Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Testiranje cjevi i podaci

Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Testiranje cjevi i podaci
    Objavljeno: 13.lipanj.2019 u 12:47
Gledam npr ovaj oglas

kako iscitati ove test podatke, za jednu potpunu neznalicu o elektronici?
nominalne vrjednosti za 12AU7 su 10.5 i 2.2 (mA?), sto su onda ove S1 i S2 vrijednosti? 
Drugim rjecima, kako razumijeti dali je cijev u ok stanju i dali su uparene?  

Editirao hudo - 13.lipanj.2019 u 12:50
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.lipanj.2019 u 23:23
Hudo, ovako ces to procitati, i sam zakljuciti kakve su te cijevi:

Nominalne vrijednosti kako si ih ti nazvao, u biti su podaci o tipicnoj radnoj tocki iz datasheeta cijevi. Za ECC82 to je mjerenje na anodnom naponu od 250 V i naponu mrezice od -8,5 V. Kroz prosjecno kvalitetnu cijev bi tada trebala teci anodna struja od 10,5mA i strmina (bitna karakteristika cijevi koju mi se ne da objasnjavati) bi trebala biti 2,2 mA/V.

Ovaj sto prodaj je naveo te podatke kao referencu i mjerio je cijevi. Zapisao je mjerenja za S1 (sekcija 1, prva trioda u balonu) i za S2 (druga sekcija) i ispod je naveo postotak tog mjerenja prema podacima iz datasheeta (referenca). Iako je izmjerena anodna struja bitna, po meni je vaznije ovo pod GM (strmina cijevi). Ako imaju iste ili slicne strmine, onda su to dobro uparene cijevi.  On jos daje i podatak GAS koji objasnjava kao shum.

Iz pogleda na objavljene njegove podatke te cijevi su prilicno dobro uparene, imaju "kapacitet" negdje 85-90% i nesto malo shuma. Takodjer imaju poznato ime i odgovarajuce visoku cijenu. Da li vrijede toliko, to moras sam odluciti...

Na vrh
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2019 u 07:13
Ajde kad smo već kod testiranja, postavio sam ovo pitanje na jednom drugom mjestu ali ne dobih odgovor...,
Jedno pitanjce ako se neko susreo s ovakvim tube testerom i sličnom mjernom skalom
https://www.radiolaguy.com/images/equipment/Sencore_TC142-p.jpg
...osim nekog generalnog testa ispravnosti određene cijevi, je li moguće očitane vrijednosti na skali uzimati u obzir za eventualno uparivanje cijevi.

Editirao MATIJA - 14.lipanj.2019 u 07:13
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2019 u 08:23
MATIJA, mozes i ovaj tester koristiti za uparivanje, bar neko elementarno. Ne mjeri dovoljno vrijednosti za pravo uparivanje i skala je vise orjentaciona, ali ipak je bolje upariti cijevi pomocu ovoga nego nikako...

Čitajte Janga.
Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2019 u 12:22
Hvala Edison na odgovoru:)

Trazim Mullard iz 60-tih, a prema kodu datuma je dosta tesko iscitati dali je ovo '65, '75 ili '85, te nemogu naci listu tipova, ali predpostavljam na GF2 znaci GF = ecc82, 2 = druga iteracija. B5F3 je mozda lakse, ali opet nisam siguran: B = mullard, 5 = godina ('65? '75?), F3 je mjesec i tjedan valjda.
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"
Na vrh
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2019 u 12:46
ThnxZdravko....
Dobio sam svojevremeno neke EL 34, tung sol i Mullard i to kvarttete, kupljene kao matched, kaže prijatelj da su odradile svoje, znajući ga nisu bile na ampu ni godinu dana...i kao njemu ne trebaju više pa neka ih meni ako hoću. Probao sam ih na tom testeru i na svom ampu i sve ok, emisija čitajući na skali cca 110, gird leakage takodjer ok kao i short test...pitanje je bilo postavljeno iz razloga što meni u amp ide samo par 34-tvorki. I sve te njegove rade ok, sad čisto u dostatku slobodnog vremena da se bacim na kontrolu i nalijepim mjerenja ako već ima nekog smisla...jer nakupilo,se vremenom tih svakojakih EL34, 6L6, 6H8C...pa u drugim uređajima E88CC i inačice, pa 6N6P, 6N2P, 5670...uglavnom u uređaje ide obično jedan par cijevi i još nisam imao potrebe mijenjati ih zbog dotrajalosti, a nabavi ih se po bar 10-tak zlu ne trebalo...

Editirao MATIJA - 14.lipanj.2019 u 12:48
Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2019 u 15:57
ejla vedran ni problem, iman ja tester na 2 decimale LOL,  ove igracke GOOD-BAD nemoj ni gledat ..p.s. moj je napravljen u kaseti od kumpira i dere svu ovu modernu i starinsku komercijalu !!haha

Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2019 u 16:15
govori i po domoce!

Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2019 u 16:17
iman tu i intelektualna prava pa cu se  obogatit snjin, samo da nadjen bolje kasete za kunpir LOLLOL
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2019 u 16:23
Samo nam fali tester koji govori labinjonski...   haha

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Musical Fidelity Nuvista 600