Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Lemna žica

Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Kabel View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 13:44
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Oke, sad ce krenuti varivo(cuspajz), dinstanje, malo natezanja, malo reklame, sve to dobro zasolite, zapaprite + 5 kuhara minimalno i imamo nejestivu kašu.

Opet se vracamo na pitanje stotine lemnim mjesta u uređajima, naspram 4 u jednom kabelu.

Isto tako, ono što sam napisao, postoji linija manjeg otpora i nije isto dali vam zica na spoju s konektorom dobro naliježe na metal pinova konektora ili "pluta" u tinolu pa informacija prolazi kroz tinol ili ne.

Ako se vec tinol cuje, onda na ovo treba paziti.

Iz tog razloga volim na pcb-ima "metalizacija kroz rupu" lemna mjesta, osim trajnosti spoja.

Jedino i osnovno pravilo kod spajanja žica na konektore, u koliko lemimo, a ne krimpamo, je u tome da se ostvari što je bolje mogući spoj žice(a) i pločice. Kad smo to napravili, sa što manje lema samo osiguramo da se ne bi odspojilo, i to je sve! Ako je lem veza između žice i pločice, posao ne valja...
A ta priča o kreštavom srebro je deplasirana, osim ako koristite obično zlatarsko srebro u kojem ima nikla, pa zvuči ko tepsija
Ne znam s kakvim srebrom je eksperimentira Amigo, ali iole ozbiljniji poznavatelj mogućnosti dorade srebra ili bakra bi trebao znati da je moguće složiti bakreni IC da daje efekt kao spomenuto srebro, i obratno.
Ovo i ono
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 13:51
ali lem se mora uvući između žice i pločice, ili između žice i konektora, dogodit će se, ne može se spriječiti. bar ne ako je lemljenje ispravno...

s druge strane, šta nije funkcija lema da osigura ispravni kontakt na oba metala? šta bi kontaktni spoj metal žice na metal pločice bio nužno jednako kvalitetan (ako govorimo o kvaliteti kontakta)?
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 13:55
mislim da je ključna minimalna količina lema, dakle dostatno da osigura kvalitetan spoj, i ne više od toga. jer čim je hrga nekih dimenzija, kako god bili blizu žica i metal pločice ili konektora, javit će se divljanje nekakvih eddyjevih struja po hrgi, i kvarit će priču. slično kao što masivni konektori kvare zvuk inevitable
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 19:09
Edijeve struje? Buahahaha.
haha

Nego, junače, kako bi ti zalemio žicu na konektor s najmanjom mogućom količinom lema? Sav sam se dao u oko.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 19:33
daj Api budi manje bedast nego što možeš, i nauči čitat.
i da, Eddyjeve struje.
Na vrh
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 19:56
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

daj Api budi manje bedast nego što možeš, i nauči čitat.
i da, Eddyjeve struje.

ok. ajd malo pojasni te Eddyeve struje ako ti nije problem...
mislim kakve veze ima sa lemovima?

osim što je moguće ispitivati (ne znam koliko uspješno jer nisam proučavao) električnu provodljivost lemnih spojeva baziranih na takvom strujnom pretvaraču...

Editirao andy_0702 - 27.veljača.2019 u 19:57
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 20:47
Eddyjeve struje uzrokuju skin efekt. A skin efekt je tendencija da se gustoća strujnog toka povećava prema vanjskim rubovima vodiča.
Eddyjeve struje, posljedično i skin efekt će biti značajnije što je deblji vodič - u konkretnom slučaju, lem je vodič. Dakle struje signala imaju jaču tendenciju da idu površinom lema što je deblji lem. I tu se sudare s kvalitetom površine lema, što dovodi do većih izobličenja.

Netko bi očekivao da će struje naći najkraći put po točkama razlike potencijala, odnosno iz vodiča na blisku točku u konektor, a da ostalo ne igra neku bitnu ulogu. Međutim struja signala se distribuira po čitavoj debljini vodiča, i to nejednoliko - radi skin efekta postoji tendencija gušće struje prema van.

Nisam siguran da li je to jedini oblik izobličenja koji nastaje radi Eddyjevih struja, jer one su same po sebi parazit koji nastaje unutar strujnog toka signala.

Editirao zed_alive - 27.veljača.2019 u 20:50
Na vrh
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 21:09

@zed_alive
Hvala ti na linku na WBT stranicu.

@Gašo
Ti si izgleda jedan od tih kuhara...
Isti komentar o stotinama lemnih mjesta je na prvoj stranici ove teme napisao Apparatus, a ja sam mu na trećoj odgovorio sljedeće:
"Prođe signal i po štampanoj pločici kroz vodove upitne kvalitete bakra, nogice zalemljenih elemenata koje su od nekakve željezne legure, i sve to završi na kod dosta uređaja ugrađenim niklanim konektorima.
Zdrava logika govori da nam u takvom lancu materijala i spojeva ni ne treba neki kvalitetniji , a samim tim i skupi interkonekt, a kada ga spojimo zdrava logika pada u vodu."
Nemoj sad i ti ko App izvaditi iz konteksta i napisati: "Ko jebe interkonekt."
On je bitan kao i svaka druga komponenta u lancu.
No to sam također već komentirao.
I ne kužim zašto se sad vraćamo na ono što smo iskomentirali...
Metaliziraš rupice PCB-a? Koji je metal u pitanju?
P.S. Promješaj čušpajz, i vidi da li treba dodati začina.

@Apparatus
Pitanje nije bilo namjenjeno meni, no...
Razvučeš minimalnu količinu lema po konektoru, i žici. Sa vrha lemilice očistiš višak lema. Prisloniš žicu na konektor, i potegneš lemilicom po spoju sa takvim položajem vrha da zagriješ i konektor i žicu kako se ne bi stvorio hladni lem...

@Svi
Godinama me Muči jedna teorija iz SAM-a a vezana je za lemljenje dviju žica. Tamo je pisalo da se žice prije lemljenja ne smiju uvrtati jedna oko druge jer se time stvaraju induktiviteti. O.K. Nikada ih i nisam uvrtao da sam imao desetak zavoja. Obično sam dvije žice ili žicu i nogicu elementa uvrnuo u jedan krug u obliku izdužene spirale kako bi žice bile što priljubljenije, i potegao lemilicom pazeći da i dalje ostanu maksimalno priljubljene. Osim toga žice bi trebale biti izolirane da se stvori bilo kakav induktivitet.

Kako Vi lemite dvije žice? Samo ih priljubite jednu uz drugu, ili ih ipak neznatno uvrnete kako bi bile što priljubljenije?

Na vrh
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 22:11
O VIDI!!!
Više nisam Groupie. Sad sam Senior member.
Dobio sam unapređenje... Za koliko tisuća kuna je veća plaća kad si Senior member?
O.K.
1. Šta god Vi pisali o lemnoj žici ja ću po svom kao i svi ostali...
Lemiti ću sa onom sa kojom ja naumim.
2. Ja uopće nemam namjere lemiti, i pitao sam tek tako...
Dakle, postigao sam cilj. Poslao sam par poruka i dobio unapređenje.Sad ću si za povišicu kupiti Wilson audio Watt puppy (V7), no moram prije poslati upit u firmu kako bih vidio sa kojom žicom leme... Možda se i predomislim ako njihov odgovor ne bude zadovoljavajući...
I naravno,... odgovor je ne! Nećete moći doći poslušati ih, jer ste me naljutili svojim komentarima...
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2019 u 22:57
Kao da je ikad itko ovdje bilo što pitao, a da nije tražio potvrdu svojeg stava. Kad potvrde eventualno nije bilo, onda se nešto ljutio, grintao i kruljio pa opet napravio po svom.Viđeno zilijun puta.
haha

A onaj gore metilja li ga metilja u svakoj temi, nije za čitat. Sad je na kraju eddy persona (a ono pojam iz dinamike fluida, ne bi reko čoek...) pa nešto može biti Eddyjevo, na početku je veliko E i ima posvojni pridjev. Zemljo, otvori se.
gluphuh

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,730 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Zvučnički stalak, zaozbiljno