Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Lemna žica

Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Lemna žica
    Objavljeno: 25.veljača.2019 u 23:05
Jest da je o ovoj temi bilo riječi, no usput u drugim temama.
Imamo lemnih žica standardnog sastava bez udjela plemenitih metala koje se kupuju u bilo kojem dućanu elektroničkih komponenti. Onda dolaze one koje imaju par posto plemenitih metala tipa WBT, Mundorf, itd.
Mundorf za 2 metra lemne žice sa 4% srebra traži nepunih 5 eura dok mu je model Supreme koji ima 4% srebra i 1% zlata oko 8 eura.
Pitanje je jednostavno...
Kada ste pravili neki projekt kakvu ste žicu koristili?
Sa 2 metra žice se daju zalemiti zvučničke skretnice i driveri. Zašto ne uzeti Mundorf Supreme ako je to bolje, ili samo izgleda da je to bolje...
Interesira me koja žica Vam se zvučno pokazala najbolja, ili se razlika nije čula?
P.S. Nemojte samo završiti na bakrenim žicama od utičnice do brojila i od brojila do trafostanice, a onda na aluminijsko čeličnim sajlama na dalekovodima.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.veljača.2019 u 23:17
Pitam se jel itko išao testirat, u smislu da je iste žice lemio prvo običnim lemom, pa 'audiofilskim' lemom, pa uspoređivao rezutlat.

A teorijske strane, pitam se kakvu razliku čini mali udio srebra (osim utjecaja na talište).
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 00:03
Svasta sam slusao, ali lem jos nisam, a niti namjeravam...    haha

Koristim iskljucivo olovni lem. Bas sad gledam dva valjka koja najcesce koristim

Alpha Fluitin 1532 - 0,75mm - Sn60Pb38Cu2 - 0,5kg

Stannol - Sn60Pb39Cu1 - 0,7mm - 0,5kg

To su dobri lemovi, oba imaju malu kolicinu bakra koji im daje cvrstocu, i odlicno se razlijevaju i ne prskaju okolo.

Neki od mojih prijatelja su... audiofili. I ta nevjerojatna grupacija zahtjeva da se njihovo lemi srebrenim lemom. Pa tako znam i time lemiti. A sto reci, imam i sam neke srebrnine koju nikad ne koristim za se, ali oni donesu svojih par metara pa mi pusu za vratom dok im ja to zalemim. Takvih se ne mozes rijesiti, mozda bi pomogao srebrni metak, a ne lem...   haha 

Inace ta srebrna zica se topi na visoj temperaturi, slabo se razlijeva (narocito onaj s 4% srebra) i spoj ne izgleda sjajno, vec sivo mutno. Ne moze shvatiti audiofilska bratija da je vaznije kako se spoj zalemi od kemijskog sastava dodatnog materijala, a to je lem. Hajde, ja zalemim dobro i s tim srebrom, ali cini mi se da je klasicni olovni lem superioran sto se kvalitete spoja tice, bar na izgled. Inace, gledao sam i sto su doticni audiofili sami lemili srebrnim lemom. Ima tu lemnih kvrga na koje bi mogao privezati i barku. Niti znaju lemiti, niti imaju pravu lemilicu, nit znaju namjestiti temperaturu, ako im lemilaica slucajno ima tu funkciju. I onda tope i dodaju srebro. Prave male minijaturne skulpture.

Sa lemom u kojem ima zlata nisam se sretao, a i ne znam sto ce zlato u lemu? Znam samo da sam citao propise NASA-e za lemljenje. Ono sto ide u svemir, leme samo s olovnim lemom. Za njega znaju kako se ponasa tamo gore, s bezolovnim jos nemaju dovoljno iskustva pa ga ne koriste. A sve elektronicke elemente koji imaju pozlacene izvode ostruzu tako da ne ostane ni mrvica pozlate. Kazu da zlato stetno djeluje na zalemljeni spoj.

Jos cu jednom ponoviti, nije toliko vazno koji je sastav lema, koliko je vazno dobro zalemiti spoj. Prava temperatura, pravo vrijeme lemljenja, ni predugo ni prekratko, i elementi moraju biti u fizickom kontaktu, a lem se razlijeva oko njih. Nije dobro da lem sluzi kao ispuna, a da elementi nemaju fizicki kontakt. Lemi se jednom, bez popravaka i lemno mjesto treba biti dobro razliveno i sjajne, glatke povrsine.

Kad bih ja lemio s plemenitim metalima, kako rece pokretac teme, brzo bih propao - trosim vise od kilograma lema godisnje...

Na vrh
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 01:03
I sad se Vas dvojica čudite što jedan audiofil samograditelj može pitati...
Koda ste na ovom i sličnim mu forumima od jučer.
Ljut
Koda ne znate da samograditelj kada nema problema izmisli ga sam.
Srećom na psihijatriji ima dosta pacijenata inače bi bojim se jedan veći dio nas lemio i pilio sa unutarnje strane zidova...
99% sam siguran da je netko ovdje napisao da je lemio interkonekt sa WBT-om i da mu je zvuk sa tim kabelom u lancu imao pomak na svjetliju stranu nego kad je isti kabel bio zalemljen običnom žicom, samo ne mogu to naći...
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 02:08
Evo, zalemio sam baš svoj prvi srebrni interkonekt, sa srebrnim lemom, Dakako. Audiofil sam, nisam majstor, ko Edison haha
I sa' mi je ža' šta nisam uzeo obični haha ok, vjerujem da su lemovi na kraju korektni, al sam se izjebo s rastaljivanjem tog lema. Obični lem je pjesma...
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 07:51
Ja imam više vrsta lema i imam neka iskustva pa ću ih, kao i uvijek dosad, podijeliti.
Ako je netko isprobavao i ima vlastita iskustva, slična, ili različita, dobrodošao je u raspravi.
Oni kojima je to glupo isprobavati i kupovati skupi lem, nek se suzdrže od trolanja.

Imam običan fluitin iz chipoteke s olovom, zatim Mundorf Supreme, WBT olovni i bezolovni, Cardas, Audio Note i neki švicarski, s velikim udjelom srebra.

Lem sam koristio kod lemljenja kabela i dijelova zvučničke skretnice.

Najlošiji mi je švicarski lem s velikim udjelom srebra, koji daje prizvuk kao da u pozadini netko škripi stiroporom po staklu.
Autio Note je bolji, ali nekako sredinu gura naprijed, kao i njihova elektronika. Inače zvuči dosta čisto i tonalitet je ugodan.
Mundorf Supreme, koji sadrži i zlato, daje impresivno čist zvuk, koji bojom podsjeća na nekdašnje cijevne radio aparate. Međutim, ima izraženi roll off u visokima.
Cardas je vrlo dobar lem koji nema izrazitu manu. Zvuči ugodno. Možda bi mogao i on biti malo otvoreniji u visokima, ali samo mrvu.
WBT bezolovni kvari naročito visoke tonove, dajući pomalo kreštavi prizvuk, a visoki zvuče suho.
WBT s olovom meni je najbolji od svih lemova. Daje izrazito izbalansirani i rafinirani zvuk. Lem bez mane.
Običan olovni fluitin se vjerojatno razlikuje od proizvođača pa i od šarže. Ovaj kojeg sam imao pola kile, a sada je pri kraju, je vrlo dobar, ne zvuči tako čisto i rafinirano kao olovni WBT, pa niti kao Cardas, ali je bez izražene mane.

Naravno, slažem se s Edisonom, da je ispravno lemljenje najvažnije.

Editirao amigo - 26.veljača.2019 u 07:58
    Moj HiFi
Na vrh
Komandant Data View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Komandant Data Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 09:04
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Neki od mojih prijatelja su... audiofili...

A i ti se sa svakim družiš!  haha
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 09:24
Originalno postano od strane člana: Tornado Tornado napisao:

I sad se Vas dvojica čudite što jedan audiofil samograditelj može pitati...
Koda ste na ovom i sličnim mu forumima od jučer.
Ljut
Koda ne znate da samograditelj kada nema problema izmisli ga sam.
Srećom na psihijatriji ima dosta pacijenata inače bi bojim se jedan veći dio nas lemio i pilio sa unutarnje strane zidova...
99% sam siguran da je netko ovdje napisao da je lemio interkonekt sa WBT-om i da mu je zvuk sa tim kabelom u lancu imao pomak na svjetliju stranu nego kad je isti kabel bio zalemljen običnom žicom, samo ne mogu to naći...
Kolega, ne se ljutiti. Uključi samo zdrav mozak i suhu logiku. Dakle, budući se zv. skretnice i pripadajući priključci ne mogu razmatrati poput objekata u svemiru, nego kao dio cjeline, odgovor je vrlo jednostavan: nema apsolutno nikakvog smisla, nakon nekoliko tisuća lemnih mjesta u ostatku sustava, insistirati na lemu s nekoliko postotaka plemenitih metala jer se to ni na koji način čuti ne može, osim autosugestijom. I osim što se teško lemi. Tko to sluša, sklon je bajanju i romantici što nije neminovno loše, čak može biti i ugodno, ali nije ni pragmatično niti pametno. Dakle, ponekad je dobro staviti bolje dijelove, a i žice bogami (put signala), usredotočiti se na kvalitetnu mehaniku koja neće samo tako zvoniti i rezonirati, ali ne treba se baviti bajkama o zubnim vilama i patuljcima. Dakle, kvaliteno zalemi običnom 60/40 lemnom žicom i uživaj u plodu svojega rada i zalaganja.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 11:02
Znači, zaključak je da se čuje razlika, ali zdravi razum kaže da se ne čuje. 
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2019 u 11:06
Zaključak je da ti ne čitaš postove, al si zato inventar u svim temama.
haha
Zaključak je u svari ovaj: prije ćeš čut qjuratcz od ovce nego to.
haha
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Računala i audio
Daphile