Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Lemna žica

Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 11:59
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Ništa nego zalemiti, a čime nego WBT-om, yebote, nema da omane. Ipak je unutra srebro. Pa sam onda prelemio sve spojeve preventivno, a ne samo puknuti. I naravno kao normalan audio Hlebinac iz Hlebina išao to slušati. Zaključak je bio mojnemebatje i nošenje feredže po kući dva dana od srama što sam uopće pokušao. A kabel je bio srebro AQ Audiotruth Lapis X3 (drugi model s vrha), izuzetno transparentan i općenito neutralan i takav kakav vrlo vjerojatno nitko nikad u kućno-kuhinjskoj radinosti neće napraviti.

Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

i, šta je bilo krivo, šta si ustanovio?

dobro, Appi, zaš izbjegavaš na ovo odgovoriti? ovo je korisno je za sve. što je bilo krivo?
WBT lem loš? lemio na preniskoj temp za taj lem? (makar 178-180 celzijevaca ne bi trebalo biti iber hm)
nešto treće?
ili lemljenje samo po sebi naprosto nije ni blizu razine tadašnjih AQ zavarenih spojeva?

Editirao zed_alive - 28.veljača.2019 u 12:04
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 12:04

Frkanje je jak mehanički stres i izbjegavam ga. Prislonim žicu uz žicu. I tako su sasvim blizu po cijelom spoju. S tim da dodam lema malo više od opisanog minimalnog. Neraskidiv i besprijekoran spoj.  Za žice većeg presjeka 1cm, za manje, manje. Ne treba previše, a ni premalo jer spoj mora biti čvrst.

da li ćeš radije držati lemilo mrvu duže, da ti besprijekorno zalije, ili ideš na minimalno trajanje lemljenja?

inače, ja sam lemio po savjetu mog starog, koji ima nešto lemnog iskustva. koji mi reče, najprije nanesi malo lema na žicu pa na konektor. a tek onda lemi skupa. da li je ovo dobra praksa (prvenstveno za audio - za drugo je dokazano dobra), kriva, ili neutralna?
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 13:01
Opisao sam postupak lemljenja s minimumom lema, dakle prije lemljenja pokositriti spojna mjesta.

Ne izbjegavam ništa. Mislio sam da je jasno da se ni kite ne čuje ono Audioquestovo varenje (welding) o kojemu su pisali psalme i lemljenje WBT žicom. A jednako bi se kite čulo lotanje lemom 60/40 jer ovaj svijet tako ne funkcionira t.j. nije hipersenzitivan. Da sam vjernik pa da čujem sve, onda druga priča, ali nisam. 
Upravo radim na Krell FPB300cx pojačalu. Nisam brojao lemna mjesta (garant koja tisućka), a ni šarafe s maticom preko kojih ide struja i audio signal. Uključujući i šarafe izlaznih tranđi (30 komada po kanalu) pa ti sad njajke o 2,3 mikrograma lema na faking konektoru faking interkonekta. I u zv. skretnici.  
placo
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 13:03
a, onda sam te krivo shvatio, mislio sam da govoriš da se čulo. super
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 13:10
al opet nemamo konsenzus. amigo veli da čuje razliku, Kabel veli da čuje razliku, Gašo veli da ne čuje razliku, ti veliš da ne čuješ razliku

ja znam sljedeće: imam dva LAT IC300 interkonekta, ista duljina, isti konektori (Eichmann Bullet Cu pozlaćeni), došla oba od istog engleskog sellera (oni su radili kablove od LAT bulka, a zatim navodno slali na kriogeni tretman). Jedan je prelemljen (i to stručno, nisam ja), jer su otkazali lemovi, Drugom su lemovi dobri i original, Ne zvuče skroz isto. I svatko se može slobodno uvjeriti u to. Rado ću i ukazati po potrebi gdje su čujne razllke (jedna je da prelemljeni kabel malo više ističe sibilante).

netko može reć, ok, ovo je suptilna razlika, nije bitna. istina, niš sad nebo i zemlja. no čujem je, postoji. I vjerujem da će je ako netko želi testirati na svom sustavu i on čuti. jbg.

unatoć stotinama drugih zalemljenih spojeva. i silnim kilometrima strujne žice do centrale.

Editirao zed_alive - 28.veljača.2019 u 13:11
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 14:38

… Upravo radim na Krell FPB300cx pojačalu. Nisam brojao lemna mjesta (garant koja tisućka), a ni šarafe s maticom preko kojih ide struja i audio signal. Uključujući i šarafe izlaznih tranđi (30 komada po kanalu) pa ti sad njajke o 2,3 mikrograma lema na faking konektoru faking interkonekta. I u zv. skretnici.  
placo
A koliko je mikrograma materijala u niti osigurača, o kojima si pisao takve panegirike da je to bilo teško za čitati, čak i meni haha Pa, si sad zamisli da se u Krellu (ili bilo gdje drugdje), povede više računa o običnim šarafima i maticama. Ali neće, iz jednostavnog razloga jer to košta. Kao i audiofilski osigurači (kojih ima svakakvih i ne sviđaju se baš svakome, ali da ne širimo temu) koji se ne dobivaju sa uređajima.

Btw. što se tiče lema, probao samo WBT-ov sa (mislim) 3% srebra, prije cca. 15-20 godina. I nije mi se svidio jer se srebro "čulo". Od tada, isključivo neki na plavoj špuli (znao sam i naziv, zaboravih) u lokalnoj trgovini. No, gotovo da ne pamtim kad sam nešto lemio po svom hifiju, tako da …
Ukratko, "obična", jeftina rješenja ne moraju uopće biti loša, dapače. Ali ipak nije zgoreg isprobati na nekom probnom primjerku. Ako ti "vjera" dopušta.
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 14:44
Evo i njega, bilo je pitanje jedino vremena kad će.
haha
Imo je prije u sigu "sve se čuje", a sad ima popis nekakvog sistemčića visoke (?) srednje klase dok mu soba zvuči ko prava građanska. Al čovjek sluša lemove.
haha
Opširniji odgovor nakon ručka, ako bude volje no nekako sumnjam.

Editirao Apparatus - 28.veljača.2019 u 14:47
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 15:19
Ma glavno je da ti imaš sobu, a to što ne čuješ pola toga mogućeg je nebitno haha
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 15:52
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ma glavno je da ti imaš sobu, a to što ne čuješ pola toga mogućeg je nebitno haha

Koji udarac ispod pojasa glup
Veselim se budućoj prepiscihaha

Editirao MiljenkoC - 28.veljača.2019 u 15:53
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Na vrh
doro View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj doro Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2019 u 15:57
Lem,saraf I matica...Daj slusajte muziku I opustite se
Primare A30.1 mkII,Pro-Ject Tube box,Teac TN-300,Sony sacd XA 3000ES,Pioneer SACD 696,Proac Response One SC,Atacama SE 24.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,265 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Pomoć - zvučnici preporuka
Forum: Audio komponente