Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Nabavka cijevi

Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
andy_0702 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj andy_0702 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.travanj.2019 u 20:25
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

a ovaj tip iz videa je Kevin iz Upscale Audio, njihov distributer za USA, a i najbolji prodavac hifi-ja ikad, ovi iz herbalifea i zeptera se mogu sakriti kako ovaj uvaljuje pricu
Inace, taj upscale audio je valjda pokupovao 50% svjetske zalihe NOS cijevi i ne zele prodavat izvan USA. 
obrva
Meni se još uz to cini da se adaptivni bijas odnosi samo na izlazne cijevi.

da, zazujao sam da
što je najgore imao sam primaluna amp i kupovao cijevi za ulazni stupanj...
znam da sam čitao da za ulazni stupanj nije bitno da su uparene ali sam ih ipak kupovao uparene...

Editirao andy_0702 - 25.travanj.2019 u 20:27
Na vrh
josip_p2p6sn7 View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj josip_p2p6sn7 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.travanj.2019 u 21:04
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Edison je sve lijepo i tocno objasnio.

Da se ti sad nisi došao ....... nitko ne bi vjerovao da je to što je Edison napisao točno.obrva

Uz dužno poštovanje Edisonu za trud i vrijeme da bi se materija proučila i napisao post, moram
reći da ima nekih stvari koje mislim nisu točne u objašnjenju, a te zaključke sam donio po jednoj shemi koja kruži netom te više slika te kontrolne pločice koje se također mogu naći.

"Sto radi taj adaptivni autobias? On cijelo vrijeme nadzire rad cijevi, tj. mjeri bias i sam ga malo podesi (promijeni) ako je potrebno. To se ne radi kontinuirano, jer bi bilo kontraproduktivno, nego svakih npr. 10-15 minuta. " 

Taj adaptivni auto bias AAB jest običan servo i radi cijelo vrijeme.

"Sto ako jedna od cijevi u duetu ili kvartetu oslabi, adaptivni joj omoguci da radi s nizom strujom, ali mora spustiti i struju i svim ostalima u kvartetu/duetu."

AAB forsira jednake struje svih cijevi, ne namješta sve struje prema najmanjoj.  

Najveći problem biasiranja PP pojačala jest razlika u anodnim strujama cijevi u paru, koja dovodi do istosmjerne magnetizacije jezgre izlaznog transformatora, saturacije, povećanja disipacije, smanjenja frekvencijskog opsega i smanjenja snage. Tu AAB može biti od koristi.

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.travanj.2019 u 22:16
Originalno postano od strane člana: josip_p2p6sn7 josip_p2p6sn7 napisao:

Uz dužno poštovanje Edisonu za trud i vrijeme da bi se materija proučila i napisao post, moramreći da ima nekih stvari koje mislim nisu točne u objašnjenju, a te zaključke sam donio po jednoj shemi koja kruži netom te više slika te kontrolne pločice koje se također mogu naći.

Josipe, nisam vidio tu shemu o kojoj govoris. A i ogradio sam se da moguce nije sve sto sam napisao bas tako, ali i dodao da ne moze biti daleko od toga. Ja sam do objasnjenja dosao na osnovu nijhovih tvrdnji iz opisa tog sklopa, nabrajanja prednosti tog sklopa, i promotivnog videa sa stranice koju je dao hudo. Razmisljao sam kao inzenjer kako bi to rijesio drugi inzenjer(i).  

"Sto radi taj adaptivni autobias? On cijelo vrijeme nadzire rad cijevi, tj. mjeri bias i sam ga malo podesi (promijeni) ako je potrebno. To se ne radi kontinuirano, jer bi bilo kontraproduktivno, nego svakih npr. 10-15 minuta. " 

Taj adaptivni auto bias AAB jest običan servo i radi cijelo vrijeme.

OK. moze i radiiti cijelo vrijeme, ali napisao sam da bi to bilo kontraproduktivno. Pokusat cu objasniti. Tko je ikad testirao pojacalo, mjerio i podesavao fiksni bias izlaznih cijevi, znat ce o cemu se radi. Promjenom biasa (negativnog prednapona mrezice) mijenaja se struja kroz cijev. To je normalno i tako se cijev pozicionira u zeljenu radnu tocku. Ali, cijevi su pomalo trome naprave, i pomaknemo malo prednapon, a cijev odreagira, ali zbog tromosti sistema - malo kasnije. Treba joj vremena da se ustabili s novim parametrima, veca struja vise je grije, a to ne moze biti u roku odmah. Gledajte na cijev kao na plocu za kuhanje na stednjaku i njeno podesavanje i sve ce vam biti jasnije. Osim toga postoje i varijacije mreznog napona. Prakticno nitko ne regulira napon izlaznih cijevi (moguce je ali i neisplativo jer bi pojacalo bilo fizicki skoro dvostruko vece i disipiralo bi dvostruku kolicinu topline u okolinu). Ako se mrezni napon lagano mijenja kroz vrijeme, a to je uobicajeno, mijenja se i anodni napon cijevi. A i on utjece na radnu tocku cijevi, pa time i struju, a skupa utjecu na snagu i disipaciju topline. Pokusati to regulirati servom koji radi stalno i trenutno nije pametno, stovise, kontraproduktivno je. Neke zadrske mora biti. Ja sam pretpostavio da se to radi svakih 10-15 minuta, jer bih ja na toliko stavio. Na koliko su oni, i dali su to napravili bas tako, ne znam. Zato sam i stavio ogradu u svojim objasnjenjima.   

"Sto ako jedna od cijevi u duetu ili kvartetu oslabi, adaptivni joj omoguci da radi s nizom strujom, ali mora spustiti i struju i svim ostalima u kvartetu/duetu."

AAB forsira jednake struje svih cijevi, ne namješta sve struje prema najmanjoj.

Naravno. Dok su sve cijevi u redu. No na neku struju se sistem mora u startu podesiti, a to je odredjeno tvornicki, izborom radni tocki prama datasheetovima cijevi, mjerenjima i iskustvu konstruktora. Zna se koja je ponajbolja radna tocka za odredjeni tip cijevi, a onad tu konstruktor ide sa sto bi rekli +/-3dB. No sto ako je neka od cijevi u kvarteu nesto slabija, ili se vise istrosila od ostalih susjeda? I cijevi su kao ljudi, ne mogu svi podici jednak teret. Ako ABB radi ono sto oni tvrde, morat ce spustiti bias da i ta cijev radi u kvartetu, a da bi sve bilo kako treba, i da bi bila sto manja izoblicenja, morat ce spustiti bias svima. Ako to ne radi, nema nikakve prednosti nad klasicnim automatskim ili fiksnim biasom. 

Najveći problem biasiranja PP pojačala jest razlika u anodnim strujama cijevi u paru, koja dovodi do istosmjerne magnetizacije jezgre izlaznog transformatora, saturacije, povećanja disipacije, smanjenja frekvencijskog opsega i smanjenja snage. Tu AAB može biti od koristi.

Tocno. A to u jednu ruku potvrdjuje i ovo iznad sto sam pisao.

Cijevi su stara tehnologija, sve je vec izmisljeno do 1950-tih. Nakon toga ima nekih "nadogradnji" novijom poluvodickom tehnologijom koja pomaze u nadzoru, kontroli, podesavanju, sigurnosti i slicno, bas kao sto to radi i ovaj sklop. No ipak, sviraju cijevi i bazicna stara i poznata tehnologija.

Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj josip_p2p6sn7 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.travanj.2019 u 23:26
Pogledaj što pišu ovdje za AAB
http://www.primaluna.nl/pdfmap/PrologueOneManual_lr.pdf
Dakle, stalni servo, 35mA za EL34, nezavisno namještanje pojedinačnih struja, samo je referentni napon jednak za sve. 

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.travanj.2019 u 00:15

Pogledaj što pišu ovdje za AAB
http://www.primaluna.nl/pdfmap/PrologueOneManual_lr.pdf
Dakle, stalni servo, 35mA za EL34, nezavisno namještanje pojedinačnih struja, samo je referentni napon jednak za sve. 

Procitao: "this circuit monitors and smoothly adjusts bias constantly and instantly".  OK, shvatio.

Pogledao i shemu. Jednostavnije je nego li sam mislio. Ako je to zaista sve u tom AAB, onda to ipak ne moze obaviti sve sto navode u svom marketingu. Model koji sam ja pretpostavio je slozeniji i mogao bi obaviti sve sto oni obecavaju u onom videu. 
Much Ado About Nothing...  mig

Hvala na linkovima.

Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.travanj.2019 u 12:54
Negdje je bilo spomenuto da je taj AAB mjenjan iz modela u model, tako da je pitanje sto je danas u posljednjem modelu ...
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"
Na vrh
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj josip_p2p6sn7 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.travanj.2019 u 20:43
Prema onome što se može vidjeti za najnoviju Evo seriju, pločica je ostala skoro identična, samo su dodani sklopovi za detekciju istrošene cijevi.
Na vrh
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.travanj.2019 u 15:58
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Da su mu fore barem dobre ...

BTW narucio TJ Full Music 12AU7, posto 12AX7 koju imam u phono preampu radi odlicno.
Pokusati cu izkombinirati analiticnu i "modernu" Full Music sa necim toplim, poput Amperex, RCA ili Mullard NOS. 
Jel to ima smisla uopce? 

Ajde nadam se kako ćeš dočekati te TJ cijevke, baš me zanimaju utisci, naime svojedobno sam naručio TJ 300B mash plate i jaaako sam zadovoljan kako su sjele u sistem, nešto me kopka da nabavim i par TJ 6SN7...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,891 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
TooLoud fest 2019.
Forum: Audio komponente