući pomalo kreštavi prizvuk, a visoki zvuče suho.
WBT s olovom meni je najbolji od svih lemova. Daje izrazito izbalansirani i rafinirani zvuk. Lem bez mane.
Običan olovni fluitin se vjerojatno razlikuje od proizvođača pa i od šarže. Ovaj kojeg sam imao pola kile, a sada je pri kraju, je vrlo dobar, ne zvuči tako čisto i rafinirano kao olovni WBT, pa niti kao Cardas, ali je bez izražene mane.

Zanima me metodologija ovakvih testova/usporedba. Kako je to napravljeno? Imaš recimo skretnicu pa zalemiš elemente s jednom lemnom žicom pa slušaš, pa odlemiš i očistiš stari lem i zalemiš s nekim drugim, pa opet odlemiš i očistiš pa zalemiš s trećim...itd..itd...i tako 6, 7 puta?
Napisao sam, napraviš više istih interkonekta s različitim lemovima. Tko bi testirao sa skretnicom?

U napisanom tekstu se spominje lemljenje elemenata skretnice..
No dobro...
Dakle napraviš 6-7 istih intekonekcijskih kabela i svaki zalemiš različitom lemnom žicom. Opisane razlike su usitinu fascinatne i izgleda da se lem petlja direktno u frekvencijsku karakteristiku (ističe sredinu, povlači visoke..itd..itd..). ..ne znam...
I još jedna opaska. Black Rhodium ima nekoliko top interkonekata čiji su vodići od srebra a jedan se radi od paladijuma. Ako se pod "ima rezoluciju" misli na nekakvu preizražajnost u visokim tonovima onda je moje iskustvo sasvim drugačije. Ti kabeli zvuče baš kako treba. Teza o "špricanju" srebra mi stvarno izgleda kao urbana legenda.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 10:47

Dakle napraviš 6-7 istih intekonekcijskih kabela i svaki zalemiš različitom lemnom žicom. Opisane razlike su usitinu fascinatne i izgleda da se lem petlja direktno u frekvencijsku karakteristiku (ističe sredinu, povlači visoke..itd..itd..). ..ne znam...
I još jedna opaska. Black Rhodium ima nekoliko top interkonekata čiji su vodići od srebra a jedan se radi od paladijuma. Ako se pod "ima rezoluciju" misli na nekakvu preizražajnost u visokim tonovima onda je moje iskustvo sasvim drugačije. Ti kabeli zvuče baš kako treba. Teza o "špricanju" srebra mi stvarno izgleda kao urbana legenda.

čini mi se da to nije samo (a možda niti primarno) pitanje kakvu razliku radi sama legura tj. kompozit lema. nego kakav lemni spoj radi određeni lem pri sličnim uvjetima (temperatura, trajanje zagrijavanje, postupak lemljenja). da li će osigurati kontakt s metalom iste kvalitete ili bolji/lošiji. kontakt dva metala, odnosno metala i legure u ovom slučaju, nije ništa savršeno...

mislim da je oko srebra pod rezolucijom amigo mislio primarno na čistoću zvučne slike kako se ide prema gornjem kraju spektra, a to se doslovce može translatirati na povećanu rezoluciju. ko oprana i izglancana šajba naspram korektne ali neoprane. znači ne na isticanje detalja. makar mi je, obzirom da si konstruktor zvučnika, jasno na što misliš, i što se često percepira kao povećana rezolucija kod zvučnika, ako rezolutni visokotonac malo frekvencijski strši. spominjao si jednom negdje da konstruktori zvučnika koji ugrade skupe visokotonske jedinice, često to vole i istaknuti haha možda kod srebra malo može istaknuti tu rezoluciju u slučaju ako kabel ima roll off u donjem dijelu spektra, ali u pravilu, ta bi rezolucija srebra u visokima (bar u dobro dizajniranih srebrnih žica) trebala biti stvarna...
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 11:37

Originalno postano od strane člana: amigo<div>Ali na interkonektima to se jasno čuje, naročito na srebru koje ima rezoluciju.<br></div>[/QUOTE amigo
[/QUOTE napisao:

pa zar nebi trebao bit najbolji srebrni lem ako je srebro najbolje tj. najrezolutnije u kabe

pa zar nebi trebao bit najbolji srebrni lem ako je srebro najbolje tj. najrezolutnije u kabelima ?
Možda nisi dobro zalemio taj srebrni lem ?

Editirao glava - 27.veljača.2019 u 11:38
Na vrh
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 12:31

[QUOTE=Tornado] QUOTE]
Kupio sam čini mi se na ebayu iz Njemačke.
WBT s 4 % srebra i olovom u sastavu.
. O. K. Amigo...
Ja sam prije petnaestak godina u Chipoteci kupio WBT sa 4% srebra. 10m 42g sam tada platio 50 kuna.
Na kalemu piše da je temperatura taljenja 178-180 stupnjeva. Nigdje ne piše ima li olova ili ne...
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 12:48
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 13:18
Oke, sad ce krenuti varivo(cuspajz), dinstanje, malo natezanja, malo reklame, sve to dobro zasolite, zapaprite + 5 kuhara minimalno i imamo nejestivu kašu.

Opet se vracamo na pitanje stotine lemnim mjesta u uređajima, naspram 4 u jednom kabelu.

Isto tako, ono što sam napisao, postoji linija manjeg otpora i nije isto dali vam zica na spoju s konektorom dobro naliježe na metal pinova konektora ili "pluta" u tinolu pa informacija prolazi kroz tinol ili ne.

Ako se vec tinol cuje, onda na ovo treba paziti.

Iz tog razloga volim na pcb-ima "metalizacija kroz rupu" lemna mjesta, osim trajnosti spoja.

Editirao Gašo - 27.veljača.2019 u 13:21
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 34567 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,280 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Audio komponente